kristinafar
2. lis 2016
14789 

Dětský vzdor - Jak dítěti i sobě pomoci jej zvládnout?

Asi každý z nás to někdy zažil. Dítě sebou v záchvatu vzteku hází na zem, jde po ulici a křičí, nebo začne vyvádět uprostřed obchodu. Takové situace jsou známy snad každému rodiči malého dítěte, říkáme tomu období vzdoru. Obvykle se jedná o děti ve věku od jednoho roku do 6 let. Jak na období vzdoru u dítěte tedy reagovat?

1. Snažte se uklidnit

Nám se to říká velmi jednoduše, to je pravda. Říkáte si, kde ten klid vzít, když byste své dítě nejraději vzteky roztrhli? Máte jej potrestat? Nebo ustoupit? Na dětskou agresi není dobré reagovat agresí.

Dítě by nemělo dostat na zadek, když sebou plácne na zem. Ani jiný trest není to nejlepší řešení. Křičí-li dítě, nebo sebou hází na zem, pak jako rodič nic neříkejte, pouze dítě obejměte či jej chytněte, aby neublížilo lidem okolo a hlavně sobě.

Slova, která jako rodič z pusy vypouštíte, mohou dítě ještě víc dráždit a vzdor vystupňovat. Jakmile je dítě klidné, můžete mu k tomu něco říci. Promyslete dopředu, na čem trvat a na čem naopak ne.

2. Děti takhle většinou reagují, když něco chtějí a nemůžou to mít

Zezačátku jde o to, že se dítě neumí a nedokáže vyrovnat s tím, že se jeho chtění a touha nesplní. Později už umí s rodiči manipulovat, zjistí, že řev a házení sebou o zem na rodiče zabírá. Proto bude tuto metodu aplikovat, aby dosáhlo toho, co chce.

Co v takovou chvíli udělat? Dopředu si jako rodiče promyslete, na čem budete trvat a na čem naopak ne. Vaše postoje chování dítěte nesmí nijak ovlivňovat. Podlehnete-li, dáváte dítěti signál, že tohle chování na vás zabírá, proto jej bude znovu používat.

S dítětem můžete jednat narovinu: „Nelíbí se mi, když si křikem vyžaduješ oplatek. Já ti jej koupit chci, ale potřebuji slyšet slovo prosím!“

3. Pomozme dítěti tím, že vyjádříme pochopení pro jeho touhy a pocity

Jestliže na svém rozhodnutí musíte trvat, pak je možno dítěti vyjádřit pochopení. A to například: „Já vím, že se ti to autíčko velmi líbí“. Nemusíte pořád opakovat, že mu autíčko prostě nekoupíte, když už jednou dítě slyšelo odmítavé NE .

Dítěti pomáhá se uklidnit, když uvidí, že mu jako rodiče rozumíte a jeho pocity umíte pojmenovat. „Vím, že jsi smutný, že jsme autíčko nekoupili“. Učí jej to také své pocity jinak ventilovat a ukazovat. Postupem času vaše dítě řekne, že je smutné namísto usedavého pláče, křiku a kopání na zemi.

Dětský vzdor se objevuje zhruba od 1,5 roku dítěte do jeho 3 let. Existují děti, které umí rodiče svým vzdorováním potrápit déle. Vězte však, že jde v podstatě o fyziologickou záležitost.

Toto období vzdoru nemá dítě naučit vzdoru, ale pomoci mu zjistit, kdo je, jakou má moc a také jaké jsou hranice. Kam až jeho moc sahá, jaké jsou hranice mezi dítětem a ostatními. Jako rodiče se musíte obrnit hlavně trpělivostí. Jde o důležitou životní etapu vašeho dítěte.

Jde o období separace. Dítě si buduje autonomii. Svým jednáním a chováním testuje hranice, někdy opravdu velmi tvrdě.

Období vzdoru  má různé projevy

Vzdor dítěte se může projevovat různými způsoby. Od jasné odpovědi NE na cokoliv, co mu řeknete nebo na co se zeptáte, přes křik, pláč, až po házení na zem.

