Péče o jizvu nejen po císařském řezu
Často se setkávám s tím, že ženy řeší péči o jizvu po císařském řezu. Jejich hlavní starostí ale je, jak bude po zákroku jizva vypadat nebo už jsou po něm a jizva se jim nelíbí na pohled. Bohužel je to ale jen malá část toho, co je třeba v důsledku řezné rány řešit.
Co je to jizva
Jizva je tkáň, která má jinou strukturu, než tkáň, kterou prošel řez. Jedná se o vazivovou tkáň, která má jinou funkčnost, jinou mikroskopickou strukturu a jiné biomechanické vlastnosti, než např. kůže či svalovina, které byly rozříznuty. Taková tkáň už nikdy nebude jako dřív, bude se chovat jinak. Obvykle je jizva (vazivová tkáň) tužší, má tendenci se stahovat, a pokud se o ránu nepečuje dostatečně dlouho, důsledně a co nejdřív po zákroku, mohou se jednotlivé vrstvy tkání (kůže, podkoží, svalovina) na sebe “přilepit” v důsledku hojivých procesů a vzniknout srůsty. Tím se zhorší prokrvení v jednotlivých tkáních a změní se metabolismus (tedy přivádění výživných látek do tkáně a odvádění odpadních látek z nich).
To vše pak může zapříčinit do budoucna potíže, jako je necitlivost dané oblasti řezu nebo naopak dlouhodobá přecitlivělost, stahování struktur směrem dovnitř, což může mít za následek bolesti zad a okolních kloubů a změna jejich funkce (a následné přetěžovaní kloubu) atd.. V případě císařského řezu mohou vzniknout v důsledku hlubokých srůstů menstruační potíže (bolestivost, neobvyklé krvácení, špinění) a v některých případech i potíže s otěhotněním či donošením plodu. Také špatně zhojená jizva může ovlivnit funkci pánevního dna, což může mít za následek potíže s únikem moči, sestupem dělohy, bolesti pánve a zad apod. Nekvalitní jizevnatá tkáň po císařském řezu také bývá důvod, proč u dalšího těhotenství lékaři nedoporučují porod přirozenou cestou nebo nedoporučí následné těhotenství vůbec.
Jak tedy o jizvu pečovat
Cílem je mít jizvu/tkáň funkční, měkkou, “normálně” citlivou, bez srůstů a s pozitivním vztahem k ní.
Toho docílíme, když zvýšíme prokrvení a zlepšení metabolismu (okysličení a výživa + odtok odpadních látek) v dané oblasti pomocí následujících technik:
Promazávání
Není třeba kupovat drahé mastičky za tisíce korun, které slibují zázračné zhojení. Stačí využít kvalitní rostlinný olej (doporučuji olej z pšeničných klíčků), nesolené domácí sádlo či jiné přírodní promašťovadlo. Pozor na výrobky uměle zpracované, s konzervanty, výrobky z ropy (např. vazelína, indulona) atd. - mohou kůži dráždit a navíc obsahují toxické látky, které se dostávají do krevního oběhu. Zásadou je, že co aplikujete na kůži, mělo by být poživatelné.
Masírování
V prvních dnech dnech po zákroku, až vám to stav a lékař dovolí, se jemně dotýkejte okolí rány. Až nebudete mít ránu krytou obvazem či náplastí, nanášejte promašťovadlo i na ránu a masírujte jen okolí (jemným krouživým pohybem). Až nebudete mít stehy a odpadnou stroupky, můžete začít s jemnou masáží i samotné rány. Začněte vždy lehkým tlakem, do bolesti, a časem (dle hojení a citlivosti rány) tlak zvyšujte a jděte více do hloubky. Masírovat můžete opět krouživým pohybem nebo tlakovou masáží, kdy přiložíte prst na jedno místo, lehce zmáčknete, podržíte několik vteřin a povolíte tlak. Přejdete na místo vedle a takto “promačkáte” celou oblast jizvy i okolí. Dále můžete po zhojení rány jizvu lehce natahovat do délky i šířky a naopak ji jakoby hrnout směrem dovnitř.
Masírovat doporučuji každý den několikrát, po dobu alespoň 5 minut. Ideální je po sprše nebo lehkém nahřátí jizvy (5 minut nahřát např. polštářkem s peckami či obilovinami, gelovou poduškou či jen nahřátou textilií).
Otužování a sprchování
Sprchovat můžete už obvykle už první dny po operaci, pokud lékař neurčí jinak. Příjemná bývá vlažná voda a můžete také střídat teplou a studenou vodu a jemně proudem vody jizvu masírovat. Vše dle pocitu.
Tejpování
Tejpování je technika, kdy se přiloží (ideálně proškoleným fyzioterapeutem) lepící páska na oblast jizvy. Ta má za cíl prokrvení a hojení i hlubších struktur. Využívá se různého tahu pružné pásky a aplikuje se v různých směrech (určuje terapeut). Tejpování je možné, až když je rána zcela zahojena.
Laser
Jde o světelný paprsek, který dokáže projít i do hloubky, skrz několik vrstev tkáně a zlepšit metabolismus a hojivé procesy. Laser aplikuje proškolená osoba na specializovaném pracovišti, za přísně daných bezpečnostních podmínek. Parametry aplikovaného parsku by měl určit lékař.
Cvičení
Každé cvičení zlepšuje prokrvení a již tolikrát zmíněný metabolismus ve tkáních. Cvičení je ale třeba volit vzhledem k umístění jizvy, ke zdravotnímu stavu a stádiu rekonvalescence. Některá místa na těle mají pro svou “namáhanost” tendenci natahovat jizvu a rozšiřovat ji. Pokud si nejste jistí, ptejte se na vhodnost aktivit svého lékaře a fyzioterapeuta.
