lucie2604
1. zář 2015

Proč je osvěta tak důležitá

Září je pro nás, rodiče dětí narozených s rozštěpovou vadou obličeje a aktivní členy sdružení Šťastný úsměv, ve znamení osvěty.

Rozštěp je už 10 let součástí mého života a hlavně nedílnou částí života mého syna Adama. Snažím se společně s mnoha dalšími o to, aby se o této vadě vědělo a mluvilo. Aby nebylo toto téma ve společnosti tabu a aby ti, kterým rozštěp vstoupil do života věděli, že na to nejsou sami. Že je tady Šťastný úsměv www.stastny-usmev.cz, který se snaží podat pomocnou ruku všem, kteří o to stojí.

Proto sem dnes sdílím slova mé kamarádky a zároveň předsedkyně sdružení Šťastný úsměv, Mgr. Anežky Rouš-Dvořákové. Děkuji všem, kdo si ho přečtete a pomůžete nám tak rozšířit řady těch, kteří vědí o čem je řeč 🙂 Článek je z našeho webu http://stastny-usmev.cz/proc-je-osveta-tak-dulezita/ Lucie Hornofová

Rozštěp obličeje je pouze kosmetická vada. Po operaci zbude jen malá jizvička, a když si kluci nechají narůst knír, ani to nebude vidět. A děvčata to zakryjí makeupem. Ale na druhou stranu…Pokud už v těhotenství víte, že čekáte dítě s rozštěpem, je na zváženou, zda má v těhotenství smysl pokračovat. Dítě s rozštěpem celé dětství stráví v nemocnicích. 

Připomíná Vám to něco? Tu první část můžete zaslechnout od nezasvěcené laické veřejnosti, tu druhou bohužel občas od té odborné. Rozštěp obličeje, i když se situace postupně lepší, je stále opředen mnoha omyly a předsudky. Proč tomu tak vlastně je?

Představte si dobu řekněme zhruba před 30 lety. Internet je slovo neznámé a rozštěp má ne zrovna příjemný hovorový název. O rozštěpu se ve většině případů šeptá a není to vůbec téma běžné konverzace. Ostatně jako další vady či postižení. Je to něco, za co se hodně lidí stydí a o čem se prostě nemluví a co se neukazuje. Sklopí se hlava… Když se ale o něčem nemluví, začnou se na téma nabalovat informace, které se nemusí zakládat vždy na pravdě.

Jaká je situace dnes? Více a více rodičů či dokonce lidí s rozštěpem se již nebojí tolik mluvit o této vrozené vývojové vadě. Na internetu naleznete spousty fotografií dětí a na zahraničních webech i mnoha dospělých, kteří se za svůj rozštěp nestydí. On k tomu také není žádný důvod, stydět se za něco, co bylo dáno na počátku života. Jde jen o to vymezit se vůči starým vzorcům uvažování. Není to lehké, obzvláště pro ty, kteří vyrůstali v podobném prostředí, které jsem popsala v odstavci výše. Ale těm, kteří bez obav začali o rozštěpu mluvit jako o součásti jejich života, se nesmírně ulevilo a přineslo nový náhled na rozštěp.

Když jsem čekala svého prvního syna a již jsem věděla, že bude mít rozštěp, velmi mi pomáhalo mluvit se svým okolím. Rozštěp se tak, i díky práci pro Šťastný úsměv, stal naprosto normální součásti našeho života. Stal se něčím, co sice bude částečně zasahovat do chodu našeho života, ale prostě jsme tento fakt přijali. A o to, dle mého názoru, jde. Přijmout rozštěp takový, jaký je. Bez růžových brýlí, ale také bez černých myšlenek. Přijmout ho prostě takový jaký je.

A jaký tedy rozštěp obličeje je? Pojďme se na něj podívat reálným pohledem. Rozštěp obličeje (obzvláště kompletní) zasahuje jak do vzhledu, tak do funkčních struktur obličeje. Vyžaduje dlouhodobou a náročnou léčbu. Ale jde spravit a léčba jde zvládnout. A také s odlišností jde žít. Žádá to sice často více sil od rodiny i samotného jedince, ale věříme, že to vše lze zvládnout s úsměvem. Najdou se i velmi těžké chvíle, ale jinak může být i život s rozštěpem naprosto normální a plný úsměvů.

Vrátím se zpět k osvětě. Proč je tedy stále tak potřebná, když situace je podstatně lepší než před 10, 20 a více lety? Čím více se o rozštěpech bude mluvit, tím více přestane být něčím zvláštním (řekněme i divným) a tím snadněji se jedinec se svojí vadou vyrovná. Osvěta též může pomoci nastávajícím rodičům dětí s rozštěpem a ukázat jim, že rozštěp obličeje neznamená automaticky zkažený život a roky strávené v nemocnicích. Osvěta může pomoci i dospělým s rozštěpem a jejich rodičům, přátelům a známým, kteří jsou stále ovlivněny dobou, ve které vyrůstali.

POJĎTE TEDY SPOLU S NÁMI ŠÍŘIT OSVĚTU.

PŘIPOJTE SE SPOLU S NÁMI K MĚSÍCI OSVĚTY ROZŠTĚPŮ OBLIČEJE.

Máme před sebou ještě mnoho práce na tom, aby rozštěp přestal být tabu! O čem se mluví, to společnost ví a zná. Proto je jedním z našich cílů o rozštěpech mluvit co nejvíce.

POJĎTE SPOLU S NÁMI POMÁHAT LIDEM S ROZŠTĚPEM OBLIČEJE PROJÍT ŽIVOT S ÚSMĚVEM.

Všem přeji v září mnoho úsměvů.

Anežka Rouš Dvořáková,

předsedkyně výboru Šťastného úsměvu a maminka chlapečka s rozštěpem

Image title

Začni psát komentář...

Odešli