maruskakaras
22. dub 2017
1240 

Právo volby

Ahoj všichni...

    ...no, asi mnozí z vás už z nadpisu tuší, o čem se dnes chci rozepsat. Na úvod bych chtěla napsat pár čísel (zdroj http://uzis.cz/):

        - v roce 2015 zemřelo v ČR celkem 148 dětí do věku 1 roku, z čehož nejvíce na tzv. Některé stavy vzniklé v perinatárním období

        -ten samý rok se mrtvě narodilo 398 dětí (nejvíc po 21 letech)

    Většina těchto dětí se narodila v porodnici. O kolika z nich, o kolika jejich rodinách, byla reportáž v novinách či televizi? Kolik zdravotnických pracovníků nebo rodičů bylo vláčeno za to, že jim zemřelo dítě ve zdravotnickém zařízení (nebo že je postižené po nevhodném "vedení" porodu)? Rodič ani jeden, lékaři asi tak 2 za posledních několik let? V roce 2014 zemřela při porodu v ÚPMD matka, tatínek zůstal se starším dítětem a novorozencem sám...že o tom nevíte? Jak byste mohli, to je v pořádku, stalo se to v nemocnici, proč o tom psát reportáž. Kdyby se to stalo doma, žijou z toho novináři minimálně týden.

    V našem právu je mimo jiné ukotveno právo ženy na volbu místa porodu. Stejně jako zodpovídáme za jakýkoliv další aspekt života našeho i našich dětí, odpovídáme i za to, kde se rozhodneme porodit. A nikdo nemá nárok nám toto právo upírat, nebo nám spílat za jeho využití samozřejmě s přihlédnutím i na zájem dítěte (která matka, co si pečlivě naplánuje těhotenství i porod tohle nedělá?!?!?). Toto naše právo na volbu lékaře, vyšetření í místa porodu by mělo být podpořeno takovým nastavením systému, aby nebyla zvyšována jeho rizikovost, momentálně se to děje přesně naopak.

    A to se musím dotknout i novinářů, kteří neumí dodržet základní zásadu a to je informovat pravdivě a vyváženě! Měli by všichni zahodit propisky a jít se živit něčím jiným!

    Ať tento týden rodila žena překotně či ne, ať to bylo plánovaně či ne, v první řadě s celou rodinou hluboce soucítím a přeji alespoň té ženě brzké uzdravení (fyzické, psychycké asi vyléčitelné není). Za další bych si přála, aby všichni chytrolínové a novináři sklapli a dali jim pokoj, nebo začali řešit i úmrtí dětí ve zdravotnických zařízeních a informovali o všem naprosto objektivně...Při porodech se prostě někdy umírá a to, že se to stane v nemocnici neznamená, že je to v pořádku, stejně jako to, že doma by to mělo být z principu špatně.

    Závěrem chci jen napsat, že opravdu nechápu, proč jsou úmrtí ve zdravotnických zařízeních veřejností vnímána jako naprosto v pořádku a normální a vůbec je neřeší, zatím co ty mimo zdravotnická zařízení hodnotí úplně všichni (i ti, co k tomu nemají vůbec kompetence). Najednou všichni zkoumají, co a jak se dělo, proč se to dělo atd., ale že by se všichni sesypali na dotyčnou PA, porodníka nebo neonataloga v porodnici, to se nestane. A myslím, že to by se mělo taky změnit.

Naprosto výstižné

22. dub 2017

Naprosto výstižně napsáno. Kéž by se novinařina vrátila do doby,kdy to nebylo lynčování nebo honba za senzací...

22. dub 2017

Svata pravda!!!

22. dub 2017

ze svého bezprostředního okolí vím o dvou případech kdy dítě zemřelo při porodu, nikde se o tom nepsalo a nikdo za to nebyl postižený. Kde je napsáno, že v té porodnici, vždycky je všechno ok a nikdo nic nezavinil...
V této kauze jsou tak protichůdné informace, že jen člověk opravdu kouká. Takže zase skvělý nástroj k tomu "brojit" proti něčemu. A kde je pravda, toť otázka.

