kathla82
25. lis 2015
2422 

MODERNÍ LÁTKOVÉ PLENKY

Můj článek pojednává o látkových plenkách, tak jak se o nich můžete dozvědět na přednáškách - tj. jaké existují druhy, materiály, jak se plenky dají skladovat, dále se dočtete o tom, jaké jsou pravidla u praní a sušení plenek. Závěrem píši o tom jak začít, kolik čeho pořídit. Vše doplněno o obrázky pro lepší představu.  

Víc jak rok jsem aktivně dělala látkovací poradkyni, látkovky sama používám již na 2. dítku a díky mé zvědavosti jsem vyzkoušela přes 30 modelů plenek od nejrůznějších značek. 

Pokud se budete chtít na něco zeptat, napište mi, ráda odpovím. Jsem tu často 🙂

Výhody látkových plen

1. zdraví dítěte

– látkové plenky (dále jen LP) jsou vyrobeny většinou z přírodních materiálů jako bambus, konopí, bavlna, len, ale také ze syntetických materiálů (např. polyester). Všechny materiál jsou prodyšné. V LP tak nedochází k přehřívání.

2. ekologický dopad

– na celé látkovací období stačí průměrně 22 ks moderních LP + 4 noční plenky, doplněné o čtvercové či vícevrstvé plenky. V porovnání s jednorázovými plenkami (dále jen JP) je to cca 5400 ks za 2,5 roku nošení.

3. ekonomický

– LP vychází levněji oproti JP, možno použít na další děti anebo prodat – část peněz se nám vrátí zpět.

Typy plen

Látkové plenky se skládají ze savé části a dále ze svrchní – nepromokavé části. Některé typy plen mají tyto 2 vrstvy vcelku jiné zvlášť.

A) Plenky svrchní - nepromokavé

Tyto plenky se dávají jako horní vrstva - na savé plenky, aby udržely vlhkost vevnitř. Vyrábějí se ze 3 materiálů:

1. PUL kalhotky (též pulky)

Jedná se o polyesterové kalhotky laminované polyuretanem (PUL). Je to moderní membránový materiál, který je voděodolný, ale zároveň prodyšný. PUL kalhotky se dělají jak na suchý zip, tak na patentky. Po použití se doporučuje otřít je vlhkou žínkou a nechat volně rozložené proschnout a mezitím použít jiné svrchní kalhotky. Perou se dle potřeby (cca jednou týdně), pokud nejsou od stolice.

Obr. 1 – PUL kalhotky české značky Haipa Daipa. Zdroj: www.haipa-daipa.com

2. Vlněné kalhotky (též vlňáčky)

Jsou ze 100% ovčí vlny, mají skvělou termoregulační schopnost udržovat optimální teplotu – v zimě teplo a v létě chlad, vhodné jsou tedy po celý rok. Další výhodou je, že i když je vlna mokrá, tak na omak působí jako suchá. Vlna obsahuje lanolin, díky kterému neproniká vlhkost ven, ten se ale praním vypírá, tudíž je nutné provádět po každém praní lanolinovou kúru (více v části praní). Vlňáčky mají samočistící schopnost a perou se po 2-4 týdnech. 100% prodyšné.

Obr. 2 – vlněné kalhotky německé značky Disana. Zdroj: www.branakdetem.cz

3. Fleecové kalhotky (též flísáčky)

Jedná se o umělý materiál (polyester), který má dobré izolační vlastnosti, i když je mokrý působí na omak suše, nestudí. Je lehký, hřejivý. Nedoporučuje se na delší cesty autem, při dlouhodobém tlaku na jedno místo může lehce provlhnout. 100% prodyšné.

Obr. 3 – fleecové svrchní kalhotky české značky Haipa Daipa. Zdroj: www.haipa-daipa.com

B) Plenky - savé

Jedná se o spodní část plenek, které sají, a buď jsou na ně potřeba svrchní nepromokavé kalhotky, nebo tuto nepromokavou vrstvu v sobě již obsahují.

Nejběžnější materiály:

Bambus je nejsavější materiál ze všech, nejvíce v úpravě jako bambusový flauš. Tím, že nejvíce saje, také nejdéle schne. Maximální savost získává až po 10-ti vypráních.

Konopí má taktéž o dost vyšší savost než bavlna, má hojivé účinky, tišší bolest, tlumí plísňová kožní onemocnění. Schne skoro stejně dlouho jako bambus.

