pavlakalousova
12. led 2020
2236 

Příkrmy pro miminka a postupný přechod na opravdová jídla

Jak a kdy začít s příkrmy, to je snad věčně téma. Často trápí novopečené maminky. Někdo říká, že je vhodné začít co nejdříve a hlavně s mixovanou zeleninou, protože kdybychom začali s ovocem, které je sladké, dítě by pak méně sladké pokrmy odmítalo. Další teorie velí nechat dítě zcela samostatně se rozhodnout, kdy a co bude jíst a kolik toho sní.

Teorií je spousta a vybrat si tu správnou je opravdu těžké. Vím to sama. Ohledně zavádění příkrmů jsem byla ze začátku velmi nesvá, netušila jsem, k čemu se přiklonit… Nakonec jsem poslechla sama sebe, nedala jsem na řeči ostatních, a to bylo skvělé rozhodnutí. Hlavně to bylo moje rozhodnutí! Jak jsem to cítila, tak jsem to dělala. I když ne vždy bylo vše růžové.

Chci se s vámi podělit o to, jak jsme to měli my, spíš já, jako čerstvá maminka od prvního miminka.

Pravdou je, že jsem se cítila hodně zmatená a nejistá ohledně prvních příkrmů. Dlouho před tím, než jsme začali s příkrmy, hledala jsem si spousty informací všude možně na internetu, nakoupila jsem si knížky a nastudovala vše možné. Co bylo výsledkem? Z počátku jsem si připadala ještě více zmatená a přiklonila jsem se ke klasickému způsobu, a to krmení lžičkou. Dělá to tak spousta maminek, zdá se to jednoduché, dítěti se lžičkou podává namixovaná strava. V současné době je výhodou dostupnost průmyslově vyráběných příkrmů vysoké kvality. Zdálo se mi, že nemám co řešit.

Chvíli jsem si od sběru informací dala pauzu. Všechny načtené informace si ve mně sedly. Začalo období přehodnocování, myšlenky v mé hlavě poletovaly jako zběsilé. Něco se mi nezdálo. Nebo spíš zdálo? Zamyslela jsem se nad tím, jak bych se asi cítila, kdyby mě někdo krmil lžičkou. Jeho tempem, ne mým. Přišlo mi to divné.

Hledala jsem tedy dál a narazila na metodu BLW. Baby-led weaning, neboli dítětem řízené odstavení. U nás je tato metoda známá jako “jídlo do tlapky”. Jedná se o to, že je na dítěti, kdy se rozhodne na pevnou stravu přejít, a když se samo rozhodne, je mu ponechána důvěra v tom co jí, a kolik toho sní.

Tohle už mi přišlo lepší řešení. Jen jsem si dělala starosti, jak na to, že má jíst samo, dítě přijde. To bylo ale zbytečné. Děti jsou zvídavé a chtějí  vědět co má máma a táta v talíři, a tak se samy sápou po jídle. Většinou celkem brzy. Náš syn se začal po jídle natahovat před koncem 5. měsíce. To byla pro mě známka, že je to ten pravý čas, dát synovi něco ochutnat.

Když přišlo na věc, nechala jsem se ovlivnit “dobrými radami” okolí a první jsem synovi nabídla mixovanou stravu. Dodnes si pamatuji, jak první ochutnávka probíhala.

První příkrm byl batát vařený v páře, namixovaný dohladka. Po podání první lžičky syn prskal a vůbec nechtěl pokračovat. Mixované jídlo ho absolutně nezajímalo. Víc se mu líbila miska, ve které byl příkrm a lžička, s tou si šermoval. Nic víc. Zkoušela jsem to znovu, a zase nic…

Cítila jsem se zklamaně. Byla jsem celá rozladěná. Pro svého syna chci přece to nejlepší a taky to tak dělám. Jenže on se mi nezdál být spokojený. A to mě trápilo. Byla jsem demotivovaná, už po prvním příkrmu se mi nechtělo pokračovat. Nechala jsem se vyděsit představou, že by takto probíhalo každé papání.