22. dub 2017

Mě je v tomhle případě dost proti srsti i to očerňování záchranky. Tři posádky a ještě auto s neonatologem a pod bulvárními cinty ještě hnusnější plivance chytráků, kteří jsou schopni napsat, že záchranáři jeli víc než hodinu, protože to měli na háku 😒

22. dub 2017

@paullet já ani k tomu zásahu konkrétně nic nečetla, ani nevím, kde bydlí a jestli tam jsou problémy se sněhem, nebo jestli tam byli do 10 minut, každopádně věřím, že záchranka jela tak rychle, jak to šlo a že se snažili děťátku pomoct...to veřejné ohrazování se záchranky a unie proti nějakým jiným kejich vyjádrěním možná i vytrženým z kontextu se mi taky nelíbí. mně šlo v článku hlavně o to "ať to bylo jak to bylo" ...

22. dub 2017

@maruskakaras jj já tě chápu, jen mě prostě to odsuzování policajtů a záchranky - nejen v tomhle - případě děsně mrzí a někdy i štve.
A ať byl sníh nebo ne, tak dojezdovej čas rychlý je 15min mimo "samoty u lesa" 😉
Každopádně kdyby se nikdo nevyjadřoval, tak bulvár nemá co rozšťourávat 😔
Btw v poslední "aktualizaci" jsem četla, že rodička odmítla sekci i když přes tejden přenášela, rodiče sice záchranku zavolali, ale záchranáře nechali na dítě podívat až když dorazila PA (ještě bylo spojené s placentou) a to už bylo pozdě. Ale těžko soudit, úplně stejně to mohlo dopadnout i v nemocnici, to je každému soudnému člověku jasné, bohužel to "bere" hlavně ty rozumově nedostatečné 🙈

22. dub 2017

žádná smrt není v pořádku...a každá smrt, at se stane kdekoliv, je prošetřena...a bohužel někdy, i když člověk udělá vše a má všechnu dostupnou péči, tak dojde k úmrtí...a ted jsme u toho...pokud někdo záměrně nevyužije možnosti dostupné zdr.péče, měl by nésti odpovědnost. Pokud jde o dospělou osobu a JEJÍ zdraví, at si dělá, co uzná za vhodné. ALE ve chvíli, kdy rozhoduje o životě druhého, nemá právo mu tuto péči odmítnout! A ted k tomuto konkrétnímu případu...asi všichni tušíme, že pokud u porodu byla dříve porodní asistentka než záchranka, nešlo zřejmě o překotný porod..a proto, je třeba smrt miminka vyšetřit a nechat znalecky posoudit, zda by pravděpodobně zemřelo i s péčí dostupnou v nemocnici. Pokud znalci řeknou, že s dostupnou péčí by miminko mělo šanci na život, je třeba ženu, která takto rozhodla o životě a smrti svého dítěte spolu s porodní asistentkou hnát k odpovědnosti. Tak je to totiž z hlediska morálního i zákona správně

22. dub 2017

naprosto souhlasím s @tak2014 , do posledního slova. Samozřejmně, že se bohužel umírá i v porodnicích. Ale člověk ví, že udělal vše co šlo, nenechal náhodě, že se něco může pos... Nikdo to nevíme, ale třeba mohlo dítě žít. A třeba taky ne. Každopádně my to nevyřešíme, žít s ním nemusíme a rodičů upřimě lituju, at už to dopadne jakkoliv. Přišli o to nejcenější. Sestra dělala porodní asistentku 3 roky, už nedělá. Nezvládla ten nápor na psychiku. Nikdo nechce žít s tím, že kvuli jeho špatnému rozhodnutí je dítě, i když cizí, navždycky postižené nebo v horším případě mrtvé. A přesto si dost lidí pořád myslí, že nemocniční personál se snaží obzvláště u porodů zbytečně používat medikamenty kvůli pojištovne, co nejvíc vydělat. A oni se jen snaží dělat svou práci co nejlépe a předejít právě tomu nejhoršímu. Pokud se porodník rozhodne pro akutního císaře, zlobí se někteří, proč zasahovali a nenechali to na přírodě, kdyby dítě u porodu zemřelo, ptali by se, proč neudělali císaře, třeba by ho zachránili.
Myslím, že chcete porovnávat neporovnatelné. Děti co zemřeli při porodu v nemocnici při veškeré dostupné zdravotní péči a děti co zemřeli doma právě bez tohoto všeho. Jestli má právo matka rohodovat za ditě, právě při porodu, kdy je jeho život "nejvíc v ohrožení" ? Za mnohé ne, za mnohé ano.