Bavlna vydrží časté praní a rychle schne. Nejsavější varianta je bavlněný velur.

Polyester je umělé vlákno, které je trvanlivější, rychleji schne než přírodní materiály, ale tím pádem méně nasaje.

Druhy plen:

1. Čtvercové (též čtvercovky, čč = české čtverce)

Klasické pleny o rozměrech 70x70 cm nebo 80x80 cm. Ke zvýšení savosti je potřeba buď další čtvercová plenka, nebo jakákoliv vkládací plenka. Na sepnutí je potřeba snappi sponka a na ně jsou potřeba svrchní kalhotky.

Ne všechny čtvercové plenky na trhu jsou vhodné na přebalování. Pleny s praním do 40 st. jsou určeny spíš na otírání obličeje, jako podložka pod miminko, do kočárku atd. Můžete je pořídit s barevným potiskem - pro lepší rozlišení od plenek na přebalování. Čtvercové plenky vhodné na přebalování mají na etiketě uvedeno, že jdou prát na 60-95 stupňů.

Obr. 4 – čtvercovky vhodné k přebalování - Libštátské pleny extra kvalita. Zdroj: www.libstatskepleny.cz

Nejběžnější sklady čtvercových plen jsou novorozenecký sklad nebo sklad na draka:

Obr. 5 – skládání plen. Zdroj: www.ekorodina.estranky.cz

2. Kalhotkové plenky

Tyto pleny mají anatomický tvar a vlastní zapínání (suchý zip nebo patentky), uvnitř je minimálně jedna originální vkládací plenka. Na sebe potřebují svrchní kalhotky.

Obr. 6 – kalhotkové plenky britské značky Tots Bots. Zdroj: www.totsbots.com

V této kategorii existují i plenky novorozenecké – cca od 2 do 6 kg, dělají miminku menší zadeček. Další variantou jsou noční plenky, určené pro větší děti, cca od 7 kg a ty vydrží i celou noc – více k nim dále v textu níže.

3. Plenky AIO (all in one = vše v jednom)

Plenky se savou a zároveň s vrchní nepromokavou PUL vrstvou – nepotřebují na sebe svrchní kalhotky, jsou nejpodobnější jednorázovým plenkám, nejsnadněji se oblékají. Zapínání na suchý zip nebo na patentky.  

Obr. 7 – plenky AIO švédské značky Imse Vimse. Zdroj: www.imsevimse.se

V této kategorii existují i plenky pro novorozence, které dělají malý zadeček např. česká značka Bamboolik s řadou MiniMimi.

Do kategorie plenek AIO lze zařadit pleny se systémem SIO/AI2 i kapsové plenky, žádné z nich nepotřebují svrchní kalhotky.

4. Plenky SIO (snap in one = sepni v jedno) / AI2 (all in two = vše ve dvou)

Svrchní nepromokavá vrstva a savá část plenky se dají od sebe oddělit – jsou k sobě připevněny např. patentkami. Princip je takový, že stačí pouze několik svrchních kalhotek a pak jen cca 20-25 ks savých částí (obojí se dá kupovat zvlášť). Při přebalování u použité plenky odepneme savou část (dáme do koše na pleny) a svrchní kalhotky otřeme vlhkou žínkou a dáme vyvětrat – volně je rozprostřeme a necháme proschnout. Vezmeme jiné svrchní kalhotky a připneme k ní novou savou část. Při dalším přebalování je možné použít znovu první svrchní již vyvětrané kalhotky. Tento systém používá například český výrobce Bamboolik.

5. Kapsové plenky (též kapsovky)

Plenky, kde se savá část plenky (vkládací plenky) dávají do kapsy. Výhodou tohoto typu plenek je, že svrchní nepromokavá část s kapsou rychle schnou a do kapsy se dají použít jakékoliv jiné vkládací plenky (např. poskládané čtvercové plenky, vícevrstvé plenky…), pokud ty originální zatím neuschly. Plenky na sebe nepotřebují svrchní kalhotky.

