"Jaro klepe na dveře a určitě na Vás ze všech stran utočí články a reklamy na to jak důležité a přínosné je detoxikovat po zimě svůj organizmus. Pokud jste na tom zrovna stejně jako já a kojíte, na detoxikaci v pravém slova smyslu letos zapomeňte! Není ale pro tento rok vše ztraceno, můžete to jen pojmout jinak!..."
Při čištění organismu dochází k masivnímu uvolňování toxinů a jejich odvádění z těla všemi tělními tekutinami, tedy i mateřským mlékem. Nejenže byste nepřiměřeně zatížila svůj organismus (což v období kojení, kdy je potřeba především načerpávat energii, není moc rozumné), ale Váš drobeček by Vám jisto jistě nepoděkoval, protože jeho čistící orgány by dostaly pořádně zabrat.
Těhotenství a kojení oslabuje Vaše tělo velkou rychlostí, a je proto důležité dbát na dostatečný přísun vitamínů a minerálů, a to především formou kvalitní a vyvážené stravy …. to určitě víte.
Jaro nabízí využití stoupající energie přírody k načerpání nových sil pro Vás a Vaše mimi z mladých lístků rostlin kopřivy, pampelišky a medvědího česneku. Můžete se doslova napást a nebude Vás to nic stát, jen trochu vlastní vynaložené energie na hledání a sběr těchto rostlin, které jsou skutečným energetickým a vitamínovým elixírem, který Vás postaví na nohy.
Zapomeňte tedy na utrácení peněz za syntetické vitamínové doplňky (o nichž si myslím, že tělu nedavají nic dobrého) a zaběhněte si raději při venčení svého dítka pro dávku zelených rostlin do přírody. Mimo to, že si domů přinesete superpotraviny, nadýcháte se čerstvého vzduchu a z jarního sluníčka nachytáte také nějaký ten vitamín D.
Já jsem začala své jaro s medvědím česnekem, proto se o něm zmíním více.
Je známo, že medvědí česnek má čistící účinky, je významným zdrojem vitamínu C (na 100g ho obsahuje asi 150mg) a železa (jehož nedostatek je spojen s těhotenstvím). Za zmínku stojí i obsah látky allicin, díky níž je tato rostlina výjimečná pro své antibakteriální účinky, což se hodí pro zvládnutí jarního chřipkového období, různých bakteriálních infekcí, stafylokoků a streptokoků. Úspěšný je i v boji s kvasinkovou infekcí, se kterou se často ženy setkávají, a to zvláště v těhotenství a období kojení.
Medvědí česnek používám do polévek, kaší, pomazánek, salátů, ale i do smoothie anebo třeba jen tak na kváskový chleba s máslem. Chutná všude tam, kde byste použila bežný česnek nebo pažitku.
Na internetu např. na FB stránkách fanklubu Medvědího česneku je k nalezení spoustu zajímavých receptů na pesto, rizoto, česnekové máslo a dalších dobrot, nad kterými se Vám budou sbíhat sliny!
Uvádí se, že doporučená denní dávka medvědího česneku je max 100 gramů lístků. Samozřejmě nezapomínejte, že i zde platí „všeho s mírou“ a při kojení zvlášť! Proto bych přidávala pouze pár lístku do jídla. Větší službu Vám udělá pár lístků denně, než jednorázově větší dávka.
Některé zdroje uvádějí, že se medvědí česnek může konzumovat v těhotenství a při kojení, jiné naopak nedoporučují. Raději se proto o vhodnosti užívání poraďte se svým lékařem, stejně tak i v případě važnějších onemocnění.
Využijte toho co Vám příroda nabízí a dopřejte svému tělu po zimě to, oč si žádá a uvidíte, že Vás za to odmění získanou energií!
https://www.facebook.com/my3vtom/
FOTO: https://pixabay.com/
#mk_blog_academy #blogujeme #zdravi_nemoci #kojeni #recepty_vyziva
Díky za článek 🙂 O medvědím česneku jsme nedávno doma vedli debatu, takže jsi mě vlastně nakopla k rozhodnutí, zařadit jej do našeho stravování 🙂
@kristinafar jen do toho, je to vazne mnamka 😉
Začni psát komentář...
Už jsem nad tím několikrát přemýšlela - proč tělo hromadí toxiny? Není přece blbý, ne? Podle mě se jich zbavuje průběžně.