"Než se mi narodila dcerka, nějak jsem si z mateřství ani péče o miminko nedělala velkou hlavu. Často jsem se starala o 10 let mladší sestru, včetně přebalování a koupání a tak jsem si říkala, že to se svým miminkem zvládnu taky. Navíc hodně věřím na mateřskou intuici. Zvířata taky nečtou žádné knihy a nechodí do kurzů péče o své děti. Jenže některé věci by člověk vědět měl, aby miminku kvůli své nevědomosti neublížil. Proto doporučuji přečíst si, jak správně provádět intimní hygienu vašich holčiček a co je naučit, aby neměly zdravotní problémy."
Vaše holčička prochází od narození do dospělosti různými stadii vývoje a každé z nich má svá specifika, která se týkají intimní hygieny. Zaměříme se na období od narození do cca 9 let.
Přinesli jste si z porodnice to malé stvořeníčko a najednou je veškerá péče a zodpovědnost na vás. Podívejte se například na návod, jak miminko správně přebalit. Zaměřme se na celkovou hygienu intimních partií a možné problémy, které mohou nastat.
Výtok po narození
V prvních týdnech po narození se u vaší holčičky zřejmě objeví výtok, to je naprosto normální jev. Organismus děvčátka je totiž pod vlivem mateřských hormonů. V důsledku jejich působení se může objevit čirý, hlenovitý, mírně nakysle páchnoucí výtok. Přítomnost výtoku je v období od narození do 8 týdnů po porodu běžná a nevyžaduje žádnou léčbu. Doporučuje se výtok jemně vytírat žínkou případně vatovými tyčinkami namočenými v olejíčku.
Může se také v ojedinělých případech objevit slabé menstruační krvácení, protože miminko reaguje na hormony z matčina těla. Nepanikařte, ale pro klid duše se můžete poradit s lékařem dětské gynekologie.
Důkladná hygiena
K umytí zbytků moči, stolice a výměšků žlázek poševního vchodu (tzv. smegma) používejte dětské neparfémované mýdlo a oplachujte je nejlépe proudící teplou vodou. Pokud jste na cestách nebo venku, poslouží i vlhčené neparfémované dětské ubrousky. Intimní partie vždy oplachujte od vyústění močové trubice ke konečníku – nikdy ne opačně.
Každý den, nejlépe večer po koupání, je potřeba od sebe šetrně oddálit stydké pysky vaší holčičky a očistit i oblast poševního vchodu. Můžete použít vatovou tyčinku namočenou v dětském olejíčku. Tuto rutinu nepodceňujte, předejdete tak problému zvanému synechie, neboli srůst vnějších rodidel.
Toto období je charakterizováno prakticky nulovými hodnotami estrogenů v těle vaší holčičky a trvá zhruba do věku 9 let.
Výtok
Dívčí genitál je v tomto období (od 8. týdne po narození) zcela bez výtoku. Přítomnost jakéhokoli výtoku je známkou problému, nejčastěji to bývá zánět. Většinou jsou na vině nesprávné hygienické návyky a nevhodné spodní prádlo. Zánět neboli vulvovaginitida se projeví zarudnutím, pálením genitálu a přítomností zapáchajícího, žlutě až zeleně zbarveného, při těžkých infekcích i krvavého výtoku.
Srůst rodidel
Kvůli nedostatku estrogenu v těle holčičky je kůže na genitáliích velmi tenká a snadno se slepí, pokud si toho hned nevšimnete, může dojít nejprve k vytvoření blanky přes poševní vchod a následně i celkovému srůstu, tzv. synechii. Synechia vulvae je stav, při kterém normálně vyvinutá rodidla malých děvčátek víceméně srostou, zpravidla jde o srůst protilehlých sliznic poševního vchodu.
Je proto velmi důležité každý den po koupání nebo při přebalování vaší dceři od sebe oddělovat protilehlé partie rodidel („rozhrnout“ stydké pysky i poševní vchod) a případné nečistoty odtud umýt. Umýt hlavně mechanicky, mýdlo na rodidla raději nepoužívejte, nebo jen dětské neparfémované a nedráždivé mýdlo. Pozor, na holčičí genitál nejsou vhodné ani prostředky intimní hygieny pro ženy. Také můžete promazávat vchod do pochvy dětským olejíčkem.
Nejčastěji dochází k tomu problémů v době, kdy začíná být vaše holčička samostatnější, chodí na nočník, není nutné časté přebalování. I když ji samozřejmě umýváte, zřejmě se na její intimní partie nedíváte tak důkladně, jako když byla maličká.
