Plodnost ve smyslu přivádění dětí na svět je ovlivňována několika faktory, které působí již od našeho prenatální obodobí. Tedy v době, kdy jsme se teprve vyvíjeli u maminky v děloze. Už zde se totiž tvoří pohlavní ženské buňky - vajíčka. Jejich počet je v řádech milionů. Po porodu pak postupně klesá a každý měsíc v době dospívání o další jedno přicházíme, pokud není oplodněno.
K plodnosti ženy však není důležitý jen počet vajíček. K tomu, aby vajíčka dozrávala, je zapotřebí, aby náš hormonální systém pracoval “správně”, měli jsme dostatek živin a minimum zátěžových látek v těle (toxiny, chemické sloučeniny, nadbytek kyselých látek).
Na plodnost ženy (ale stejně tak i muže) mohou mít ale vliv také situace, které nás provázejí již od našeho samotného početí (viz. například Stanislav Grof a teorie Čtyř bazálních prenatrálních matric). Je zapotřebí, abychom byli psychicky vyrovnaní v minulém, přítomném i budoucím čase. Kromě toho také potřebujeme mít zralý vztah s mužem, který je připraven stát se otcem.
Když to vše zkrátím a shrnu, snaha o vyrovnaný život v každém směru (práce, vztah k sobě, mateřství, mužům, své rodině, svému tělu apod.) je nedílnou součástí celkového zdraví, které je předpokladem k další reprodukci.
Při práci s páry, kterým se zatím nedaří počít dítě nebo jej donosit a porodit, doporučuji nejen práci s tělem, ale stejně tak zpracování svých traumat, strachů, pochyb, stresu apod., které mohou mít velký vliv právě na početí.
Na světě existuje jen málo párů, které opravdu nemohou počít dítě a nebo je to z různých závažných příčin ztíženo. Jedná se zejména o vrozené vývojové vady reprodukčních či jiných souvisejících orgánů (např. žlázy s vnitřní sekrecí), těžké poúrazové či pooperační poškození orgánů apod.
Ostatní páry, pokud mají pocit, že se jim již dlouho nedaří, mají spíše funkční poruchu - tzn. není poškozen orgán samotný, ale jen jeho funkce. A s tím lze pracovat.
Má práce s klientkami je založena na několika základních stavebních kamenech vycházejících z celostního (holistického) přístupu k člověku:
Jen vy sami(y) máte Moc změnit svůj život - pokud o tom pochybujete nebo nad svým životem moc nemáte, pak přichází Ne-moc.
tento článek je věnovaný spíše podpoře ženské plodnosti, mužská plodnost je trochu jiné téma - časem možná napíšu 🙂 kvalita spermií je daná zase hormonálními vlivy (testosteron se tvoří méně u mužů, kteří např. nemají fyzickou aktivitu), životním stylem, apod. Jak je psáno výše o detoxikaci, zdravé stravě, pohybu, relaxaci/eliminaci stresu, harmonie těla i duše...to vše platí i pro muže 🙂
@pawcik2108 Děkuji za odpověď. Pěkné nedělní odpoledne přeji!
články na tato témata jsou vždycky jen obecná, teoretizující - snažila jsem se tím i inspirovat co všechno lze dělat. Pokud už to 3 roky nejde a jste oba v pořádku, doporučila bych právě tu fyzioterapii (nevím odkud jste) - někdy opravdu stačí uvolnit pánevní dno a zadaří se - mám s tím zkušenosti i sama se sebou 🙂
můžete zkusit paní Bezvodovou - školí v tomto duchu i fyzioterapeuty. Pokud byste měla možnost do Brna, kde pracuji já nebo event. Pelhřimov tak bych Vám nabídla celostnější pohled. Paní Bezvodovou ani nikoho v Praze osobně neznám takže je to spíš ve Vaší režii. Snažte se na nic se neupínat, jen Vy sama máte zodpovědnost za sebe a své zdraví a je třeba se sebou pracovat - fyzioterapie + nějaký osobní rozvoj (EFT doporučuji) má opravdu skvělé výsledky. A pokud ani to nezabere - víte je to drsné, ale příroda ví proč to tak je a je možné, že má s Vámi jiné plány 🙂 přeji ať se uleví a jste šťastná ať to dopadne jakkoliv 🙂 při dotazech se na mě klidně obraťte
Moc děkuji za doporučení a rady. Mějte se fajn 🙂.
No myslím, že zrovna stiahnuté svaly pánevného dna sú u mňa konštantný problém. Nečakala som, že sa v článku dozviem niečo nové, keďže som prečítala už hromadu materálov na tému plodnosti, ale predsa 🙂 Ďakujem.
Este som sa chcela spytat, cvicim Mojziskovku, staci to na uvolnenie panevniho dna alebo to chce nieco viac? Vdaka 🙂
do sestavy cviků podle Mojžíšové patří i cvik "zadek", který uvolní část svalů pánevního dna. Já sama používám ještě jiné techniky na uvolnění, které uvolňují více do hloubky - ale to je na osobní setkání, takhle to vysvětlit nemohu. A cviky Vám ukázal vyškolený fyzioterapeut nebo jste si sama někde našla?
Chodim k vyskolenej fyzioterapeutke. Myslim, ze viem ktory cvik myslite pod nazvom zadok. Snad to trocha pomaha, ale musim sa priznat, ze sa casto pristihavam, ze mam stiahnute svaly panvoveho dna, zrejme ich mam stiahnute permanentne. Uz som kvoli tomu mala problem i s konecnikom (fisura). Pripada mi, ze by to mohlo byt somaticke, ale neviem pricinu.
pokud máte zájem, můžeme se spojit přes Skype (nevím odkud jste) a mohu zodpovědět nějaké dotazy, event. i alespoň na dálku instruovat v lepším uvolnění pánevního dna (jedná se o placenou konzultaci)
Dakujem vam za ponuku, premyslim 🙂 Mam na buduci tyzden stretnutie s pani, ktora sa specializuje na interpretaciu somatickych ochoreni tela, tak snad sa dozviem nieco viac. Ozvem sa vam pripadne potom do spravy.
Začni psát komentář...
Hmm, ale co když jsou spermie inteligentní, ale líné???