Obr. 9 – kapsová plenka amerického výrobce bumGenius. Zdroj: www.bumgenius.com; fosterhouseblog.blogspot.com

6. Vícevrstvé plenky (též VV = VíceVrstvé)

Plenky čtvercového tvaru, vizuálně rozdělené prošitím na 3 stejně velké obdélníky - dva krajní mají minimálně 2 vrstvy látky a ten prostřední 4-6 vrstev. Dají se různě skládat a používat i jako vkládací plenky (např. do kapsových plenek nebo jen svrchních kalhotek). Je k nim potřeba snappi sponka a svrchní kalhotky. Mají různé velikosti – S, M, L.

Obr. 10 – Zdroj: www.latkovepleny.cz                    

Obr. 11 – Zdroj: www.ekopleny.cz

Skládání vícevrstvých plen na miminko:

Obr. 12 – Zdroj: www.anavy.cz

Obr. 13 – Další typy skladů. Zdroj: www.plinky.cz

7. Tvarované plenky

Plenky anatomického tvaru, bez vlastního zapínání. Na jejich sepnují je potřeba snappi sponka a na ně jsou potřeba svrchní kalhotky. Skládáním či posouvání prostřední části – tzv.chobotu – se upravuje velikost na dítě dle potřeby.

Obr. 14 – Plenka české zn. Haipa Daipa, model Pastelka. Zdroj: www.haipa-daipa.com

8. Zavazovací plenky (též zavazovačka)

Jedná se o tenčí plenky se šňůrkou k pevnému uchycení pleny okolo pasu dítěte. Je do nich potřeba dodat vkládací, čtvercovou či vícevrstvou plenku, samy o sobě žádnou neobsahují. Přes sebe potřebují svrchní kalhotky.

Obr. 15 – zavazovací plenka finské značka Babyidea. Zdroj: www.ecocapart.cz

9. Vkládací plenky (též vkládačky)

Jedná se o vícevrstvé látkové „obdélníčky“, které se vkládají do plen pro zvýšení savosti. Vkládačky je možné dávat i do všech typů výše zmíněních plenek, lze kombinovat různé značky, materiály.

Obr. 16 – vkládací plenky české značky Petit Lulu. Zdroj: www.plenecky.cz

Mimo toto řazení existují 2 speciální druhy plenek a to novorozenecké a noční pleny.

Noční plenky

Patří do kategorie kalhotkových plenek, dávají se na noc větším dětem cca od 7 kg. Jsou na ně potřeba svrchní kalhotky.

Obr. 17 – noční plena české značky Anavy. Zdroj: www.ekobaby.cz, www.latkuj.cz          

Obr. 18 – Srovnání velikosti noční a klasické pleny. Zdroj: www.ekopleny.cz

Novorozenecké plenky

Velmi malinké plenky, vhodné i pro nedonošené děti. Váhový rozsah je cca 2-6 kg a dělají se ve verzi jako kalhotkové pleny (nutné svrchní kalhotky), tak i AIO. Výhodou je, že v nich miminko nemá tak velký zadeček.

Dělení plen dle velikosti

Plenky lze dělit i dle velikosti. Některé pleny slouží celé plenkovací období, jiné se dělí na velikosti XS, S, M, L, XL a užívají se vždy jen část plenkového období, třetí varianta je kombinací obou předchozích možností.

A) Jednovelikostní plenky

Jsou to rostoucí pleny na celé plenkovací období neboli od narození po nočník (3,5 kg do 12-16 kg). Vertikálně po stranách mají umístěny ve 2 či 3 řadách patentky, kterými se upravuje velikost plenky.

Obr. 19 – Úprava velikosti jednovelikostní pleny. Zdroj: www.ekopleny.cz

Výhodou jednovelikostních plen je ta, že slouží po celé období a není potřeba dokupovat jiné plenky. Ale může se stát, že v některých obdobích přechodu z jedné velikosti na druhou nemusí plenka dítěti úplně sedět, což během pár týdnů většinou odezní.

B) Vícevelikostní plenky

Tyto plenky lze najít ve velikostech XS až XL, tudíž se musejí postupně dokupovat. Nestane se, že by dítěti neseděly, jakmile vyroste z jedné velikosti, tak krásně přejde na větší, neboť se velikosti váhově trochu překrývají. Výhodou je, že jsou pleny lépe zachovalé pro další děti. Na těchto plenkách nenajdete patentky na úpravu velikosti.

