Domácí kváskové houstičky
Domácí kváskové houstičky jsou po výrobě kváskového chleba dalším mým počinem na cestě za zdravějším pečivem 🙂
Dlouho mi trvalo, než jsem se k tomuto kroku odhodlala v domění, že to bude náročné a upatlané. Opak je pravdou!
Výroba houstiček zabere míň času, než pečení kváskového chleba, zejména pokud máte dostatek kvásku v zásobě. Pak můžete péct skoro okamžitě. A výsledek opravdu stojí za to.
Netřeba znovu zmiňovat, jaké má kváskové pečivo své výhody. Kdo to přeci jen ještě neví, přečtěte si článek o kváskovém chlebu, kde jsou základní výhody zmíněny a kde najdete i odkaz na to, kde kvásek sehnat.
Kdo se přeci jen ještě odhodláváte …. snad vás tento můj příspěvek popostrčí. Uvidíte, jak snadné, ale zejména dobré to je! Už nikdy nebudete chtít jinak!
INGREDIENCE (na 8 houstiček … bulek):
JAK NA TO:
Připravíme si kvásek (dle návodu). Do mísy nalijeme postupně vodu, kvásek, olej. Přisypeme sůl, sezam, sodu a nakonec mouku.
Ingredience uhněteme v těsto (doporučuji použít robota, proces přípravy těsta se tím urychlí). Těsto si rozdělíme na osm kousků, ze kterých vyválíme kuličky.
V troubě si předehřejeme plech, na který dáme pečící papír. Vyválené kuličky dáváme na plech a mírně zmáčkneme, aby se vytvořila bulka. Necháme na teplém místě minimálně 1 hodinu (lépe tak 2-3 hodiny) kynout.
Před pečením potřeme vodou. Pečeme v předehřáté troubě na 230 stupňů po dobu 15 minut.
TIP NAVÍC:
Vstávej semínko aneb Proč, Co a Jak klíčit
Vstávej semínko holala ....Naše tělo vyčerpané po zimě prahne po doplnění vitamínů a minerálů. Příroda ukryla do rostlin neuvěřitelné množství síly, která dřímá v malých semínkách, z nichž se postupně rodí nový život.
Právě na jaře, kdy dochází v přírodě ke stoupání energie, je ideální do stravy zařadit naklíčená semínka. Do každého z nich příroda ukryla neuvěřitelné množství síly, kterou můžeme využít ve svůj prospěch.
Je neuvěřitelné, jak se během pár hodin po aktivování v semínku probudí život a klíček se začne drát na svět. Doslova raketovou rychlostí se v semínku začne zvyšovat množství výživných látek.
Prakticky jakékoliv semínko. Nejběžněji se používají:
Použít je možné třeba i semínka cibule, česneku, hrášek, slunečnici, pohanku, řepu, řeřichu, pšenici špalda a další.
Klíčit je možné jednotlivá semínka zvlášť, ale i pohromadě. Co je důležité? Do jedné nádoby dát společně semínka, která mají stejnou rychlost klíčivosti. Některá semínka totiž vyklíčí za 3 dny, některým to trvá třeba i týden.
Vyberte si semínka, která budete klíčit. Doporučuji začít fazolkami mungo, klíčí rychle a navíc mají výbornou chuť.
Krok 1 (první den večer):
Krok 2 (druhý den ráno a večer):
Krok 3 (třetí den ráno):
Hotové klíčky se hodí na salát, rozmixované do smoothie, do ranní obilné kaše, do zeleninových směsí, rýže, pomazánek, polévek nebo jen tak na dobrý žitný kváskový chléb s máslem.
Naklíčená semínka je ideální konzumovat nezahřátá. Pokud je budete přidávat do teplých jídel, tak až ke konci vaření a nezahřívejte je na více jak 42 stupňů, aby nedošlo ke znehodnocení vitamínů.
Recept na kváskový chleba nejdete v článku Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.
V přípravě je i recept na domácí kváskové houstičky a pomazánku z čočky a mungo klíčků, brzy najdete na blogu 🙂
Klíčky jsou skvělou součástí detoxikace. Jak na ní si přečtěte v rozhovoru 13 Otázek o detoxikaci aneb až se jaro zeptá.
13 Otázek o detoxikaci aneb až se jaro zeptá
Jaro už je tu a s ním na nás ze všech stran útočí reklamy na všemožné detoxikační preparáty a články o zázračných detoxikačních dietách. Zajímalo mě, jak to s tou jarní detoxikací opravdu je, a proto jsem oslovila Tomáše Broučka, který se detoxikací úspěšně zabývá již řadu let, a na světě je 13 otázek a odpovědí na téma očisty organismu.
Tomáš je naturopat a specializuje se na oční vady a onemocnění, detoxikaci organismu a zdravý životní styl.
Pomáhá lidem na cestě za lepším a spokojenějším životem, vypořádat se s jejich zdravotními problémy a vracet jim zrak.
Řadě klientům pomohl zbavit se „neléčitelných“ nemocí, jako třeba makulární degenerace, ale také alergií, kožních onemocnění, astmatu, chronické bolesti a jiných potíží.
Jak je uvedeno v samotném názvu, de-toxikace by měla znamenat, že své tělo zbavíme toxických látek. Já to však vnímám v širším kontextu: detoxikaci beru jako proces, při kterém svému tělu odlehčíme, přestaneme ho zanášet, podpoříme funkci důležitých tělesných orgánů a dodáme tělu výživné látky, kterých je obecně nedostatek.
Mé pojetí zahrnuje nejen vyčištění a regeneraci těla, ale i myšlenek, eliminaci stresorů, změny osobních postojů a řady aspektů životního stylu. Jak mi napsal jeden klient: „Vy nenabízíte produkty k detoxikaci, ale určitou životní filozofii“ – myslím, že přesně vystihl podstatu mého snažení.
S oblibou říkám, že na detoxikaci je nejlepší doba „právě teď“🙂. Samozřejmě existují různé pohledy na tuto otázku. Například je vhodné provést detoxikaci po obdobích horší životosprávy, nebo dlouhodobějších životních stresů. Detoxikaci rozhodně doporučuji v případě, kdy se člověk setká s nějakými chronickými či degenerativními zdravotními problémy.
Vhodná je například po užívání nějakých léků či expozici jiným toxickým látkám. Vhodná je ve středním věku, když se začnou ozývat různé menší či větší zdravotní neduhy. Velmi jí doporučuji také ženám po mateřské, pomůže jim to regenerovat a posílit tělo, které v těhotenství a na mateřské dostane pořádně „zabrat“.
Různé „školy“ pak doporučují určité typy detoxikací absolvovat v určitých částech roku, nebo začít v určitých fázích měsíce. Vědecky podloženou práci na toto téma jsem nikde neviděl, nicméně obecně souhlasím, že určitá období můžou být pro detoxikaci vhodnější než jiná.
Chcete-li detoxikovat pouze z preventivních důvodů, můžete si počkat na vhodnější období podle toho, který z názorů je Vám blízký. Mám-li ale zdravotní problém, který chci řešit, nebudu čekat půl roku nebo rok, než bude vhodná doba – začnu hned.
Částečně už jsem odpověděl v předchozím textu. Detoxikace je vhodná jako prevence, dále pro všechny, kdo chtějí řešit nějaké onemocnění zejména chronické a degenerativní), pro ty kdo chtějí posílit metabolismus, zlepšit trávení, dodat výživné látky, nabít tělo energií. Je vhodná pro ty, kdo chtějí shodit nějaké to kilo, pro lidi s vysokým tlakem, cholesterolem, cukrovkou a podobně.
Záleží na způsobu detoxikace a zejména na prostředcích, které se použijí. Jde o to, že v těhotenství a při kojení vyživuje maminka nejen sebe, ale především miminko. Svojí stravou a všemi látkami, které konzumuje, tak přímo ovlivňuje i dítě.
