jankaslos
31. pro 2017
1607 

Poporodní vaginální napářka

Tradice péče o ženu v šestinedělí je hluboce zakořeněna po celém světě. Každá kultura má své specifické přístupy k péči o šestinedělku, které se liší, ale v něčem zůstávají podobné a to je:

1. Klid pro matku a dítě po dobu cca 6 týdnů

2. Podvazování bříška šátkem

3. Použití bylin pro rychlejší rekonvalescence rodidel a celého těla i duše po porodu ve formě vaginální napářky či koupelí.

                                              Poupata růží se k napářce skvěle hodí

Vaginální napářka není žádná horká novinka, je to něco, co využívaly ženy po tisíce let. Proto jsou tisíce způsobů jak napářku provádět, jaké byliny použít, jaké propriety k ní potřebujete a podobně. Každá kultura, každá rodina si vytvořila specifické přístupy, tak jako si každá rodina střeží svůj tajný recept na perníčky či bramborový salát 🙂 Byly napsány články a studie na téma poporodní péče napříč kontinenty ze kterých je patrné užití vaginální napářky v šestinedělí jmenujme například Afriku, Turecko, Haiti, Thajsko.

U nás se vaginální napářka požívala po generace, jen se tomu říkalo bylinná pára, pára, bylinky... Nebylo třeba speciálního vybavení, postačil starý lavor z NDR, dvě prkna a deky Larisa 🙂
Jsem moc ráda, že tradice může žít dále skrze mou práci a další a další ženy si tak mohou vytvářet tradici svou vlastní.
Nebojte se toho, nic na tom není ;)

Benefity poporodní napářky jsou následující a tradicí ověřené:

  • Rychlejší poporodní hojení - trhlinky, nástřih, hemorhoidy
  • Zkrácení doby očistků - z obvyklých 6 týdnů v průměru na 14 dní, u mě osobně to bylo méně než 14 dní.
  • Zmírnění bolestí při zavinování dělohy
  • Rychlejší zavinutí dělohy - obvykle několik týdnů, s napářkou cca 1 týden
  • Lepší uzavření čípku děložního hrdla - po porodu se většinou neuzavře úplně, s napářkou či při použití bylin, můžete dosáhnout těsnějšího uzavření
  • Předcházení zánětům v oblasti rodidel a v děloze
  • Péče o pánevní dno
  • Potíže s inkontinencí po porodu
  • Potíže se zácpou a větry po porodu - díky prohřátí
  • Péče o pokožku
  • Předcházení problémů s prolapsem vnitřních orgánů
  • Dodání ztraceného tepla a energie po porodu

Je opravdu úžasné, co prosté posezení nad hrncem s bylinkami dokáže, že? ;)

Byla by škoda to nezkusit a tak si pojďmě povědět, jak napářku po porodu provést, abychom mohly čerpat co nejvíce benefitů poporodní bylinné napářky.

                                Má směs na bylinnou napářku na vánočním focení 🙂

Jak poporodní napářku provést?
Vycházet budeme z postupu pro vaginální napářku, který jsem psala na svém blogu.

Obecná pravidla zůstávají stejná, jen měníme frekvenci a dobu trvání napářky. Můžeme také přidat antibakteriální složky jako česnek či cibuli.

Připravíme si tedy bylinky - namočíme zhruba 20-30 gr bylin v cca 3-5 litrovém hrnci plném studené vody po dobu cca 10 minut. Výluh následně pod pokličkou přivedeme k varu, prudce provaříme maximálně 5 minut a je hotovo.
V závislosti na typu bylin můžeme také zvolit trochu jiný postup a to nasypat byliny přímo do vroucí vody, opět přiklopit! A provařit maximálně 5 minut. Obecně stačí 2 minuty, vzhledem k tomu, že do směsí pro poporodní napářku používáme zpravidla jemné listy a květy a jejich účinnost by se zbytečně dlouhým varem vytrácela.Směs necháme ochladnout tak, aby nám teplota páry vyhovovala při zkoušce na zápěstí - musí být teplá, ale jen tak, aby nám to bylo příjemné. Nenecháváme ochladnout zase zbytečně moc. Časem to vychytáte, věřte mi ;)

Následně se posadíme na připravené sedátko ideálně tak, abyste byly nad hladinou zhruba 20cm. Obalíme se pořádně dekami a v poklidu si vychutnáme čas pro sebe. Můžeme u sebe mít miminko a nakojit, pokud to bude potřeba. Ideální je, pokud vám ho někdo podá a podepře vám ruce, abyste si zbytečně nezatěžovala páteř a nenamáhala svaly, které u napářky potřebujete povolit.
Dopřejte si dostatek tekutin a pijte během vlastního napařování i po něm. Ideální je čaj, třeba bylinkový 🙂

                        Příprava napářky. Škoda, že nemůžete cítit tu nádhernou vůni.