Dva dny jsem si dala prostor a příkrm jsem synovi nedávala. Třetí den jsem si vzpomněla na metodu BLW (jídlo do tlapky), probudil se ve mně zájem zkusit to s příkrmy jinak.

Syn dopoledne pofňukávla, měl nateklé dásně, nevěděla jsem, co s tím, jak mu pomoct. Doma jsme měli salátovou okurku, ta přece chladí. Oloupala jsem ji a nakrájela na hranolky. Jednu jsem dala synovi do ručičky, chvíli se na ni díval a pak sám od sebe si ji dal do pusinky. Slzy mi vyhrkly dojetím! Ten náš pětiměsíční drobeček je úžasný. Tvářil se tak spokojeně a hrdě zároveň, byla to nádhera. Jen jsem pozorovala jak okurku cucá a žužlá.

Tohle mě povzbudilo takto pokračovat. Odpoledne jsem nachystal jablíčko na měsíčky, a syn znovu se zájmem ochutnal, jen jsem žasla. Šlo to samo a hladce.

Jídlo do tlapky u nás zvítězilo.

Z počátku jsem neřešila čas příkrmu, prostě tehdy, kdy se mi to zdálo vhodné, nachystala jsem pro syna nějakou zeleninu či ovoce.

Později se nám podařil režim trošku ustálit. Příkrm jsme zavedli jednou denně, před polednem, střídali jsme jeden den zeleninu a druhý ovoce. Zeleninu jsem připravovala v parním hrnci a ovoce jsem podával většinou čerstvé. Vše jsem krájela na hranolky, či měsíčky, tak, aby to synovi krásně vešlo do ručičky.

Po 6. měsíci jsem postupně přešli na dvě papání za den, nejčastěji jsme měli dopoledne ovoce a odpoledne zeleninu. Po 7. měsíci jsme přidávali i žloutek a různé druhy masa.

Vše se zdálo ideální, syn se sám nádherně krmil, vše nové přijímal bez problémů, byl spokojené miminko a já spokojená máma.

No jo, ale přišlo “období vzdoru” nebo co. Syn s jídlem začal házet, při jídle mrčel a vztekal se. Přišli pochybnosti, jestli jsem neměla jít spíše tou klasickou cestou a syna krmit lžičkou. V hlavě jsem si vysvětloval, že ne, přece se mu to nelíbilo. No jo, ale kdybych to zkoušela víckrát, třeba by na krmení lžičkou přistoupil… Nevím…

Tak to zkusím teď. V synových téměř 8 měsících jsem zavedla mixované příkrmy. Pár dní to fungovalo, ale pak se syn začal také zlobit.

Další naší variantou byla kombinace klasického přístupu a moderní metody BLW (jídlo do tlapky).

V praxi to vypadalo tak, že část papání dostal syn na hranolky a krmil se sám a čas papání jsem mu namixovala a podávala lžičkou. Tohle nám klapalo! 

Byla to super týmová spolupráce, já krmila lžičkou pomalým tempem a syn se v mezičase krmil sám tuhými kousky ovoce, zeleniny, masa či těstovinami. Takto nám to dlouho vydrželo. Téměř do synova roku, kdy už sám ovládá lžičku a vidličku. U společného krmení jsme však zůstali. Máme jeden talíř, každý máme svou lžíci nebo vidličku (někdy jíme jen rukama, to je super zábava) a krmíme se navzájem, jíme totiž společně stejné jídlo. Užíváme si u jídla spoustu legrace.

To, že se syn dokázal najíst sám, mi přineslo pocit svobody a hrdosti. Zároveň jsem se ale musela naučit bezmezné důvěře. Musela jsem se naučit synovi důvěřovat, že se sám umí najíst, že opravdu ví, kdy má hlad a kdy je sytý. Musela jsem se naučit sebeovládání, ze začátku jsem měla tendenci syna k jídlu vybízet a postrkovat ho, ať jí víc, rychleji či pomaleji. Časem se mi podařilo, eliminovat mé zásahy téměř na nulu

I když se syn zakuckal, nechala jsem ho, prostě sám dokázal kousek jídla vykašlat, vyplivnout a dál pokračovat v jídle. Pravdou je, že tohle chtělo asi nejvíce sebezapření, abych se synem v takové situaci nezačala cloumat a bouchat ho po zádech. Tohle vážně chtělo velkou trpělivost, která se však velmi rychle zúročila. Syn se naučil sám rozeznávat, který kousek zvládne sníst a který ne. Časem se už téměř nezakuckával a stravování se stalo pohodové pro nás oba.

