my3vtom
4. dub 2017
1785 

13 Otázek o detoxikaci aneb až se jaro zeptá

Jaro už je tu a s ním na nás ze všech stran útočí reklamy na všemožné detoxikační preparáty a články o zázračných detoxikačních dietách.  Zajímalo mě, jak to s tou jarní detoxikací opravdu je, a proto jsem oslovila  Tomáše Broučka, který se detoxikací úspěšně zabývá již řadu let, a na světě je 13 otázek a odpovědí na téma očisty organismu.

Tomáš  je naturopat a  specializuje se na oční vady a onemocnění, detoxikaci organismu a zdravý životní styl.

Pomáhá lidem na cestě za lepším a spokojenějším životem, vypořádat se s jejich zdravotními problémy a vracet jim zrak.

Řadě klientům pomohl zbavit se  „neléčitelných“ nemocí, jako třeba makulární degenerace, ale také alergií, kožních onemocnění, astmatu, chronické bolesti a jiných potíží. 

1. Co to ta detoxikace organismu vlastně je? Proč bychom jí měli vůbec věnovat pozornost?

Jak je uvedeno v samotném názvu, de-toxikace by měla znamenat, že své tělo zbavíme toxických látek. Já to však vnímám v širším kontextu: detoxikaci beru jako proces, při kterém svému tělu odlehčíme, přestaneme ho zanášet, podpoříme funkci důležitých tělesných orgánů a dodáme tělu výživné látky, kterých je obecně nedostatek.

Mé pojetí zahrnuje nejen vyčištění a regeneraci těla, ale i myšlenek, eliminaci stresorů, změny osobních postojů a řady aspektů životního stylu. Jak mi napsal jeden klient: „Vy nenabízíte produkty k detoxikaci, ale určitou životní filozofii“ – myslím, že přesně vystihl podstatu mého snažení.

2. Kdy je na detoxikaci nejvhodnější doba?

S oblibou říkám, že na detoxikaci je nejlepší doba „právě teď“🙂. Samozřejmě existují různé pohledy na tuto otázku. Například je vhodné provést detoxikaci po obdobích horší životosprávy, nebo dlouhodobějších životních stresů. Detoxikaci rozhodně doporučuji v případě, kdy se člověk setká s nějakými chronickými či degenerativními zdravotními problémy.

Vhodná je například po užívání nějakých léků či expozici jiným toxickým látkám. Vhodná je ve středním věku, když se začnou ozývat různé menší či větší zdravotní neduhy. Velmi jí doporučuji také ženám po mateřské, pomůže jim to regenerovat a posílit tělo, které v těhotenství a na mateřské dostane pořádně „zabrat“.

Různé „školy“ pak doporučují určité typy detoxikací absolvovat v určitých částech roku, nebo začít v určitých fázích měsíce. Vědecky podloženou práci na toto téma jsem nikde neviděl, nicméně obecně souhlasím, že určitá období můžou být pro detoxikaci vhodnější než jiná.

Chcete-li detoxikovat pouze z preventivních důvodů, můžete si počkat na vhodnější období podle toho, který z názorů je Vám blízký. Mám-li ale zdravotní problém, který chci řešit, nebudu čekat půl roku nebo rok, než bude vhodná doba – začnu hned.

3. Pro koho je detoxikace vhodná? A pro koho naopak vhodná není?

Částečně už jsem odpověděl v předchozím textu. Detoxikace je vhodná jako prevence, dále pro všechny, kdo chtějí řešit nějaké onemocnění zejména chronické a degenerativní), pro ty kdo chtějí posílit metabolismus, zlepšit trávení, dodat výživné látky, nabít tělo energií. Je vhodná pro ty, kdo chtějí shodit nějaké to kilo, pro lidi s vysokým tlakem, cholesterolem, cukrovkou a podobně.

4. Obecně se hovoří o tom, že kojící a těhotné ženy by se detoxikacím organismu měly vyhnout. Co na to říkáš?

Záleží na způsobu detoxikace a zejména na prostředcích, které se použijí. Jde o to, že v těhotenství a při kojení vyživuje maminka nejen sebe, ale především miminko. Svojí stravou a všemi látkami, které konzumuje, tak přímo ovlivňuje i dítě.

Při detoxikaci se používají například byliny a další přírodní prostředky coby doplňky stravy, kdy jejich dávkování je koncentrované a jejich použití by mohlo miminko určitým způsobem ovlivnit.

Existuje ale i způsob, jakým je možné velmi účinně detoxikovat i v období těhotenství či kojení. Pokud je k tomu nějaký důvod (třeba zdravotní), možnost zde je, bez použití bylin a dalších prostředků.