22. dub 2017

Ahoj.🙂 Jako zdravotní sestra s téměř 20ti letou praxí v urgentní péči si dovolím trochu oponovat a to Tvé pasáži "že úmrtí ve zdrav. zařízení jsou vnímána,jako v pořádku..."..
Je potřeba si ale uvědomit,že ZZ se člověk dostane ve chvíli, kdy mu jeho zdrav.stav nedovoluje setrvávat v dom.péči nebo tam je riziko,že se dostane do závažného stavu a to včetně porodu,který má holt rovněž svá rizika. Jistě bychom mohly spekulovat nad tím, kolik hospitalizací je zbytečných plus kolik procento žen by doma odrodilo v mnohem větší pohodě než v nemocnici (a sama si myslím,že jich je dost) Ale fakt, že lidé v nemocnicích umírají je přece přirozený,ne ? Že ale rovněž dochází k zanedbání péče u úmrtím z nedbalosti, to samozřejmě ano !
Ale zároveň si myslím,že Tvoje statistika, byť čísla jsou určitě pravdivá, je trochu tendenční a "tlačí" čtenáře do domněnky, že v porodnicíh zákeřní zdravotníci hubí miminka, která by doma přežili. Respektive,mne to tak přijde.🙂
Celkem by mne tedy zajímala statitika ze zemí, kde domorody jsou legální a běžné a tipuji,že novorozenecká/kojenecká úmrtnost bude ve zdravotnických zařízení stejná, možná vyšší než u nás.
Tento konkrétní případ mne pobouřil , v diskusích měli všichni hned jasno, hanili rodinu, přístup policie byl asi také děsný a asi tak jedno promile komentující vyjádřilo lítost nad smrtí dítětě. O novinářské etice ani nemluvě.
Na závěř si neodpustím poznámku, že mne fascinuje fakt,že v naší společnosti se brojí proti domácím porodům,kde je riziko průseru XY procent, ale zároveň umělé přerušení těhotenství,kde to děťátko nepřežije , to je bráno jako běžná věc.

22. dub 2017

@viridie ta čísla jsem napsala jako ulázku toho, kolik dětí ročně umře nebo se narodí mrtvých a o kolila informují média. to je zcela jasné v textu, který bezprostředně za těmito čísly, jejichž zdroj je uvedený, následuje.

22. dub 2017

@viridie nemíchej prosím hrušky a jablka, interupce určitě není brána jako běžná, ale právě proto, že není kriminalizovaná, je legální a funguje zde osvěta, tak se jejich počty neustále snižují!

22. dub 2017

@paullet To samozřejmě ano a jsem ráda, že interupce jsou u nás povoleny,žena má právo volby. Jen jsem Ti chtěla říct,že obecný povyk je při úmrtí dítěte při domácím porodu mnohem větší, než že sousedovic Máňa "si to nechala vzít" .

22. dub 2017

@maruskakaras Mne v tom článku jen přijde rozčarování nad tím,že média nás neinformují každém úmrtí dítěte při porodu/v nemocnici. Medializovaných případů je celkem dost,ale pokud medializace není ,neznamená to přece, že neprobíhá při podezření ze zanedbání péče vyšetřování, ne ? V tom mi Tvá slova přišla trochu konspirativní...

