5.článek ze série DÍŤĚ JAKO PARŤÁK
Znáte pořekadlo CO TĚ NAZABIJE,TO TĚ POSÍLÍ?Zkuste se zamyslet a odpovědět si jedním slovem na otázku, o čem tohle pořekadlo je?
Ano, správná odpověď je ZKUŠENOST. Souhlasíte se mnou?
Dnešní článek je o DŮLEŽITOSTI vlastní zkušenosti.
Patříte mezi ty rodiče, kteří svým dětem vždy perfektně vysvětlí, co, proč a jak mají udělat a trvají si na svém, protože děti přece musí poslouchat?
Nechci se s Vámi hádat. Já přece vím, že vše děláte ve víře toho, že pro své dítě děláte jen to nejlepší, že z něj chcete vychovat slušného člověka a možná, že si to budete myslet i potom, co dočtete tenhle článek. A možná taky ne.
Jistě se s tím také setkáváte. Řeknete: „udělej věci, jak ti říkám.“ Ale dítě vzdoruje, že je chce udělat jinak. A víte proč? Nemá za danou činností vlastní zkušenost. Mozek neumí vyhodnotit, co je dobré a co ne, bez vlastní zkušenosti. To se pak můžete zlobit a vysvětlovat „horem, dolem.“
Dokud si dítě nesáhne na horkou troubu, budete mu pořád dokola opakovat, že na ní sahat nesmí, že se spálí. Pokud ale dítě nemá zkušenost s tím, jak je trouba horká, bude se jí snažit dotýkat opakovaně, i když se budete zlobit. Až do chvíle, kdy se poprvé spálí, potom už to jistě dělat nebude.
To, co máme spojené se špatnou zkušeností se snažíme znovu neopakovat.Naopak tam, kde máme zkušenost dobrou, snažíme se věci dělat stejně. Je to tak?
Já to dělám tak, že nechám děti vyzkoušet si na vlastní kůži úplně všechno, co v rámci jejich bezpečí vyzkoušet jde.
Ptáte se, jak to vypadá v praxi?
Povím dětem, jak potřebuji, aby určité věci udělaly, vysvětlím, jakým způsobem dosáhnou požadovaného výsledku a podobně. Pokud se mnou nesouhlasí, nehádám se s nimi. Nechám je, aby si vyzkoušely vlastní řešení. Většinou dojdou k tomu, že jsem měla pravdu. Úplně přirozeně podruhé stejnou chybu neopakují a já tak dosáhnu toho, čeho jsem dosáhnout potřebovala. Když se špatným rozhodnutím napáchají nějaké škody, děti je napraví, nebo se domluvíme a nápravu uděláme společně. Vše se tak obejde bez křiku a nepříjemností.
Kdybych tvrdě trvala na svém, byly bychom otrávení všichni. Děti, že musí pro ně z nelogických důvodů poslechnout a já, že se mi snaží vzdorovat.
Děti většinou nechtějí dělat nebo udělat to, co jim nedává smysl. Proto je důležitá vlastní zkušenost, aby jim věci smysl dávaly.
Jsem přesvědčená o tom, že dovolit dětem udělat si vlastní zkušenost je pro jejich život moc důležité. V dospělosti se totiž nebudou bát dělat vlastní rozhodnutí a nést si za ně zodpovědnost. Bude pro ně přirozené učit se z vlastních chyb a napravovat je.
Dnešní článek se nabízí zakončit větou: CO SE V DĚTSTVÍ NAUČÍŠ, V DOSPĚLOSTI JAKO KDYŽ NAJDEŠ, protože dětství je tréningový čas pro sbírání zkušeností.
Začni psát komentář...