Při detoxikaci se používají například byliny a další přírodní prostředky coby doplňky stravy, kdy jejich dávkování je koncentrované a jejich použití by mohlo miminko určitým způsobem ovlivnit.
Existuje ale i způsob, jakým je možné velmi účinně detoxikovat i v období těhotenství či kojení. Pokud je k tomu nějaký důvod (třeba zdravotní), možnost zde je, bez použití bylin a dalších prostředků.
Mimochodem – těhotenství a kojení jsou období pro maminky mimořádně náročná. Vyživují totiž nejen sebe, ale ještě jednoho človíčka. A praxe ukazuje, že miminko si poměrně „bezohledně“ vezme vše, co potřebuje, a teprve pokud něco zbude, nechá to matce.
Proto je v tomto období mimořádně důležité stravovat se zdravě, konzumovat obrovské množství zejména zeleniny, pít dostatečné množství čerstvých šťáv a event. vybrat nějaký vhodný přírodní doplněk stravy, který tělo zásobí dostatkem vitamínů, minerálů a stavebních látek.
Závisí samozřejmě na tom, o jaké věkové skupině se bavíme. U dětí většinou nebývá organismus zanesený toxickými látkami, tak jako u dospělých díky řadě let nezdravého životního stylu. Přesto je někdy vhodné k určité formě detoxikace přistoupit – např. pokud chceme řešit alergie, posílit organismus a podobně.
Základem takové detoxikace je zdravá a „čistá“ strava. Dalším vynikajícím prostředkem jsou čerstvé, doma připravované šťávy. Lze použít i některé byliny a rostliny, záleží na věku a okolnostech.
To první a nejdůležitější není to, co použít, ale to co nepoužít🙂. Neboli je důležité upravit životosprávu tak, aby tělo nezatěžovala, nezanášela a naopak mu dodávala výživné látky. Když se rozhodnu čistit, není dobrý nápad do těla současně „přilévat“ věci, kterých se chci zbavit.
Jako „neduh“ řady očistných kúr vidím právě to, že tento aspekt nijak neřeší. Já na něj naopak kladu velký důraz – mé detoxikace obsahují detailní návod, ve kterém je uvedeno co z jídelníčku (po dobu detoxikace) vynechat, co naopak jíst, každá kúra obsahuje Detoxikační kuchařku s více než 60 recepty a nabízím také konkrétní stravovací plán.
Další vhodné prostředky pro detoxikaci jsou různé byliny (zaměřené na určité tělesné orgány, např. na střeva, játra apod.), používám též zelený jíl (váže na sebe toxické látky), organické kajenské papričky (v podobě kapslí) nebo detoxikaci čerstvými šťávami. Velmi důležitý je při detoxikaci pohyb, protože dobrá cirkulace celý proces usnadní.
Některé dny se dodržuje tzv. „tekutý detox“, kdy se nekonzumuje žádná pevná strava – pijou se bylinné čaje, čerstvé šťávy, voda a speciální zeleninový vývar. Pokud byste se obávali hladu, mám zajisté dobrou zprávu: díky pitnému režimu a použitým prostředkům lidé hlad nemají ani při několikadenních tekutých detoxech.
Možná to takto zní složitě, ale složité to zas tak není. Vše je sestaveno do jednoduchého přehledného plánu, návod obsahuje rozpis den po dni, denní procedura je také detailně popsaná. Postup zvládají lidé všech věkových kategorií, od „puberty“ až po 90-leté důchodce.
Při mých detoxikačních kúrách je to jednoduché: postupuje se podle detailního návodu, tak jak jsem zmínil výše. Při detoxikaci ještě každého provázím doprovodnými emaily, kde připomínám a vysvětluji některé kroky. A v případě potřeby se na mě můžou klienti kdykoliv obrátit.
Opatrnost je na místě třeba tehdy, když někdo užívá velké množství chemických léků. Problém samozřejmě není v samotné detoxikaci, ale v tom, že chemické látky nejsou pro tělo přirozené a mění chemické prostředí těla a řadu metabolických pochodů. Do toho „zasáhnete“ detoxikací, která tyto pochody také upravuje.
V takových případech je vhodná osobní konzultace, postupné nasazování některých prostředků detoxikace či průběžná kontrola vybraných hodnot v průběhu kúry (například krevní tlak, cholesterol, cukr aj.).
S něčím, co by se dalo nazvat „nežádoucími účinky“, jsem se zatím ve své praxi nesetkal. Je možná dobré podotknout, že používám jen přírodní prostředky a postupy, byliny, rostliny, úpravu životosprávy apod., tedy to, co Příroda stvořila pro člověka a co lidstvo využívalo po stovky či tisíce let.
Jsem také zastáncem „tradiční české medicíny“ – jsem přesvědčený, že v našich zeměpisných končinách je dostatek bylin a rostlin s vynikajícími účinky, které lze pro detoxikaci využít.
Určité „vedlejší účinky“ ale kúry mívají: jedná se například o redukci tělesné hmotnosti (bez jo-jo efektu), normalizaci vysokého krevního tlaku, hladiny cholesterolu, zlepšení hodnot krevního cukru, zlepšení stavu chronických problémů (např. artritidy, zánětů, bolestí, alergií, apod.), posílení energie, zlepšení psychiky a nálady.
Kdo ještě žádnou „opravdovou“ detoxikaci neprováděl, doporučuji na jaře začít Kompletní detoxikací střev a trávicího traktu. Na ní je pak možné navázat Detoxikací jater a žlučníku, vhodné období je třeba podzim.
Pro všechny, kdo chtějí řešit nějaké konkrétní zdravotní problémy, pak nabízím Velkou detoxikaci (=střeva a játra) se slevou, nebo specializované balíčky (na zlepšení imunity, nebo na vysoký tlak či cholesterol).
Kdo má tělo v relativním pořádku a chce ho jen rychle pročistit, může využít Desetidenní detoxikaci.
Nejen na jaře – důležitý je každodenní pobyt venku na denním světle (tedy na slunci) a odkrývání co největší plochy těla, postupně od časného jara. Je to důležité nejen pro tvorbu vitamínu D.
Dalším důležitým aspektem je pohyb, každodenní, přirozený – jedním z nejlepších je svižná chůze v proměnlivém terénu.
No a samozřejmě životní pohoda a radost ze života – to jsou důležité aspekty zdravého a šťastného života.
Mojí výhodou je to, že „detoxikační strava“ je v zásadě naší formou stravování. Ve srovnání s průměrným českým strávníkem své tělo zanáším o poznání méně a vyživuji o poznání lépe🙂. Svůj malý jarní detox už mám za sebou, stejně tak přes zimu jsem asi dvakrát své tělo trošku propláchnul“.
Letošní rok jsme s mojí ženou Pavlínou vyhlásili „rokem radosti“ a zdá se, že nezůstane jen u proklamace. V létě nás čeká velký krok, na který se moc těšíme: pokračuje naše „cesta z města“ a po několika letech strávených v Hradci Králové (dříve Praha) jsme se rozhodli odstěhovat na vesnici se 2 stálými obyvateli a asi 8 domy🙂.
Koupili jsme si malé bydlení na větších pozemcích (1,5 ha) a chceme si vyzkoušet život v klidném, čistém prostředí mimo civilizaci, založit permakulturní zahradu a trávit více času venku, v přírodě a na čistém vzduchu.