Obr. 20 – Konopná plenka české značky Ellas House. Zdroj: www.ellashouse.cz

C) Dvouvelikostní plenky

Jedná se o kompromis mezi jednovelikostními a vícevelikostními plenkami. Tyto plenky vždy zahrnují 2 velikosti, např.: XS+S, M+L. Velikost je možné upravit patentkami po stranách.

Obr. 21 – Dvouvelikostní plenka slovenské značky Baby Lucy. Zdroj: www.plienka.sk

Doplňky k plenkám

Kyblík na plenky

Stačí pořídit i obyčejný, neznačkový, s pevným víkem, aby neunikal zápach. Nebo používat větší kbelík od barvy na zeď atd.

Snappi sponka (též snappi, snapka)

Pružná spona na sepnutí čtvercových, vícevrstvých nebo tvarovaných plen. Vhodné je koupit 2 kousky. Nutné dávat pozor, aby k nim děti neměly přístup, jejich zoubky jsou ostré. 

Používají se tak, že se sponka drží ve středu a všechny 3 „nožky“ se postupně rukou natahují po dobu několika sekund, aby se aktivovala paměť materiálu a spona lépe držela na plence. Pak se spona zahákne na jednom boku, poté na druhém a nakonec dole směrem k rozkroku.

Obr. 24 – Zdroj www.nejbaby.cz

Separační plenky (též separačky)

Jedná se o velmi tenkou netkanou textilii, která hlavně chrání látkovou plenku před znečištěním od stolice a dále odvádí rychleji vlhkost od pokožky. Umísťuje se do látkových plen mezi plenku a zadeček miminka. Vyrábějí se z celulózy, viskózy, na bázi kukuřičného škrobu, bambusové či fleecové. Kromě fleecových sep.plen jsou ostatní biologicky odbouratelné a některé lze i splachovat do wc. Celulózové sep.pleny jsou vhodné pro děti na mléku s řidší stolicí, viskózové sep.pleny jsou pro větší přikrmované děti s tužší stolicí.

Separační pleny se vyhazují po znečištění stolicí, při pročůrání je lze několikrát prát (raději v extra pytlíku na praní jemného prádla) přímo s látkovými plenami, a suché znovu použít, dokud se nerozpadnou. Některé značky vydrží i deset pracích cyklů. Přeprané sep.pleny jde také použít jako domácí vlhčené ubrousky.

Obr. 25 – celulózové sep.pleny zn. Popolini.      

Obr. 26 – viskózové sep.pleny rakouské zn.Popolini. Zdroj: www.branakdetem.cz

Taška/pytlík na plenky

Taška s PUL vrstvou, zapíná se na zip nebo patentky. Nepropouští vlhkost a slouží pro uložení použitých plen na cestách, na mokré plavky, ručník, špinavé či mokré oblečení atd. Některé typy lze připnout i na rukojeť kočárku nebo mají poutko na zavěšení.

Obr. 27 – Taška na kočárek od české značky Ellas House. Zdroj: www.ellashouse.cz

Praní a sušení

Při přebalování miminka použitou plenku skladujeme v koši na pleny. Plenu od stolice očistíme nějakou stěrkou, ubrouskem, případně osprchujeme pod tekoucí vodou. Pleny je možné skladovat metodami na sucho či na mokro.

Suchá metoda znamená, že použité pleny (po odstranění stolice) dáváme do koše. Na vnitřní víko lze dát pár kapek éterického oleje pro zmírnění zápachu.

Při skladování plen na mokro dáváme pleny do kyblíku s vodou. Tuto vodu je nutné měnit po 24 hodinách. Kvůli lepší manipulaci s plenkami se doporučuje dokoupit velkou síťku, kterou umístíme do koše a pleny při výměně vody vytáhneme vždy naráz.

Plenky pereme maximálně po 3 dnech.

Na skvrny od stolice lze použít žlučové mýdlo, kterým se skvrna potře a plenka se hodí do koše k ostatním plenám. Dalšími prostředky jsou soda či sůl na skvrny. Doporučuje se ale číst etikety na plenkách, u některých značek je upozornění, že není vhodné použít sodu či sůl.

