lister
1. únor 2022
87 

Antidepresiva vs fytoterapie

Léky - ANTIDEPRESIVA  jsou synteticky vyráběna léčiva, která pomáhají mozku hospodařit s nedostatkovými neurotransmitery- chemickými přenašeči mezi neurony. U deprese zejména serotoninem. 

NEJSOU NÁVYKOVÁ.

Mají nežádoucí účinky, které ale v novějších preparátech jsou minimální a po čase většinou spontánně ustoupí. Pokud předepsaný lék nevyhovuje, vždy jej lze zaměnit za jiný.

Nástup účinku je za 3-8 týdnů, takže v kratší době ani není možno jejich účinek hodnotit- posoudit.

PŘÍRODNÍ ANTIDEPRESIVA  jsou z oblasti fytofarmak a mluví se hlavně o třezalce a šafránu. 

Třezalka -   má prokázané účinky srovnatelné se syntetickými antidepresivy, méně evidovaných nežádoucích účinků, lepší toleranci z hlediska dlouhodobého užívání, ale hodně nežádoucích interakcí s jinými léky. Třezalka může účinek jiných léčiv snižovat (hormonální antikoncepce, antiepileptika, antikoagulancia, imunosupresiva, cytostatika) i zvyšovat, a to hlavně nežádoucím způsobem, zejména pokud je kombinovaná s antidepresivy. Kombinované užívaní může vést až k tzv. serotoninovému syndromu.

Šafrán - má dle studií rovněž srovnatelné účinky se syntetickými antidepresivy, pokud je užíván v terapeutických dávkách, a má méně nežádoucích interakcí s jinými léčivy.

Fytopreparáty mohou být prodávány v lékarně jako léčiva s ověřenou zdravotní účinností i obsahem účinné látky , tak i jako potravinové doplňky.  Tyto doplňky stravy nejsou léčivem, nemají ověřovanou účinnost ani obsah léčivé látky, nemohou mít zdravotní tvrzení  ve smyslu léčivosti, nemohou být označována jako léčiva.

  • Pokud máte preferenci užívat fytopreparáty, vždy se poraďte se svým lékařem o preferenci léčiva, jen on má přehled o vámi užívaných lécích a může vyhodnotit jejich případný  negativní vzájemný vliv. 
  • Pokud trpíte depresí, užívejte léčiva  a ne doplňky stravy. Ty jsou určeny k prevenci a ne k léčbě.
  • I volně prodejné léky mohou mít nežádoucí účinky ve spojení např. s třezalou (Robitussin a další). 
  • V těhotenství se rozhodně nedoporučuje užívat přípravky s třezalkou z důvodu možného poškození plodu. 

prosimte a jaky ty leky s bylinkama to jsou? To vubec neznam

1. únor 2022
lister
autor

Vím, že šafrán se připravuje jako léčivo, ale zatím není dostupný na trhu ( ve fázi studií) a třezalku psali, že už je. Já našla s registrací SUKL zatím jen Třezalka apomedica a pak čaj jako léčivý čaj. Možná je toho víc...

1. únor 2022

Kamarádka se velmi dobře dostala díky trezalce z úzkostných depresí. Antidepresiva odmítla právě kvůli potížím s odvykáním, vysazováním a hlavně vedlejším účinkům. Nastudovala si třezalku, musela ji užívat 3 měsíce asi v 2-3x násobné dávce než je běžně doporučováno. Asi po 6 týdnech začala vnímat zlepšení, po 2 měsících si byla jistá, že to funguje. Kvůli tomu, že je třezalka fotosenzitivní, tak pak na jaře ji vyměnila za mateří kašičku a tou už se pak doléčila. Od té doby už nic nepotřebuje, jen když má náročnější období, tak si nasadí buď krátkodobě třezalku,.nebo CBD olej. Jela tedy současně i psychoterapii, což je podle mě stejně důležité jako léky a vše celou dobu konzultovala s psychiatričkou. Moc jí pomohlo, že to zvládla bez chemie, se kterou by to určitě trvalo déle. Věřila ve své tělo a sílu přírody a vyplatilo se jí to. Ale byla to její první ataka, když už je v tom někdo déle, tak je to asi těžší.

1. únor 2022

Začni psát komentář...

Odešli