A tak bych i vás všechny chtěl pozvat k tomu, abyste si i vy své sny nejen snili, ale postupně mířili k jejich realizaci; abyste nesetrvávali na místě, protože celý Vesmír je v neustálém pohybu; abyste se osvobodili od nefunkčních systémů a nenechávali se jimi ovlivňovat; abyste svůj život nejen žili, ale prožili v celé jeho celistvosti a kráse; abyste našli to, co vás naplňuje i to, čím můžete obohatit ostatní; abyste měli dostatek času na své rodiny a blízké; abyste pochopili provázanost věcí i dějů ve Vesmíru a pomohli vytvářet hezčí svět pro nás i naše potomky.
Zaujala Vás Tomášova slova a máte chuť jít do toho, detoxikovat svůj organismus a být zdravější? Nebo se jen o detoxikaci zajímáte a chcete se dozvědět ještě něco navíc? Získejte zdarma Tomášovu e-knihu „5 kroků k dokonalé detoxikaci“ s důležitými informacemi, které Vám pomůžou důkladně a efektivně pročistit Váš organismus.
Přečtěte si také: Proč detoxikace, kojení a medvědí česnek
6 Důvodů, proč jíst Chia semínko
"Dostala jsem chuť na Chia pudink 😂 Dávám si svou dnešní denní dávku Chia a proč? Pojďte si o tom přečíst s přídavkem receptu na mojí poslední Mango verzi ...😂 "
Chia semínko … v poslední době skloňované ve všech pádech. Co je to chia semínko a proč je tak dobré ho pravidelně konzumovat?
Chia neboli šalvěj španělská má drobná semínka, jemné, lehce oříškové chuti. Jsou hydrofilní, což znamená, že velmi dobře absorbují vodu.
Když se semínko namočí, vnější slupka nabobtná (zvětší 9x svůj objem) a vytvoří želatinový obal. Díky této vlastnosti (a také tomu, že je tvořeno 38% vlákninou) chia rychle vyvolává pocit sytosti, drží pod kontrolou chuť k jídlu, zabraňuje kolísání hladiny cukru v krvi a zklidňuje trávení.
6 důvodů proč pravidelně konzumovat chia semínko:
Chia je jednoznačně jednou z nejzdravějších potravin na světě. Hodí se výborně pro zhubnutí, zlepšení sportovní výkonnosti, získání energie, i jako prevence proti řadě chorob, podpora při léčbě řady onemocnění či třeba jen pro zlepšení vlasů, pokožky a nehtů.
Konzumovat se dá ve formě gelu, namletá na mouku do pečení, přidáním do salátů, pomazánek, smoothie nebo třeba jen tak posypáním na jakékoliv teplé či studené jídlo.
Pokud si chcete rozšířit o této superpotravině obzory, doporučuji knihu od Wayne Coates: Zázračné semínko chia. Obsahuje nejen cenné informace o chia semínku, ale také program pro hubnutí, zvýšení výkonnosti, podpory řešení zdravotních problémů, ale i spoustu zajímavých receptů.
Jeden z nejběžnějších způsobů použití je chia pudink:
INGREDIENCE (na 3 porce):
JAK NA TO:
Mango oloupeme a odstraníme pecku. Polovinu manga spolu s chia semínky a kokosovou alternativou smetany umixujeme do hladka. Nandáme do sklenic, ozdobíme zbylým mangem a dáme na 1 hodinu do lednice proležet.
TIP NAVÍC:
Taky vás dneska honí mlsná? 😍 Mňam mňam 😍
Recept zde: http://my3vtom.cz/muffiny-z-celozrnne-mouky/
Pochlubte se, co jste dneska upekli!
Proč detoxikace, kojení a medvědí česnek?
"Jaro klepe na dveře a určitě na Vás ze všech stran utočí články a reklamy na to jak důležité a přínosné je detoxikovat po zimě svůj organizmus. Pokud jste na tom zrovna stejně jako já a kojíte, na detoxikaci v pravém slova smyslu letos zapomeňte! Není ale pro tento rok vše ztraceno, můžete to jen pojmout jinak!..."
Při čištění organismu dochází k masivnímu uvolňování toxinů a jejich odvádění z těla všemi tělními tekutinami, tedy i mateřským mlékem. Nejenže byste nepřiměřeně zatížila svůj organismus (což v období kojení, kdy je potřeba především načerpávat energii, není moc rozumné), ale Váš drobeček by Vám jisto jistě nepoděkoval, protože jeho čistící orgány by dostaly pořádně zabrat.
Těhotenství a kojení oslabuje Vaše tělo velkou rychlostí, a je proto důležité dbát na dostatečný přísun vitamínů a minerálů, a to především formou kvalitní a vyvážené stravy …. to určitě víte.
Jaro nabízí využití stoupající energie přírody k načerpání nových sil pro Vás a Vaše mimi z mladých lístků rostlin kopřivy, pampelišky a medvědího česneku. Můžete se doslova napást a nebude Vás to nic stát, jen trochu vlastní vynaložené energie na hledání a sběr těchto rostlin, které jsou skutečným energetickým a vitamínovým elixírem, který Vás postaví na nohy.
Zapomeňte tedy na utrácení peněz za syntetické vitamínové doplňky (o nichž si myslím, že tělu nedavají nic dobrého) a zaběhněte si raději při venčení svého dítka pro dávku zelených rostlin do přírody. Mimo to, že si domů přinesete superpotraviny, nadýcháte se čerstvého vzduchu a z jarního sluníčka nachytáte také nějaký ten vitamín D.
Já jsem začala své jaro s medvědím česnekem, proto se o něm zmíním více.
Je známo, že medvědí česnek má čistící účinky, je významným zdrojem vitamínu C (na 100g ho obsahuje asi 150mg) a železa (jehož nedostatek je spojen s těhotenstvím). Za zmínku stojí i obsah látky allicin, díky níž je tato rostlina výjimečná pro své antibakteriální účinky, což se hodí pro zvládnutí jarního chřipkového období, různých bakteriálních infekcí, stafylokoků a streptokoků. Úspěšný je i v boji s kvasinkovou infekcí, se kterou se často ženy setkávají, a to zvláště v těhotenství a období kojení.
Medvědí česnek používám do polévek, kaší, pomazánek, salátů, ale i do smoothie anebo třeba jen tak na kváskový chleba s máslem. Chutná všude tam, kde byste použila bežný česnek nebo pažitku.
Na internetu např. na FB stránkách fanklubu Medvědího česneku je k nalezení spoustu zajímavých receptů na pesto, rizoto, česnekové máslo a dalších dobrot, nad kterými se Vám budou sbíhat sliny!
Uvádí se, že doporučená denní dávka medvědího česneku je max 100 gramů lístků. Samozřejmě nezapomínejte, že i zde platí „všeho s mírou“ a při kojení zvlášť! Proto bych přidávala pouze pár lístku do jídla. Větší službu Vám udělá pár lístků denně, než jednorázově větší dávka.
Některé zdroje uvádějí, že se medvědí česnek může konzumovat v těhotenství a při kojení, jiné naopak nedoporučují. Raději se proto o vhodnosti užívání poraďte se svým lékařem, stejně tak i v případě važnějších onemocnění.
Využijte toho co Vám příroda nabízí a dopřejte svému tělu po zimě to, oč si žádá a uvidíte, že Vás za to odmění získanou energií!
https://www.facebook.com/my3vtom/
FOTO: https://pixabay.com/
6 způsobů, jak získat kvalitní čerstvé potraviny
Mám ráda jahody sladké po sluníčku, salát plný ranní rosy, vybarvené jarní ředkvičky, bylinky co voní … Prostě čerstvé ovoce a zeleninu bez zbytečné chemie. Kam ale pro ni? Kam pro čerstvá vajíčka a ostatní živočišné produkty? Jak jinak si zajistit kvalitní čerstvé potraviny, než nákupem v supermarketu? Blíží se sezóna, pojďte objevit nové způsoby, jak na to!
