polstarnakojeni
4. říj 2016
5094 

Víte, co je sekundární neplodnost? Sekundární neplodnost

Pokud se marně snažíte o druhé či další dítě již delší dobu, řekněme dva roky, je pravděpodobné, že máte problém s neplodností. Přestože se nejvíce pozornosti věnuje primární neplodnosti, nemalé procento párů trápí neplodnost sekundární (podle WHO může jít celosvětově až o 25 % párů). Takové páry již doma jedno či dvě děti mají, touží po dalším, ale nedaří se jim úspěšně otěhotnět či dítě donosit.

Co tyto problémy způsobuje a jak je léčit?

Sekundární neplodnost způsobují stejné příčiny, jaké nacházíme u neplodnosti primární, a shodné jsou i postupy při léčbě. Na vině mohou být např. srůsty v pánevní oblasti, neprůchodné vejcovody, endometrióza, nepravidelnosti cyklu nebo ovulace, špatná kvalita či nedostatečné množství spermií.

Ať už je příčina jakákoliv, k rozvoji či zhoršení tohoto stavu došlo od vašeho posledního porodu. Komplikace během porodu mohly vést ke zjizvení tkáně, po porodu mohla proběhnout skrytá infekce, přispět mohl i samotný běh času – každým rokem plodnost ženy nekompromisně klesá.

Žárlím na kamarádky, které mají větší rodiny, a pak cítím vinu, že mi můj syn není dostatečně dobrý. Je to normální? Přestože své dítě milujete, chybí vám ta velká či úplná rodina, o které jste snila.

Obvyklé reakce na sekundární neplodnost zahrnují běžně tyto pocity:

  • Odmítání. Myslíte si, že nemůžete mít problém s neplodností, protože už přece jedno dítě (nebo dvě) máte. Z tohoto důvody se páry se sekundární neplodností vyhýbají odborníkům, léčbu odmítají nebo přicházejí až velmi pozdě.
  • Závist. Můžete se cítit odstrčené kamarádkami, jejichž rodiny se rozrůstají a můžete zároveň na jejich úspěch s větším počtem dětí žárlit.
  • Izolace. Rodiče se sekundární neplodností často mají pocit, že nepatří do žádné „typické" skupiny. Nemohou se ztotožnit s primárně neplodnými páry, protože již vlastní dítě mají. Nezapadají však ani mezi klasické rodiny s více dětmi. Zároveň se mohou začít odcizovat partneři vzájemně, protože problémy s neplodností jsou velmi stresující a mohou partnerské vztahy ničit.
  • Lítost. Vývoj a pokroky svého dítěte vnímáte smíšeně – cítíte radost z jeho úspěchů, ale zároveň smutek, že toto již se žádným dalším dítětem znovu neprožijete.
  • Vina. Tento pocit ve vás může vyvolávat neschopnost dát svému dítěti sourozence, stejně jako samotná touha po dalším potomkovi (Proč mi není můj krásný a zdravý syn dost dobrý?).
  • Vztek. Můžete zažívat vztek, že je vám odepřeno to, co pro jiné je tak snadné – rozšířit rodinu o dalšího člena.
  • Úzkost. Pokud se rozhodnete podstoupit náročnou léčbu, bývá to velmi náročné, když už doma jedno dítě máte. Všechny ty odběry, injekce, ultrazvuky... Cesty do CAR mohou být dlouhé, drahé a stresující, často je potřeba zajistit hlídání (mimo jiné některé ženy nechtějí, aby se jejich dítě prohánělo před řadou matek, které bezvýsledně touží teprve po prvním miminku, a chtějí se tak vyhnout i jejich nepříjemným pohledům).

Finančně nákladná může být i samotná léčba – zatímco jste měli původně v plánu zaplatit svému prvnímu dítěti kroužek angličtiny, našetřit na nový počítač nebo spořit na studium v zahraničí.

Vyhledejte pomoc

Zažíváte nesnadné momenty, bohužel jsou však nedílnou součástí bolestivé zkušenosti se sekundární neplodností. Stejně jako s primární neplodností, budete někdy se svým partnerem prožívat chvilky krásné, ale pravděpodobně spíše ty špatné. Rozhodně se nebojte vyhledat odbornou pomoc. Akceptujte fakt, že problémy s neplodností vám mohou ničit život i v jiných oblastech a nedovolte, aby se tak nakonec opravdu stalo.

Vyhledejte si informace o své situaci – možnosti léčby či alternativních řešení a stanovte si s partnerem jasné hranice, jak dlouho se budete snažit, kolik jste ochotni investovat, co všechno hodláte podstoupit, atd. Věnujte se i jiným činnostem než soustředění se na rozšiřování rodiny. Kromě uspokojování vlastních zájmů nezapomeňte trávit čas dohromady jako rodina.

Pokud vás problém deprimuje natolik, že se nedokážete účastnit křtin, narozeninových oslav a podobných situací zaměřených výhradně na dítě, nebojte se svou přítomnost odříci a pošlete nějaký dar, pro který nebudete muset do obchodu s dětským zbožím (vhodná může být např. knížka).

A především, nezůstávejte na to sami a hledejte podporu u dalších párů. Promluvte si s dalšími, kteří se teprve perou či se dokonce úspěšně poprali se sekundární neplodností.

První kontakty můžete získat třeba i přes diskuzní fórum zde na internetu.

Začni psát komentář...

Odešli