Propolis je pryskyřnatá látka vytvářena včelami, tzv. včelí tmel. Ty ho vytváří z pryskyřic a jim podobných rostlinných šťáv, které obohacují o výměšky svých žláz, obsahuje tedy i určité procento včelího vosku. Propolis má specifické velmi příjemné aroma. Jeho barva se různí podle původu a také stáří od zelenožluté až po tmavě hnědou.
Včelí úl je místem, kde je poměrně vlhko a teplo, a proto je zde také vhodné prostředí pro růst plísní. Ty se zde však vyskytují jen málokdy právě díky propolisu, tedy jeho antibakteriálním a antimykotickým vlastnostem. Včely tímto tmelem dotvářejí a utěsňují své obydlí; doslova jím obalí téměř vše, co je v úlu. Důkazem obrovské účinné síly propolisu mohou být známé případy, kdy včely propolisem obalí vetřelce, kterého nemohou dostat z úlu ven. Ten je zde pak doslova balzamován/mumifikován, nerozkládá se a neohrožuje tak včelí obydlí. Není nic neobvyklého, když včelař najde v úlu „zakonzervovanou“ myš.
Propolis tlumí růst bakterií, kvasinek a plísní. Je účinný i na salmonely a stafylokoky. Zároveň má i mírné anestetické účinky. Díky těmto vlastnostem můžeme propolis využít při všech zánětlivých procesech organizmu. Před jeho použitím je třeba ověřit, zda člověk není alergický na nějakou látku v něm obsaženou.
Propolis se nejčastěji využívá ve formě tinktury (i vnitřně) nebo masti.
Taky ho zrovna pouzivam na aft.
Používáme s manželem propolisovou tinkturu (domácí) na opary. Nic jiného mě osobně nezabírá ☺
Propolis jsem dříve používala často. V těhotenství mi ale začal strašne smrdět. Úplně se mi z něj obracel žaludek a hrkaly slzy. Bohužel se to nesrovnalo ani ted, půl roku po porodu. Když na me manžel dýchne propolisovy sprej nebo si ho da do čaje, tak se mi zvedá žaludek. Škoda.
Začni psát komentář...
Jo jo, svatá pravda, používám na kloktání a na oděrky v ústech. Zrovna teď mám sedřenou tvář uvnitř od zubů. Tvář potírám propolisem a je to fakt úleva a rychleji se to hojí 😀