Syn krásně jí, nedá si do pusinky další sousto, dokud nemá to předchozí spolknuté, myslím, že i k tomuto přispělo synovo samostatné stravování.

K jídlu do tlapky (asi k jakémukoliv dětskému stravování) patří i spousta nepořádku, jídlo je všude.

Ze začátku, než se syn naučil ovládat ručičky, jak potřeboval, jídlo padalo na něj i na zem. Pořád jsem jen sbírala kousky jídla všude možně a vytírala podlahu. Časem jsem si to však zjednodušila a zavedla pár vychytávek, jak zmírnit následky našeho stravování. 

Moje tipy:

  • Syn papal v křesílku, pod to jsem dávala starý ubrus (stejně poslouží i deka či prostěradlo), jídlo padalo na něj. Po papání jsem ubrus vytřepala a bylo uklizeno. Když už byl ubrus více znečištěný, putoval do pračky.
  • V kuchyni ještě stále mám pohotovostní hadr, většinou je to rozstříhlé vyřazené body nebo tričko. Hadr je na topení v pohotovostním režimu, když se něco rozlije nebo vypatlá po podlaze nebo lince, hned ho můžu použít.

Ať si při zavádění příkrmů zvolíte jakoukoliv cestu, věřte, že je to ta správná, ta vaše společná a nejlepší! Na nic netlačte a hlavně ne na sebe.

Jídlo je zábava a hra, dítě vše teprve zkoumá a zkouší. Objevuje svět a na to potřebuje čas a trpělivou mámu.

Vím, jak to může být těžké s chystáním příkrmů, každá máma chce pestrou a kvalitní stravu pro své miminko, mám pro vás mini ukázku synova jídelníčku v průběhu jednotlivých měsíců. Věřím, že vám jídelníčky budou skvělou inspirací. 

4.-5. měsíc:

  • Jednou denně jsem synovi nabízela buď ovoce nebo zeleninu. Vše jsem se snažila připravit na hranolky, měsíčky či jiné vhodné tvary, aby se dobře držely synovi v ručičce, případně jsem mu papání pomáhala držet.
  • Ze zeleniny měla největší úspěch čerstvá salátová okurka, dále pak zelenina upravená v parním hrnci, jako batáty, červená řepa, brokolice, květák, cuketa,… Oloupané rajče (na špičce do kříže nařízlé a spařené, po chvíli se slupka sama začne loupat, to je správný čas na zchlazení a oloupání, ještě rozkrojit a vyloupnout semínka).
  • Z ovoce vyhrálo jablíčko, dále pak třešně, meruňky, hruška, banán, švestky,…
  • Vzor jídelníčku:
    • Po – batát v páře
    • Út – jablíčko
    • St – cuketa v páře
    • Čt – broskev
    • – salátová okurka
    • So – banán
    • Ne – mrkev v páře

6. měsíc:

  • Papání jsme zavedli dvakrát denně, dopoledne ovoce a odpoledne zelenina. Občas jsem kombinovala i více druhů zeleniny a více druhů ovoce, většinou tak 2-3 druhy. Zeleninu jsem velmi ráda připravovala v parním hrnci, tím jsem si ulehčila spoustu času i práce. Prostě jsme jsem nachystala zeleninu, dala do hrnce a zapla. Víc jsem se nestarala, protože hrnec se sám vypnul! Většinou jsme šli ven na procházku a když jsme se vrátili, papání bylo hotové a taky tak akorát zchladlé.  K zelenině jsem ráda přidávala pár lístků bylinek na obohacení chuti, například bazalku, pažitku, petrželku, majoránku (ta je výborná proti nadýmání), někdy jsem přidala i trošku kmínu.
  • Vzor jídelníčku:
    • Po – dopoledne: broskev + meruňka; odpoledne: mrkev a cuketa v páře
    • Út – dopoledne: banán+ jablíčko; odpoledne: brambor a cuketa v páře
    • St – dopoledne: hruška + jablíčko; odpoledne: červená řepa v páře
    • Čt – dopoledne: třešně + meruňka; odpoledne: salátová okurka a rajče
    • – dopoledne: meloun; odpoledne: brokolice a batát v páře
    • So – dopoledne: jablíčko; odpoledne: cuketa a hrášek v páře
    • Ne – dopoledne: ryngle + banán; odpoledne: dýně hokaido, mrkev a cuketa v páře

