Co si představit pod psychoterapií? Co se během sezení vlastně děje? Jak to, že to "povídání" funguje? A v čem je to tak specifické?
Existuje velká řada popisů i definic, co je to psychoterapie. Laických i odborných. Jednotlivé směry a psychoterapeutické školy se v odpovědi na tuto otázku různí, každý přikládá důraz něčemu jinému. Nechci zde předkládat přesný popis principů psychoterapie.
To, co zde mohu nabídnout, je můj pohled na psychoterapii z role terapeuta, jak to vidím já. Mnoho klientů totiž vůbec neví, co od psychoterapie očekávat...
Přicházejí za mnou lidé s nejrůznějšími tématy a příběhy. Ani není možné, je zde všechny vyjmenovat a vypsat. Společné ale mívají jedno – člověk se ve svém každodenním běžném životě vyrovnává se vším, co ho potkává. Někdy vyzkouší všechno možné, vyčerpá všechny možnosti, které ho napadnou, ale to nepomáhá. Někdy se pokusí získat pomoc od svého okolí. Nebo se naopak jedná o téma, které nemůže sdílet se svými nejbližšími a je na něj sám. Ať už je to jakkoliv, většinou dospěje do bodu, že už si ve svém životě „neví rady“ a změna se pořád nedostavuje. V tuto chvíli přichází nejčastěji za mnou.
To, co vám může terapeut nabídnout, je bezpečný a neutrální prostor, který je mimo váš každodenní život. Nemusíte být zaměstnancem/zaměstnavatelem, manželem nebo manželkou, rodičem, dcerou/synem… Najednou můžete být sami sebou a tento čas a prostor využít pro sebe. A čím je tento prostor bezpečný a neutrální? Tím, že můžete mluvit o všem – o svých obavách, negativních pocitech, strachu. Terapeut je vázán mlčenlivostí. Vše zůstává jenom mezi vámi a terapeutem. Neexistují zde správné nebo špatné odpovědi, není zde viníků, nehodnotí se a neodsuzuje. Nehledá se objektivní pravda a nesoudí se. To, co zde můžete nalézt, je nový pohled na svůj příběh. Zjistit, co potřebujete, kam chcete směřovat, co vám brání a jak vám vlastně je. V běžném životě se často ptáme „Jak se máš?“, ale většinou to bývá spíše small-talk otázka. Během terapie se ale často ptáme „Jak se máme?“ a odpověď na tuto otázku je důležitější, než si na první pohled myslíme.
Terapeut vám nemůže dát jednoduchý návod, co a jak udělat jinak. Domnívám se totiž, že takový univerzální návod neexistuje. On není expert na váš život. Tím jste jedině vy sami. Terapeut je expert na proces hledání nápadů, nových pohledů a myšlenek. Jeho cílem je pomoci vám objevit v sobě novou sílu a stabilitu, najít nové způsoby vyrovnávání se s životními situacemi.
Ideálem by bylo, aby z terapie odcházel takový klient, který bude v budoucnu moci využít nově získané dovednosti a nebude tak už psychologickou pomoc potřebovat.
A co si vy představujete pod psychoterapií? Byli jste někdy na terapii? Jaké to pro vás bylo?
Dobrý den,
při výběru psychoterapeuta je dobré mít osobní reference - pokud někoho znáte, kdo navševoval psychologa, mohl by Vám říci vlastní zkušenost. Můžete se obrátit na nějakého odborníka (psychologa), aby Vám někoho doporučil. Pokud ne, určitě bych doporučila psychoterapeuta s výcvikem, který je akreditován (tím byste měla mít záruku, že je jeho psychoterapeutické vzdělání kvalitní). Osobně doporučuji, aby psychoterapeut byl i vystudovaným psychologem nebo psychiatrem. Také je vhodn, má-li kurz krizové intervence - pokud by během terapie (nebo ve Vašem žvotě) nastala nějaká náročná událost, bude ji umět řešit. pokud budete vybírat psychoterapeuta, dejte na svůj vnitřní pocit - musí Vám "sedět" lidsky a musíte mu důvěřovat.
Počet návštěv je velmi těžké odhadnout, záleží na Vás samotných a na Vašem příběhu. Většinou jsou první dvě až tři setkání "úvodní", kdy mapujete, co byste potřebovali a domlouváte se, na čem budete společně s psychoterapeutem pracovat. Obvykle je frekvence sezení 1x týdně. Při odhadu délky terapie počítejte řádově spíše s měsíci než týdny (většinou 3 setkání nestačí).
A rozdíl mezi psychoterapeutem a koučem? Kouč pracuje na řešení a dosažení konkrétního cíle. Ke kouči přicházíte s jasným, reálným, meřitelným a časově ohraničeným cílem (proto se koučovi obecně těžko pracuje s tématem vztahů). Kouč Vás motivuje, abyste svého cíle dosáhli. Zkusím Vám tento rozdíl popsat na příkladu:
V práci máte udělat důležitý projekt. Vy se ale znáte, že vše odkládáte na poslední chvíli a nestíháte. Proto vyhledáte kouče, aby Vám pomohl si práci rozdělit na celé období a nedělat vše poslední večer před termínem odevzdání. Nebudete se ale zabývat důvodem, proč vše odkládáte. A jak už to tak v žvotě bývá, nic není bez příčiny, takže zjistit a pracovat nejen na samotném cíli (odevzdat včas) můžete během terapie také pracovat na pochopení svých životních strategií (odkládání na poslední chvíli). A v neposlední řadě - kouči většinou zaplatíte za sezení větší částku než psychoterapeutovi.
Já totiž zvažovala, že těmto tématům bych věnovala samostatné články. Ale Vy jste mě předběhla trefně mířenými otázkami =).
Začni psát komentář...
Jak vybrat, poznat kvalitního psychoterapeuta a kolik návštěv je v průměru potřeba? Jaký je rozdíl mezi psychoterapeutem a koučem?