Také vám připadá, že kolem vás jsou jen samé supermarkety a postupně vymizely ty malé místní obchůdky, kde se na vás prodavačka usmívala, kde jste si koupily čerstvé potraviny z místních zdrojů a z nákupu jste měli opravdu dobrý pocit?
Sice se objevuje pár vlaštovek, a to především ve velkých městech, ale je jich stále žalostně málo.
Napadlo vás někdy, že každou platbou při nákupu v supermarketu volíte? Volíte podporu.
Podporu ekonomiky v místě sídla nadnárodní korporace kdesi v tramtárii, znečišťování životního prostředí nadbytečnou přepravou kamiony, používání velkého množství obalových materiálů a chemikálií, které zajišťují konzervaci během cesty od výrobce vzdáleného někdy i tisíce kilometrů až na váš stůl.
Naproti tomu nákupem místních potravin podporujete konkrétní osobu farmáře, sedláka, zemědělce, ale i místní ekonomiku, rozvoj krajiny a zdravého životního prostředí a k tomu získáváte zdravé a kvalitní potraviny s jasným původem.
Tak co … komu dáte příště svůj hlas?
1. Objevte obchody se zdravou výživou
Skoro v každém malém městě už narazíte na obchůdek se zdravou výživou. Většinou mají v nabídce jen trvanlivé potraviny, někde pečivo z blízké pekárny či živočišné produkty od místních zemědělců. Občas je k dostání i ovoce a zelenina.
Většinou mám, ale zkušenost, že se jedná sice o bio produkty, ale ze zahraničí, což je určitý kompromis mezi kvalitou a podporou zdravého životního prostředí.
Máte někde v okolí takovýto obchůdek? Zkuste se s prodavačkou zapovídat a vyjádřete jí svoje přání. Možná zrovna kvůli nebo díky vám rozšíří sortiment právě o to, co potřebujete.
2. Nakupujte na farmářských trzích
Od jara do podzimu jsou ve větších městech provozovány tzv. farmářské trhy, kde je možné zakoupit čerstvou zeleninu a ovoce. Potkáte se zde přímo s farmáři, ale většinou spíše s přeprodejci.
Chodím ráda na Farmářské trhy na Kulaťáku, kde mám i svého oblíbeného farmáře.
U tzv. přeprodejců mám stejný pocit, jako když nakupuji v supermarketu… produkty bez zaručeného původu ☹
3. Nechte si dovézt svou bedýnku
Určitě jste o tom slyšeli nebo máte dokonce i vyzkoušeno. Každý týden, nebo jak se vám zachce, si objednáte svou bedýnku ovoce a zeleniny.
Někde si můžete obsah bedýnky složit, obvykle má, ale bedýnka určitou váhu a její skladba je závislá na aktuální produkci v daném období.
Většinou vám ji dovezou až domů, někde si pro ní musíte zajet na odběrné místo.
Produkty pocházejí buď od jednoho nebo od více farmářů.
U některých je možné takto dostávat mimo ovoce a zeleniny i živočišné produkty.
Větší bedýnkáři nabízejí třeba i pečivo a další trvanlivé potraviny.
4. Najděte si svého farmáře
Ve vašem okolí (pokud nebydlíte ve velkém městě) hospodaří farmáři, sedláci či zemědělci, jen o nich možná nevíte.
Zeptejte se sousedů nebo zajděte na místní obecní úřad, kde mívají o těchto aktivitách přehled. Navštivte je a zjistěte, jak hospodaří a jestli byste od nich mohli nějaké výpěstky či výrobky kupovat.
Jezdíte na výlety? Všímejte si okolí, občas někde narazíte na ceduli o prodeji sýrů, mléka, vajec, medu, ovoce, zeleniny. Nebo se zeptejte babičky sedící před domem na lavičce …. často ví o tom, kdo co pěstuje, chová a prodává. Pravidelně si takhle i já vozím domů nějaké úlovky 🙂
5. Zapojte se do KPZ
Ne, nejedná se o krabičku poslední záchrany 🙂
Jde o komunitou podporované zemědělství, které je založeno na oboustranně výhodném partnerství, které spotřebiteli zajišťuje pravidelnou dodávku čerstvých místních potravin po celou sezonu a zemědělci jistotu odbytu a spravedlivé ocenění jeho práce.
V KPZ znáte sedláka, který pro vás pěstuje zeleninu či chová zvířata, chápete jeho reálné potřeby a vzájemně sdílíte skutečná rizika a přínosy hospodaření.
KPZ je víc než jen nakupování u farmáře, spotřebitelé se v něm totiž stávají podílníky produkce konkrétního zemědělce – podporují jeho hospodaření a mohou například ovlivňovat způsob produkce a skladbu nabízených potravin, případně i jejich cenu.
Toto partnerství zavazuje obě strany po domluvenou dobu (část nebo celou sezónu, někdy i více let) dodávat a odebírat produkty za předem smluvenou cenu a stanovených podmínek.
Nejlepší na KPZ je to, že vše závisí čistě na dohodě mezi producentem a spotřebiteli. KPZ může být také společně vlastněná zahrada, kde si odběratelé svoje potraviny sami produkují. Konkrétních podob KPZ je mnoho a fantazii se meze nekladou.
Více informací o fungování najdete na webu Komunitou podporované zemědělství.
6. Vypěstujte si vlastní ovoce a zeleninu
Není nad čerstvě sklizenou zeleninu a ovoce přímo z vlastní zahrádky.
Na to, abyste si vypěstovali pár plodin, nepotřebujete vlastnit ani velké pozemky, ani mít nákladnou techniku.
Pěstování a sklízení vám navíc, kromě výsledných produktů, přinese i radost z dobře odvedené práce.
Zoufat nemusí dokonce ani ti, kteří nevlastní zahrádku či políčko. Pěstovat se dá třeba i na balkóně nebo na okenním parapetu. Nevypěstujete si sice záhon brambor, ale keříčkové rajčátko, jahody a bylinky se dají tímto způsobem dobře zvládnout.
A pokud toužíte rýpat se v zemi a nemáte kde, tak věřte, že pozemek nebo zahrádku je v dnešní době možné si na určitou dobu jen pronajmout.
Jaro klepe na dveře… Už víte, jakou cestou se pro letošní sezónu vydáte?
https://www.facebook.com/my3vtom/
FOTO: https://pixabay.com/
Jak při nákupování nepropotit triko
"Milovala jsem nakupování, prostě jsem si to užívala. Po narození našeho syna se časy změnily… Nuda, nuda, to nakupování je pro našeho milánka neskutečná nuda. A tak letím jako šílená, zpocená až… Máte to podobně? Nechte se inspirovat mými tipy pro pohodové nákupy s malým raubířem, které u nás zafungovaly a snížily tak míru stresu návštěvy obchodu."
Vzpomínám na dobu, kdy jsem tak ráda shopovala. Dokázala jsem strávit nakupováním spoustu času, užívala jsem si to.
Vybírat oblečení, zkoušet v kabince ulovené kousky, prolézat regály s potravinami a číst si etikety, okukovat designové vybavení do bytu … V kavárně si mezitím dát kávu a přečíst si zajímavý článek. Jen tak se dívat kolem a relaxovat.
Navštěvuji už jen obchody s potravinami. Na nic víc nemám po pár zkušenostech ambice.
Prolétám regály a házím do košíku hlava nehlava nákup, soustředím se jen na to, co je na seznamu. Co není napsáno, nemá šanci v koši přistát. Hlavně ať jsem rychle pryč.
Jooo o přehrabování se v oblečení, vybírání bot a nakrucování se před zrcadlem si už nechávám jen zdát. Ještě, že mám železné zásoby z dob bezstarostného a ničím nerušeného shopování… jako když najdeš 🙂
Na celou nakupní akci mám teď omezený čas, ani o chlup víc, nebo mi to můj poklad v kočárku v ten nejmíň vhodný okamžik dá pořádně sežrat.