Jak často napářku provádět?

Ideální je každý den po dobu 10-20 minut po dobu 30 dní. Zdá se to hodně, ale uvidíte, že si čas ráda vyšetříte, když pocítíte blahodárné a velmi relaxační účinky napářky ;) Ale vždy záleží na vás. Benefity napářky na sobě budete pozorovat i pokud budete napařovat jednou týdně, jen nemůžete očkávat až takové účinky jako při denní péči o své lůno.

Od kdy mohu s napařováním po porodu začít?

To záleží na vás. Vždy dejte na své pocity! Naslouchejte svému tělu, kdy si o teplo a obejmutí bylinných par řekne. Někdo napařuje zhruba od 3 dne, někdo až po 14 dnech. Osobně doporučuji počkat minimálně den, dva. To bývá většinou čas, kdy se ženy zotaví natolik, aby mohly v klidu sedět oněch 20 minut a hlavně, kdy si tělo začně říkat o teplo. Uvidíte samy. Nikdy nenechte zastínit svou intuici nějakým článkem ani tím mým ;). Nejdůležitější jste vy!

                                             Silná trojka - měsíček, růže a kontryhel

Jaké bylinky použít a proč?

U nás se používaly zejména níže uvedené byliny, které mají všechny pozitivní vliv na hojení, dodání energie, vyživení ženského principu a podporují zdraví v obasti hráze a najdete je u nás, stačí jen vyjít do přírody.

  • Kopřiva
  • Řebříček
  • Kontryhel
  • Jitrocel
  • Kostival
  • Měsíček
  • Heřmánek
  • Růže
  • Levandule
  • Kokoška pastuší tobolka
  • Máta
  • Dubová kůra
  • Rozmarýn

Z bylin kdysi nedostupných dnes ráda používám také

  • Arniku - hojení, ne ve velkých dávkách
  • Myrhu - antibakteriální, hojivá, pryskyřice tradičně přiřazena ženám

Směs vám mohu osobně namíchat a nebo si můžete zakoupit hotovou směs pro poporodní hojení.

Jaké jsou mé osobní zkušenosti s poporodní napářkou?

Začala jsem 3 den po porodu, kdy jsem cítila, že potřebuji doplnit teplo a toužila jsem po vůni bylin, které vždy zaplní celý dům, když si připravuji svou napářku, nebo bylinnou koupel.

Před napářkou jsem se snažila uvolnit, promasírovat bříško teplýma rukama, dojít si na toaletu a nechat odejít očistky. Samozřejmě že při napářce očistky budou odcházet, je to logické - teplo, prokrvení, uvolnění. Ale není to nic nežádoucího a je to přirozené. Ničemu to nevadí, nebojte se toho. Očistky jsou fyziologická věc a navzdory tomu, co se u nás předává bohužel i lékařskou veřejností - pokud nedojde k zánětu dělohy či porodních cest, OČISTKY NEJSOU INFEKČNÍ!

Připravila si bylinky vhozením do vroucí vody a provařením tak 2 minuty a nechala je zchladnout.

Uvařila jsem si svůj poporodní čaj, zabalila se do dek. Pustila jsem si relaxační hudbu a užívala si ten pocit vědomé péče o své lůno. Byla to nádherná příležitost, jak poděkovat svému tělu a doslova pohladit bylinami svou yoni za ten nádherný dar Zrození naší dcerky. Představovala jsem si, jak příjemně teplá pára, která tak krásně voněla, proniká do každého póru mé kůže v té oblasti a nechávala se tím vším prostoupit. Bylo to báječně uvolňující! Cítit to teplo, ten klid. Dá se to popsat dost jednoduše - AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAACH 🙂

Jaké jsem pozorovala účinky?