22. dub 2017

@viridie zrovna dnes se konal pochod proti potratovému zákonu, takže ani v tom nemáš docela pravdu

22. dub 2017

@tak2014
@lilithka
Asi takto: kdyby nebyl systém nastavený naprosro proti jakémukoli jinému místu porodu, než je nemocnice (přičemž nikdo samozřejmě nepopírá právo ženy zvolit, že 😀), tak by vše vypadalo jinak. Jednak by mohly být zřizovány porodní domy, druhak by PAčka placené pojišťovnou (a třeba doplacené rodiči) byly lépe vybavené, nikdo by nebyl nucen lhát, o jaký typ porodu se jednalo, aby PA nedostala pokutu. Za další by lékaři s PAčkama mnohem blíže spolupracovali, třeba by se lépe třídily případy, kdy je vhodné rovnou počítat s porpdnicí atd atd...a ano, jak jsem psala, rodiče mají právo rozhodovat o všem a nelze srovnávat rizikovost porodu, očkování, chození samostatně do školy či výletu na vodu...prostě se vždy snaží udělat to, co považují za nejlepší (obvyklí milující zodpovědní rodiče). Pochopení si zaslouží jak matka, co se rozhodla po fyziologickém těhotenství (38-42 tt není nedonošeno ani přenášeno, to je "v termínu") zůstat doma s fyziologickým porodem, tak i kuřák s rakovinou plic nebo tlustý nezdravě žijící člověk, kterému selhávají ledviny....

@viridie trochu nechápu, proč slovíčkaříš 😀 mně je jedno, jak se co vyšetřuje nebo ne, mně v tom textu jde o nevyváženost zpravodajství a vnímaní veřejnosti, přičemž k A není řečeno B, nečeká se na obžalobu a soudní řízení, místo informace "stalo se to a to a šetří to policie, případ budeme nadále sledovat" se média plní špínou

22. dub 2017

@paullet Já ale nepsala nic o tom,že interupce schvalují všichni.Jen jsem porovnávala dvě věci, tak jak to vidím ve svém okolí . Peace 🍀

22. dub 2017

@maruskakaras Slovíčkaření je hrozný , taky nesnáším ! 😀 Já chápu Tvojí myšlenku,jen mi to přijde trochu paranoidní a vidím to trochu jinak. Zároveň ale naprosto souhlasím s tím,že média jsou dnes svoloč a lůza, tak jak rozmázli tento případ, je hrozné.

22. dub 2017

@viridie 😀 čověk nemůže totiž vždy obsáhnout kompletně to, co můžou jinak uvažující lidé z toho vyčíst...no prostě je mi jasné, že se jen tak nemávne nad tím, když se něco v porodnici stane špatně. No a ty novináři, to je občas děs, člověk musí pečlivě vybírat, odkid čerpat informace a kde si je ověřovat :-/

22. dub 2017

@viridie však ne, jen že je haló kvůli porodu doma s úmrtím (což je snad le pochopitelné) a ticho po pěšině ohledně potratů, což ale tak není, lidovci se např. neustále snaží cokoli kolem toho omezovat, respektive navrhovat omezení. A i "obyčejní" lidé to řeší, jen se to jaksi nedostane na první strany bulváru, což je ale zase v pořádku.

22. dub 2017

@paullet Ale nebylo by to bezva, kdyby Blesk lobboval proti interrupcím a psal osvětné články ? 🙂

@maruskakaras A já,jako ta sestra jsem měla potřebu trochu hájit naše řady,no 🙂 Každopádně, i přestože máme i v porovnání s některými západními státy zdravotnictví opravdu na vysoké úrovni, zrovna v gyn-por máme co dohánět-někdy je to dost ostudné.

22. dub 2017

@viridie nebylo. Interupce jsou staré nejspíš jako lidstvo samo a jakékoli snahy o jejich omezení nemají dle mě ve vyspělém světě co dělat. Jsem pro maximální osvětu.