Mimochodem – těhotenství a kojení jsou období pro maminky mimořádně náročná. Vyživují totiž nejen sebe, ale ještě jednoho človíčka. A praxe ukazuje, že miminko si poměrně „bezohledně“ vezme vše, co potřebuje, a teprve pokud něco zbude, nechá to matce.

Proto je v tomto období mimořádně důležité stravovat se zdravě, konzumovat obrovské množství zejména zeleniny, pít dostatečné množství čerstvých šťáv a event. vybrat nějaký vhodný přírodní doplněk stravy, který tělo zásobí dostatkem vitamínů, minerálů a stavebních látek.

5. Co detoxikace u dětí?

Závisí samozřejmě na tom, o jaké věkové skupině se bavíme. U dětí většinou nebývá organismus zanesený toxickými látkami, tak jako u dospělých díky řadě let nezdravého životního stylu. Přesto je někdy vhodné k určité formě detoxikace přistoupit – např. pokud chceme řešit alergie, posílit organismus a podobně.

Základem takové detoxikace je zdravá a „čistá“ strava. Dalším vynikajícím prostředkem jsou čerstvé, doma připravované šťávy. Lze použít i některé byliny a rostliny, záleží na věku a okolnostech.

6. Co k detoxikaci použít, aby byla účinná a přitom nám neuškodila?

To první a nejdůležitější není to, co použít, ale to co nepoužít🙂. Neboli je důležité upravit životosprávu tak, aby tělo nezatěžovala, nezanášela a naopak mu dodávala výživné látky. Když se rozhodnu čistit, není dobrý nápad do těla současně „přilévat“ věci, kterých se chci zbavit.

Jako „neduh“ řady očistných kúr vidím právě to, že tento aspekt nijak neřeší. Já na něj naopak kladu velký důraz – mé detoxikace obsahují detailní návod, ve kterém je uvedeno co z jídelníčku (po dobu detoxikace) vynechat, co naopak jíst, každá kúra obsahuje Detoxikační kuchařku s více než 60 recepty a nabízím také konkrétní stravovací plán.

Další vhodné prostředky pro detoxikaci jsou různé byliny (zaměřené na určité tělesné orgány, např. na střeva, játra apod.), používám též zelený jíl (váže na sebe toxické látky), organické kajenské papričky (v podobě kapslí) nebo detoxikaci čerstvými šťávami. Velmi důležitý je při detoxikaci pohyb, protože dobrá cirkulace celý proces usnadní.

Některé dny se dodržuje tzv. „tekutý detox“, kdy se nekonzumuje žádná pevná strava – pijou se bylinné čaje, čerstvé šťávy, voda a speciální zeleninový vývar. Pokud byste se obávali hladu, mám zajisté dobrou zprávu: díky pitnému režimu a použitým prostředkům lidé hlad nemají ani při několikadenních tekutých detoxech.

Možná to takto zní složitě, ale složité to zas tak není. Vše je sestaveno do jednoduchého přehledného plánu, návod obsahuje rozpis den po dni, denní procedura je také detailně popsaná. Postup zvládají lidé všech věkových kategorií, od „puberty“ až po 90-leté důchodce.

7. Jak při detoxikaci bezpečně postupovat?

Při mých detoxikačních kúrách je to jednoduché: postupuje se podle detailního návodu, tak jak jsem zmínil výše. Při detoxikaci ještě každého provázím doprovodnými emaily, kde připomínám a vysvětluji některé kroky. A v případě potřeby se na mě můžou klienti kdykoliv obrátit.

8. Existují nějaké kontraindikace, kdy detoxikaci neprovádět?

Opatrnost je na místě třeba tehdy, když někdo užívá velké množství chemických léků. Problém samozřejmě není v samotné detoxikaci, ale v tom, že chemické látky nejsou pro tělo přirozené a mění chemické prostředí těla a řadu metabolických pochodů. Do toho „zasáhnete“ detoxikací, která tyto pochody také upravuje.

V takových případech je vhodná osobní konzultace, postupné nasazování některých prostředků detoxikace či průběžná kontrola vybraných hodnot v průběhu kúry (například krevní tlak, cholesterol, cukr aj.).

9. Může mít detoxikace organismu nějaké nežádoucí účinky?

S něčím, co by se dalo nazvat „nežádoucími účinky“, jsem se zatím ve své praxi nesetkal. Je možná dobré podotknout, že používám jen přírodní prostředky a postupy, byliny, rostliny, úpravu životosprávy apod., tedy to, co Příroda stvořila pro člověka a co lidstvo využívalo po stovky či tisíce let.

