kristinafar
29. črc 2017
3320 

Nechat miminko vyřvat? Vážně existují rodiče, kteří to dokážou?

Opravdu to jde? Existují vážně rodiče, kteří necítí tu bolest, kterou dítě prožívá? Miminko křičí na celý svět, zalyká se, je celé rudé, zpocené a unavené a maminka stojí nad kočárkem, povídá si s kamarádkou. Chvílemi se otočí na miminko a povídá:

‚‚No jo, to se nám to nelíbí, co? To křičíme na celé kolo, ale já tě na ruce nevezmu, ne ne ne. To musíš vydržet.‘‘

Miminko pláče víc a víc, pláč už to vlastně není, je to spíše už jen zoufalé volání, které jakoby říkalo:

‚‚Mámo, no tak, ty mě neslyšíš, já tě potřebuji! Něco mi vadí, něco se mi nelíbí, udělej s tím něco! Kde jsi?‘‘

Máma ale moc dobře slyší, jak její miminko křičí, jenže jí jedna paní povídala, že když nechá dítě vyřvat, naučí se vystačit si samo. Přeci na mamince nemůže být závislé.

Jenže tato paní, časopis, článek nebo psycholog nejsou máma ani táta vašeho miminka, a proto nemohou tušit, co se vašemu dítěti děje. Nikdo třetí nemůže říct, co s vaším miminkem máte dělat. Jediný spolehlivý rádce je srdce a intuice.

Nechat miminko vyřvat? – Ne!

Dětský pláč má několik stovek důvodů a jedině máma nebo nejbližší člověk, který se o dítě stará, se může naučit signály miminka rozpoznávat. Ano, není správné někoho soudit, ale denně vídám rodiče, kteří nechají své miminko řvát v kočárku a utěšují ho slovy: „To musíš vydržet.“

Zkusme se ale zamyslet a rozebrat si, co asi miminko cítí. Miminko je taky člověk, i když ještě malinký, a člověk potřebuje ke svému životu komunikaci.  Protože miminka ještě nemohou komunikovat slovně, komunikují skrze pláč.

Pro tyhle človíčky je máma nebo člověk, který se o ně stará, středobodem světa. Je to osoba, se kterou se miminko cítí v bezpečí, osoba, kterou potřebuje, a svým pláčem dává najevo, že je něco špatně. Miminka nepláčou proto, aby nás provokovaly, pláčou proto, aby s námi mohly komunikovat. Zkusme jim více naslouchat a pokusme se naučit jejich pláč rozpoznávat.

Co se opravdu stane, když dítě necháme vyřvat?

Chtěla bych se ještě vrátit k tomu, jak jsem psala, že když necháme dítě vyplakat, naučí se vystačit si samotné. Ano, tohle je pravda, ale naučí se to až po dlouhých minutách a v mnoha případech, po hodinách usilovného pláče.

Jenže s tímto se i naučí hledat bezpečí v nějaké „náhražce“, například  to může být plenka, usínáček, plyšák či jiná oblíbená věc. Nechci tímto říct, že všichni rodiče jsou takoví, jen vás prosím, zkuste na dětský pláč reagovat jinak. Připusťte si, že vás vaše miminko potřebuje, a když pláče, něco se vám snaží říct.

Kdysi to bylo běžné dnes, ale jsou i jiné možnosti

Pokud vás napadá, že kdysi tohle bylo normální a vás také rodiče nechávali vybrečet, pak ano, máte pravdu. Přežili jste a dnes dokážete normálně žít. Jenže dnes už je doba jinde, komunikace nabrala úplně jiné obrátky, vědci a psychologové zjistili, že mnoha nepříjemným věcem se dá předejít.

Lidské jednání a chování je dnes už vnímáno jinak, je dokázáno, že s otevřenou komunikací je mnohem snazší problémy a situace řešit. S miminky můžeme komunikovat neverbálně, můžeme rozpoznávat druhy pláče, můžeme vyjádřit pochopení.

I když to některým přijde hloupé, ale i miminko vnímá naši intonaci, gesta a miminku. Je jedno, co miminku říkáme, ale když se naučíme soucítit s druhým, naučíme se pak rozumět i tomu, co není vysloveno.

#blogujeme #plac #miminko #rodicovstvi #vychova_vzdelani

Me nastesti ani nasi nenechavali vyrvat, a to jsem pry byla extra nespavy a rvaci dite hlavne v noci,.Jinak taky nechapu . Ale ja to kolem sebe moc nevidam nastesti.

29. črc 2017

Jen k tomu chci napsat, že ano přežii jsme to (naše generace a generace přd ní) ale zanechalo to na nás sakra následky! Od pocitu že vlastně nevím co cítím, deprese - kolik lidí dnes bere prášky proti depresi a je to "normální", agrese na zvířatech, týrání dětí..ne nejsm extréminsta a ne rozhodně to celé nepřehnáním. To co svoje děti naučíme to si odnesou do života..do celého života a aplikují to ...v partnerských vztazích, na své vztahy k dětem atd...

29. črc 2017

@wrtulka pod to se podepíšu taky!

29. črc 2017

@kackacka37 To jsi měla štěstí. Mně naši řekli, že mě museli nechat řvát celou noc po víc jak týden, než jsem "pochopila", že se spí celou noc... Prý jsem hloupá, že za dětmi pořád běhám a večer je dlouho uspávám...

30. črc 2017

@eliska_z to je mazec teda,uff

31. črc 2017

Vyplakani zanecha na dezech velke nasledky.Videla jsem,co to udela s malym miminkem.Jak neprojevuje duveru,jak nenavazuje kontakt,zurive zaskuby hlavou pri usinani...na odbourani jsem usilovne pracovala od prvni minuty,kdyz jsme byli spolu.A ze to nezanechalo nadledky na nas?Ale ano!Deprese,uzkosti...

31. črc 2017

Nepochopim. Jednou mala (cca 1 mesic) porad brecela jako o zivot, nepomahalo krmeni, chovani, dudlik porad venku. Odskocila jsem si na toaletu a behem chvilky jako kdyz utne - bezim zpatky a male zaskocila slina a dusila se. Takze vlastne ty rodice co nechavali deti vyrvat meli stesti, ze se jim dite neudusilo. Tak tomu mam rozumet..? Desny.

11. srp 2017

Nektere veci nejsou viditelne na prvni pohled. Me take nechavali vyrvat, nikdo mi necetl, nepovidal si se mnou, ani si se mnou nehral. Nyni lezim v nemocnici s panickou atakou. Jiste, ze to takovy dopad nema na kazdeho, kazdy jsme jiny a vnimame a reagujeme na stejny podmet ruzne. Ovsem riziko negativnich nasledku tu je velike

14. srp 2017

@lucipravda Děkuji za Váš otevřený komentář 🙂

15. srp 2017

mně se teda otvírá kudla v kapse, když někde vidim matku s kočárkem (třeba v obchoďáku) a matka si v pohodě nakupuje, byť třeba už spěchá, nebo prostě jen jde po ulici a nechá to mimino řvát. fakt nechápu... nesoudila bych, kdyby zrovna stála ve frontě u kasy a nakládala a vykládala sto věcí. nebo když začne brečet pár vteřin před očekávaným výstupem z busu apod. ale pravda je taková, že lze dost často vidět matky, který opravdu nechaj svoje prcky řvát a jen je kodrcaj a umravňujou, at jsou zticha. to se fakt musim držet, bych někomu nedala nevyžádanou radu:D :/ ale je mi těch dětí hrozně líto. pak se všichni divěj, proč je svět plnej kreténů.

28. pro 2017

Začni psát komentář...

Odešli