pr_clanek
16. črc 2024
535 

Když miminko začne ochutnávat svět

Rozkoukává se vaše miminko na světě už 4 měsíce? Pak je ten správný čas pomalu začít s poznáváním nových chutí. Rádi bychom se s vámi podělili o naše zkušenosti a tipy, jak začít s prvními příkrmy, aby to bylo pro vás i vaše miminko příjemné a bez stresu.

Začátky s příkrmy jsou nejen výzvou, ale hlavně skvělou příležitostí, kdy může miminko objevit nové chutě a zvyky. S trpělivostí a pozorností můžete vytvořit základy pro zdravé a radostné stolování, které bude vaše děťátko provázet po celý život.

Kdy je čas na první příkrm?

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) je ideální začít s příkrmy kolem ukončeného šestého měsíce. U nekojených dětí je možné začít už od čtyř měsíců, protože jejich strava vyžaduje doplnění o další stopové prvky. Pokud je vaše miminko plně kojené, není třeba se zaváděním příkrmů spěchat a počkat do ukončeného 6. měsíce, protože mateřské mléko obsahuje všechny potřebné živiny. To, že už nastal čas vyzkoušet něco nového kromě mateřského mlíčka, poznáte podle chování vašeho miminka. Sledujte především jeho zájem o jídlo, schopnost sedět a ovládat motoriku. Je schopné ručičkou dopravit něco do pusinky? Sleduje vás, když jíte a vypadá to, že by nejradši hned ochutnalo? Pokud odpověď zní ano, pak se do zavádění příkrmů můžete pomalu pustit. 

To nejdůležitější je nikam a na nic nespěchat. Nové potraviny a chutě nabízejte miminku postupně, abyste mohli odhalit případné alergie nebo intolerance. Každé nové surovině věnujte alespoň tři dny na ochutnávání. Teprve po třech dnech zkuste do jídelníčku zařadit další zeleninku, ovoce nebo jinou potravinu. Tato metoda se běžně označuje jako "pravidlo tří dnů". Je ale možné, že tři dny budou málo. Děťátku může trvat déle, než si na chuť něčeho nového zvykne. Nevzdávejte proto pokusy po pár ochutnáních – s odstupem několika dnů zkuste nabídnout surovinu znovu. Někdy totiž dítěti nemusí vadit chuť dané suroviny, ale např. teplota připraveného pokrmu nebo jeho konzistence. Až po mnoha neúspěšných pokusech lze říci, že dítěti skutečně daná surovina nechutná a nebudete ji do jídelníčku nyní zařazovat.

Nebojte se postupně zavádět také alergeny, a to již od začátku příkrmů. Úplně stačí nechat miminko olíznout lžičku. Protože i olíznutí lžičky je přikrmování a děťátko si díky tomu zvyká na nové chutě. 

S čím začít? 

Začněte s jakoukoli zeleninou, kterou ideálně povaříte v páře a rozmačkáte vidličkou. Zelenina je dobře stravitelná a chutí velmi odlišná od mateřského mléka. Na začátek doporučujeme batáty, dýni, pastinák nebo mrkev. Až si miminko zvykne na několik druhů zeleniny, můžete začít do příkrmů přidávat maso nebo vejce jako zdroj železa. Pokud byste chtěli využít již připravenou zeleninku od nás, naleznete ji ve skleničkách se zelenými etiketami. 

Maso vybírejte z dobrých zdrojů, ryby nejlépe místní, například pstruha. V kupovaných příkrmech Babybio si můžete vybrat z různých druhů mas a ryb - např. krůtí, kachní, telecí a jehněčí, které mohou zajímavě obohatit domácí vaření. V nabídce příkrmů tak hledejte naše oranžové etikety pro příkrmy s masem a tyrkysové pro příkrmy s rybami. Tmavě modré jsou zcela bez masa, ty doporučujeme jako večeři pro klidný spánek a spokojené bříško během noci.

Nesmíme zapomenout ani na ovoce! Začněte ho miminku ke svačinkám dávat ochutnávat, ideálně dozrálé, místní a chemicky neošetřené. Ze začátku je opět ideální povařit kousek v páře a rozmačkat vidličkou. Ze široké nabídky na slunci dozrálého ovoce v bio kvalitě můžete vybírat mezi našimi ovocnými příkrmy Babybio. Všechny jsou označené růžovou etiketou.

Od ukončeného šestého měsíce můžete začít přidávat obiloviny a přílohy, jak bezlepkové (rýže, brambory, quinoa), tak i s obsahem lepku (pšenice, oves, žito). Malé množství nemléčné obilné kaše nebo kůrka kvalitního chleba na okusování jsou na začátek také velmi oblíbené. Miminko se tak zabaví, procvičí dásničky a seznámí se s novými strukturami.