Dechová cvičení
Při dechových technikách dochází k masáži tkání zevnitř, především v oblasti trupu, a to má příznivé účinky na hojení ran, okysličení a prokrvení daného místa a zlepšení pohyblivosti zjizvené tkáně. Kromě toho přináší relaxaci a uvolnění těla i mysli.
Čím je jizva starší, tím je třeba důslednější a dlouhodobější péče a výsledky budou znát později. Proto pečujte o jizvu/ránu hned, jak vám to stav dovolí. Nenechte se odradit lékařem, pokud tvrdí, že je jizva na povrchu zhojena a již o ní nemusíte pečovat.
Jizva by měla být měkká, klouzavá, nelepivá na spodní tkáně, bez přecitlivělosti či necitlivosti v hloubce i na povrchu a neměli byste v ní cítit hrudky (srůsty). Jizva by neměla stahovat okolní tkáně k sobě či naopak - neměla by táhnout. Na první pohled by měla být jizva tenká, neroztahovat se do okolí, v barvě bílé či narůžovělé. Okolí jizvy volné, bez “jamek a důlků”.
Vztah k jizvě
Často se také stává, že dotyčný má k jizvě “jiný” vztah. Nepřijímá oblast jizvy jako “pěknou” součást svého těla. Má k ní negativní postoj, má potíže se na ní dívat a dotýkat se jí, má s ní spojené mnohdy špatné vzpomínky (např. autonehoda, úraz, ztráta části těla, vážné onemocnění, komplikovaný porod apod.).
V těchto případech doporučuji jít na to pomalu a vyhledat fyzioterapeuta, který bude péči o jizvu provádět. Sami doma pak můžete jít krok po kroku. Začít např. jen pohledem na jizvu a uvědomění si, že právě díky ní máte např. doma miminko, že po úraze či onemocnění jste zdraví apod. Můžete také provádět techniky, které jsem vypsala výše, aniž byste se jizvy museli dotýkat - např. sprchování a otužování, tejpování, laser, dýchání do oblasti jizvy.
S dotekem začněte tak, že nejdříve jen přiložíte prst či celou ruku na jizvu (bez masáže, bez tlaku, jen položit ruku na jizvu), a necháte ji tam tak dlouho, jak vám to bude příjemné. Emoce, které se vynoří nechte odejít, poplačte si, vztekejte se, je to v pořádku. Do jizev se emoce často ukládájí a práce s nimi je celostního charakteru, nejen tělesného. Postupně zkuste prodlužovat dobu doteku, pomalu masírujte nejdříve na povrchu a pak i v hloubce. Zaměřte se na místa, která jsou pro vás více či méně citlivá, na místa tužší či pokud narazíte na hrudky v hloubce. Provádějte doteky a masáže tak často, jak zvládnete. U starších jizev je zapotřebí každodenní péče a využívání více technik (masáž, laser, tejpování, otužování, prodýchávání atd.). Buďte trpěliví a vytrvalí. Považuji za důležité přijmout své tělo takové jaké je, se všemi jeho "vadami" a jizvami. To vše vypovídá o vašem příběhu, který vás formuje. Záleží jen na vás, z jakého úhlu pohledu na příběh nahlédnete.
Stigmatizace žen s nepravidelnou menstruací
Často je nepravidelná menstruace považována za "nezdravou". Bohužel nás takto mylně někteří gynekologové informují a snaží se nepravidelnost řešit hormonální antikoncepcí, injekční "vyvolávačkou" apod. Ani jedno však příčinu neřeší a spíše poškodí zdraví ženy a jejího hormonálního systému.
Zdravý menstruační cyklus NEMUSÍ být pravidelný!
Zdravý menstruační cyklus je takový, ve kterém proběhla ovulace a od ní zhruba za 12 až 16 dní přijde menstruace.
Pokud je tato doba kratší, může být potíž s otěhotněním (vajíčko se nestihne uhnízdit a odejde s menstruační krví).
Přesnému stanovení data ovulace nepomůže ani pocit (ovulační bolesti, hlen), ani ovulační testy (často velmi nepřesné), ani ultrazvukové vyšetření lékařem (opět často zavádějící).
Pomoc nabízí tzv. Symptotermální metoda, kdy si měříte teplotu (nejčastěji v pochvě) a sledujete změny děložní hlenu, eventuálně na čípku. Tato metoda je přesná a pomůže vám zorientovat se ve svém cyklu.
Často lékaři tvrdí, že žena neovuluje, protože v polovině cyklu nenašli folikul na ultrazvuku. Ty jsou pak naprosto zbytečně stresovány a stigmatizovány jako neplodné a odeslány do center asistované reprodukce.
Jenže až 70 % žen má ovulaci POZDĚJI než v polovině cyklu!!!
Myslete na to, prosím, a pokud máte pochyby o postupu svého lékaře, informujte se zde a já vám poskytnu buď možnost konzultace nebo vás odkážu na profesionály z řad gynekologie, kteří mají individuální přístup k procesu menstruace a nejedou podle tabulek.
Metoda Ludmily Mojžíšové
Metoda je vhodná především pro ženy s tzv. funkční sterilitou (neplodnost) či infertilitou (nemožnost donosit plod, opakované potraty).To znamená, že objektivními lékařskými vyšetřeními nebyly nalezeny překážky, které by bránily početí. To stejné platí obecně i pro muže.
Metoda Ludmily Mojžíšové se nevyužívá jen jako primární metoda pro podporu přirozeného početí, ale také jako velice účinný způsob, jak podpořit úspěšnost metod asistované reprodukce (umělé oplodnění).
