radka_pribinacek
31. říj 2017
231 

Bojíte se tmy? Kocourkova lampička a pět dalších tipů, jak zahnat strach z nočních bubáků

“Mami, nezhasínej. Bojím se tmy.” Je vám to povědomé? Malvínka sice ještě v noci spí jak dudek, podle odborníků je ale strach ze tmy často spojený s rozvojem fantazie, který začíná kolem 3. roku života. Takže nás to možná velmi brzy čeká. Proto se už teď začínám zamýšlet nad tím, co by mohlo proti strachu z bubáků pomoci.

Vyptávala jsem se kamarádek a každá má trochu jiný přístup, na který nedá dopustit. Rozhodla jsem se, že vám je všechny sepíšu, abyste měly na noční strašidla také nějaké náboje. A abyste mi poradili, který vám připadá nejlepší. 

Pozor na televizi

Televize je jednou z nejčastějších příčin nočních strachů. A to se ani vaše děti nemusí dívat na krváky, nebo detektivky. I věci, které pro dospělého nejsou strašidelné, můžou v dětských hlavičkách po zhasnutí světla spustit děsivou přehlídku. Dávejte proto pozor, na co se vaše díte před usnutím dívá, a ideálně televizi před spaním omezte úplně.

Povídejte si 

Kamarádka Alena mi poradila, že nejlepší je si s dětmi hned od začátku o jejich obavách povídat. Přistupte ke strachu jako k reálnému problému, který si zaslouží respekt. Zeptejte se jich, co si myslí, že by se mohlo stát, a jestli si myslí, že je to opravdu skutečné. A hlavně jejich obavy nezesměšňujte, nebo nezlehčujte. Ačkoli bubáci v dětském pokoji reální nejsou, dětský strach ano.

Sprej proti bubákům

Pořiďte svému dítěti “sprej na bubáky”. Naplňte rozprašovač třeba vodou s levandulovým exktraktem a nechte potomka vystříkat všechny kouty (!!!), odkud by na něj mohl bubák zaútočit – skříň, prostor pod postelí, tmavý kout. Za prvé se přesvědčí, že tam žádné strašidlo není, a navíc přece každý ví, že bubáci levanduli nesnáší, no ne? 🙂 

Pořiďte mu kamaráda

Je potřeba zjistit, jestli se u vašeho dítka jedná o strach z tmy, nebo “jen” ze samoty. Pokud by šlo o druhý případ, mohlo by problém vyřešit nějaké zvířátko, třeba rybička nebo křeček. Pomoci může i plyšový medvídek, kterého pasujete na jeho nočního ochránce, zástupce maminky a tatínka.

Méně světla je více

Mnoho rodičů strach ze tmy u svých dětí řeší tak, že jim nechají rozsvícené normální světlo na chodbě, v koupelně, nebo dokonce přímo v pokojíčku. To jednak není dobré pro usínání a zároveň to znemožní, aby se dítě ve tmě časem rozkoukalo. Používejte proto případně raději méně intenzivní žárovky, a pak ideálně přepněte na speciální noční osvětlení.

Kocourkova lampička

No a pak je tu Kocourkova lampička, která vlastně kombinuje dvě předchozí rady. Svítí příjemně tlumeným světlem (hned několika barvami) a sama se zhasne třicet minut po posledním doteku. Navíc vypadá jako dětská hračka a je příjemná na dotek, takže bude v dětském pokojíčku jako doma. A všechny bubáky zažene jednou pro vždy. 🙂 

Ahojky jsem se zeptat jestli by se po skončení soutěže dala lampička koupit...mám cerku která b lampičku chtěla a ještě bych brala další dvě pro dvojčata...děkuji předem za dotaz...

31. říj 2017

@audinka24 prodej lampiček v plánu bohužel není.. Určitě se zkuste zapojit do soutěže na webu http://www.pribinacek.cz/kocourkova-lampicka - soutěž trvá do 19. 11. a každý týden se losují výherci, třeba se na vás usměje štěstí víckrát. 🙂 No a pak bude soutěž o lampičky ještě tady, na Modrém koníkovi, tak sledujte naše fórum. Držím pěsti! 🙂

31. říj 2017
1. lis 2017

Začni psát komentář...

Odešli