Máte jako spousta jiných maminek problém s velkým mlsáním svých dětí?
Nikdy nemají dost a dožadují se stále dalších bonbónů, čokolád, lízátek a žvýkaček?
Poradím Vám jak na to, abyste se vyhnuli neustálému dožadování, brečení a vztekání se kvůli sladkostem. Aspoň u nás doma to takhle krásně funguje.
Řešila jsem tenhle problém stejně jako vy s oběma menšími dětmi. Zvlášť ten starší, David, mohl jíst sladkosti na kila. On se zlobil, že už mu další nechci dát a já jsem se zlobila, že neustále žebroní. Bylo to nepříjemné pro oba.
Dokola jsem vysvětlovala, že nemůže být živý jen ze sladkostí, že musí jíst i normální jídlo. Marně. Normální jídlo pro něj byly i buchty s mákem k snídani, buchtičky se šodó k obědu nebo třeba krupicová kaše s kakaem k večeři. I po těchto sladkých jídlech se dožadoval sladkostí, protože už přece jedl.
Pak jsem ale dostala nápad. Děti si vybraly každý jednu krabici od malých bot. Ještě, že je schovávám. Krabice se hodí vždycky, i když není zrovna před vánoci a nepečeme cukroví. 🙂 Menší dcera si jí ozdobila, aby se jí líbila. Zkuste krabice také ozdobit. Třeba společně s dětmi. Spolupráce krásně rozvíjí vztah mezi rodiči a dětmi a učí děti spolupráci.
A TEĎ TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ: každou neděli se společně s dětmi sejdeme a ze zásob, které mají od babiček, z Velikonoc, z Mikuláše, z drobných dárků od kamarádů…. si mohou děti vybrat na každý den určitý počet sladkostí. U nás máme tři. Tři velké bonbóny, tři kostičky čokolády, šest maličkých bonbónků, nebo třeba jednu velkou sušenku. Tak, aby celkové množství bylo vždy podobné. Děti si mohou sladkosti nakombinovat jak chtějí. Podle své chuti. Třeba jeden bonbón a dvě kostičky čokolády. Celý týden si s tím krásně hospodaří, protože vědí, že podle domluvy přijde další příděl sladkostí zase až v neděli.
Už nemusím kontrolovat, kolik sladkostí snědly, ani se s dětmi hádat o tom, který z nich měl o bonbón víc, nebo míň, jestli už jich za celý den bylo dost, nebo jestli už jsou po jídle.
Je jen na nich, kdy a za kolik dní si zásoby vymlsají.
Všichni tak máme o jeden problém méně a jsme tak o krok blíž k rodinné pohodě. Na té nám totiž u nás doma móóóóóc záleží.
Zkuste to také.
Děláte to u vás doma jinak? Napište o tom do komentářů a inspirujte tak další rodiče, kteří si neví rady.
"Pridelovy system" na sladkosti unas doma,kdyz jsem byla dite,taky fungoval ;)
U nas bylo desny denni skemrani o Kinder vado, tak jsem oznamila, ze je budou dostavat, ale jen jedno tydne 🙂 . A jde to
Mám to trochu jinak, ale v zásadě je asi nejdůleži5ější pravidlo na jakém se doma domluví. U nás jsem předškolním dávala pravidelný příjem vždy po obědě. Jak jsou szarší, tak si ho dávkují samy. Funguje, je to pod kontrolou a děti neškemrají. Ví že zase zítra. Někdy je to motivuje i sníst něco, co jim zrovna nechutná...
U nás doma tohle neuspěje, nemyslím si, že je vhodné, aby dítě denně jedlo sladkosti tohodle typu. Skladbu jídla řeším já, takže i když dcerka je více na sladké typu bábovka, mufiny,pečivo tak to je max. jednou za den jako součást buď hlavního jídla nebo svačiny, od mala jsou zvyklé se stravovat vyváženě.
Navíc hodně věcí co jsme dostávali, bych dětem ani nedala (naštěstí teď už skoro nic nedostáváme🙂
Ovšem jako příprava na hospodaření, umění zacházení s přiděleným příjmem je to dobré. Plánuji tohle pak s kapesným.
Začni psát komentář...
Sice tohle jeste resit nemusm, ale je to skely napad, ten si budu pamatovat😉