Vstávej semínko holala ....Naše tělo vyčerpané po zimě prahne po doplnění vitamínů a minerálů. Příroda ukryla do rostlin neuvěřitelné množství síly, která dřímá v malých semínkách, z nichž se postupně rodí nový život.
Právě na jaře, kdy dochází v přírodě ke stoupání energie, je ideální do stravy zařadit naklíčená semínka. Do každého z nich příroda ukryla neuvěřitelné množství síly, kterou můžeme využít ve svůj prospěch.
Je neuvěřitelné, jak se během pár hodin po aktivování v semínku probudí život a klíček se začne drát na svět. Doslova raketovou rychlostí se v semínku začne zvyšovat množství výživných látek.
Prakticky jakékoliv semínko. Nejběžněji se používají:
Použít je možné třeba i semínka cibule, česneku, hrášek, slunečnici, pohanku, řepu, řeřichu, pšenici špalda a další.
Klíčit je možné jednotlivá semínka zvlášť, ale i pohromadě. Co je důležité? Do jedné nádoby dát společně semínka, která mají stejnou rychlost klíčivosti. Některá semínka totiž vyklíčí za 3 dny, některým to trvá třeba i týden.
Vyberte si semínka, která budete klíčit. Doporučuji začít fazolkami mungo, klíčí rychle a navíc mají výbornou chuť.
Krok 1 (první den večer):
Krok 2 (druhý den ráno a večer):
Krok 3 (třetí den ráno):
Hotové klíčky se hodí na salát, rozmixované do smoothie, do ranní obilné kaše, do zeleninových směsí, rýže, pomazánek, polévek nebo jen tak na dobrý žitný kváskový chléb s máslem.
Naklíčená semínka je ideální konzumovat nezahřátá. Pokud je budete přidávat do teplých jídel, tak až ke konci vaření a nezahřívejte je na více jak 42 stupňů, aby nedošlo ke znehodnocení vitamínů.
Recept na kváskový chleba nejdete v článku Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.
V přípravě je i recept na domácí kváskové houstičky a pomazánku z čočky a mungo klíčků, brzy najdete na blogu 🙂
Klíčky jsou skvělou součástí detoxikace. Jak na ní si přečtěte v rozhovoru 13 Otázek o detoxikaci aneb až se jaro zeptá.
Začni psát komentář...