 Obr. 28 – žlučové mýdlo německé značky Ulrich. Zdroj: www.branakdetem.cz

Při praní platí:

- do pračky nesmí kousky stolice

- skvrny je vhodné potřít žlučovým mýdlem

- separační plenky patří do síťky na praní (jinak se motají do plenek)

- plenky se suchými zipy zkontrolujeme, zda jsou uchyceny v protizipech na vnitřní straně plenky

- vkládací pleny odepínáme ze základní plenky / vytáhneme je z kapsy

- pereme na 60 stupňů (na 40 st. lze prát várku plenek pouze od moči nikoliv od stolice)

- na praní lze použít jakýkoliv prášek, sypký či tekutý

- nepoužívat ocet ani kyselinu citronovou – nejsou vhodné pro bambusové plenky

- nepoužívat aviváž – snižuje sací schopnost všech plen

- nedoporučuje se ani mýdlový sliz na plenky s fleecovou stay-dry vrstvou; plenky se „ucpávají“ a neabsorbují pak vlhkost

- do pračky nesmí vlňáčky, perou se v ruce

- maximální savost získají plenky po 3 vypráních, bambusové až po 10 pracích cyklech

Při sušení platí:

- v sušičce sušíme na šetrný program

- do sušičky nesmí přijít vlňáčky a nic, kde je PUL vrstva

- plenky nesmí na přímý zdroj tepla – topení, kamna; lze je dát na topení, když pod plenky dáme ručník – je ale důležité takto nahřáté plenky nechat vychladnout, než s nimi začnete manipulovat – mohlo by dojít k poškození gumiček vevnitř plenek - čili žádné natahování plenky, rovnání či rovnou přebalování. Navíc plenky na topení tvrdnou.

- PUL a vlňáčky nesmí být na mrazu a nedoporučuje se ani přímé slunce v létě

- na vybělení skvrn (u čtvercovek, vícevrstvých, vkládaček, vnitřek kalhotovek…) pomůže slunce

- změkčení plen: po vyprání pomůže promnout vlhké plenky v ruce; namočit do studniční či dešťové vody

Praní vlňáčků

 - pokud nejsou od stolice, tak je stačí prát jednou za 2-4 týdny (mají samočistící schopnost), po každém použití se nechávají vyvětrat

 - pereme je ručně při 30 st. s tekutým práškem na vlnu; po praní nutná impregnace (lanolinová kúra)

 - urychlení schnutí: vymačkat do ručníku, obrátit vlňáčky naruby a zase vymačkat do dalšího suchého ručníku, poté natáhnout na PET lahev; doba schnutí je až 3 dny

- před prvním použitím se doporučuje udělat několik lanolinových kúr

Postup na lanolinovou kúru:

Pár lžic lanolinu se rozpustí v horké vodě a takováto lázeň se nechá zchladnout, poté vlňáčky namočíme přes noc. Ráno je rukou vyždímáme a necháme uschnout.

Doplňky pro děti i maminky

Extendor

Slouží k prodloužení kojeneckého body mezi nožičkami.

Obr. 29 – Extendory finské zn. Manymonths. Zdroj: www.branakdetem.cz

Pratelná přebalovací podložka

Podložka k lékaři, na cesty, na návštěvy atd. Má nepropustnou spodní vrstvu PUL, počůraná se zabalí a vypere. Tenčí přebalovací podložky se dají později využít do postýlek pod prostěradlo jako chránič matrace.

Obr. 30 – podložka české zn. Anavy. Zdroj: www.e-pleny.cz

Bio vlhčené ubrousky

Vlhčené ubrousky bez zbytečné chemie vhodné nejen na zadeček, ale i na obličej či ruce. Většinou obsahují přírodní složky v bio kvalitě.

Obr. 31 – Vlhčené ubrousky britské zn. Jackson Reece. Zdroj: www.branakdetem.cz

Medvídek – péče o zadeček

Jedná se o hydrofilní olej pro přípravu mycí emulze. Medvídek je přírodní, zdravou a nedráždivou variantou k vlhčeným ubrouskům. Výborný při cestování – stačí namíchat emulzi do rozstřikovací lahvičky a použít např. ubrousky Perlička. Emulze se buď nastříká na suchý ubrousek, nebo se použije rovnou na zadeček, který utřeme suchým ubrouskem.

Obr. 32 – Sada české zn. Eoné. Zdroj: www.eone.cz

Návleky na nohy/ruce

Doplněk na nohy či ruce, dětí či dospělých v univerzální velikost. Pro rychlé a snadné přidání nebo odebrání další vrstvy na nohy. Pro lezoucí děti jako chrániče na kolena na plovoucí nebo studené podlaze. Pro děti učící se na nočník – odpadá vysvlékání punčoch. Na chladnější letní večery a nepostradatelné pro děti nošení v šátku či nosítku – lze je přiobléct bez nutnosti vyndávání dítěte či jeho buzení. Dělají se i ve vlněné verzi.