22. dub 2017

@viridie ježiš já to nemyslela vůbec jako útok na zdravotníky!! já jim nechci brát názor ani to, že většina to dělá vše dobře
myšleno a zodpovědně..ovšem najdou se i jiní (jako všude v oborech)... ale každopádně stejně, jako si někteří lidé myslí, že za očkováním stojí především peníze, tak já si myslím, že za porody v porodnicích a jejich vysoké medikaci stojí trošičku i peníze...míň porodů v porodnicích prostě znamená míň peněz od pojišťovny...fakt by to podle
mě chtělo ochotu ten systém změnit, jsem přesvědčená, že kdyby bylo reálně možné (právne to jde) zřídit dostatek porodních domů s kontinuální péčí porodních asistentek, velká většina žen, co zvolí porod doma by volila porod v porodním domě

22. dub 2017

@maruskakaras já bych byla první 🙂 Ale do července se asi nic nezmění, sakra..🙂

22. dub 2017

@viridie To teda asi fakt ne...ani do toho v roce 2018 😀

22. dub 2017

@maruskakaras Ono to není tak jednoduché s tema statistikama. To, co jsi z toho vytáhla, je bohužel stejná demagogická rovnice, jako používá bulvár (neber si to osobně, každý z nás používá svojí specifickou demagogii). Rozdíl mezi soukromým médiem a veřejnoprávními (ČT a ČRo) je ten, ze veřejnoprávní jsou pod drobnohledem rady pro televizní a rozhlasové vysílání. Bulvár si žije vlastním životem, stejne jako jakakoli jiná soukromá média (a he jich většina - MF Dnes, Ludovky, Hospodářky, Seznam, Aktuálně, Novinky....) - to už se opravdu liší pouze konkrétním clovekem, který zrovna sedí v redakci za kompem a sype tam články z ČTK. Mnohdy to jsou nezkušení lidé. K té statistice: když se podivas do ročenky, tak 156 mužů a žen zemřelo v důsledku vývojových vad a deformací. Pokzd se podivas na úmrtí, tak drtivá většina mrtvě narozených dětí ma porodní hmotnost pod 1kg. Je to stejné, jako srovnávat menší okresní porodnici a velkou porodnici s perinatogickým centrem, kam se sdružují riziková a patologická těhotenství. Jejich novorozenecka úmrtnost bude úplně jinde... Fakt to neber jako rypani, s novinářem žijí, proto mě takové clanky taky mrzí. Ale jediné, co se proti nim dá dělat? Neklikat.

22. dub 2017

@werumka Jasně, stále ale mluvím o tom, že mi jde především o nevyváženost, s jakoubse informuje. Z toho čísla je samozřejmě taky několik porodů mimo zdravotnické zařízení, například. Já nechci házet všechny do jednoho pytle, to vůbec, ale obecně mi přijde, že to jde a rou profesí celkem dolů...na ČT jsem si ani nevšimla, že by o tom informovali...?

22. dub 2017

Tím myslím, že je dobře, že se ČT nechytne nějakých prvotních spekulací a hádek přes veřejná prohlášení

22. dub 2017

@maruskakaras Ano, protože oni neklopi zpravy z CTK. Pokud by vydali neco takoveho s timhle titulkem, meli by z toho pekny pruser. V tech onlajn zpravodajstvich to jinak chodi tak, ze posadí nějakého člověka ke kompu a řeknou mu, aby tahal zprávy z CTK a vymyslel k nim titulek. Hlavne rychle a hlavně aby na to lidi klikli. Manžel to taky dělal. Je to otrocká práce a vzniká u ní strašných chyb.

22. dub 2017

@werumka jo, všimla jsem si, že často bývá zdroj ubeden "ctk" a text se na 100% shoduje se zdrojem...prstě ctrl+v :-/

22. dub 2017

@maruskakaras Přesně... U toho jde o jediné - mit to jako první - takze kdo to tam vloží rychleji, bude mít víc kliku. Jde prakticky jen o titulek...

22. dub 2017

Když moje miminko zemřelo, taky jsem chvíli hledala koho obvinit... sebe? doktory? nemocnici jako instituci? systém? matku přírodu? Nic z toho by mi mou dceru nevrátilo. Se smrtí se není nikdy lehké vyrovnat ať už mladého, starého či nenarozeného člověka. Nepomůže hledat vynníky, jen to víc bolí. Jsem ráda, že se "úmrtí" v nemocnici neprobírají v médiích, protože je to peklo samo o sobě, natož kdyby vás honili ještě paparaci s foťákem a diktafonem.

