plazicka
23. lis 2014

Pozitivní vliv plazičky na psychomotorický vývoj

Na první pohled se může zdát,  že plazička plní funkci pouze ochrannou, avšak ona má také velmi pozitivní vliv na psychomotorický vývoj dítěte. Pojďme si tedy vysvětlit proč.

Vybavme si stávající řešení problému studených podlah, když se nám miminko začne plazit. Přirozeně se budeme snažit miminko před studenou podlahou v době plazení ochránit, takže použijeme k pokrytí podlahy různé koberečky, deky, pěnové puzzle a podobně. Čím je však miminko v plazení zdatnější, tak se snaží doplazit se všude tam, kde ho zrovna něco zajímá. Jakmile však přeplazí „bezpečnou zónu“ je vráceno zpět a toto se opakuje stále dokola. Najednou tak dochází k rozporu mezi psychikou a motorikou, protože dítě má zakódovaný pohyb vpřed za nějakým cílem a nedokáže pochopit proč, když vše dělá správně je neustále vraceno zpět nebo zavíráno do ohrádek.

S plazičkou už tento problém nemusíte řešit, Vaše miminko má chráněný hrudník, bříško i podbřišek a vy jej můžete nechat plazit se bez omezení v a teple.

Z fyzioterapeutického hlediska plazička nikterak neovlivňuje lokomoci miminka, nesnižuje tření a neusnadňuje ani jinak negativně neovlivňuje plazení miminka.

Začni psát komentář...

Odešli