Jedná se o metodu, která je v terapii snížené plodnosti nejméně zatěžující (neinvazivní) a měla by předcházet invazivním terapiím (hormonální léčba, metody umělého oplodnění).
Ministerstvo zdravotnictví ji od 90. let minulého století uznává a doporučuje jako metodu první volby v terapii funkční sterility. Bohužel gynekologové tuto metodu stále neberou v úvahu tak, jak by si zasloužila.
Na čem je metoda založena
50 % úspěchu stojí na každodenním, pravidelném a poctivém cvičení speciální sestavy cviků. Ty mají za úkol jednak uvolnit blokády v oblasti žeber, páteře a pánve a jednak ovlivnit napětí svalů (podle individuálního stavu dotyčného).
Instruktáž cvičení by měl provádět pouze fyzioterapeut. Knihy, brožurky či internetové “manuály” nenahradí přímý kontakt, díky kterému lze vyloučit chyby cvičení.
Druhá polovina úspěšné terapie je pak závislá na samotném fyzioterapeutovi. Ten vyšetří a následně ošetří kloubní blokády (v oblasti žeber, pánve a páteře včetně kostrče) a svaly v oblasti trupu, pánevního dna a jiných dle potřeby. Při léčbě neplodnosti se terapie provádí obvykle jednou za měsíc v době po menstruaci, tak, aby se podpořila nastupující ovulace.
Jak metoda funguje
Díky pravidelnému cvičení a práci fyzioterapeuta dojde následně k reflexním změnám v organismu, prokrvení vnitřních orgánů a “nastartování” jejich správné funkce. Zlepší se metabolismus, upraví hladina hormonů, menstruační a ovulační cyklus.
V případě léčení neplodnosti u mužů dochází ke zlepšení spemiogramu (tvorba a kvalita spermií).
Dalším pozitivním efektem metody je:
Délka trvání terapie
Obvykle se dochází k terapeutovi každý měsíc po dobu půl roku. Během této doby se nedoporučuje snažení o početí.
Čím starší je žena, tím déle by měla cvičit. Mnohdy se úspěch dostaví při pravidelném cvičení po roce či později.
Metodu může provádět a vyučovat pouze fyzioterapeut s oprávněním k terapii dle Ludmily Mojžíšové.
Výhody oproti umělému oplodnění
(při potížích funkčního charakteru - tedy kdy není onemocnění či porucha orgánu bránící otěhotnění)
metoda L. Mojžíšové metody umělého oplodnění
- zodpovědnost za vlastní chování - vliv na úspěšnost a zodpovědnost často (cvičím x necvičím) přebírají třetí osoby
- spolupráce s jedním terapeutem, - práce s celým týmem odborníků, důvěrnější vztah často ztráta pocitu intimity
- menší finanční zátěž - často nákladné léky, vyšetření, léčebné postupy
- aktivní účast na terapii - pasivní čekání zda "to" vyjde
- aktivní práce se stresem díky - často stresující a invazivní vyšetření,
cvičení a individuálnímu přístupu terapie, čekání, finanční otázky, etické otázky
- řešení příčiny - řešení následku
- přirozené otěhotnění - otěhotnění za pomoci umělých hormonů a léků, oplodnění za asistence třetích osob, v laboratorním prostředí
- pozitivní vedlejší účinky terapie (viz výše) - negativní vedlejší účinky léků, vyšetření, terapie
- méně časté vícečetné těhotenství - často vícečetné těhotenství nesoucí svá rizika
- etické otázky nad embryi, která nebyla využita k přenosu do dělohy
Endometrióza
Menstruace by měla probíhat bezbolestně. Pokud tomu tak není, může se jednat o různé druhy poruch (např. porucha funkce pánevního dna, psychosomatické příčiny, záněty apod.) či onemocnění. Doporučuji o potížích informovat svého gynekologa/žku a nechat se odborně vyšetřit.
Jedno z nejbolestivějších onemocnění, které se projevuje v období menstruace je tzv. endometrióza. Ta je charakterizovaná výskytem děložní sliznice, odborně zvané endometrium, mimo dělohu. Právě tato sliznice reaguje na cyklicky se měnící hladiny hormonů a probíhá v ní menstruační cyklus (včetně krvácení). Z těchto míst však krev nemůže odtékat (jako je to v případě děložního krvácení cestou pochvy), hromadí se a vznikají zánětlivá ložiska a cysty, které způsobují onu bolest.
Příčina vzniku endometriózy není z lékařského hlediska dosud jednoznačně známá. Samotné podezření na endometriózu se obvykle potvrdí až invazivním zákrokem - tzv. laparoskopií. Jde o operační techniku, kdy se pomocí přístroje s kamerovým systémem operatér dostane skrze několik otvorů do dutiny břišní, lokalizují se ložiska endometriózy, které se mohou i následně odstranit či odebrat vzorek k vyšetření, které endometriózu spolehlivě potvrdí či vyloučí.
Léčba dle "klasické" medicíny spočívá v odstranění těchto ložisek chirurgickým zákrokem či užíváním hormonální terapie. Jedná se však pouze o řešení následku, nikoliv příčiny!
Endometrióza je jedna z možných příčin potíží s otěhotněním!
Existuje však i přírodní podpůrná terapie (byliny, detoxikace, hometopatie, aromaterapie atd.) a celostní/psychosomatický pohled na endometriózu.
Já doporučuji kombinaci práce s tělem (podpora imunity, detoxikace, změna jídelníčku směrem ke zdravým potravinám, podpora hormonální rovnováhy, reprodukčních a vylučovacích orgánů) a psychoterapeutickou či osobnostně rozvíjející intervenci. Za zmínku stojí určitě metoda EFT (pracující s podvědomými bloky a traumaty z minulosti a dětství), ženské kruhy a semináře podporující ženu jako takovou.