Nuda, nuda, to nakupování je pro našeho milánka neskutečná nuda. Jak se nejede a dlouho to stojí, je potřeba nejlépe řevem zdůraznit, že takhle by to tedy nešlo. Mámo popojedem!
Obvykle nastává největší krize u pokladny. Neděje se nic zajímavého a já jsem si dovolila věnovat se vyndávání a uklízení nákupu. To je nepřípustné 🙂
Miluju ty okamžiky, kdy už je všechno doma pěkně zaklizené a do obchodu zase chvíli nemusím.
Pokud jste na tom podobně jako já, vyzkoušejte moje tipy pro pohodové nákupy s malým raubířem, které u nás zafungovaly a snížily míru stresu návštěvy obchodu:
Upozornění! Ne vždy to funguje, i tady platí pravidlo 80/20 🙂
Anebo nakupujte on-line a nechte si nákup dovézt až domů. Ušetřete si čas, nervy a propocené triko. Večer v klidu naklikáte a druhý den máte.
Přečtěte si i mé další články na http://my3vtom.cz/
Najdete mě i na FB https://www.facebook.com/my3vtom/
Jak mýt nádobí dočista do čista a snížit zátěž na zdraví a rozpočet
Znáte ten pocit, když si vezmete skleničku přímo z myčky, natočíte do ní vodu, napijete se a ta chuť … ta chuť je prostě chemická? Napadlo vás někdy, co všechno v tu chvíli s vodou pijete?
Zkuste si přečíst složení na etiketě tablet do myčky a leštidla. To koukáte co? Těch položek tam je a ty názvy! Co to vlastně je a k čemu je tam tohle všechno potřeba?
O trochu lépe jsou na tom prostředky na ruční mytí nádobí. Ale jen trochu…. Znáte ten pocit seschlých a svraštělých rukou, když už ten den asi po x-té myjete nádobí? A zkusili jste někdy mýt nádobí bez mycího prostředku? Byl ten pocit stejný?
Přemýšlím o tom pokaždé, když si vezmu talířek, hrníček, skleničku, příbor. Co vlastně všechno s jídlem jím a jaký můžou mít vliv sice malé, ale pravidelné dávky obsažených chemikálií na mé zdraví?
Mycí prostředky obsahují koktejl chemie, zejména tenzidy, enzymy, bělící, změkčovací látky (fosfáty), barviva a parfémy. Nic, co byste si chtěli po ránu vypít na ex. I když … někdo možná ano!
Chemické látky v prostředcích obsažené nejenže ovlivňují naše zdraví přímo (konzumací nebo vstupem přes kůži), ale přecházejí do odpadních vod a z nich do vod povrchových, které tím znečišťují.
Vyrobte si doma vlastní! Prospějete svému zdraví, ale i ušetříte, protože všechny složky jsou levné. Na internetu najdete spoustu receptů, jak na to:
Alternativou jsou ekologicky šetrné mycí prostředky. Není to ideál, ale minimálně posun lepším směrem. Na trhu je již k dostání více značek. Používejte ty, které mají označení „Ekologicky šetrný výrobek“nebo podobné certifikáty udělované v ostatních zemích EU. A vyberte z nich ty, které obsahují co nejmenší počet složek.
Vyzkoušela jsem domácí prášek a leštidlo do myčky. I když propagátoři tvrdí, že je výsledek stejný jako u bězných tablet, já ten pocit nemám. Výsledek je dobrý, ale na silně znečištěné nádobí je lepší použít eko tablety.
A jak ještě více snížit zátěž na organismus, rozpočet a životní prostředí?
Těším se na vaše zkušenosti!
Zaujalo vás téma zdravé rodiny? Počkejte si na další článek a přečtěte si také Jak vyzrát na dobu jedovou a Jak prát a odlehčit sobě, peněžence a životnímu prostředí.
https://www.facebook.com/my3vtom/
Zdroj: použity recepty z https://delamesitosami.cz/
Koho chleba jíš, toho píseň zpívej
Je mi proti srsti jíst průmyslově vyráběné bílé pečivo, a proto si peču sama doma CHLEBA KVÁSKOVÝ! Má to své nesporné výhody. A věřte, je to jednodušší než si myslíte. A že nemáte kvásek? Ani to není překážka...
Chleba nejím každý den, ale stal se pro mě pochoutkou. Bohužel se jen těžko dá sehnat takový, který by byl zdravý a navíc dobře chutnal. Je mi proti srsti jíst průmyslově vyráběné bílé pečivo, protože:
A proto si peču sama doma CHLEBA KVÁSKOVÝ!
Má to své nesporné výhody:
No, NEJEZTE TO 🙂
Co je kvásek a kde ho získat?
Kvásek se, narozdíl od droždí, používá už přes 5000 let. Vzniká smícháním mouky a vody. Za příznivé teploty dojde ke kvašení, kdy vzniká kyselina mléčná, která vytváří typickou chlebovou vůni a má konzervační účinky.
Můžete si ho vyrobit, ale je to zbytečná práce s nejistým výsledkem (teda alespoň mě se zatím nezadařilo). Kvásek teď najdete skoro na každém rohu. Podívejte se na kváskovou mapu a najděte ve svém okolí někoho, kdo už kvásek má a podělí se o něj s vámi.
Stejným způsobem pak můžete nabízet i vy svůj kvásek dál. Vyplněním jednoduchého formuláře se dostanete na kváskovou mapu a můžete tak šířit slávu domácího kváskového chleba 🙂
Jak si kváskový chleba vyrobit?
Kvásek už máte a dál je to jednodušší než si myslíte:
O kvásek je třeba se soustavně starat:
Nezbývá než popřát DOBROU CHUŤ a KVÁSKU ZDAR!
Jak prát a odlehčit sobě, peněžence i životnímu prostředí
"Víte v čem perete svoje prádlo a prádlo svých nejbližších? A jaký vliv mohou mít prací prostředky na vaše zdraví? Chcete znát tipy na to, jak prát zdravě, ekonomicky a ekologicky? A jak to máme MY 3 v TOM?..."
Mívali jsme doma spoustu pracích prostředků zvlášť na bílé prádlo, barevné prádlo, černé prádlo, pleteniny, jemné prádlo, sportovní materiály, dětské prádlo a k tomu ještě aviváž. Určitě existují i další alternativy, které se k nám nedostali.
Zkuste si spočítat, kolik pracích přípravků je ve vaší domácnosti? Možná jste na tom lépe, ale možná vás to překvapí stejně jako nás. Opravdu je jich tolik potřeba?
Četli jste si někdy na etiketách složení jednotlivých přípravků? A víte kolik zbytečné chemie obsahují? A víte, že v oblečení zůstávají zbytky pracích prášků a aviváží, které se pak při jeho nošení dostávají pokožkou přímo do těla a s nimi i ta spousta chemie, se kterou se tělo musí vypořádat?
Běžně obsahují prací prostředky toxické látky, jako např. amoniak, který způsobuje poškození jater a ledvin, bělidla, která mohou poškodit kůži, plíce, oči a látky vyrobené z ropy, o nichž je známo, že mohou způsobit rakovinu, neplodnost, vrozené vady u dětí, poškozují plíce, mozek, nervy. Bohužel i přípravky tzv. "eko" nejsou zcela netoxické.
Nejenže nás chemické látky zatěžují na přímo, také se dostávají při praní do odpadních vod a z nich dále do vod povrchových, kde nadělají další škody.
Jaké tedy používat prostředky na praní, abyste ušetřili sebe i životní prostředí?
