rajec_martin
27. zář 2013

Není voda jako voda - znáte její druhy?

- pramenité vody – Obsah minerálních látek se u nich pohybuje v hodnotách 200 až 500 mg/l. Jsou určeny pro neomezenou konzumaci po celý rok pro každou věkovou skupinu. Jedná se o mikrobiologicky bezchybnou přírodní podzemní vodu, která vyvěrá na zemský povrch z jedné nebo více přirozených nebo umělých výstupních cest. Pramenitá voda tak, jak byla získána na zdroji, nesmí být podrobena žádné úpravě kromě oddělování nestabilních složek (zejména sloučenin železa a síry), odstraňování oxidu uhličitého, případně fluoridů, povolenými metodami. Zakazuje se dezinfekce pramenité vody jakýmikoliv prostředky, i přidávání bakteriostatických látek (např. chloru). Kromě oxidu uhličitého k ní nelze přidat, žádné jiné látky. Do této kategorie vod patří: Rajec.

- minerální vody – V přírodních pramenech je obsah rozpuštěných pevných minerálních látek více než 500 mg/l. Pít by se měly v menších množstvích, 1-2 sklenice denně. Mikrobiologicky je to bezchybná podzemní voda, která vyvěrá na zemský povrch z jedné, či více přirozených nebo umělých výstupních cest. Charakteristický je pro ni původní obsah minerálů, stopových prvků nebo jejich částí, jakož i fyziologický účinek. Do této kategorie vod patří: Poděbradka, Magnesia.

- léčivé vody – V obchodech pořídíme kromě minerálních vod i vody léčivé, které bychom měli užívat raději jen po konzultaci s odborníkem. Jedná se o minerální vody, které jsou pro své jedinečné složení vhodné k léčení, a jsou uznány zákonem. Od jiných podzemních vod se odlišují výjimečným obsahem celkových rozpuštěných tuhých látek přesahujících 1 000 mg/l nebo obsahem rozpuštěných plynných látek přesahujících 1 000 mg/l oxidu uhličitého, nebo obsahem nejméně 1 mg/l sirovodíku a složením vhodným pro léčení. Do této kategorie vod patří: Šaratica

- kojenecké vody - Pramenitá, mikrobiologicky bezchybná podzemní voda, která vyvěrá na zemský povrch z jedné nebo více přirozených nebo umělých výstupních cest. Splňuje specifické požadavky na kvalitu uvedené v příloze vyhlášky č. 275/2004 Sb., a tak může být použita i pro přípravu stravy na výživu kojenců a musí se označovat souslovím "kojenecká voda". Přísnější požadavky jsou stanoveny na obsah některých látek (např. dusičnanů) a celkového množství rozpuštěných látek, které může obsahovat. Do této kategorie vod patří: Kojenecká voda Rajec.

- balená pitná voda - Mikrobiologicky bezchybná podzemní nebo povrchová voda, která vykazuje stálou kvalitu. Na rozdíl od ostatních balených přírodních minerálních, pramenitých a kojeneckých vod může pocházet i z povrchového zdroje, podléhá tedy povolené úpravě. Od pitné vody z vodovodu se odlišuje tím, že při její úpravě se nesmí používat přípravky na bázi chlóru.

- voda z vodovodu - upravená podzemní nebo povrchová voda, která splňuje požadavky zdravotní nezávadnosti, a proto může být využita na hromadné zásobování obyvatelstva pitnou vodou. Je určena k pití, vaření, přípravě potravin nebo na jiné domácí účely.

surová voda - povrchová nebo podzemní voda, která se využívá při přípravě pitné vody, obsahuje biologické znečištění. Je nezbytné provést její dezinfekci, aby se stala zdravotně bezpečnou vodou, vhodnou k lidské spotřebě.

Začni psát komentář...

Odešli