Psychosomaticky zaměření autoři píší o endometrióze toto:
Luisa Hay (kniha Miluj svůj život):
Pravděpodobná příčina:
nejistota, zklamání, frustrace, nahrazování lásky cukrem,pocit viny
Nové myšlenkové schéma:
“MÁM DOST SIL A LIDÉ MĚ MAJÍ RÁDI. JE ÚŽASNÉ BÝT ŽENOU. MILUJI SE A MÁM POCIT NAPLNĚNÍ.”
(pozn.: tuto afirmaci si můžete napsat na lístek a vylepit na různá místa svého bytu či v práci, abyste jej měla stále na očích a připomínala si, co je třeba ve svém životě změnit)
Christiane Northrupová (kniha Zdravá žena: Od narození k prvnímu početí):
"Endometrióza je chorobou soutěživosti. Objevuje se tehdy, když ženiny emocionální potřeby soupeří s jejím prosazením se v okolním světě. Pokud má žena pocit, že její nejvnitřnější emocionální potřeby jsou v přímém konfliktu s tím, co od ní svět požaduje, pak je endometrióza jedním ze způsobů, jak se tělo snaží upoutat její pozornost k tomuto problému."
Christiane pak doporučuje změnu stravy, energetická cvičení a vše co posiluje imunitní systém. Především však pochopení svých vlastních potřeb a jejich uspokojení.
Doporučuje odpovědět si na následující otázky:
Založila jsem novou skupinu "Zdravá žena" a těším se na Vaše dotazy, komentáře a kvalitní informace o zdraví ženy. Odkaz na skupinu zde: https://www.modrykonik.cz/group/7549/
Bolestivá menstruace
Nejen ve své praxi se s bolestivou menstrací setkávám velice často a sama jsem si protrpěla nesčetně dnů, kdy jsem proklínala přírodu za to, že takové utrpení “zařídila”. Byla jsem také vychována tak, že menstruace prostě taková je a že se to jednou za měsíc hold musí překousnout. A tak už jsem se při pohledu do kalendáře předem děsila tohoto období. Později jsem však pochopila, že bolestivá menstruace není “normální”, že jde o signál těla, duše, psychiky…a že jde o cyklicky se opakující proces vypovídající o mém celkovém vedení života, jeho prožívání v mnoha směrech, vztahu k sobě a ke svému ženství v tělesném i duchovním rozměru.
V tomto článku nastíním význam menstruace, příčiny bolesti z celostního pohledu a jaké jsou možnosti řešení, které využívám ve své práci fyzioterapeutky a s jejichž praktikováním v běžném životě Vám ráda pomohu.
Význam menstruace
Menstruace je cyklicky se opakující “očista” dělohy řízená složitou, ale dokonale sehranou hormonální činností. První menstruace (menarché) přichází ruku v ruce s rozvojem ženy v nás, s růstem prsů, ochlupení, ukládáním tuku ženského typu (břicho, boky, stehna, paže), ženského myšlení, chování a prožívání, zkrátka v období puberty a hormonální bouře.
Prožívání našeho “poprvé” již může vypovídat o tom, jaký vztah k sobě máme. Velice záleží na tom, jak nás Ženy v naší rodině připraví na roky, kdy bude menstruace nedílnou součástí našeho života. Pokud ze všech stran slýcháme o dnech plných utrpení, nepříjemných hygienických pomůckách, náladách spojených s menstruací a užívání pejorativních synonym menstruace, je pravděpodobné, že se nám tyto katastroficky vypadající scénáře nevyhnou. Kolik z nás zažilo přivítání do Ženského světa, oslavu svého počátku dospívání, hovorech o menstruaci s úctou a láskou k přirozenému procesu našeho úžasného těla?? Obávám se, že v našich zeměpisných délkách je to opravdu jen malé procento dívek a žen. Domnívám se, že čím dříve žena/dívka přijme skutečnost, že menstruace k životě ženy patří a má své významné místo, stane se pro ni tento proces příjemným a váženým.
Význam menstruace je z pohledu tělesna přípravou na plodné období a zároveň s menstruací odchází nahromaděná sliznice, která byla připravena na uhnízdění oplodněného vajíčka. Každý měsíc se tak ženské tělo očišťuje, a to nejen v podobě menstruační krve, ale též zpracováváme uplynulý měsíc, období, minulost na psychické úrovni. Jsme spíše klidnější, šetříme energii, jsme unavené, můžeme být emočně podrážděnější a vidět vše spíše v “černých barvách”, vyhledáváme samotu a klid. To vše je ale v pořádku a naprosto fyziologické.
Jak má vypadat zdravá menstruace
Bolestivá menstruace
Bolest v jakékoliv podobě je Signál. Bolest je zkrátka řeč těla (řeč psyché skrze tělo). Může nám sdělovat různá poselství: “něco není v pořádku”, “zacházej se mnou s láskou a úctou”, “odpočiň si”, “zastav se a podívej se na mě”,”věnuj mi svou pozornost”, “máš se mnou něco nevyřešeného”... A dokud neodhalíme a nezpracujeme pravou příčinu, bude k nám přicházet stále dokola, třeba i pravidelně každý měsíc. Bolest můžeme samozřejmě i ignorovat a potlačit ji - léky (proti bolesti, antikoncepcí a různými “oddalovacími” prostředky), sportem, alkoholem...ale jde jen o náplast, pod kterou rána stále hnisá.
Co s tím
Řešení něčeho tak zásadního v životě ženy, jako je menstruace, je vždy na různě dlouhou cestu - tedy pro každou ženu jedinečnou. Někdy je hledání příčiny opravdu zapeklitá věc. Sama ženám doporučuji jednak práci s tělem, upravení životosprávy, užívání bylinných preparátů namísto chemických léků a jednak vyřešení vztahu k sobě, ženám a mužům obecně i konkrétně k jednotlivým osobám, které nás nějakým zásadním způsobem ovlivnily.
