Když dítě trápí ... horečka
Často zde čítám komentáře co dělat, když má mé dítě takové a takové příznaky, jak s nimi zatočit, co nemůžu dělat a podobně, rozhodla jsem se, že pro vás vytvořím výtahy z různých knih, článků a letáků a pokusím se najít pro vás odpovědi. Zajímají mě všechny věci týkající se zdraví a ráda bych přispěla i efektivním článkem, který vám může i pomoct a poradit. Zároveň se je budu snažit držet stále aktuální
Jeden z nejčastějších příznaků onemocnění, který nás trápí, je horečka. Každý jsme si ji zažili, všichni známe, víme o co jde Když nás nemile překvapí, do teploty 38ˇC není třeba ji okamžitě snižovat. Horečka je symptom a funguje jako obranný mechanismus organismu, který podporuje prokrvení orgánů a tkání a hlavně brání rozmnožování choroboplodných zárodků. Okamžitým snížením naopak dítěti ublížíme, než bychom mu pomáhali. Dovolme jeho tělu bojovat s infekcí přirozeným způsobem. Tělo vyčerpává až vysoká teplota a ani pak není cílem teplotu snížit na 36,5ˇC, ale pouze srazit třeba do rozmezí 37-38ˇC.
U malých dětí teplotu měříme v konečníku (neudrží ještě teploměr v podpaží) a zasouváme max. 1cm. V konečníku je teplota vyšší než v podpaží, proto je třeba odečíst 0,5ˇC. Hodnoty v číslech (měříme v konečníku): Zvýšená teplota: 37,5-38,5ˇC , Horečka: více než 38,5ˇC, Vysoká horečka: více než 41ˇC.