22. dub 2017

@werumka Ale ono pokud se zpracovává statistické porovnání kvalitně, tak lze očistit faktor velkých perinatologických center. Tady (v rámci jiného tématu) to udělali - http://www.biostatisticka.cz/porod-s-polohou-ko.... A Podolí dopadlo "úžasně", co se daného tématu týče...

22. dub 2017

@zmrz_lina S tím samozřejmě souhlasím, v těhle centrech se často volí preventivní zásahy mnohem víc, než jinde. Proto osobně moc nechápu ženy s fyziologickými porody, proč tam chtějí 🙂 Ale z hlediska toho, jaké rodičky tam primárně ošetřují, je větší riziko komplikací vždycky. Navíc ženy, které nemají fyziologické těhotenství a očekávají se komplikace, jdou do UPMD (ale i jiných perinatologických center) MIMO registrace 🙂 Taky jsem do tohohle vzorku patřila 🙂

22. dub 2017

@werumka v poho, já se nechci přít, jen že ve statistikách jde očistit právě to větší množství nedonošenců, rizikových porodů apod. Byla to reakce na tvoje "Je to stejné, jako srovnávat menší okresní porodnici a velkou porodnici s perinatogickým centrem, kam se sdružují riziková a patologická těhotenství" - lze to, ale až po očištění dat. Prostým porovnáním samozřejmě ne.

22. dub 2017

Já teda nikomu nechci upírat možnost volby, třeba ty porodní domy by asi nebyli špatná věc, ale kdybych se (teoreticky) rozhodla pro legální domácí porod a dopadlo by to smrtí dítěte, za vinu bych to rozhodně dávala sobě. Věřím, že někdy můžou vteřiny, přístroje a odborníci zvrátit osud na šťastnou stranu a tahle víra mi pomáhá přijmout i jisté kompromisy, které se pojí s porody v porodnici.

22. dub 2017

@zmrz_lina Určitě, to souhlasím 🙂

22. dub 2017

Protože těžko si někdo řekne: Kdyby rodila doma, mohlo děcko žít...Když zemře dítě při porodu v porodnici, tak se předpokládá, že dostalo veškerou pomoc a osud se nedal zvrátit, když zemře doma, tam asi nedostalo pomoc žádnou nebo jen minimální a pak člověk přemýšlí, jestli by v té nemocnici přece jen nepřežilo...

23. dub 2017

@mandala Podle téhle logiky by někdo úplně stejně mohl namítnout, že kdyby ta žena, co má strach z lékařského prostředí, měla možnost rodit někde jinde, nemuselo dojít u porodu k fatálním komplikacím a to dítě by bývalo mohlo žít.

Mimo jiné nelze vůbec srovnávat porody doma dnes a před sto lety, protože nyní máme výbornou perinatální péči a taky dostupnost odborého lékaře.

23. dub 2017

@maruskakaras tvůj příspěvek už tedy moc logiku nemá...s aspon minimalními zdravotnickými znalostmi snad každý ví, že fatální komplikace nejsou způsobeny strachem matky probůh...

23. dub 2017

@tak2014 je fakt, že ve stresové situaci se vyplavují hormony, které můžou u probíhajícího porodu způsobit vážné komplikace...i psychika je jen chemie 😉 nepodceňovat

23. dub 2017

@maruskakaras komplikace ano, ale nikoliv fatální a když už se komplikace objeví, tak se s nimi dokáží poprat právě lékaři

23. dub 2017

@maruskakaras Tak podle mne strach z lékařského prostředí a odborná pomoc dítěti spolu nijak nesouvisí a nikdo nemůže popřít, že když dojde na nejhorší, ani nejlepší prnatální péče nenahradí moderní přístroje

23. dub 2017

@tak2014
@mandala Hele, určitě vám neberu váš pohled na věc, je třeba ale respektovat to, že prostě rodiče jsou přesvědčeni, že příchod jejich potomka na svět v klidu a pohodě bude pro matku i dítě nejlepší. A právě, kdyby byly soukromé PA placeny z pojištění a mohly si dovolit ještě lepší vybavení s sebou, tak by většinu komplikací zvládaly do převozu do nemocnice nebo příjezdu záchranky adekvátně podchytit..stejně tak porodní domy. A dokud nebudeme mít takové podmínky a dokud nebudeme moc tím pádem udělat relevantnímstatistiky, sesbírat věrohodná data, tak se nikdy nedozvíme, jak to v reálu bude fungovat.