Práce s tělem a svými traumaty
Se ženami provádím relaxační cvičení cílená na celkovou relaxaci. Poté se zaměříme na ty tělesné oblasti, kde žena cítí určité napětí, bolest, někdy i emoce (strach, vztek, smutek apod.) projikující se do určitého místa. S tímto místem pak pracujeme dokud pocity žena nezpracuje a nedojde k uvolnění. Takto pracujeme i v oblasti reprodukčních orgánů.
Zahrada
Můžete si představit své lůno jako zahradu. Popište sama pro sebe jak zahrada vypadá - např. má plot, leží ladem, je tam pustina, paraziti, nebo naopak kvete, plodí, cítíte se tam bezpečně. Pokud je v ní cokoliv, co se Vám nelíbí, představte si sama sebe jako zahradnici, která problém řeší - chcete plot? Tak ho postavte. Chcete se zbavit plevele a hlodavců? Tak podnikněte kroky k jejich odstranění. Nepředstavujte si zahradu jako kdyby už byla taková jakou ji chcete mít, ale zaměsntnejte se a pracujte. A čeho tím dosáhneme? Pozornosti. A pozornost znamená vysílání signálu po nervových drahách do mozku, který zachytí nějaký “problém” a začne jej řešit. Mozek má na starosti mnoho a nemá tedy “čas” zabývat se něčím, co i Vy sama ignorujete. Tímto popsaným cvičením se zlepší komunikace mezi orgány pánve a mozkem a začnou se podnikat kroky k odstranění potíží (samoléčebné procesy těla). Toto zdánlivě lehké cvičení se může pro některé ženy stát velmi náročným - můžeme si v pánvi schovávat těžké prožitky, na které se nechceme podívat, nechceme znovu zažít tu bolest. Nespěchejte na sebe - můžete se zatím “procházet” kolem své zahrady a nahlížet do ní jen klíčovou dírkou, dokud nebudete připravení projít dveřmi, vstoupit do ní a začít se o ní zase starat.
Cvičení pánevního dna (PD)
Pánevní dno je několik svalových vrstev uvnitř naší pánve, na kterých spočívají rozmnožovací orgány, močový měchýř a konečná část tlustého střeva. Orgány v pánvi jsou v kontaktu se svaly PD, komunikují spolu a také na sebe vzájemně přenášejí své potíže - napětí, oslabení, bolest. Tyto potíže přenesené na pochvu či dělohu mohou vést ke stažení, které brání volnému odchodu menstruační krve. Ta se hromadí nad místem zúžení (stažení) a děloha je nucena tuto “odpadní” krev svalovými stahy vypudit. Tato práce dělohy pak způsobuje onu bolest, kterou známe.
Další potíže způsobené stažením svalů PD: bolest při pohlavním styku, nemožnost dosáhnout orgasmu, pokles libida, potíže s otěhotněním či donošením miminka, bolest spodní části zad až kostrče, bolesti v pánvi, špinění mimo cyklus, nepravidelná menstruace, opakované gynekologické záněty, bolesti podbřišku, únik moči, migrény apod.
Cvičení pánevního dna zde nebudu popisovat, protože se domnívám, že nesprávným cvičením bez odborného zaučení může být cvičení kontraproduktivní. Pokud máte zájem o instruktáž, můžete se objednat k fyzioterapeutovi se specializací na pánevní dno nebo přímo ke mně. Rozhodně nedoporučuji vyhledávat cviky na internetu či v neodborných časopisech. Už jsem se setkala se ženami, které cvičily nevhodným způsobem a spíše si zhoršovaly své problémy. Jde o to, že je třeba nejdříve vyšetřit, zda máte více přetížené nebo oslabené svalstvo a podle toho určit další cvičení. Kromě toho je třeba řešit i další ze tří pilířů (tedy oblast bránice a hrdla a někdy i dolních končetin), které s pánevním dnem úzce funkčně souvisí.
Práce s dechem
Dech je symbolem života a energie. Všímejte si jak dýcháte - v klidu, ve stresu, při mluvení. To vše napoví, co se děje uvnitř Vás. Dech je do jisté míry automatický (nemusíme myslet na to, kdy a jak se nadechnout a vydechnout), ale můžeme jej také ovlivnit vůlí. Soustředění se na náš dech vede k relaxaci těla i mysli. Zkuste si jen tak na pár okamžiků hrát se svým dechem a pozorovat, co s Vámi jednotlivé typy dýchání dělají. Dýchejte klidně a hluboce směrem do břicha (relaxační účinek), pak si vyzkoušejte naopak povrchové rychlejší dýchání do hrudníku a klíčních kostí (stresové dýchání). Takto můžete přijít na to, že klidné a hluboké dýchání Vás uklidní a nejen to - uvolní svalové napětí, které je způsobeno např. bolestí. Až budete kdekoliv cítit bolest (např. menstruační), zkuste do tohoto místa poslat klidný hlubokých nádech a výdech a vytrvejte dokud bolest nezačne ustupovat (může trvat i několik desítek minut).