Něco po týdnu začaly ustávat očistky a po 14 dnech skončily úplně. Teplo, které do těla při napářce přišlo, dalo tělu sílu očistit se volně a rychleji. Nezpůsobilo to nějaké velké krvácení, spíše volné. Nedocházelo pak ke špinění, vynechání očistků a pak jejich znovuobjevení - což je časté. Ale netvrdím, že se to nemůže stát i s napářkou. Každá tělo reaguje jinak, každá bylinná směs je jiná a dvě ženy na ní nemusí reagovat stejně.

Cítila jsem jak se moje kůže při napářce uvolňuje, aby se potom mohla napnout.

Neměla jsem takové problémy se zažíváním a zadržováním vody, jako po prvním porodu, kdy jsem napářku neprováděla.

Rychle se mi stáhlo bříško, ale to také kvůli dobrému režimu - netahala jsem nic, ležela jsem, když jsem malou kojila v sedě, podpírala jsem si ruce atd. a také díky podvazování bříška.

U třetího porodu jsem byla bez poranění, ale měla jsem oteklou vulvu a s tím mi napářka krásně pomohla díky hojivému působení bylinek, které jsem si do své směsi namíchala.

No a nakonec, ale ne méně důležitě - napářka také pomohla pořešit poporodní hemoroidy. Ne že by se po těch 3 dětech všechny hned zatáhly, ale alespoň nedocházelo k jejich zanícení a nepříjemnému svědění.

Takže takové jsou mé zkušenosti. V naší bylinářské rodině nejde o nic nového, ale také jsem k jejímu použití po porodu musela najít cestu, protože se o vagínách se prostě nemluví. Kdysi se na nějaké tradice nehrálo a člověk raději nechtěl vybočovat z davu. Ale tak já to mám zjevně naopak 🙂

Budu moc ráda, když vás můj článek nasměřuje k prožití harmonického šestinedělí třeba díky poporodní vaginální napářce.
Za vaše zkušenosti s ní budu moc ráda.

S láskou
Jana Urbánková

Zdroj: www.harmoniezeny.cz/poporodni-naparka/

Kopírování textu je možné jen s uvedením zdroje a autora.

Krasny clanek dekuji. Uzasne to sem nevedela 👍❤️

31. pro 2017

@mapolenka Děkuji za milá slova <3 Jsem ráda, že můžu dále šířit tuhle tradici a je super vidět, když to ženy oslovuje a zkouší, jak je to skvělé. Já si dneska dám silvestrovskou páru, až děti usnou 🙂 Vše nejlepší do roku 2018 přeji :-*

31. pro 2017

Moc ráda bych to zkusila, ohromě mě to láká. Ovšem v našem velmi provizorním 2+1 vůbec nevím, jak to vymyslet. Snad na něco přijdu...

1. led 2018

@romancam Je to fakt paráda ;) Já jsem vymyslela provizorní posed pro holky, co to chtějí jen zkusit bez nějakých větších investic a nemají třeba šikovného muže, který by jim stoličku na napařování vyrobil.
Je to stolek RACK z IKEA za 249,- 🙂 obrácený na bok, na to se dají prkna na sezení a je to ;)
Jinak budu mít v nabídce i stoličky a sedátko, ale ještě pilujeme prototyp ;)
nebo jak my kdysi s babičkou - lavor, dvě prkna a sednout ;)

2. led 2018

@jankaslos díky, já to v článku četla a viděla, ale takhle mi to pravé připadá úplně veliké. Nevím, kam to dát..kór při jedné velmi velmi aktivní dračici...

2. led 2018

@romancam no je fakt, že my ten stolek máme normálně jako konferák 🙂 Tak zbývá ten lavor, nebo třeba hrnec do vany, ty prkna, sednout, zadekovat se a je to ;) Některé ženy, které ke mě chodí do bylinkové poradny si sedají prostě na hrnec, pokud ho mají stabilní, ale to mi nepřijde extra bezpečné a pohodlné, ovšem to jsou takové horalky odolné no 🙂
Napadlo mě ještě, obrátit bokem normálně židli - některé mají tento typ viz obrázek, s rovnýma nohama, tak na to dát zase prknýnko, stačí 10cm na šířku a máte posed.
Jinak pokud máte šikovného muže a přímočarku 🙂 dá se vyrobit prkýnko - doporučuji masiv dub, buk, ale v nouzi stačí překližka. Vyřeže se díra jak do kadibudky, ohladí, nalakuje - nebo v případě masivu stačí jen lněný olej či vosk. A máte sedátko o výšce 1-2 cm, které se vejde opravdu všude ;)

Na naší nabídku pomůcek k napařování bude třeba si trošku počkat, nechceme to uspěchat a chceme nabízet dostupnou variantu ve vysoké kvalitě, tak to ladíme. Ale budou snad brzy.