Jsem také zastáncem „tradiční české medicíny“ – jsem přesvědčený, že v našich zeměpisných končinách je dostatek bylin a rostlin s vynikajícími účinky, které lze pro detoxikaci využít.

Určité „vedlejší účinky“ ale kúry mívají: jedná se například o redukci tělesné hmotnosti (bez jo-jo efektu), normalizaci vysokého krevního tlaku, hladiny cholesterolu, zlepšení hodnot krevního cukru, zlepšení stavu chronických problémů (např. artritidy, zánětů, bolestí, alergií, apod.), posílení energie, zlepšení psychiky a nálady.

10. Ty osobně  nabízíš několik detoxikačních kůr. Která z nich je vhodná pro jarní detoxikaci?

Kdo ještě žádnou „opravdovou“ detoxikaci neprováděl, doporučuji na jaře začít Kompletní detoxikací střev a trávicího traktu. Na ní je pak možné navázat Detoxikací jater a žlučníku, vhodné období je třeba podzim.

Pro všechny, kdo chtějí řešit nějaké konkrétní zdravotní problémy, pak nabízím Velkou detoxikaci (=střeva a játra) se slevou, nebo specializované balíčky (na zlepšení imunity, nebo na vysoký tlak či cholesterol).

Kdo má tělo v relativním pořádku a chce ho jen rychle pročistit, může využít Desetidenní detoxikaci.

11. Co dalšího kromě očistné kůry bychom pro sebe na jaře mohli udělat?

Nejen na jaře – důležitý je každodenní pobyt venku na denním světle (tedy na slunci) a odkrývání co největší plochy těla, postupně od časného jara. Je to důležité nejen pro tvorbu vitamínu D.

Dalším důležitým aspektem je pohyb, každodenní, přirozený – jedním z nejlepších je svižná chůze v proměnlivém terénu.

No a samozřejmě životní pohoda a radost ze života – to jsou důležité aspekty zdravého a šťastného života.

12. A jak to máš letos s detoxikací Ty? 

Mojí výhodou je to, že „detoxikační strava“ je v zásadě naší formou stravování. Ve srovnání s průměrným českým strávníkem své tělo zanáším o poznání méně a vyživuji o poznání lépe🙂. Svůj malý jarní detox už mám za sebou, stejně tak přes zimu jsem asi dvakrát své tělo trošku propláchnul“.

13. Plánuješ pro tento rok v Detoxy něco, na co bys nás chtěl pozvat? 

Letošní rok jsme s mojí ženou Pavlínou vyhlásili „rokem radosti“ a zdá se, že nezůstane jen u proklamace. V létě nás čeká velký krok, na který se moc těšíme: pokračuje naše „cesta z města“ a po několika letech strávených v Hradci Králové (dříve Praha) jsme se rozhodli odstěhovat na vesnici se 2 stálými obyvateli a asi 8 domy🙂.

Koupili jsme si malé bydlení na větších pozemcích (1,5 ha) a chceme si vyzkoušet život v klidném, čistém prostředí mimo civilizaci, založit permakulturní zahradu a trávit více času venku, v přírodě a na čistém vzduchu.

A tak bych i vás všechny chtěl pozvat k tomu, abyste si i vy své sny nejen snili, ale postupně mířili k jejich realizaci; abyste nesetrvávali na místě, protože celý Vesmír je v neustálém pohybu; abyste se osvobodili od nefunkčních systémů a nenechávali se jimi ovlivňovat; abyste svůj život nejen žili, ale prožili v celé jeho celistvosti a kráse; abyste našli to, co vás naplňuje i to, čím můžete obohatit ostatní; abyste měli dostatek času na své rodiny a blízké; abyste pochopili provázanost věcí i dějů ve Vesmíru a pomohli vytvářet hezčí svět pro nás i naše potomky.

Zaujala Vás Tomášova slova a máte chuť jít do toho, detoxikovat svůj organismus a být zdravější? Nebo se jen o detoxikaci zajímáte a chcete se dozvědět ještě něco navíc?  Získejte zdarma Tomášovu e-knihu „5 kroků k dokonalé detoxikaci“ s důležitými informacemi, které Vám pomůžou důkladně a efektivně pročistit Váš organismus.

Přečtěte si také: Proč detoxikace, kojení a medvědí česnek

http://www.detoxy.cz

http://www.my3vtom.cz

https://www.facebook.com/my3vtom/

FOTO: https://pixabay.com/, http://www.detoxy.cz/

#zdravi #hubnuti

Začni psát komentář...

Odešli