Osoby, které nás ovlivnily/ovlivňují
Nejčastěji se setkávám s tím, že máme nevyřešené vztahy ke svým rodičům, eventuálně lidmi, kteří nás vychovávali, žili s námi. Dále to mohou být naši bývalí partneři a okolí. Jak se vyrovnat s bolestmi, které nám způsobili/nechali jsme si způsobit? Cest je mnoho - pokud máte pocit, že na to samy nestačíte, zajděte k terapeutovi, kterému důvěřujete. Sama za sebe doporučuji metodu EFT (emocional freedom technique, technika emoční svobody). Pokud se necítíte na terapii, můžete si do jisté míry pomoci sama např. tím, že si danou osobu představíte a sdělíte jí vše, co Vám na ní vadí, čím Vám ublížila. Můžete na ní křičet a sdělit i to, co byste jí osobně nikdy neřekla. Uvolněním emocí z našeho hrdla se často uvolní i naše pánev, která je funkčně propojena s bránicí a hrdlem. Tyto tři pilíře se vzájemně ovlivňují, přenášejí na sebe svalové napětí a často pak vídám následující:
Podpora bylinkami
Bylinky považuji za nejlepší alternativu léků. Přírodní léčba má sice pomalejší nástup účinku, je ale o to delší a trvalejší. Nehledě na to, že nezatěžuje zažívací a vylučovací orgány. Doporučuji užívat kontryhel (pozor: pomáhá ale zpevňovat svaly pánevního dna - tedy neměly by užívat ženy se staženým PD), maliník (oproti kontryhelu uvolňuje pánevní dno), při silném krvácení kokošku pastuší tobolku a řebříček, dále pak na zklidnění heřmánek, mateřídoušku, meduňku ad. Doporučuji vždy pořádně pročíst odbornou literaturu, event. zajít k osvědčenému bylináři a zvolit tak bylinku sobě na míru.
Oslava menstruace
Udělejte si den pro sebe, hýčkejte se, zapalte si svíčku nebo vonný olej, zalezte pod peřinu a pouštějte si milé a romantické filmy, o kterých byste jindy usoudila, že jsou pro slaboduché. Vyjádřete vděčnost svému tělu za tuto jeho samočistící schopnost.
Klidně si vemte vytahané tepláky, pokud Vám jsou příjemné a nebo si vemte pohodlnou sukni, ve které se budete cítit Žensky. Zkrátka dovolujte si vše, na co máte chuť a náladu a nevyčítejte si, že se zrovna nevěnujete partnerovi nebo dětem na plný úvazek, doma je nepořádek, neplníte pracovní plány na 100 % a nemáte náladu na přátele. Nesnažte se být dokonalá
Hygienické pomůcky při menstruaci
Více informací k menstruačním hygienickým pomůckám můžete získat např. na stránkách www.kalisek.cz.
Shrnutí pro období menstruace
Literatura k tématu menstruace a ženství
Jak pomáhá metoda Ludmily Mojžíšové a možné příčiny neúspěchu metod asistované reprodukce
Tento článek navazuje na úvod k terapii funkční ženské sterility dle Ludmily Mojžíšové - viz článek dříve “Metoda Ludmily Mojžíšové”
Metoda L. Mojžíšové je založena jednak na práci fyioterapeuta a jednak na práci dotyčné osoby, která spočívá v poctivém cvičení sestavy cviků k uvolnění páteře, pánve, žeber a práci se svaly, které jsou stažené či ochablé.
Fyzioterapeut provádí diagnostiku kloubních blokád a svalových spasmů (stažení) a terapii - mobilizační techniky kloubů (tedy uvolňuje kloubní blokády) páteře, pánve a žeber a uvolňuje svaly, které jsou napjaté (především pracuje se svaly pánevního dna).
Tyto moblizační a uvolňující techniky mají přímý vliv na funkci ženských pohlavních orgánů a tím mohou odstranit některé druhy funkční ženské sterility a infertility, potíže při pohlavním styku či jakkoliv nepříjemnou menstruaci.
Příčiny a vznik funkční ženské sterility dle Ludmily Mojžíšové
Cesta vzniku je možná dvěma způsoby
1. Z oblasti bederní páteře a SI kloubu
2. Přes svalovinu pánevního dna
Metoda L. Mojžíšové při své terapii ovlivňuje všechny tyto poruchy - tedy uvolňuje blokády bederních obratlů a SI kloubu a optimalizuje svalové napětí pánevního dna. Cvičením v domácím prostředí tak ženy udržují klouby ve správném postavení a svaly ve správném napětí.
Účinnost této metody je závislá na spolupráci fyzioterapeuta a ženy (na poctivém cvičení). Výsledky se dostavují za individuálně dlouhou dobu - od pár týdnů po několik měsíců - u některých žen i déle. V mnohém záleží na ženě samotné, na jejím nejen tělesném, ale i psychickém stavu, věku a diagnóze. To, že se upraví menstruační cyklus a ženy se zbaví bolestí pohybového aparátu, je první známkou úspěšnosti.
Tyto cesty zároveň ukazují příčiny možného neúspěchu metod asistované reprodukce, která výše jmenované potíže NEŘEŠÍ. Pokud se nezlepší funkčnost ženských orgánů a napětí svalů pánve, jen těžko dojde k uhnízdění embrya v děloze! A nepomohou ani hormonální preparáty, kterými jsou ženy často zatěžovány zbytečně. Proto se domnívám, že spolupráce fyzioterapeuta (speciálně vyškoleného v metodě L. Mojžíšové) s centry asistované reprodukce a jejich klienty je velmi přínosná nejen ve zvýšení pravděpodobnosti početí a udržení těhotenství až do zdárného porodu, ale též ve snížení finanční nákladnosti terapie v těchto centrech.
Možnosti ovlivnění ženské plodnosti
Plodnost ve smyslu přivádění dětí na svět je ovlivňována několika faktory, které působí již od našeho prenatální obodobí. Tedy v době, kdy jsme se teprve vyvíjeli u maminky v děloze. Už zde se totiž tvoří pohlavní ženské buňky - vajíčka. Jejich počet je v řádech milionů. Po porodu pak postupně klesá a každý měsíc v době dospívání o další jedno přicházíme, pokud není oplodněno.