V předškolním věku dochází velmi často k různým gynekologickým potížím způsobených špatnou hygienou na toaletě. V tomto věku se o sebe většina děvčátek nedokáže samo postarat, ale jsou k tomu ve školce nuceni. Často z neznalosti správného postupu infikují zbytky stolice močovou trubici. Může se objevit i nákaza roupy. K nejčastějším gynekologickým potížím děvčátek mezi třetím a devátým rokem patří infekce stydkých pysků a vnějších genitálií.
Je tedy na vás, abyste vaší holčičku vedly k samostatnosti a náležitě ji vysvětlily a ukázaly, jak se hlavně po kakání správně utřít.
Ani ve školním věku se situace příliš nelepší, protože v průběhu dne není většinou čas a prostor se hygieně věnovat. Potížím lze předejít kvalitní a pravidelnou očistou. Není vůbec složitá.
"Stačí dítě jednou denně osprchovat a použít žínku, která je vyhrazena pouze pro tyto partie a kterou je třeba po každém použití přeprat. Nikdy nepoužíváme parfémovaná mýdla a sprchové gely, protože dráždí sliznice a narušují přirozené prostředí pochvy. Ideální je zvolit nedráždivý kyselý mycí prostředek s jemnou dezinfekční přísadou. Dnes už to není problém, protože dětský intimní mycí gel je na trhu. Ještě připomínám, že po umytí se genitálie musí utřít do sucha," uvádí pražská gynekoložka MUDr. Eva Mazánková-Outlá.
Děti v předškolním věku jsou velmi zvědavé a rády si svoje přirození prohlíží a zkoumají. Mnohdy se stává, že si do něj mohou zasouvat různé věci jako je štětec, pastelky, figurky z Člověče nezlob se, kuličky atd. Je potřeba holčičku poučit a zároveň jí intimní partie kontrolovat.
"Rodiče často tápou, protože se od pediatra ne vždy dozvědí vše potřebné a zeptat se jednoduše stydí. Přitom není důvod. Správná hygiena v raném dětství naučí dítě správným návykům a péči o vlastní tělo, což je jedním ze základních předpokladů pro udržení si zdravého, a tím také plnohodnotného života. Neriskujte a bez obav se zeptejte svého pediatra na cokoliv, s čím si nevíte rady a v čem cítíte nejistotu. Lékař je povinen vám vše podrobně vysvětlit a názorně předvést. Nebudete určitě první ani poslední, kdo ho požádá o odbornou radu," radí doktor Zbyněk Mlčoch.
Zdroj informací:
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/04/02.pdf
http://bebezclub.com/feminine-hygiene-for-babies-proper-care-of-girls-intimate-health/
http://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/gynekologie-deti-a-dospivajicich-164910
https://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/24459-spatna-hygiena-divkam-zpusobuje-problemy.html
No, nevím, jak příjemné by mi bylo, kdyby mi mamka v dospívání kontrolovala přirození. Naštěstí jsem věděla, jak se mýt sama, neumím si to v tom věku představit! Nejlepší je dítě tyto věci naučit jako malé, aby to pak v dospívání bylo automatické i pro ně.
@hlasimse no s tím souhlasím, ale přece ten článek je jasně napsaný, že se týká dětí do předškolního věku, když je to maminky naučí, tak pak není problém v dospívání
@katerinamaresova no já mluvím především o té poslední větě 🙂
@katerinamaresova tedy v tom 9. bodu těch zásad
Pekfektne napsane.Dekuji.😉
@hlasimse aha, tak to je nedorozumění, děkuji za upozornění, to nebylo myšleno až do puberty..to bylo myšleno, že nejen miminkám, které přebalujeme, ale je třeba dohlídnout i na třeba 3-4 letou holčičku. V pubertě totiž tělo už produkuje hormon estrogen a slepení stydkých pysků už tedy nehrozí, není proto důležité kontrolovat..moc děkuji za upozornění na dvojsmyslnost
@katerinamaresova aha, děkuji za vysvětlení! Tak to dává smysl 🙂
škoda, že jsem tohle nevěděla už dříve. Bohužel.
Dobrý den, několikrát zmiňujete dětský olejíček. Máte na mysli běžný pleťový olejíček, nebo jsou některé druhy olejíčků pro péči o pokožku dítěte vhodnější i na toto ošetřování? Jinak moc děkuji za článek.
Doplnila bych ze i detske neparfemovane mydlo a i jine setrne je spise zbytecne. Vetsinou staci cista voda.
Začni psát komentář...
Perfektní a srozumitelné pro každého 👍