23. dub 2017

...ještě k tomu strachu. Já jako matka si nedovedu představit, že by u mě zvítězil strach z nemocničního prostředí před strachem o život mých dětí (není nic cennějšího než jejich život). V tom mám naprosté jasno, většina žen myslím taky a proto je tak těžké smířit zastánce obou táborů v otázce domácích porodů.

23. dub 2017

@antoinet ty ne, ale spousta jiných žen ano. u spousty lidí je strach z doktorů přímo diagnóza. ty si to třeba nedokážeš představit...já naštěstí strach nemám, moje kamarádka například ano...já jsem aspoň dost empatická a schopná se do nich vcítit...

23. dub 2017

@maruskakaras já tuhle empatii asi opravdu nemám, přesto bych alternativy zákonem umožnila, s následky ať pak každý žije sám. Jenom se snažím osvětlit, proč je to tak výbušné téma s těžko vedeným dialogem.

23. dub 2017

Pravo volby se sebou nese i zodpovednost. "Většina lidí ve skutečnosti netouží po svobodě, protože svoboda předpokládá zodpovědnost a zodpovědnost většinu lidí děsí." Takze si nemyslim, ze jsou zeny tlaceny k porodum v nemocnicich zdaleka pouze systemem. Je to jejich vnitrni predvedceni. Pokud se zena rozhodne rodit doma, prebira svou volbou zodpovednost za nasledky sveho rozhodnuti. Neni se cemu divit, ze pokud se jeji rozhodnuti prokaze jako "spatne", bude hnana k zodpovednosti prave masou lidi, kteri v tragickych nasledcich jeji volby nachazi ujisteni, ze jednali svobodne, kdyz se jejich dite narodilo v porodnici. Neni se cemu divit, ze novinari chteji dat lidem, po cem prahnou. "Masy nikdy netouží po pravdě. Žádají si iluze, bez kterých nemohou žít." Pokud to lide ctou, novinari delaji dobre svou praci a nevidim duvod, proc by prave proto meli zahazovat propisky a delat neco jineho, jak pises. Emotivne s vykricnikem! Tve rozhorceni dokazu pochopit. Lide se ze sve prirozenosti svobodne volby boji, prestoze po ni volaji. Stejne tak volaji po zodpovednosti toho, kdo se nebal a skutecne svobodne zvolil, vlastne se tim ujistuji, ze za jejich volbou nebyl strach, ale ze byla opodstatnela, ze jsou vlastne svobodni a navic moudri. Myslim, ze by se pocet domacich porodu nijak radikalne nezvysil, pokud by to bylo legalni. Bylo by jich vic, protoze by se snizila mira zodpovednosti rodicky, pokud by mela vyssi podporu zvenci. "Lidé nepřestávají hledat sílu a jistotu mimo sebe." Tve statistiky jsou zavadejici. I kdybys vedela presna cisla, kolik deti rocne zemre pri porodu doma a pri porodu v nemocnicich a procentuelne spocitala, kolik z ktereho objemu jich bylo, uz by cisla u domacich porodu byla o dost vyssi. Nehlede na to, ze deti, ktere se nepodarilo zachranit v porodnici, by se doma podarilo zachranit jen tezko a naopak deti zemrele u domacich porodu by pri narozeni v porodnici mely pravdepodobnejsi sanci na zachranu. Kdyby mohly zeny postizene takovou tragedii vratit cas, kde by rodily? Vysledek teto statistiky by byl vypovidajici dostatecne. Stres a nekdy zbytecna chemie v porodnici je dan za to, ze matka rodici v porodnici prenese svuj dil zodpovednosti na petsonal. Nicmene opet svobodnou volbou. Svoboda celkove patri v tomto kontextu do uvozovek, coz vyplyva z citatu Freuda vyse. Muzeme po ni volat, ale vnitrne se ji bojime. Proto ten novinarsky "linc" tech, kteri se zodpovednost prevzit nebali a spatne to skoncilo.
Maminek, ktere ztratily sve dite, mi je moc lito, soucitim s nimi bez ohledu na to , kde rodily. Ani milion odsuzujich clanku v novinach jejich bolest nijak nezvelici, protoze sama o sobe presahuje mou predstavivost a to ze by mohla byt ve sve nekonecnosti vetsi, jde opravdu mimo me predstavy o case a prostoru. Jsou to ony, kdo se vyporadavaji s nasledky sve volby v nitru sveho srdce a duse. A verim, ze kdyby kazde odsouzeni jejich rozhodnuti zvenci vratilo cas o minutu, nechaly by se ukamenovat, aby svou volbu mohly zvratit. A ze Ti co hazou kameny, se ve skutecnosti snazi podobna rozhodnuti dalsich zen do budoucna zmenit, protoze sami maji ze svobody strach. Ze je v tom skryta empatie a mozna vnitrni nejistota, jestli sami udelali vzdy tu nejlepsi volbu. Nemejte jim to za zle. "Sami nejsme vždycky prosti chyb, kterým se smějeme u jiných."