7.-10. měsíc:

  • Konečně jsme zařadili už i žloutek a různé druhy masa, těstoviny, rýži, zkrátka jsme se pomaličku blížili k opravdovému jídlu.  Obědvali jsme společně, to se mi líbilo! Dopoledne jsme si dali na svačinu ovoce a odpoledne zeleninu nebo to, co zbylo od oběda.;)
  • V tuto dobu mi postupně začalo odpadat dvojí vaření, jedno pro syna a druhé pro mě. Naše jídla se začala sjednocovat, někdy jsem už vařila nám oběma to samé a já jsem si jídlo na talíři dosolila.
  • Vzor jídelníčku:
    • Po – v páře upravené kuřecí maso, mrkev, cuketa a bylinky.
    • Út – brambor, petržel a bylinky v páře + loupaná rajčátka
    • St – cuketa s bazalkou v páře + vařená červená čočka s vločkami
    • Čt – v páře upravené králičí maso a mrkev s bylinkami + vařená rýže + salátová okurka
    • – brambor a paprika v páře + žloutek
    • So – cuketa a červená řepa v páře + vařená rýže
    • Ne – v páře upravené hovězí maso s rozmarýnem, bazalkou a kmínem + vařené těstoviny

Po 10. měsíci:

  • Můj syn už papá vše jako já, svou stravu jsem lehce přizpůsobila, nechtělo se mi vařit dvoje jídlo…
  • Vzor jídelníčku:
    • Po – vývar + pečený segedínský guláš s knedlíkem
    • Út – vločková polévka + těstoviny se sýrem
    • St – mrkvová polévka + kuře na rozmarýnu s rýží
    • Čt – mrkvová polévka + kuře na rozmarýnu s rýží
    • – polévka z červené čočky + žemlovka
    • So – hrášková polévka + pečený jarní losos s bylinkami a pečené brambory
    • Ne – vývar + pečený segedínský guláš s knedlíkem

Díky tomu, že jsem pro syna i pro sebe chtěla vařit pestrou a především kvalitní stravu, začala jsem si sestavovat jídelníčky. A to dělám doteď. Je to super, mám přehled, co jíme a nevařím pořád to samé dokola…  

Chcete vědět jak to dělám? Své zkušenosti se sestavováním jídelníčku jsem pro vás přehledně sepsala. Vznikl tak jedinečný eBook zdarma 5 VÝHOD JÍDELNÍČKU + návod, jak sestavit rodinný jídelníček.

Nechte se inspirovat a ušetřete si práci a čas strávený v kuchyni!

S láskou k vaření, Pavla

https://pavlakalousova.cz/prikrmy-pro-miminka/

Super clanek. Taky budu zrejme delat baby led weaning.

12. led 2020

BLW je super, nám vyhovuje moc. Už v létě se Valí pásla na zahrádce a ochutnávala rajčata, okurky.

12. led 2020

Mně se moc metoda BLW líbila, ale malý blbě prospívá a pomocí BLW toho sní výrazně méně než když mu to namixuji (odpozorováno). Takže dostává namixované lžičkou a když nechce, tak to "řekne" otočením hlavy a když to nepochopím, tak to "řekne" už dosti výrazně - prostě mi sebere lžičku včetně jídla, co pak skončí na stole a to ručičkou rozpatle 🙂 nebo otočí talíř vzhůru nohama 🙂. No a pak si obejde ještě naše talíře 😀. A k tomu mu dávám bez problémů do ručičky, když má o cokoli zájem, když mám náladu, tak i propatlat si ručičkou pyré/kaši. Jako velkou výhodu BLW beru, že se najím s ním i já 😀.