Obr. 33 – Zdroj: www.nejbaby.cz

Vložky do podprsenky

Znovupoužitelné vložky pro kojící maminky. Jsou měkké a druhá strana je z nepromokavé PUL vrstvy.

Obr. 34 – vložky švédské značky Imse Vimse. Zdroj: www.ecocapart.cz

Ekologické jednorázové pleny

Plenky vyrobené z přírodních a obnovitelných zdrojů, v přírodě rozložitelné, bez obsahu chlóru a jiných škodlivých látek, dermatologicky testované – vhodné i pro atopické děti.

Obr. 35 – Ekologické pleny německé zn. Moltex. Zdroj: www.branakdetem.cz

Tréninkové kalhotky

Jsou určeny až pro větší děti, které se učí na nočník. Mají PUL vrstvu, a střih jako spodní prádlo, snadno se oblékají – pouze se natáhnou, nemají zapínání. Slouží jako pojistka proti nehodám, ale nehodí se jako klasická plenka, nasají totiž méně. Lze je doplňovat různými vkládacími plenami.

Obr. 36 – tréninkové kalhotky švédské firmy Imse Vimse. Zdroj: www.branakdetem.cz

Přebalování + co koupit

Doporučuje se začít s několika plenkami, různých typů a značek a postupně dokupovat ty osvědčené a ty co nesedí, tak prodat. Neexistuje univerzální plenka a každé dítě má jiné tělesné proporce. Plenky, které vyhovují jednomu dítěti, nemusí sedět jinému.

Potřebné množství je asi 18-24 plenek (kalhotkové, AIO, SIO, kapsové, vícevrstvé) a k tomu aspoň 3 kusy svrchních kalhotek. V případě čtvercových plenek je potřeba 30-60 kusů: 30 na sklad a 30 na vycpání, nebo 30 na sklad a dokoupit 30 vkládacích plen. K obojímu jsou potřeba svrchní kalhotky.

Zpočátku se miminko přebaluje i 15x za 24 hodin, je tedy vhodné zařadit do výbavičky plenky čtvercové nebo vícevrstvé. Po pár měsících se situace zklidní a miminku bude stačit 6 plenek na den a 1 noční plenka. Přebaluje se po 2-3 hodinách.

Důležité při přebalování je zkontrolovat, zda savá plenka někde nevyčuhuje ven zpoza svrchní plenky (na břichu, zádech i kolem nožiček) a také plenky pořádně utahovat. Takovým pomocníkem je, že za lem kolem bříška byste měly dostat 2 prsty, více ne.

Pokud máte minimum místa k sušení či chladnější byt, doporučují se pořídit čtvercové pleny, pleny z mikrovlákna, kapsové pleny nebo plenky typu SIO, tyto typy nejrychleji schnou.

Zpočátku se vyvarujte nákupu zvýhodněných sad, může se stát, že plenky nebudou střihově vyhovovat a pak bude nutné prodat celou sadu.

super napsané! Děkuji

25. lis 2015

@aneriska nemáte zač, hlavně, že někomu poslouží 🙂

26. lis 2015

Jenom dotaz, proč nesmí stolice do pračky? Ne, že bych tam dávala pokadeny plenky😉, jenom mě to zajímá. Může se ucpat pračka?

30. lis 2015

@evaamy tam hrozí že si stolicí právě zanesete odpad... 🙂

30. lis 2015

Super prehledny clanek, lepsi jsem v tomhle smeru jeste necetla 😉. Dekuji!!!

15. pro 2015

@taboraci tak to moc děkuji za pochvalu 🙂

15. pro 2015

Super moc děkuju za článek 🙂

26. pro 2015

@madlis mi doporučila tento článek a moc děkuji. Konečně podrobný přehled v jednom článku i s obrázky, který jsem hledala 🙂

1. led 2016

Jj perfektní článek, doporučuju no všem 😀

1. led 2016

@mosquito
@madlis holky děkuji vám oběma za pochvalu, mám z toho fakt radost 🙂

1. led 2016

Začni psát komentář...

Odešli