23. dub 2017

@maruskakaras a ještě takový dotaz, co dělá žena se strachem z lékařů, když její dítě skončí v nemocnici? Já jsem to zažila, když měl roční syn larangitidu, příjemné to nebylo, ale rodič to prostě musí ustát a být dítěti oporou. A to jsou bohužel horší případy (rotaviry, úrazy, operace, onkologie). Já si pořád myslím, že pro ty děti toho zvládneme hodně.
Jinak fakt to nemyslím nijak zle, téma mě zajímá, i když pro mě není volba, mám RH-, takže moje děti po porodu potřebovaly kvůli těžké žloutence lékaře delší čas, než je obvyklé být v porodnici.

23. dub 2017

@antoinet Ono to právě není tak jednoduché. Já třeba mám v nemocnici po mnoha pobytech fakt úzkosti a je mi tam fyzicky zle. A přesto jsem tam samozřejmě rodila, protože to můj zdravotní stav vyžaduje. A i kdyby moje dítě muselo do nemocnice, šla bych tam s ním. ALE - pokud by to můj zdravotní stav nevyžadoval, tak bych raději rodila někde, kde to nemocnici nepřipomíná vůbec 😀 Protože ta úzkost, kterou to ve mě vyvolává, by porod zkomplikovat dokázala (rodila jsem plánovaným císařem, takže jsem se s tím nemusela víc konfrontovat). Navíc jsem měla zaplacený nadstandard a manžela celou dobu u sebe. Ale i tak tam na mě padaly přesně ty pocity úzkosti, které se ve mě v průběhu dětství vybudovaly. I přes veškerou péči. Je to podvědomí. Takže pokud má žena volbu rodit bezpečně v prostředí, které je intimní a domácí (není tím myšlený domácí porod), tak jsem jednoznačně pro.

23. dub 2017

@werumka díky za vysvětlení🙂

23. dub 2017

@antoinet Možná bych to ještě přirovnala k něčemu trochu konkrétnímu. Když má člověk z něčeho úzkost (a nemocniční prostředí pro někoho tímhle spouštěčem je), tak má stejnou reakci (hormonální, psychickou i somatickou), jako by mu šlo o život. A teď jsi najednou v pozici, kdy Ti hormony a psychika říkají, že Ti na to místě "jde o život", ale zároveň si rozumově říkáš, že na tom místě být musíš. Což jde překonat velmi, velmi těžce a někdy vůbec.

23. dub 2017

@antoinet
@werumka to ze své vlastní pozice hezky vysvětlila, ještě, že jsem tu nebyla, takhle bych to prostě vysvětlil nedokázala.

23. dub 2017
23. dub 2017

Začni psát komentář...

Odešli