Znáte ten pocit, když si vezmete skleničku přímo z myčky, natočíte do ní vodu, napijete se a ta chuť … ta chuť je prostě chemická? Napadlo vás někdy, co všechno v tu chvíli s vodou pijete?
Zkuste si přečíst složení na etiketě tablet do myčky a leštidla. To koukáte co? Těch položek tam je a ty názvy! Co to vlastně je a k čemu je tam tohle všechno potřeba?
O trochu lépe jsou na tom prostředky na ruční mytí nádobí. Ale jen trochu…. Znáte ten pocit seschlých a svraštělých rukou, když už ten den asi po x-té myjete nádobí? A zkusili jste někdy mýt nádobí bez mycího prostředku? Byl ten pocit stejný?
Přemýšlím o tom pokaždé, když si vezmu talířek, hrníček, skleničku, příbor. Co vlastně všechno s jídlem jím a jaký můžou mít vliv sice malé, ale pravidelné dávky obsažených chemikálií na mé zdraví?
Mycí prostředky obsahují koktejl chemie, zejména tenzidy, enzymy, bělící, změkčovací látky (fosfáty), barviva a parfémy. Nic, co byste si chtěli po ránu vypít na ex. I když … někdo možná ano!
Chemické látky v prostředcích obsažené nejenže ovlivňují naše zdraví přímo (konzumací nebo vstupem přes kůži), ale přecházejí do odpadních vod a z nich do vod povrchových, které tím znečišťují.
Vyrobte si doma vlastní! Prospějete svému zdraví, ale i ušetříte, protože všechny složky jsou levné. Na internetu najdete spoustu receptů, jak na to:
Alternativou jsou ekologicky šetrné mycí prostředky. Není to ideál, ale minimálně posun lepším směrem. Na trhu je již k dostání více značek. Používejte ty, které mají označení „Ekologicky šetrný výrobek“nebo podobné certifikáty udělované v ostatních zemích EU. A vyberte z nich ty, které obsahují co nejmenší počet složek.
Vyzkoušela jsem domácí prášek a leštidlo do myčky. I když propagátoři tvrdí, že je výsledek stejný jako u bězných tablet, já ten pocit nemám. Výsledek je dobrý, ale na silně znečištěné nádobí je lepší použít eko tablety.
A jak ještě více snížit zátěž na organismus, rozpočet a životní prostředí?
Těším se na vaše zkušenosti!
Zaujalo vás téma zdravé rodiny? Počkejte si na další článek a přečtěte si také Jak vyzrát na dobu jedovou a Jak prát a odlehčit sobě, peněžence a životnímu prostředí.
https://www.facebook.com/my3vtom/
Zdroj: použity recepty z https://delamesitosami.cz/
A co použít do myčky místo soli na změkčení vody? Poradíte?
no hurá a já si pořád říkala, jestli jsem blázen jen já. Že mi vadí ten chemický smrad nádobí, nejvíc skleniček a hrnečků. Synovi myji nádobí v ruce, nějak se mi příčí dávat mu to z myčky. Nechápu, jak tam někdo může dávat mýt lahve od UM a plastové nádobí pro děti....Děkuji za osvětu.
Potom co peru s Tierra verde mi strašně smrdí Ariel kapsle a aviváž.Dostala jsem jich jen pár od tchyňky.
Začni psát komentář...
Musím potvrdit, že ocet místo leštidla je bezkonkurenční a ušetří jak peníze, tak životní prostředí. Používám ho i na praní místo aviváže.