Rodiče tak mohou být nervózní a napjatí. Očekávají, kdy a co jejich malý poklad bude vyvádět a kdy si vybere chvilku pro svůj vzdor. Projevy vzdoru jsou podmíněny temperamentem dítěte, ale vliv má také to, co dítě pozoruje ve svém okolí. Především, co pozoruje u svých sourozenců, u rodičů, rodiny a kamarádů.

Přijde-li dítě na to, že plácnutím na zem jiné děti dosáhnou toho, co chtějí, vyzkouší to také. A je na vás, jak se k tomu postavíte a zareagujete. Podlehnete těmto dětským pokusům vynutit si pozornost? Pokud ano, dítě to bude opakovat s železnou pravidelností.

Prosím nechte nás, my si to spolu vyřešíme…

V oblibě to mají prodavačky, starší lidé, sousedky a podobně. Vaše dítě se vzpíná, leží na chodníku a vříská, že domu nepůjde. Takoví lidé pak často začnou: „Co to vaše dítě vyvádí? Jak se to chováš? Maminka bude z toho tvého chování moc smutná.“ a podobně.

Jak reagovat na takové poznámky ze strany okolí?

Psychologové doporučují, abyste jako rodiče byli připraveni na to, že na veřejnosti jste náchylnější ustoupit dítěti, aby se uklidnilo, v rámci špatných pocitů a také hanby, kterou můžete cítit. Pro vás i pro vaše dítě může však být lepší, když z obchodu, z hřiště či ulice odejdete. To řekněte také svému dítěti.

Často nemusí být reakce okolí až tak přísná a kritizující. On i sám rodič může mít pocit, že selhal. Když se vyskytne takovéto „pomáhání“ či komentáře na adresu dítěte z okolí, můžete jasně dát najevo, že si to vyřešíte po svém. „Prosím, nechte nás. My si to spolu vyřešíme,“ je dobrou obranou.

https://www.modrykonik.cz/group/7577/  https://www.modrykonik.cz/group/7577/  #vzdor #vychova #materstvi 

Super napsané!

8. pro 2016

Dobře napsané

8. pro 2016

Děkuji holky 🙂

8. pro 2016

nesouhlasím s tím, že mám objímat své vztekající dítě, je mu to úplně fuk a rozhodně mu tím hranice nevymezím a neukážu, že takhle opravdu ne..

8. pro 2016

@novosda to je úplně v pořádku, že ti vše nesedí, každý jsme jiný a jsou děti, které právě pevné objetí potřebuje. Tyto děti, to dávají tak nějak najevo pláčou lítostivěji. Vztekající se dítě, je pohlceno pocitem zloby, nenávisti a vzteku tudíž objetí odmítá. Rodič nejlépe vysleduje, jak a na co dítě reaguje, nejlepší je se po "scéně" zeptat. Jestli je něco co by pomohlo. Dobrat se k problému a najít řešení i když už je dávno po "tom". Je to na dlouhé psaní proto ti třeba může pomoci tento článek https://www.modrykonik.cz/blog/kristinafar/article/komunikace-velmi-znama-ale-u-deti-velmi-83j80p/ vidět to i jinak 🙂

Vzdoruje i dospělý, ale tak nějak s přehledem a rozumem, děti tohle musíme zkrátka naučit a to nejlépe vlastním příkladem. Hodně pomůže když začneš mluvit více o sobě, já to mám tak... Já bych to udělala. Označení já dítěti ukazuje, že Ty jsi taky důležitá a tak se naučí i tebe pochopit a respektovat. Samozřejmě nic nejde hned a vše potřebuje svůj čas a naši rodičovskou trpělivost 🙂 Projevením lásky nikdy nic nepokazíš ani nezařídíš, že dítě si bude myslet že je vše v pořádku, když se o situacích budete vždy bavit. 🙂

8. pro 2016

Začni psát komentář...

Odešli