"Víte v čem perete svoje prádlo a prádlo svých nejbližších? A jaký vliv mohou mít prací prostředky na vaše zdraví? Chcete znát tipy na to, jak prát zdravě, ekonomicky a ekologicky? A jak to máme MY 3 v TOM?..."
Mívali jsme doma spoustu pracích prostředků zvlášť na bílé prádlo, barevné prádlo, černé prádlo, pleteniny, jemné prádlo, sportovní materiály, dětské prádlo a k tomu ještě aviváž. Určitě existují i další alternativy, které se k nám nedostali.
Zkuste si spočítat, kolik pracích přípravků je ve vaší domácnosti? Možná jste na tom lépe, ale možná vás to překvapí stejně jako nás. Opravdu je jich tolik potřeba?
Četli jste si někdy na etiketách složení jednotlivých přípravků? A víte kolik zbytečné chemie obsahují? A víte, že v oblečení zůstávají zbytky pracích prášků a aviváží, které se pak při jeho nošení dostávají pokožkou přímo do těla a s nimi i ta spousta chemie, se kterou se tělo musí vypořádat?
Běžně obsahují prací prostředky toxické látky, jako např. amoniak, který způsobuje poškození jater a ledvin, bělidla, která mohou poškodit kůži, plíce, oči a látky vyrobené z ropy, o nichž je známo, že mohou způsobit rakovinu, neplodnost, vrozené vady u dětí, poškozují plíce, mozek, nervy. Bohužel i přípravky tzv. "eko" nejsou zcela netoxické.
Nejenže nás chemické látky zatěžují na přímo, také se dostávají při praní do odpadních vod a z nich dále do vod povrchových, kde nadělají další škody.
Jaké tedy používat prostředky na praní, abyste ušetřili sebe i životní prostředí?
Vyrobte si doma vlastní! Nejenže prospějete svému zdraví, ale i ušetříte, protože všechny složky jsou levné:
Alternativou jsou ekologicky šetrné prací prostředky. Není to ideál, ale minimálně posun lepším směrem. Na trhu je již k dostání více značek. Používejte ty, které mají označení "Ekologicky šetrný výrobek" nebo podobné certifikáty udělované v ostatních zemích EU. A vyberte z nich ty, které obsahují co nejmenší počet složek.
A jak to máme My 3 v TOM? Pro praní miminkovských oblečků jsme hledali co nejšetrnější prací prostředek. Zjistili jsme, že i prací prostředky určené přímo pro praní dětského oblečení obsahují spoustu zbytečné chemie.
Nakonec jsme objevili jeden eko prací prostředek, který nám svým složením co nejvíce vyhovuje a začali ho používat i na praní ostatního prádla společně s doma vyrobenou aviváží.
Dalším krokem na cestě ke zdravému praní u nás bude výroba vlastního pracího prášku.
A jak ještě více odlehčit sobě, peněžence a životnímu prostředí?
Těšíme se na vaše zkušenosti, tak směle do toho!
Zaujalo vás téma zdravé rodiny? Počkejte si na další článek a přečtěte si také Jak vyzrát na dobu jedovou.
@evrin Prášek ani aviváž by neměly vadit citlivé pokožce. Chce to otestovat, jestli to pro něj bude OK. To bych se spíš bála běžného komerčního pracího prostředku. Pro děti používám také, takže se není třeba bát. Jen pro malá miminka bych vynechala aviváž. Tu dávám až cca od roku, kdy jsem začala prát miminkovské prádlo společně s naším.
Tip na prášek dám ráda, nicméně nechci dělat reklamu v článku, takže píšu zprávu.
Dobrý den,taky prosím o název pracího prášku.Děkuji.
... Proc se dava do te avivaze ocet? Rozpusti se potom lepe ten et a lepe se "chytne" na pradlo?
Můžu taky poprosit o značku prášku? Děkuji
Take prosin o znacku prasku pro miminka. Dekuji
Hezký a přehledný článek, díky.
Mám dotaz ohledně sportovního oblečení - neztrácí tím funkčnost? A co softshellové oblečení? Muž je aktivní sportovec, tak pleteme hodně.
A také prosím o značku prášku. Děkuji 🙂
Postupně chci vypotřebovat klasické prací prášky a přejít na něco šetrnějšího jak k nám tak i přírodě. Aviváž jsem nepoužívala nikdy, místo toho dávám na barevné náš klasický ocet a na bílé bílý vinný italský (litr asi za 40 Kč).
taky mě zajímá značka toho eko prášku.
I ja se pridavam 😉 a prosim o znacku prasku 😉 dekuji moc.
Znacku eko prasku najdete v komentari pod clankem na mem webu http://my3vtom.cz/jak-prat-a-odlehcit-sobe-pene...
@my3vtom článek se mi líbil,je fajn šířit eko osvětu,a koukám,že je zatím sposta maminek co se o mýdl.slizu tepr dočetly.
Já se musím přiznat,že tuto směs používat nemohu používat,neboť mám nani alergii 😒 a bohužel mi nesedí ani po vyprání,prádlo mi smrdí,když ho věším venku,tak je jak kámen(ano o ooctu jsem slyšela..) a celkově je mi nepříjemný. Ten kýbl,co jsem si pracně vyrobila,mi tu dodnes leží 🙄 nejdřív jsem se z toho málem sesypala,ale pak jsem si řekla,že to nebudu lámat přes koleno. Dcera zatím po obyč.prášku nemá nic,ale já nad koupí eko prášku zvažuji dlouho. Na nádobí mám ráda ecover,je opravdu účinný,ale na praní je asi lepši něco od yellow&blue ne? Nemáte někdo zkušenost?
Tak už jsem vyzkoušela octovou "aviváž" a jsem spokojená, je dobře, že jste tady v komentářích zmínili ne na bílé (fakt by zažloutlo?). Hned bych to tam lila.
@kopretina97 já používám ořechy i gel,mají i prášek na pleny a bílé prádlo.se vším jsem spokojená.nic těžkého na tom není.klasické prášky už mi smrdí chemií převoněnou.
@nafuka děkuji za tip,po ořeších se koukám už delší dobu. Příští měsíc vyzkouším 👍 obyč. Prášek už totiž dochází.. a mohu se ještě zeptat,jak dlouho vám eko pràšek,či ořechy vydrží?
@kopretina97 ořechy se můžou použít opakovaně když perete na 40,víc informací na adrese www.tierraverde.cz tam taky seženete výrobky za nej ceny,v DM drogerii mají jen gel a máchadlo.chce to trochu nastudovat ty výrobky, ale není to nic hrozného.
Začni psát komentář...
Ahoj,zajímavý článek...už nějakou dobu se chystám začít s takovýmto pranim,moc mě to láká...manžel má velmi citlivou pokožku,je to pro něj vhodné?Ale pro děti nepoužívat,že?Psala jsi,ze jsi objevila dobry dětský prášek,dáš mi tip,prosim?😊