13. led 2020

@mariegroth BLW je opravdu super, vede děti k samostatnosti. Syn v roce sám papa lžičkou. Teď má 2 roky a s jídlem jsme v pohodě, krásně ji a sní téměř vše.

13. led 2020

@hani1234 léto v tomto ohledu skvělé, také jsme v létě jedli, co zahrada dala.👍

13. led 2020

@merope je skvělé najít si vlastní cestu, tu která nejlépe vyhovuje mamince a miminku. Já jsem také u BLW ocenila, že jsme jedli společně se synem. 👍

13. led 2020

@pavlakalousova Jinak jeste mi prosim rekni...koukam, ze jsi zacala 4-5.mesicem. Ja vsude slysim, ze prikrmy az od 6.mesice? Je to standartni zacit 4-5.mesic s BLW?

13. led 2020

@mariegroth ano 6. měsíc je doporučován pro kožené děti, pro nekojené je stále ještě doporučován 4. měsíc. Syna jsem koupila jen krátce, tak jsme příkrmy začali zkoušet před 5. měsícem. Řídila jsem se nejvíce požadavky syna, když se začal sápat po mém jídel, dávala jsem mu ochutnat. Ono to že začátku bylo opravdu jen ochutnání. Pořádně se rozjedl až kolem 9. měsíce, do té doby jídlo zkoumal a ochutnával. Snad je má odpověď dostačující. Pokud by jsi chtěla něco doplnit, ráda doplním. 💗

13. led 2020

@pavlakalousova pardon, kojené děti. Slovník mi to sám opravil 🙊

13. led 2020

@mariegroth daj dietatu vtedy, ked bude pripravene, ale ked kojis, tak skutocne nie je nutne zacinat pred siestym ukoncenym mesiacom. Ja som nekojila, zacali sme v piatom mesiaci a bolo mi to k prdu, syn aj tak nic nezjedol. Realne sa "rozjedol" (je velmi nejedlik doteraz) az ked mal 8 mesiacov, dovtedy som mohla robit vsetko mozne aj nemozne a aj tak nic nezjedol. Chyba prvomatky no.. mat nedajboze druhe dieta, tak mu vagne nieco ponukam az v momente, ked prejavi o jedlo zaujem, aj keby to bolo az o osmom mesiaci, usetrila by som si kopu nervov 😅 ale sesterkine dieta sa vrhalo po jedle uz v piatich mesiacoch, tak zase preco mu nedopriat, aj tak to su "len" malilinke porcie toho, co to dieta pri BLW na zaciatku zje. U nas sa ak sa zjedol v 6-7 kus bananu, tak to bol uspech, tie deti prvy mesiac, dva len zistuju, ako sa vlastne s tymi celymi kuskami jedla pracuje. Ale BLW je super, moj syn na 10 mesiasoch jedol sam vidlickou, v roku sam zjedol polievku, len tie zaciatku su take, ze to dieta vlastne nic nezje aj ked je jedlik no..

15. led 2020

Ano, každé dítě je jiné a myslím, že hlavně matka zná své dítě nejlíp a není třeba se pořád řídit nějakými tabulkami.. syn který byl plně kojený si o normální jídlo řekl už ve 3 a půl měsících, kdy se mi přetočil k mýmu jídlu a z misky mi ukradl kus papriky. Takto to pokračovalo i v dalších dnech, kdy si bral ode mě kousky zeleniny nebo ovoce a ožužlával to.. od 4 měsíců jsem mu začala vařit domácí příkrmy, které jsem tedy mixovala a zároveň dostával jídlo na žužlaní do ruky, takže taková kombinace..😉 Jediný co mu strašně nechutnalo byly kupovaný masozeleninový příkrmy, to fakt nespolknul nikdy..😂 Jen jsem se ze začátku bála, jestli v jídle ode mě má vše potřebný, ale krásně prospíval, vše mu chutnalo a postupně jsem se prostě utvrdila v tom, že to jak to máme spolu nastavené je pro nás dva správně a vyhovuje to nám oboum. Teď čekám druhé dítě, tak uvidíme jestli bude jedlík jako to první. Ale je mi jasný, že vše může být úplně jinak 😀

