pr_clanek
15. dub 2024
30 

Bezpečné a zodpovědné investování: Jak vybudovat finanční stabilitu pro celou rodinu

Investování je velké téma, pro mnoho lidí jde o ideální řešení pro zhodnocení svých úspor. Peníze vám nemusí jen ležet na spořicím účtu, namísto toho můžete dále rozšiřovat své bohatství. Díky tomu můžete efektivně našetřit finance pro rodinné výdaje, či třeba pro své děti. Než se do toho ale pustíte, je důležité se dobře informovat. Proto vám přinášíme tipy, které vám v začátcích mohou pomoci.

Zdroj obrázku: aLListar/peopleimages.com - stock.adobe.com

Investiční cíle

Ještě před tím, než se pustíte do investování, je důležité rozmyslet si, jaký je vlastně váš cíl. Chcete někam dlouhodobě uložit své peníze, aniž by přitom klesala jejich hodnota? Nebo byste raději své finance rozmnožili a něco vydělali? Mít plán předem se vyplatí – efektivněji vyberete vhodný postup pro dosažení svých cílů.

V základu se nabízí dva přístupy – pasivní a aktivní investování. Pasivní investování je dlouhodobé, nenabízí velké výnosy, ovšem riziko je zde poměrně nízké. Druhou variantou je aktivní investování, které je náročné, velmi rizikové a nejsou zajištěny spolehlivé výnosy.

Mnoho lidí proto volí spíše pasivní investování. Přesto je důležité si rozmyslet, zda si chcete spořit desítky let na důchod, nebo potřebujete v následujících pár letech splatit hypotéku. Dle toho je vhodné přizpůsobit portfolio. 

Určení rozpočtu

Mít cíl je důležité, ovšem abyste ho mohli dosáhnout, je třeba vkládat určité množství financí. Čím dříve potřebujete svého cíle dosáhnout, tím více peněz je třeba investovat. Využít můžete naspořené peníze, nicméně své portfolio byste měli rozšiřovat pravidelně. Pokud si chcete spořit na důchod, pak byste měli odkládat zhruba 15 % svého ročního příjmu. Jestliže s investováním začnete později, pak může být toto číslo ještě vyšší. Vše se odvíjí od zvoleného cíle. Pokud váháte, jaký postup bude nejlepší, neváhejte se obrátit na odborníky – ti vám rádi poradí a pomohou v začátcích nastavit tu správnou strategii.

Jestliže máte menší příjem a nezbývá vám mnoho peněz na investování, i tak se to vyplatí. Nemusí jít o velké částky, začít můžete i s málem. Je důležité udělat první krok, postupem času můžete i málo peněz efektivně zhodnotit.

Zdroj obrázku: BullRun - stock.adobe.com

Pravidelnost

Důležitou otázkou je, zda je lepší investovat jednou ročně, či posílat každý měsíc menší částku. Názory se různí, nicméně většina lidí posílá peníze měsíčně. Nemá totiž smysl čekat, než našetříte větší částku. Místo toho je lepší posílat po troškách – i pár stovek nebo tisíců dokážete zhodnotit, je proto zbytečné, aby jen tak ležely na účtu.

Tolerance rizika

Tolerance rizika je klíčovým pojmem, měli byste si proto předem určit, jak vysoké riziko jste ochotní tolerovat. Obecně platí, že čím vyšší riziko, tím vyšší mohou být výnosy. Ovšem pokud hledáte způsob, jak dlouhodobě a efektivně spořit peníze, pak je lepší volbou zpravidla nižší riziko. Trh je totiž proměnlivý, hodnota investic se může měnit ze dne na den. Pro určení tolerance rizika si můžete vyplnit dotazník, který vám pomůže ji odhalit.

Pro dlouhodobé spoření se nabízí různá aktiva, která můžete koupit. Mnohdy jde o fondy a dividendy, ale jsou i další možnosti. Jde o skvělou volbu pro každého, kdo nechce podstupovat zbytečně velké riziko.

Druhou možností je krátkodobé investování – většinou jde o takzvaný day trading. Spočívá v tom, že aktiva je třeba nakupovat a prodávat denně, dle toho, jak se mění jejich hodnota. Případně lze aktiva držet několik dní nebo měsíců. Nicméně tyto způsoby s sebou nesou poměrně vysoké riziko. Nejsou proto vhodné pro uložení rodinných úspor.

Základní portfolio

Pokud se rozhodnete investovat, je třeba založit portfolio. To může zahrnovat investování do akcií, ETF a dalších složek – konkrétní rozložení se odvíjí od vašeho cíle a možností. Každý může mít zcela odlišné portfolio, přičemž může skvěle fungovat. Najít optimální řešení se zpočátku může zdát složité. Proto se nabízí různé investiční platformy a brokeři, ti vám mohou pomoci.

V každém případě by vaše portfolio mělo být rozmanité. Není dobré „vsadit“ všechny své peníze na jednu kartu. Pro optimalizaci výnosů je vhodné investovat do více různých věcí. Takováto diverzifikace portfolia je z dlouhodobého hlediska velmi praktická a pomůže vám snáze dosáhnout svých cílů.

Je dobré také jednou za čas své portfolio zhodnotit, zda stále plní vaše očekávání. Může se stát, že situace na trhu se změní. Někdy je třeba se této změně přizpůsobit. Neznamená to však, že byste každý týden měli výnosy kontrolovat a nakupovat či prodávat dle aktuální situace. Myslete na to, že je třeba výsledky hodnotit z dlouhodobého hlediska.

Emoce pod kontrolou

Investování může vzbuzovat spoustu různých emocí, pozitivních i negativních. Pokud se do toho pustíte, neměli byste jim podléhat. Mnohdy totiž vedou k ukvapeným změnám portfolia. Může být náročné ustát to, když vaše portfolio ztrácí hodnotu. Investice neposkytují zaručený výnos, většinou jde však jen o krátkodobý pokles trhu – vše se nakonec ustálí a ve výsledku tak bez problémů dosáhnete svého finančního cíle. I když se situace může zdát nepříznivá – na týden, měsíc, či dokonce rok, je důležité nenechat se vyvést z míry.

Nejlepším řešením je vzdělávat se v tomto oboru. Než se pustíte do samotného investování, získejte co možná nejvíce informací. Jde o rozmanitý svět plný nástrah, na které je třeba se dobře připravit. K dispozici je spousta zdrojů, ze kterých můžete čerpat. Nebo se obraťte na profesionály, kteří se v tomto oboru vyznají. V každém případě přípravu nepodceňujte.

Tento článek slouží pouze pro informační účely, nejedná se o investiční poradenství. Vždy je nutné zvážit své individuální možnosti a cíle. Myslete na to, že investování vždy přináší určité riziko.


Sponzorovaný příspěvek

Začni psát komentář...

Odešli