Vyrobte si doma vlastní! Nejenže prospějete svému zdraví, ale i ušetříte, protože všechny složky jsou levné:
Alternativou jsou ekologicky šetrné prací prostředky. Není to ideál, ale minimálně posun lepším směrem. Na trhu je již k dostání více značek. Používejte ty, které mají označení "Ekologicky šetrný výrobek" nebo podobné certifikáty udělované v ostatních zemích EU. A vyberte z nich ty, které obsahují co nejmenší počet složek.
A jak to máme My 3 v TOM? Pro praní miminkovských oblečků jsme hledali co nejšetrnější prací prostředek. Zjistili jsme, že i prací prostředky určené přímo pro praní dětského oblečení obsahují spoustu zbytečné chemie.
Nakonec jsme objevili jeden eko prací prostředek, který nám svým složením co nejvíce vyhovuje a začali ho používat i na praní ostatního prádla společně s doma vyrobenou aviváží.
Dalším krokem na cestě ke zdravému praní u nás bude výroba vlastního pracího prášku.
A jak ještě více odlehčit sobě, peněžence a životnímu prostředí?
Těšíme se na vaše zkušenosti, tak směle do toho!
Zaujalo vás téma zdravé rodiny? Počkejte si na další článek a přečtěte si také Jak vyzrát na dobu jedovou.
Kaše, kaše, to je naše
"Dříve jsem vždy sáhla po pytlíku instantní kaše. Jen zalít horkou vodou a hotovo. Stačilo mi to!
Dnes už vím, že z nutričního hlediska a především chuťově, se tato náhražka nedá srovnat s plnohodnotnou poctivě doma uvařenou kaší. Jak jednou ochutnáte, už nebudete chtít jinak."
Milujeme kaše! Ať už k snídani, na sváču nebo jako dezert. Kaše se dá připravit na tisíc způsobů na sladko i na slano. Existuje spoustu různých obilnin a přísad, které vykouzlí z tak obyčejného jídla, jako je kaše, pokaždé něco jedinečného.
Dříve jsem vždy sáhla po pytlíku instantní kaše. Jen zalít horkou vodou a hotovo. Stačilo mi to!
Dnes už vím, že z nutričního hlediska a především chuťově, se tato náhražka nedá srovnat s plnohodnotnou poctivě doma uvařenou kaší. Jak jednou ochutnáte, už nebudete chtít jinak.
Příprava nemusí být ani o moc časově naročnější než výroba kaše instantní, pokud si obilniny, které tvoří základ kaše, uvaříte dopředu a uchováte je v lednici, kde vydrží 2-3 dny. Pak si pro ně jen sáhnete a za chvíli je kaše na světě.
Všechny ingredience, tj. obilninu, horkou vodu (může být živočišné čo rostlinné mléko) a ostatní přísady (kakao, karob, vanilka, semínka, ořechy, koření, sirupy, ovoce či zelenina, prostě co má kdo rád) dávám do vysokorychlostního mixéru a mixuji na nejvyšší výkon 2 minuty. A je hotovo.
Výsledkem je hladký, krásně nadýchaný krém, který stačí už jen dozdobit čerstvým, kompotovaným či sušeným ovocem, ořechy, semínky nebo třeba vařenou či čerstvou zeleninou a bylinkami. Fantazii se meze nekladou. A můžete podávat!
Snídá s námi i náš synáček. Kaši připravuji kvůli němu ve dvou fázích. V první fázi mixuji ingredience, které už máme zavedeny do stravy, část mu odendám a pak domixuji se specialitami pro nás.
Dnes zvítězila jablečná kaše se skořicí a chia semínky. Recept na ní najdete zde http://my3vtom.cz/jablecna-kase-se-skorici-a-chia-seminky/.
Dobrou chuť !
Děláte domácí kaše? Pochlubte se s vaším nejoblíbenějším receptem!
Jak vyzrát na dobu jedovou
"Ve všem, co nás obklopuje a s čím se denně potkáváme, je chemie. Žijeme v chemické době, době jedové.
S příchodem našeho dítěte na svět jsme se dopady okolního prostředí na nás začali více a více zabývat, protože nám není lhostejné naše zdraví a zdraví našich blízkých. Jako jedinci asi příliš neovlivníme kvalitu vzduchu, který dýcháme, ale je toho spoustu, co ovlivnit můžeme a dokonce velmi jednoduchými kroky.
Máte chuť na změnu k lepšímu? Pojďte do toho s námi!"
Ve všem, co nás obklopuje a s čím se denně potkáváme, je chemie:
A mohli bychom pokračovat dál a dál než by byl výčet úplný.
Žijeme v chemické době, době jedové.
Jednotlivé chemikálie mohou být samy o sobě v určitých dávkách neškodné a nemusí mít žádný vliv na naše zdraví.
Ano, ale nikdo už nezná dopad koktejlového efektu, tj. vlivu více chemických látek působících na organismus současně.
Do těla dostáváme denně dávku látek, bez kterých se obejdeme, a které nám rozhodně neprospívají.
Každé druhé dítě trpí nějakou alergií, vzrůstá počet autoimunitních a chronických onemocnění a tzv. civilizačních chorob. Hledejme v tom souvislosti!
S příchodem našeho dítěte na svět jsme se dopady okolního prostředí na nás začali více a více zabývat, protože nám není lhostejné naše zdraví a zdraví našich blízkých. Jako jedinci asi příliš neovlivníme kvalitu vzduchu, který dýcháme, ale je toho spoustu, co ovlivnit můžeme a dokonce velmi jednoduchými kroky.
Smysl má zabývat se tím, co cítíme jako klíčové a kde jsme schopni udělat postupně takové změny, které ve svém důsledku sníží chemickou zátěž na náš organizmus.
A co je to TO klíčové? My jsme začali potravinami, teď řešíme péči o tělo a úklid domácnosti. Jako vedlejší efekt se ruku v ruce s tím přidává změna myšlení a životní filosofie.
Nakazili jsme vás a máte chuť také něco změnit, jen nevíte jak na to? Možná vám pomůže pár našich tipů:
Změna, i když bude minimální a ne zcela dokonalá, znamená přínos.
Tak co? Jdete do toho? Začněte už dnes…ne zítra, ne za týden, ale udělejte pro sebe něco hned.
Vyberte si jednu věc, kterou používáte každý den např. zubní pastu a tu vyměňte.
Chcete víc informací? Počkejte si na další články, ve kterých s vámi chceme sdílet změny směrem ke zdravějšímu životu, které probíhají u nás. Nebo nám jednoduše napište, rádi se podělíme o to, co víme.
Jak začínat s příkrmy?
"Co dítě jí a prožívá v prvních 1000 dnech svého života údajně významně ovlivňuje jeho zdraví během dospělosti. Studovala jsem proto kde co, abych zjistila co bude pro naše dítě, co se týká stravy, to nejlepší a čím ho dobře připravím pro jeho budoucí život. A co nakonec u nás zvítězilo? ..."
Co dítě jí a prožívá v prvních 1000 dnech svého života údajně významně ovlivňuje jeho zdraví během dospělosti.
Netřeba zmiňovat, že základem stravy dítěte od narození je mateřské mléko, které odpovídá bezprostředním potřebám dítěte. Je v něm vše, co dítě potřebuje pro fyzický vývoj, vývoj mozku, jeho psychický vývoj, psychické stránky osobnosti, ale od kojení se odvíjí i stav imunitního systému, který bude znamenat buď horší a nebo lepší ochranu organismu po celý život.
Během prvních 6 měsíců života se doporučuje výlučné kojení, které by nemělo být doplňováno žádnou další tekutinou (ani čajem a vodou). Bohužel ne všichni mají to štěstí, aby se jim této výhody z různých důvodů dostalo.
Přesto, že jsem rodila císařským řezem, a při bondingu mě v první hodině po porodu zastoupil tatínek našeho syna, kojení se nám rozběhlo bezproblémově již po prvním přisátí, které proběhlo do dvou hodin po porodu. Patřím tedy mezi ty šťastné a jsem za to neskonale vděčná.