15. led 2020

@elledh Tak já poté, co mi malý hůř prospíval a já mu dávala půl-napůl kupované a moje a začala výživu řešit, tak jsem zjistila pár věcí o kupovaných příkrmech:
- masa je tam tak kolem 10%, i méně
- tuku jsou tam tak 3% i méně

Dítě kolem 9 měsíců by mělo mít tak 35-40gramů masa - to by ale znamenalo 400 gramů kupovaných příkrmů. To moje dítě teda opravdu nesní. Analogicky s tím tukem - zoufale málo.

Takže nakonec zjišťuji, že když chci, aby měl vše potřebné, tak kupované moc nepomůžou.

15. led 2020

@ah1234
@pavlakalousova

Dekuji holky,
Je videt, ze jste v tomto ohledu velice vzdelane. Ja se teprve ucim a ctu si jak o klasickych prikrmech tak i BLW. Syn neni plne kojeny. Kouka nam do talire, ze by nam to nejradi vsechno snedl 🙂

15. led 2020

@merope Navíc to doma udělané si můžu na množství rozdělit právě podle toho, kolik toho dítě skutečně jí a ne že koupím drahou skleničku, dítě sní půlku-třetinu a zbytek vyhodím..🤔 U blw je dobré i to, že dítě si tím kousáním a žužláním masíruje dásně (super na rostoucí zuby) a brzy se naučí kolik toho vlastně do tý pusy nacpat 😁 ale u nás prostě vyhrála ta kombinace obojího.

15. led 2020

Zní to krásně. Musím se ale trošku smát. Všichni fandové BLW opakují jako mantru, že každý má zvolit svou cestu, ale přitom se tváří, že nic lepšího než BLW v podstatě není, dítě je samostatné, spokojené, naučí se samo jíst, později ale pořád oproti ostatním brzo i lžičkou, atd. Z mé zkušenosti: dcera mi od tří měsíců doslova zírala do pusy, žádná první "lžička" neproběhla, hned na poprvé snědla půl skleničky mrkve a pak už vždy nechala sotva pár lžiček. Do pusy si ale sama začala dávat věci až kolem roku, první rohlík ožužlala tak v roce a půl. Nedávala do pusy ruce, hračky, nic. Do třinácti měsíců neměla jediný zub. Pokud bych tedy měla razit BLW, je moje dítě ještě v roce a půl čistě na UM. A zprostředkovaně, kamarádka je velký fanda BLW, jenže dcera jí jaksi ještě ve dvou letech stále jen ochutnává. Má hmotnost jako ani ne roční dítě, jinak je zdravá, bystrá, čilá. Krmit už teď ale chce, vždyť to přece umí sama. Jakmile je nemocná, vypadá jako kostřička, protože jí ještě míň. Takže ona ta idylka zdaleka není tak univerzál. Teď mám druhou dceru a krmime klasicky lžičkou, a spíš k tomu navíc nabídnu něco do ruky, druhá dcera už ruce používá.

16. led 2020

My mixovali stravu a dcera se kupodivu taky umí najíst sama. 😁
Hodně jsem řešila, jak na příkrmy, především proto, že se mi zdálo, že ani neexistuje správný způsob. Protože když to udělám nějak, ti druzí to stejně zkritizuji jako naprosto nevhodnou péči o dítě.
Takže selský rozum a individuální přístup je asi nejlepší. Žádná metoda není samospasna. 😊
Mně přijde osobně důležité jíst doma společně, snažit se jíst zdravě, ale netryznit dítě kvůli sladkostem, spíš ho učit najít rovnováhu, správný přístup i k té nezdravé stravě. Prostě jít na to s klidem, nebát se nového, ani starého. 😊

16. led 2020

Hezky napsaný článek, dovídám se spoustu věci, např. že děti mají tlapky 😀 Já bych teda měla strach dát malému hned ze začátku okurku a jiné pochutiny, které nejdou rozmělnit. Měla bych strach, že se tím zadusí.

18. led 2020

Začni psát komentář...

Odešli