pawcik2108
12. bře 2016
321 

Možnosti ovlivnění ženské plodnosti

Plodnost ve smyslu přivádění dětí na svět je ovlivňována několika faktory, které působí již od našeho prenatální obodobí. Tedy v době, kdy jsme se teprve vyvíjeli u maminky v děloze. Už zde se totiž tvoří pohlavní ženské buňky - vajíčka. Jejich počet je v řádech milionů. Po porodu pak postupně klesá a každý měsíc v době dospívání o další jedno přicházíme, pokud není oplodněno.

K plodnosti ženy však není důležitý jen počet vajíček. K tomu, aby vajíčka dozrávala, je zapotřebí, aby náš hormonální systém pracoval “správně”, měli jsme dostatek živin a minimum zátěžových látek v těle (toxiny, chemické sloučeniny, nadbytek kyselých látek).

Na plodnost ženy (ale stejně tak i muže)  mohou mít ale vliv také situace, které nás provázejí již od našeho samotného početí (viz. například Stanislav Grof a teorie Čtyř bazálních prenatrálních matric). Je zapotřebí, abychom byli psychicky vyrovnaní v minulém, přítomném i budoucím čase. Kromě toho také potřebujeme mít zralý vztah s mužem, který je připraven stát se otcem.

Když to vše zkrátím a shrnu, snaha o vyrovnaný život v každém směru (práce, vztah k sobě, mateřství, mužům, své rodině, svému tělu apod.) je nedílnou součástí celkového zdraví, které je předpokladem k další reprodukci.

Při práci s páry, kterým se zatím nedaří počít dítě nebo jej donosit a porodit, doporučuji nejen práci s tělem, ale stejně tak  zpracování svých traumat, strachů, pochyb, stresu apod., které mohou mít velký vliv právě na početí.

Na světě existuje jen málo párů, které opravdu nemohou počít dítě a nebo je to z různých závažných příčin ztíženo. Jedná se zejména o vrozené vývojové vady reprodukčních či jiných souvisejících orgánů (např. žlázy s vnitřní sekrecí), těžké poúrazové či pooperační poškození orgánů apod.

Ostatní páry, pokud mají pocit, že se jim již dlouho nedaří, mají spíše funkční poruchu - tzn. není poškozen orgán samotný, ale jen jeho funkce. A s tím lze pracovat.

Má práce s klientkami je založena na několika základních stavebních kamenech vycházejících z celostního (holistického) přístupu k člověku:

  • Přírodní medicína - bylinky (především doporučuji kontryhel pro ženy, kotvičník pro muže), pobyty v přírodě, souznění s přírodou a důvěra v její léčebnou moc.  
  • Detoxikace - ještě před milováním “na ostro” doporučuji alespoň 3 měsíce řádné očisty těla ženy i muže. Detoxikací je mnoho, proto je zde nebudu rozvádět - stačí si vybrat dle svých možností a potřeb. K dlouhodobější detoxikaci můžete využít také zelené potraviny (mladý ječmen, chlorella, spirulína), které kromě toho mají spoustu živin, které podpoří hormonální a reprodukční funkce.
  • Správná výživa - již při detoxikaci se zaměřte na zdravou výživu (aby detoxikace měla vůbec smysl). Směrů je opět mnoho - raw, makrobiotika, gaps dieta, paleo apod. Nebo zkrátka jen stačí jíst s pokorou, střídmě, vychutnávat si každé sousto a být za něj vděčný. Opět záleží na našem metabolismu, potřebách organismu, vztahu k jídlu apod. Obecně však doporučuji vyhýbat se výrobkům z mouky, cukru, syceným nápojům, alkoholu, tabákovým výrobkům, instantním potravinám, nadužívání léků (proti bolesti, na nachlazení atd. - to vše lze zvládnout pomocí bylinek, které nezatíží organismus) a chemicky vyrobeným/upraveným výrobkům.
  • Pravidelný pohyb - pohyb má mnoho podob a není třeba se hned potit v posilovně, kam se nedostane čerstvý vzduch. Dělejte obecně sporty, které vás baví, nabíjí pozitivní energií, cítíte se po nich dobře na těle (tzn. nejste pak několik dní zmožení) i na duši. Známé endorfiny vám pomohou hned v několika oblastech - kromě dobré nálady vám zlepší odolnost vůči nemocem i stresu. Pohyb má nesporný vliv i na hormonální systém a díky prokrvení se zlepší i stav vašich vnitřních orgánů. Za sebe doporučuji co nejvíce pohybu na čerstvém vzduchu - procházky, běh, jízda na kole či na koni, v létě plavání v přírodních zdrojích vody, vysokohorská turistika apod.
  • Relaxace - kromě pohybu je nezbytné umět odpočívat. Zvláště pokud máte fyzicky náročné povolání a k tomu stres nejen na pracovišti, ale i v osobním životě. Je mnoho způsobů jak relaxovat - lze ji skloubit i s pohybem (např. jóga, pomalá procházka v lese, tanec, tai-chi). Můžete začít tvořit, zpívat, hrát si. A nebo si jen lehnout do klidné místnosti, pustit si relaxační hudbu nebo nahrávky s řízenou meditací a jen tak prostě být a dýchat. Učte se vnímat každou část svého těla - můžete např. zjistit, že nedokážete uvolnit oblast pánve, necítíte oblast dolní části zad nebo nedokážete izolovaně pohnout jednou svalovou skupinou. “Projeďte” si v klidu celé své tělo a zaměřte se na oblasti, kde cítíte napětí nebo naopak cítíte méně.
  • Pozitivní myšlení - oblíbené slovní spojení, které je mnohdy opravdu těžké udržet. Nemusíte za každou cenu a v každé situaci být optimisté. Stačí se zaměřit na přítomnost, nevymýšlet katastrofické scénáře a domněnky “jak by asi”, “co by kdyby” apod. A vůbec nemyslet ani na minulost, ani na budoucnost. Žijte tím, co je teď. Je to jen o nastavení v hlavě - změna programu a postupný návyk na přítomný okamžik.
  • Práce se stresem a nevyřešenými “traumaty”. Pokud máte pocit, že se nemáte dostatečně ráda, pochybujete o sobě, nemáte dobré vztahy v rodině, na pracovišti...to vše může ovlivnit napětí v těle, které pak brání i početí dítěte. V dnešní době je spousta psychoterapeutických směrů, které vám vaše “bloky” v hlavě pomohou nejen rozkrýt, ale také přijmout, pochopit a zpracovat. A tak, jak se uvolní mysl, uvolní se místa v těle, která na tento blok reagovala např. stažením, bolestí, nesprávnou funkcí.
  • Zvláště důležitým bodem nejen pro období přípravy početí je práce s pánevním dnem - především u žen. Jde o centrum naší síly, energie, tvořivosti, plodnosti a vůbec centrum a střed našeho těla. Svaly pánevního dna jsou tzv. stresové svaly podobně jako např. šíjové či žvýkací. Pokud je vaše mysl napjatá, odrazí se napětí i v těchto oblastech a může se pak projevit jako bolest zad, šíje, pocit stažených čelistí, poruchami menstruace, ovulace, plodnosti. Je třeba pánevní dno nejen posilovat (jak je mediálně hodně propagované), ale i naučit se jej správně uvolnit a zrelaxovat. V tomto případě doporučuji vyhledat skutečného odborníka na pánevní dno (fyzioterapeuta) a nevyhledávat informace v neověřených zdrojích v ženských časopisech či na internetu. Zde bývají informace často velmi zkreslené až chybné.
  • Milování - nejdůležitější akt vedoucí k početí. Zapomeňte na hlídání přesného data či dokonce hodiny své ovulace. Znalost vlastního mentruačního/ovulačního cyklu je důležitá, ale není třeba časovat podle něj milování. Už pro udržení harmonického partnerského vztahu je zapotřebí užívat si milování s vědomím, že po něm oba toužíte, chcete se. Nikoliv že je to “nástroj” k tomu jak otěhotnět. Spermie se v těle ženy udrží tři až pět dní a pokud při milování nebudete oba v napětí, nemusíte se milovat přesně v den ovulace. Spermie i vajíčko jsou natolik inteligentní, stejně jako procesy v těle, že pokud si cestu k sobě mají najít, pak si ji najdou bez ohledu na to, zda máte zrovna ovulaci či nikoliv.