2. led 2018

@jankaslos díky, jste skvělá! Přesně tak jsme to včera koumali (na ty židle). No..nějak to prostě musíme vymyslet ;).

3. led 2018

Dobrý den, nebudete mit v nabidce i sici bylinky? Marne shanim.

5. led 2018

Já bych to ráda vyzkoušela,rodit budu koncem června. Takže zkrácení čištění by se mi hodilo. V minulých tehu jsem se průběžně čistila 8 a 9 týdnů. Tak snad by to i pomohlo.

5. led 2018

@romancam ale skvělá nejsem, jen mám ducha přemka podlahy po dědovi :D To v nás všech dřímá 🙂 Určitě i Vy něco vymyslíte ;) Pak se třeba pochlubte!

5. led 2018

@lasicek Dobrý den, na poporodní hojení? Ano mám. Prakticky mohu namíchat cokoliv, mám bylinkovou poradnu. Pokud potřebujete napište ideálně do zpráv a domluvíme se. Krásné dny.

5. led 2018

@andelka
Určitě by to mohlo pomoci, také jsem to tak měla s prvním synem - 7 týdnů. Než mi babi poradila použít bylinky u druhého těhotenství a pak třetího. Připravuji teď studii na téma poporodní obnovy pomocí bylin napářka a sedací koupele. Hledám dobrovolnice. Více informací mám tady na blogu a nebo na FB Budu ráda, když se zapojíte. https://www.facebook.com/harmoniezeny/photos/a....

5. led 2018
Komentář byl odstraněný

@jankaslos to bych moc ráda. Jsem z Ostravy. Ale rodím až v červnu,takže do 1.3. se nevejdu. Každopádně mě to velmi zaujalo,bylinkam věřím a chtěla bych si po mém zřejmě posledním porodu co nejvíc pomoct,fyzicky i psychicky.

5. led 2018

@andelka Do studie budu postupně přibírat i ženy s termínem porodu po 1.3. ale už za jiných podmínek. Takže se vejdete ;) čím více žen, tím lépe půjde vyvozovat závěry. Teď ta pilotní studie bude na ženách s TP do 1.3.
Dopřát si po porodu pořádnou péči a odměnit se tělu za zázrak zrození je úžasná a potřebná věc a bylinky tomu mohou krásně pomoci.

5. led 2018

@jankaslos super,tak to bych se ráda zapojila 🙂
Budu zvědavá i na závěry první studie,pokud už budou známé.

5. led 2018

@jankaslos úplně jsem ty bylinky cítila 🙂 .... mohu se prosím zeptat jestli je to vyzkoušené i po císaři ? Chápu, že porodní cesty jsou v tom případě "nepoužité", ale zase spousta problémů k "opravení" zůstává. Jen moc nevím co by tomu teplu říkala ta zašitá rána .....

6. led 2018

@safirek2009 Moc děkuji za dotaz - po císařském řezu se doporučuje počkat na skončení šestinedělí - minimálně. Záleží na hojení, na tom, co povolí lékař. Obecně pokud je rána zcelena vně i uvnitř, nekrvácí, nehnisá, jste bez stehů a lékař dovolí aktivity typu bazén, sauna, je možné s napařováním začít.
Je možné také napařovat tak, aby se teplo nedostalo k povrchu rány - omotat se ručníky či dekami tak, aby pára nešla na místo jizvy. Toto ale doporučuji nejdříve po zhojení ran. Je to stejné jako napařování po epiziotomii, či šití po porodu - je třeba vyčkat zhojení tkáně a vytažení stehů.

Nicméně benefitů bylin je třeba po císaři častokrát více než po vaginálním porodu, jelikož, jak píšete, je zde "spousta problémů" k opravení - potenciálních problémů.
Určitě bych po císaři doporučila také ricinové zábaly - opět po zhojení rány. Ty dokáží krásně ozdravit danou oblast a také v tomto případě pečovat o jizvu. Mám o tom článek tady na blogu ;)

6. led 2018

@jankaslos děkuju, prostuduju 🙂 ....

6. led 2018

Začni psát komentář...

Odešli