Studovala jsem kde co, abych zjistila co bude pro naše dítě, co se týká stravy, to nejlepší a čím ho dobře připravím pro jeho budoucí život.
Názory na zavádění jednotlivých složek potravy se různí, a tak jsem získala pocit, že vlastně nikde nenajdu informace o tom co je absolutně správné. A že čím víc toho čtu, tím míň vím. A bude proto nejlepší řídit se zdravým selským rozumem!
Nakonec jsem se ztotožnila s názorem, že první rok života, pokud je dítě kojeno a doplňuje potřebné látky včetně vitamínů a minerálů z mateřského mléka, je pro dítě taková seznamovačka s jídlem.
Úkolem pro něj je naučit se zpracovávat různé chutě, různé druhy potravin, v různých konzistencích. Netřeba tedy zatěžovat jeho trávící systém masem, lepkem či mléčnými výrobky (zejména pokud na ně špatně reagovalo ve stravě matky).
Potýkala jsem se také s rozporem, co je lepší, jestli kupovat bio potraviny a vařit čerstvé jídlo s tím vědomím, že nejsem schopna dostát jejich 100% nezávadnosti (jak z hlediska obsahu případných dusičnanů, tak plísní), nebo se vydat cestou hotových "skleniček" a dávat tak dítěti stravu mrtvou, ale údajně přísně kontrolovanou!
Rozhodl tedy kompromis se základem ve vařené čerstvé stravě doplněné o občasné "skleničky" podávané v okamžiku, kdy není k dispozici kvalitní čerstvá zelenina a ovoce nebo při cestování.
Sehnat kvalitní zdroj ovoce a zeleniny zejména v zimních měsících je prakticky nesplnitelný úkol, pokud bydlíte mimo velká města. Zimu a začátek jara jsme tedy přežili částečně na dodávkách od mých rodičů a částečně na nákupech v Countrylifu.
Se zavedením prvního příkrmu jsme nespěchali. První lžičku syn dostal až v okamžiku, kdy otevíral pusinku při našem jídle.
Začali jsme koncem šestého měsíce a to tepelně upravenou zeleninou ve formě více méně zeleninové polévky (zeleninu uvařit ve vodě a poté rozmačkat nebo přepasírovat případně rozmixovat, což se nedoporučuje, ale já jsem šla touto cestou) podávané k obědu.
Při přípravě zeleninového příkrmu se řídím těmito zásadami:
Koncem sedmého měsíce jsme přidali zeleninu i k večeři. Pro přípravu platí stejné zásady jako pro přípravu zeleniny k obědu.
V osmém měsíci následovala ovocná svačinka (nepravidelně, podle toho jak se synovi chtělo a kdy jsme stihli oběd) ve formě podušeného ovoce.
Při přípravě ovocné svačinky se řídím těmito zásadami:
Koncem desátého měsíce jsme začali do zeleniny přidávat bezlepkovou obilninu.
Pro přípravu obilnin dodržuji tyto zásady:
V jedenáctém měsíci začala syna zajímat moje ranní snídaňová kaše. Nejprve jsem mu dávala ochutnávat od sebe a teď už vaříme ranní kaši i pro něj. Ideální je používat obilninu a kaši si z ní vyrobit, ale to bych nedělala nic jiného než stála u sporáku. Zvítězil tu kompromis a instantní jáhlo-rýžová kaše švýcarské značky Holle, kterou doslazujeme trochou medu.
Od jedenácteho měsíce také přidáváme jednou týdně k zelenině
A to je pro první rok vše! Další rozšiřování jídelníčku bude následovat až v roce dalším a určitě to už bude o moc zajímavější.
A jak jste přistoupili k zavádění příkrmů u vás?
https://www.facebook.com/my3vtom/
Zdroj: Vladimíra Strnadelová - Radost ze zdravých dětí
Proč nám ten DEN zase dává smysl?
"Jako malá jsem milovala Vánoce. Postupem času se ale kouzlo vytratilo.
Všechno se změnilo s příchodem jednoho malého človíčka na svět.
Najednou mi ten den zase začal dávat smysl..."
„A ještě se třikrát vyspinkáš a příjde Ježíšek….“
Tak moc ráda vzpomínám na dětství, kdy jsem se nemohla dočkat Štědrého dne a dárků, které mi přinese Ježíšek. Ještě teď si vybavím ten pocit napětí, příjemného mrazení a vzrušení v celém těle z očekávání, jestli pod stromečkem najdu to, o co jsem si napsala Ježíškovi.
S přibývajícím věkem blažené pocity postupně zeslábly, kouzlo se vytratilo a Vánoce se pro mě staly jen příslibem volna, dárků, návštěv, pojídání/přejídání a blížícího se konce roku, a to celé za doprovodu nervozity a všude přítomného stresu z honby za pomíjivou dokonalostí jednoho svátečního dne.
Tenkrát jsem tuhle realitu těma svýma dětskýma očima možná jen nevnímala nebo to u nás bývalo jinak.
Všechno se ale změnilo s příchodem jednoho malého človíčka na svět … k nám … do rodiny. Je tu a vnímá každé naše slovo, každý náš pohyb, lačný po vědění. Vše je pro něj nové. Jsme jeho svět a jak mu ho představíme, tak ho bude vnímat. Tak velkou moc máme.
A tak se v nás i u nás doma něco změnilo. Žádný předvánoční úklid (i když ten se u nás vlastně nikdy nekonal 🙂, pečení cukroví, lítání po nákupních centrech a shánění dárků, vyvařování, činčání. Nic!
Dělali jsme se jen to, co je pro nás důležité … vzájemně se co nejvíc užít a ukázat synovi, jak krásné to může být… a těšili jsme se jak malí s rozechvělým očekáváním, jak bude ten náš devatenáctiměsíční špunt reagovat.
Odměnou nám byly jeho nezištné projevy překvapení, radosti a štěstí při pohledu na rozsvícený vánoční stromeček a dárky pod ním. Byly to ty nejkrásnější Vánoce.
Najednou mi ten den zase začal dávat smysl. Je teď ještě více než jasné (co jsem dříve už tušila), že teplo domova nedělá vygruntovaná domácnost, dokonale připravená výzdoba, napečené cukroví, štědrovečerní večeře a hromada perfektně zabalených dárků, ale pohoda, klid, radost v dětských očích a spokojenost všech přítomných.
Těším se co nového přinesou ty další Vánoce. Vždyť každý rok je a bude jiný a s dětmi to platí dvojnásob.
A jaké byly TY vaše letošní Vánoce?
Přečtěte si i mé další články na http://my3vtom.cz/
Najdete mě i na FB https://www.facebook.com/my3vtom/
Nosím, nosíš, nosíme aneb jak nám šátek vrátil volnost
" .... A tady možná byl ten první okamžik, kdy jsme si řekli a dost, už se nenecháme žádným kočárkem omezovat!
A tak kračíme cestou necestou všichni tři s nosítkem či šátkem ve předu či v zadu, nosí maminka i tatínek, jak se nám zrovna chce..."
Nejraději jsme venku. Potkáte nás v horách, v polích, v lesích, prostě všude tam, kde je krásně tichoučko.
Než jsme byli tři, neznali jsme žadná omezení. Sebrali jsme se, kdykoliv nás to napadlo a někam jsme jen tak vyrazili.
Už před narozením syna nám ale lidé v okolí říkali, že na některá místa budeme muset na nějakou dobu zapomenout, že nás to dítě bude omezovat.
Když se náš mrňous narodil, realita byla ještě horší, než očekávání.
Nechtěli jsme se smířit s faktem, že teď minimálně rok budeme jen sedět doma a kroužit s kočárkem maximálně v nejbližším okolí.