Jen vy sami(y) máte Moc změnit svůj život - pokud o tom pochybujete nebo nad svým životem moc nemáte, pak přichází Ne-moc.

Hmm, ale co když jsou spermie inteligentní, ale líné???

13. bře 2016

tento článek je věnovaný spíše podpoře ženské plodnosti, mužská plodnost je trochu jiné téma - časem možná napíšu 🙂 kvalita spermií je daná zase hormonálními vlivy (testosteron se tvoří méně u mužů, kteří např. nemají fyzickou aktivitu), životním stylem, apod. Jak je psáno výše o detoxikaci, zdravé stravě, pohybu, relaxaci/eliminaci stresu, harmonie těla i duše...to vše platí i pro muže 🙂

13. bře 2016

@pawcik2108 Děkuji za odpověď. Pěkné nedělní odpoledne přeji!

13. bře 2016
Komentář byl odstraněný

články na tato témata jsou vždycky jen obecná, teoretizující - snažila jsem se tím i inspirovat co všechno lze dělat. Pokud už to 3 roky nejde a jste oba v pořádku, doporučila bych právě tu fyzioterapii (nevím odkud jste) - někdy opravdu stačí uvolnit pánevní dno a zadaří se - mám s tím zkušenosti i sama se sebou 🙂

28. dub 2016
Komentář byl odstraněný

můžete zkusit paní Bezvodovou - školí v tomto duchu i fyzioterapeuty. Pokud byste měla možnost do Brna, kde pracuji já nebo event. Pelhřimov tak bych Vám nabídla celostnější pohled. Paní Bezvodovou ani nikoho v Praze osobně neznám takže je to spíš ve Vaší režii. Snažte se na nic se neupínat, jen Vy sama máte zodpovědnost za sebe a své zdraví a je třeba se sebou pracovat - fyzioterapie + nějaký osobní rozvoj (EFT doporučuji) má opravdu skvělé výsledky. A pokud ani to nezabere - víte je to drsné, ale příroda ví proč to tak je a je možné, že má s Vámi jiné plány 🙂 přeji ať se uleví a jste šťastná ať to dopadne jakkoliv 🙂 při dotazech se na mě klidně obraťte

28. dub 2016

Moc děkuji za doporučení a rady. Mějte se fajn 🙂.

28. dub 2016

No myslím, že zrovna stiahnuté svaly pánevného dna sú u mňa konštantný problém. Nečakala som, že sa v článku dozviem niečo nové, keďže som prečítala už hromadu materálov na tému plodnosti, ale predsa 🙂 Ďakujem.

30. dub 2016

Este som sa chcela spytat, cvicim Mojziskovku, staci to na uvolnenie panevniho dna alebo to chce nieco viac? Vdaka 🙂

30. dub 2016

do sestavy cviků podle Mojžíšové patří i cvik "zadek", který uvolní část svalů pánevního dna. Já sama používám ještě jiné techniky na uvolnění, které uvolňují více do hloubky - ale to je na osobní setkání, takhle to vysvětlit nemohu. A cviky Vám ukázal vyškolený fyzioterapeut nebo jste si sama někde našla?

30. dub 2016

Chodim k vyskolenej fyzioterapeutke. Myslim, ze viem ktory cvik myslite pod nazvom zadok. Snad to trocha pomaha, ale musim sa priznat, ze sa casto pristihavam, ze mam stiahnute svaly panvoveho dna, zrejme ich mam stiahnute permanentne. Uz som kvoli tomu mala problem i s konecnikom (fisura). Pripada mi, ze by to mohlo byt somaticke, ale neviem pricinu.

30. dub 2016

pokud máte zájem, můžeme se spojit přes Skype (nevím odkud jste) a mohu zodpovědět nějaké dotazy, event. i alespoň na dálku instruovat v lepším uvolnění pánevního dna (jedná se o placenou konzultaci)

30. dub 2016

Dakujem vam za ponuku, premyslim 🙂 Mam na buduci tyzden stretnutie s pani, ktora sa specializuje na interpretaciu somatickych ochoreni tela, tak snad sa dozviem nieco viac. Ozvem sa vam pripadne potom do spravy.

30. dub 2016

Začni psát komentář...

Odešli