K plodnosti ženy však není důležitý jen počet vajíček. K tomu, aby vajíčka dozrávala, je zapotřebí, aby náš hormonální systém pracoval “správně”, měli jsme dostatek živin a minimum zátěžových látek v těle (toxiny, chemické sloučeniny, nadbytek kyselých látek).
Na plodnost ženy (ale stejně tak i muže) mohou mít ale vliv také situace, které nás provázejí již od našeho samotného početí (viz. například Stanislav Grof a teorie Čtyř bazálních prenatrálních matric). Je zapotřebí, abychom byli psychicky vyrovnaní v minulém, přítomném i budoucím čase. Kromě toho také potřebujeme mít zralý vztah s mužem, který je připraven stát se otcem.
Když to vše zkrátím a shrnu, snaha o vyrovnaný život v každém směru (práce, vztah k sobě, mateřství, mužům, své rodině, svému tělu apod.) je nedílnou součástí celkového zdraví, které je předpokladem k další reprodukci.
Při práci s páry, kterým se zatím nedaří počít dítě nebo jej donosit a porodit, doporučuji nejen práci s tělem, ale stejně tak zpracování svých traumat, strachů, pochyb, stresu apod., které mohou mít velký vliv právě na početí.
Na světě existuje jen málo párů, které opravdu nemohou počít dítě a nebo je to z různých závažných příčin ztíženo. Jedná se zejména o vrozené vývojové vady reprodukčních či jiných souvisejících orgánů (např. žlázy s vnitřní sekrecí), těžké poúrazové či pooperační poškození orgánů apod.
Ostatní páry, pokud mají pocit, že se jim již dlouho nedaří, mají spíše funkční poruchu - tzn. není poškozen orgán samotný, ale jen jeho funkce. A s tím lze pracovat.
Má práce s klientkami je založena na několika základních stavebních kamenech vycházejících z celostního (holistického) přístupu k člověku:
Jen vy sami(y) máte Moc změnit svůj život - pokud o tom pochybujete nebo nad svým životem moc nemáte, pak přichází Ne-moc.
Metoda Ludmily Mojžíšové
Ludmila Mojžíšová (1932 – 1992) – zdravotní sestra, která ovlivnila nejen životy mnoha žen a párů, ale také jako „nelékařka“ ukázala, jak lze prací (nejen) s tělem působit na stavy zdánlivě neřešitelné a nevyléčitelné, jako je např. funkční neplodnost.
Na základě výzkumných studií prováděných v letech 1983 až 1989 na rehabilitačním oddělení Fakulty tělesné výchovy a sportu UK v Praze a na rehabilitačním oddělení I. porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice v Brně uznal tehdejší ministr zdravotnictví MUDr. Martin Bojar tuto metodu za metodu první volby v léčbě funkční neplodnosti a podle § 10 odst.1 vyhl.č.115/1975 Sb. bylo dne 3.10.1990 uděleno osvědčení na novou léčebnou metodu s názvem „Rehabilitační léčba některých druhů funkční ženské sterility“. Z toho mimo jiné vyplývá pro veřejnost méně známý fakt a to, že tuto metodu mohou lékaři doporučovat a může být mimo jiné hrazena i zdravotnickými pojišťovnami.
Paní Mojžíšová zemřela v 90. letech minulého století a její odkaz je zde stále s námi – metoda se vyučuje na školách pro fyzioterapeuty a na specializačních kurzech, kde je po složení zkoušek uděleno fyzioterapeutovi oprávnění k provádění terapie metodou Ludmily Mojžíšové.
Široké spektrum využití
Metoda je známa především ženám, které mají potíže s otěhotněním. Má však mnohem širší spektrum využití a lze ji uplatnit u některých poruch neplodnosti mužů, bolestí zad, blokád a bolestí pohybového aparátu a páteře, skolióz dětí, bolestivé a nepravidelné menstruace, potížích při pohlavním styku (bolest, nemožnost dosáhnout orgasmu), bolestí na hrudi (po vyloučení jiných závažných příčin, zejména srdečních), některých druhů zácpy, některých druhů inkontinence apod.
Kromě toho má metoda nesporný vliv na zlepšení psychické pohody. Klient/ka má velký podíl na úspěšnosti metody tím, že spolupracuje s terapeutem a doma poctivě a pravidelně cvičí. Tím přebírá zodpovědnost za své zdraví i kýžený úspěch, učí se vnímat své tělo, aktivně se podílí na řešení svých potíží a efekt terapie je poměrně brzy znatelný. Pozitivně ovlivňuje také potíže, které často provázejí funkční poruchu neplodnosti (bolest hlavy, premenstruační syndrom, bolestivá menstruace, bolesti zad a pohybového aparátu).
Úspěšnost metody je dle empirických studií následující:
Jak terapie obvykle probíhá
Po důkladném rozhovoru o celkovém zdravotním stavu (rovina fyzická, psychická, sociální, atd.) je třeba řádného vyšetření celého těla, kdy fyzioterapeut pátrá po blokádách kloubů a žeber, zvýšeném svalovém napětí či naopak ochablosti, bolestivých bodech, hybnosti kloubů, postavení a držení těla apod.
Zjištěný nález se tedy opírá o celostní pohled na klienta/ku (viz. například MUDr. Jan Hnízdil) a teprve následně se provádí tzv. mobilizace kloubů (uvolnění blokád tak, aby byl kloub opět funkční, tedy pohyblivý). K těmto mobilizacím patří i mobilizace žeber. Zablokované žebro znamená, že je otočeno ve své podélné ose. Blokády kloubů (bederní páteře, skloubení pánevních kostí s kostí křížovou, žeberních spojení) způsobují právě ono zvýšené napětí svalů kdekoliv po těle (tzv. zřetězené spasmy).