A tak jsme si sehnali kočárek, který splňoval naše náročné požadavky pro jízdu v terénu a smířili se s tím, že holt budeme chvíli jezdit jen po cyklostezkách a na některá méně přístupná místa prostě zatím zapomeneme. Není přece všem dnům konec, že ano!
Naplánovat ale takový výlet, kde cesta bude splňovat požadavky pro kočárek a bude vést zajímavou krajinou se zastávkami, které budou stát za to, bude možné po cestě někde nakojit, přebalit a občerstvit i rodiče, je leckdy oříšek. A i náš tatínek, který je na plánování výletů opravdový expert, se u toho občas zapotil.
Vydat se jen tak na delší výlet bez plánu typu, kdyžtak se někudy prochroštíme, je prakticky nemožné. Jednou jsme zkusili a tatínek půl kilometru vláčel se slovy "vracet se přece nebudeme" kočárek v rukách a já mrňouse v šátku, který jsem používala do té doby jen občas.
A tady možná byl ten první okamžik, kdy jsme si řekli a dost, už se nenecháme žádným kočárkem omezovat!
A tak kračíme cestou necestou všichni tři s nosítkem či šátkem ve předu či v zadu, nosí maminka i tatínek, jak se nám zrovna chce.
A přiznám se, že raději nesu na zádech mrňouse než batoh se sváčou.
A jak to máte u vás?
Přečtěte si i mé další články na http://my3vtom.cz
Najdete mě i na FB https://www.facebook.com/my3vtom/
Noční invaze aneb dítě v naší posteli
Než se narodil náš syn, moje představa o jeho spaní byla jasná. Bude přeci spát v pokojíčku ve své postýlce! Večer ho nakojím, položím do postýlky, zapnu chůvičku, zavřu dveře a miminko bude spokojeně spát až do bílého rána.
S láskou a péčí jsme mu připravili pokojíček …. vymalovali, nalepili tapetu, koupili postýlku, dbali na výběr kvalitní matrace, povlékli krásné povlečení s motivem soviček.
Když jsem si miminko přivezla z porodnice, neuměla jsem si představit, že ho nechám samotné spát ve vedlejším pokoji. Cítila jsem tu mateřskou touhu mít ho co nejblíž a ochraňovat ho každou minutu.
Postýlku jsme tedy přestěhovali do naší ložnice, alespoň na začátek.
Asi po dvou měsících nazrál čas na osamostatnění a přesun postýlky do pokojíčku. Vždyť přeci všude se píše jak duležité je budovat v dítěti samostatnost už od narození!
Necítila jsem z téhle změny přílišné uspokojení. Alespoň dveře musely zůstat otevřené celou noc přesto, že jsem používala chůvičku a monitor dechu, jehož funkci jsem před usnutím několikrát kontrolovala. Kupodivu na synka tato změna neměla žadný vliv.
Až jednou… v osmi měsících se syn rozhodl, že prostě nechce spát sám v pokojíčku a už vůbec ne v postýlce! Po několika provstávaných nocích cestovala postýlka zpět do ložnice a nakonec náš synek k nám do postele.
To byla úleva! Konec vstávání, sezení uprostřed noci na kojícím pytli, konec houpání a vymýšlení všemožných způsobů jak uložit dítě do postýlky, aby se neprobudilo.
Je to teď pro mě mnohem jednodušší. Nabídnu mu prsíčko a on se spokojeně ududlá do spánku kdykoliv během noci.
Už slyším ty hlasy „jééé…ty si zavařili“…. „nech ho vyřvat, on si zvykne“….
Nejsem příznivcem žádných drastických výchovných metod!
Představte si, že jste malé dítě a právě jste se probudilo uprostřed noci. Kolem Vás je černočerná tma, ležíte ve své postýlce v dětském pokoji. Začnete plakat …. voláte mámu…. a on nikdo nepřichází!
Jaké jsou Vaše pocity? Naskakuje Vám po celém těle husí kůže? Vhání Vám to slzy do očí? Cítíte smutek?
Pláč dítěte je jeho jediný komunikační prostředek, kterým může sdělit, že má hlad, je mu nekomfortně, nebo jen smutno a chce pochovat.
Co myslíte, že se v něm děje a co si z téhle situace vytvoří pro budoucí vztahy za návyk, když na jeho volání nikdo nereaguje?
Cítím to jinak! Ten pocit blízkosti, jistoty a bezpečí, který spaním se mnou svému synovi davám za to stojí. I já se teď cítím mnohem lépe, tak nějak úplná!
A tak pokojíček i postýlka zejí prázdnotou. V naší ložnici pod jednou peřinou jsme tři… my tři mušketýři. Je to nadherný pocit!
Fungovalo to tak v naší kultuře odpradávna a i dnes je spaní dětí s rodiči v některých zemích (dokonce i západní kultury) běžné.
A jak to bude dál? Po jedenácti měsících mateřství jsem moudřejší. Bez ohledu na to, co si myslí nebo říká okolí o tom, co a jak je spravně, nechávám se řídit svým pocitem a rozhodovat svou i jeho intuici o tom, kdy příjde ten správný čas na další změnu!
Přečtěte si i mé další články na http://my3vtom.cz
Přidejte si mě na FB https://www.facebook.com/my3vtom/
Nebojte se změny
"Některé změny uděláme hned, na některé musí uzrát čas. Každá změna, ať malá, či velká otevírá novou cestu a nové příležitosti, nebo naopak přináší spoustu nespokojenosti a slz, pokud s ní nejsme vnitřně v souladu a pevně si za ní nestojíme...."
Už 24 let jsem neměla vlasy kratší než k lopatkám. Stříhání vždy jen o trochu míň nebo víc centimetrů.
Kdy jindy je čas na razantní změnu účesu, než na mateřské dovolené. V čase zkracování, kdy každá volná minuta je dobrá. Nejlepší je mít účes typu umýt a jít.
Po 24 letech jsem se rozhodla k výraznému zkrácení.
Když máte opravdu dobrého kadeřníka, musíte si na realizaci nějaký čas počkat. Čas do změny byl dlouhý a já tak měla možnost své počáteční vzplanutí kdykoliv odvolat.
Změna tak měla čas uzrát. A přesto jsem své rozhodnutí nezměnila. Proč tentokrát ne?
Vždycky jsem se velkých změn bála. Nejsem střelec, k zásadním otázkám přistupuji s opatrností a odstupem. Dlouho analyzuji a přehodnocuji, než se k něčemu finálně rozhoupu. O to víc, pokud mám dostatek času.
Na tuhle změnu jsem byla vnitřně připravená. Cítila jsem, že v aktuálním okamžiku to bude změna k lepšímu.
A je! A i kdyby to tak okolí nevnímalo, já ten pocit mám.
A o tom to je. Cítit, že tak jak se rozhodnu, je to pro mě správné. Ne pro manžela, tchýni, kamarádku, děti …, ale pro mě.
Rozhodla …. udělala …. a s lehkostí do slova a do písmene jdu dál. Nabitá zkušeností, že změna je opravdu život a není třeba se jít bát.
Někdo by mohl namítat, co řeším takovou prkotinu, jako je ustřihnout 30 centimetrů 🙂 a ještě o tom psát.
Skutečně tu nejde o vlasy, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jde tu o poznání, že měnit má smysl pouze to, s čím jsme vnitřně v souladu, a to bez ohledu na to, jakého rozsahu a vážnosti změna je.
Změna otevírá novou cestu a nové příležitosti, a nebo přináší spoustu nespokojenosti a slz, pokud si za ní opravdu nestojíme.
Jakou životní změnu jste v poslední době udělali a jaký z ní máte pocit?
Přečtěte si i mé další články na http://my3vtom.cz
Najdete mě i na FB https://www.facebook.com/my3vtom/