mamina_marcela
6. bře 2016
112 

Kapesné

Článek č. 2 ze série JSME PARŤÁCI

Mockrát jste už řešili, zda kapesné a co si za něj děti mohou koupit?

Moje odpověď je ANO a cokoliv. Nechytejte mě za slovo. Tím samozřejmě nemyslím alkohol, drogy  ani cigarety. 

Došla jsem k názoru, že už i relativně malé děti by měly dostávat kapesné. A tím myslím třeba už tříleté, čtyřleté, bez ohledu na to, že ještě neumějí počítat. Mají přece Vás, rodiče, kteří jim jistě s počítáním rádi pomůžete. 

Dítě tak získá na pocitu důležitosti a vy mu tak dáte najevo, že mu důvěřujete.  Začne se učit hospodařit s penězi, naučí se šetřit. A věřte, že z vlastních peněz opravdu děti šetří. Funguje to podobně jako u sladkostí, o kterých jsem psala minulý týden.

JAK TO DĚLÁME U NÁS? Jak už jsem psala minule, každou neděli rozdáváme sladkosti a tak při té příležitosti rozdáváme i kapesné. Děti se už od rána připomínají, aby se náhodou nezapomnělo.

Doporučuji, pokud to chcete dělat stejně jako my, opravdu dodržujte stále stejný den v týdnu, abyste předešli nedorozuměním s dětmi, jestli už rozdávání v daném týdnu proběhlo, nebo ne. Mám vyzkoušeno, že pokud se z nějakého důvodu přesunulo rozdávání na některý jiný den, často jsme v tom měli chaos všichni a nedokázali jsme se dohodnout. Přece jen děti mají v hlavičkách svůj svět a my dospělí zase spoustu starostí a povinností. 

U nás děti (6 a 11let) dostávají 30 korun týdně. Ta nejstarší (25 let) už ho nepotřebuje. 🙂 Částku můžete nastavit podle vlastního zvážení vzhledem k věku dítěte a cenám v obchodech. Mě to takhle přijde tak akorát. Na bonbóny nebo zmrzlinu to stačí a na cigarety je to málo. 

Praktikujeme to takhle asi 2 roky a výborně se to osvědčilo. Děti dostávají kapesné bez ohledu na to, jestli zlobí nebo ne. Kapesné by nemělo sloužit k tomu, abychom následně mohli děti potrestat, ale k tomu, abychom je pomalu začali učit finanční gramotnosti, to znamená, mohu si koupit to, na co mám.

Děti využívají kapesné ke koupi sladkostí, drobných dárků pro kamarády, berou si ho s sebou na výlety, aby si mohly koupit třeba nanuk nebo zmrzlinu. Pokud chcete děti opravdu učit hospodařit s penězi, nekupujte jim sladkosti a zmrzliny z rodinného rozpočtu, stačí, když je jako skvělá máma a skvělý táta sem tam na něco pozvete.

Nikdy nezasahuji do toho, co si děti chtějí koupit, i kdyby to byla sebevětší hloupost. Potom by systém kapesného úplně ztratil smysl. Vždyť i pro mého 11letého syna je nová rtěnka naprostá zbytečnost a já si jí přesto koupím. 

Pokud se děti rozhodnou šetřit si na něco dražšího, nějaký ten týden je necháme a pokud je doma vše O.K., tak jim něco přidáme. Děti si věcí, o které se musí sami zasloužit a snažit se, váží daleko více než těch, které dostanou. A ta radost, když už to konečně mají. 

Je to stejné jako s dospělými. Co dostaneme od rodičů jen tak, zdarma, nemá pro nás zdaleka takovou hodnotu, jako to, na co dlouhou dobu šetříme. To je potom radost a péče. 

Líbí se Vám to? Souhlasíte se mnou? Tak šup, šup. Oblíkejte děti a honem do města ať si děti MOHOU SAMI VYBRAT nějakou krásnou peněženku, nebo kasičku. Otevírací, aby se do ní dalo šetřit, ale také z ní vybírat. A nebo raději oboje. Kasičku na šetření, peněženku na nákupy. 

Pokud máte dětí víc, musí mít každé svoji kasičku a svoji peněženku. Předejdete tak hádkám mezi dětmi. A pokud se vám nechtějí kasičky a peněženky kupovat, použijte třeba malé krabičky. Peněženky mohou šikovné maminky ušít, nebo vyrobit. Vše vyrábějte spolu s dětmi. Chceme je přece naučit spolupracovat. 

Uvidíte, co uděláte dětem radosti. Malí se budou cítit velcí a Ti větší už nebudou muset škemrat o peníze. A vy dětem pomůžete o kousek si vylepšit zdravé sebevědomí. 

Máte jiné zkušenosti? Napište mi je do komentářů.

Komentář byl odstraněný
Komentář byl odstraněný

Začni psát komentář...

Odešli