Já taky myslím 2 🙂
2 no. Ale musela sem se zamyslet proč 🤣
2 přece 😁
Na základě zadání nelze na otázku odpovědět.
Manzele sli na piknik
Priznavam, jsem blba a fakt nechapu, proc holky 2 lidi. Kdyz otazka zni jasne. Kolik je dohromady lidi. Neni prece nikde napsany, ze sli na piknik jen manzele.🙊🙊
2 🙂
2 už to chápu😂
2 ....
Tak jsem počítala a počítala... a pak jsem si přečetla znovu první větu
@rebe ano, není. Proto vycházíme jen a pouze z toho, co je zadáno. A zadáno je, že na piknik šli manželé. A otázka zní, kolik lidí šlo na piknik. O dětech, vnoučatech tam není ani slovo, že by na piknik šli, takže není důvod s nimi počítat, pokud otázka třeba nezní, kolik příbuzných má rodina manželů.
@malenka3 Mně to v souladu přijde. Mohli jít i 3 chlapi, kteří mají každý jednoho syna. Nebo mohli jít 3 manželské páry, každý pár má jednoho syna, tzn. tady ti vychází 6 lidí v parku. U těch větších počtů je to vyjádření už krkolomnější, ale podle mě by to šlo taky. Prostě je více správných odpovědí.
@llluckaaa to už šroubuješ ale stylem, který v češtině pochopitelně nepoužíváš. Zadání je česky jednoduché, pokud manželů bude více, v češtině to vyjádříš jinak. Taky nebudu z úlohy "v ošatce je 5 černých a 5 bílých kuliček, jaká je šance, že vytáhnu bílou?" polemizovat, že tam můžou být ještě třeba zelené kuličky, protože nikdo přeci nenapsal, že v ošatce žádné další kuličky nejsou. Stejně jako si asi nebudeme hrát na to, že vlastně v zadání není napsané, o jakém státě se jedná a že teoreticky být to někde v muslimském světě, tak manželé může znamenat chlapa a 5 manželek.
Touhle optikou bys pak mohla zpochybnit každou úlohu v učebnici matematiky.
@malenka3 Manželé, o nichž se v textu mluví, jsou dva, to je jasné. A víme, že šli na piknik. Ale nevíme, jestli šel nebo nešel na piknik ještě někdo, protože to v zadání není. Kdyby otázka zněla, kolik lidí, o nichž byla řeč, šlo na piknik, byli by to jasně dva. Ale otázka zní, kolik lidí šlo na piknik. Já šla třeba minulý týden taky na piknik, ne že ne. Výroková logika není o tom, co se dá předpokládat, ale o tom, co je přímo řečeno 😉
@rebe Taky jsem si vzpomněla na školu na výpočty pravděpodobností a zadání ve stylu V ošatce je právě 10 kuliček... 😀 U zkoušek jsem taky nabízela více řešení, pokud se mi zadání zdálo nejednoznačné a vysvětlovala jsem, jak jsem k tomu došla. Dělá se to i na přijímacích pohovorech - dáš nejednoznačné zadání úkolu a čekáš, jak si s ním kandidát poradí, jakou logikou bude postupovat.
Jsem blbá, počítám jak magor, než i to došlo.🙈
11 lidí 🙂 ?