A jak je to s mléčnými výrobky? Během prvního roku vybírejte hlavně jogurty s vhodným obsahem tuku kolem 3 %. Určitě se vyhýbejte ochuceným a doslazovaným jogurtům. Mléko můžete přidávat v malém množství jako součást receptur. Nebojte se ani kozích a ovčích mléčných výrobků, které jsou výživově bohatší a lépe stravitelné. Mezi velmi oblíbené alternativy tradičních mléčných výrobků patří naše mléčné svačinky a příkrmy založené na fermentovaném kravském, kozím a ovčím mléce z bio farem. Najdete je jak ve skleničkách, tak oblíbených kapsičkách s etiketami v modrých odstínech. Jsou vhodné pro děťátka od ukončeného šestého měsíce. 

Čemu se určitě vyhnout? 

Do jednoho roku věku jsou nevhodné některé potraviny, kterým je dobré se vyhnout. Jde například o med, tvaroh jako samostatné jídlo, nepasterizované mléčné výrobky, kravské mléko na pití, cukr a chemické konzervanty. Buďte opatrní na celkový příjem bílkovin, ořechy a semínka, exotické ovoce a zeleninu, sýry a houby.

Proč vyzkoušet kojeneckou výživu Babybio?

Poslání Babybio je jednoduché, ale důležité: naučit děti zdravě jíst a nabídnout jim pestrou paletu chutí. Naše příkrmy voní a chutnají přesně tak, jak mají. Jako byste si je uvařili doma, s láskou. Proto je značka Babybio již 25 let předním výrobcem kojenecké výživy a jedničkou v oblasti bio kojenecké výživy ve Francii.

Jaké jsou naše hlavní benefity?

Naše produkty vyrábíme ve Francii ve vlastních továrnách. Odlišujeme se tak od většiny výrobců dětské výživy, kteří výrobu zadávají velkým továrnám. Díky tomu máme kontrolu nad kvalitou surovin, použitými postupy i bezpečností produktů. V neposlední řadě máme vlastní spokojené zaměstnance, kteří pečují o každý produkt s láskou. Suroviny do příkrmů sklízíme v okamžiku, kdy jsou opravdu zralé. Můžeme si to dovolit, protože spolupracujeme hlavně s francouzskými bio zemědělci. To znamená, že naše ingredience necestují přes půl světa, než je zpracujeme, a zachovávají si tak svou čerstvost a výživovou hodnotu. S Babybio máte jistotu, že příkrmy nezahušťujeme umělými přísadami, kojenecká mléka vyrábíme z farmářských bio mlék a používáme ty nejlepší zdroje přidaných vitamínů a minerálů. Ochutnejte sami a poznáte ten rozdíl. 

Nebojíme se ani inovací, a tak neustále hledáme a navrhujeme nové receptury, které uspokojí chuťové pohárky těch nejmenších. Inspirujeme se nejnovějšími studiemi a trendy, abychom vyráběli produkty, které nejen chutnají skvěle, ale jsou i zdravé. Proto vám už dlouhá léta nabízíme širokou nabídku produktů příkrmů a svačinek bez alergenů, jídel bez masa nebo sortiment založený na rostlinném mléce. Aby si mohl vybrat opravdu úplně každý malý gurmán. 

Proč bio kvalita?

V ekologickém zemědělství je zakázáno používat většinu chemikálií, jako jsou postřiky a chemická hnojiva, které se běžně používají v konvenčním zemědělství. Zvířata chovaná na ekologických farmách mají volný přístup na pastviny, dostávají kvalitní krmivo a jsou chována ve vhodných podmínkách. Nemohou být preventivně léčena antibiotiky.

Bio potraviny tak neobsahují škodlivé a toxické látky, které se často nacházejí v produktech konvenčního zemědělství. Pro malé děti, jejichž těla ještě nedokážou dobře odbourávat škodlivé látky, jsou proto bio potraviny mnohem lepší volbou.

Začátek s příkrmy je velkým krokem v životě vašeho miminka a vlastně celé rodiny. Nezapomeňte, že každé děťátko je jedinečné a postupuje svým vlastním tempem. Buďte proto trpěliví, povzbuzujte ho a hlavně si užívejte společné chvilky objevování nových chutí a často hodně upatlaných zážitků. S projevenou láskou a klidem pomůžete vytvářet pozitivní vztah k jídlu, který bude vaše dítě provázet celý život. A nezapomeňte, že i tady platí jedno pravidlo - s úsměvem jde vždy všechno líp. Dobrou chuť!


Sponzorovaný příspěvek

Zdroj fotografií: Babybio

BabyBio jsme si oblíbili. Co mě jako jediné zklamalo (a že jsme toho využívali opravdu hodně) byly talíře s jídlem pro starší děti od 12 a15 měsíců, kdy už jedí standardně jídlo vidličkou, a obrázku to vypadá jako jídlo na vidličku a uvnitř je vše nakrájené na pár milimetrové kousky. Jinak chuť skvělá, ale dítě to nechtělo ani ochutnat.

18. črc 2024

Začni psát komentář...

Odešli