Uvolněním těchto blokád dojde většinou do 2 – 3 dnů k povolení napětí ve svalech. Dále se vyšetřuje a v případě potřeby uvolňuje a následně posiluje svalstvo pánevního dna.
Terapii je zapotřebí provádět v několika po sobě následujích setkáních, než se stav upraví a stabilizuje. Kromě zmíněných mobilizací je ale nejdůležitější aktivní přístup klienta/ky, tzn. provádět předem určené cviky a další doporučení fyzioterapeuta. Cvičení je nutné vykonávat minimálně 6 měsíců pravidelně, dvakrát (i vícekrát) denně podle instrukcí. Jedině tak lze zabránit tomu, aby se klouby opět nezablokovaly a svaly se uvolnily či zpevnily.
Mé podání terapie a podpory plodnosti
Metoda L. Mojžíšové je pro mě základním pilířem práce s neplodnými páry. Ovšem vzhledem k tomu, že paní Mojžíšová zemřela v 90. letech minulého století a tedy již dále svou metodu nemohla v souladu s nejnovějšími medicínskými poznatky rozvíjet, je třeba se na některé prvky její unikátní metody dívat již modernějším, tedy současným pohledem. Proto díky svému vzdělání a dalšímu stále probíhajícímu studiu moderních poznatků nejen v oblasti medicíny (ale i psychoterapie, psychosomatiky, výživě apod.) využívám i současné trendy v podpoře plodnosti páru. Základem je pro mne vyšetření, které paní Mojžíšová velice dobře rozpracovala a kterého se sama stále držím, a mobilizace. Co se týká cvičení, volím cviky zaměřené více na aktivaci svalů kolem páteře, bránice, příčného břišního svalu a pánevního dna (tedy tzv. hluboký stabilizační systém), využívám relaxační a dechová cvičení a též protahovací cviky vycházející především z jógy.
Neplodnost - základní pojmy
Z lékařského (vědeckého) hlediska se o neplodnosti hovoří ve dvou základních rovinách, a to o sterilitě a infertilitě.
Sterilita
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je sterilita stav, kdy při pravidelném nechráněném pohlavním styku s minimální frekvencí 2 - 3x do týdne behem 2 let nedojde k těhotenství. Obvykle se léčba (řešení) tohoto stavu zahajuje již po 1 roce.
Sterilita se vždy týká celého páru, tedy ženy i muže a mluví se tak o sterilním páru. Z mého pohledu je pojem “sterilní” poměrně stigmatizující. Proto sama hovořím spíše o zdánlivé neplodnosti nebo o nedobrovolně bezdětném páru. Ve své praxi jsem totiž zažila již několik “zázraků” u lékaři “odepsaných” párů.
Udává se, že se na neplodnosti může podílet ze 40 % muž, ze 40 % žena a z 20 % jsou to společné faktory. V zemích rozvinutých, tedy i v ČR je přibližně 15 % párů nedobrovolně bezdětných.
Sterilitu dělíme na primární a sekundární
Další dělení sterility je funkční a strukturální
Infertilita
V Českých zemích se pod pojmem infertilita rozumí stav, kdy žena otěhotní, ale plod nedonosí a dojde k samovolnému potratu. V anglosaských zemích označují infertilitu jako všeobecný pojem zahrnující jakoukoliv neplodnost.
Pokud žena samovolně potratí více než 2x, označuje se její stav jako opakovaná (habituální) infertilita.
K čemu všechno to názvosloví?
Aby mohl člověk začít s něčím pracovat, musí na danou skutečnost umět pohlédnout, vzít ji na vědomí a přijmout ji. Strach, stud a obavy z “nedobrého” stávajícího stavu a ještě horšího konce (byť naprosto smyšleného a neodůvodněného) tomuto náhledu ale většinou brání. Nemůžeme však změnit něco, před čím se skrýváme nebo utíkáme, …
Pojmenování daného stavu a vyslovení dané skutečnosti je většinou první krok v “léčbě” jakékoliv potíže.
Alespoň na chvíli pak neutíkáme před onou “nevhodnou” skutečností do kavárny, fitka nebo na nákupy, kde nám tamní ruch pomůže zapomenout a nemyslet. Přestaneme se schovávat pod masku rádoby spokojeného úsměvu nebo naopak studené lhostejnosti a suverenity. Neunikáme svou pozorností k práci, která “musí být bezpodmínečně” ještě dnes hotová, i když se bez výsledku táhne již celý rok a zítra tomu bude stejně tak. Neobviňujeme svého partnera, rodiče, nezlobíme se na svět, jak je nespravedlivý a že se nám nedostává toho, po čemi již tak dlouho toužíme.
Přestaneme alespoň na chvíli svému vlastnímu životu (svému vlastnímu Já) sdělovat a vytýkat, jak je naprosto nemožný a že se takto nedá žít. Je to můj život a já si jej jako dospělá osoba každým svým dalším činem, každou svou další myšlenkou utvářím. Proto jej nyní příjmám takový jaký je, … protože tak tomu skutečně je, … protože jsem možná již více než rok nezaměstnaná, nebo mám naopak práci, která mě ubíjí, nebo jsem s partnerem, se kterým opravdu nevím, zda ano či ne, … nebo se nám naopak nedaří již dlouho počít dítě.
Nejde ale o to, začít se mít hned ráda a přijmout všechny ty hory “problémů”. Na samém počátku jde spíše jen o to, ten první pohled na to všechno alespoň na chvíli ustát, …
Použitá literatura
Kudela et al., Základy gynekologie a porodnictví, Univerzita Palackého Olomouc, 2008, ISBN 978-80-244-1975-6