Holky, máte prosím tip (recept) na piškotový/ dortový těsto, aby nebylo suchý, když tam nebude krém? A pokud by měl někdo odzkoušenou variantu bez kravského mléka, jedině plus. Chystám se nahradit kokosovým, ale ráda se nechám inspirovat i jinou variantou.
Díky
Kojenecké mléko - kozí existuje, hurááá! Proč je lepší než kravské a co všechno jsem o UM nevěděla?
Kozí kojenecké mléko existuje! Říkáte si, proč by vás to mělo zajímat? Slyšeli jste někdy o tom, že kravské mléko není pro děti do jednoho roku vůbec vhodné a ani později se moc nedoporučuje? A všimli jste si, že takřka všechna kojenecká mléka kravské mléko obsahují?
Přiznám se, že jsem už nad kojeneckými mléky zlomila hůl, než přišla možnost testovat Babybio CAPREA, tedy kozí mléko od Babybio. Synovi bylo 9 měsíců, když se začal v noci často budit a dožadoval se mléčka, tedy kojení. Chtěla jsem mu „přilepšit" na noc mlékem náhradním a vůbec jsem nečekala, jaký to bude problém. Teď je synovi 1,5 roku a teprve teď jsme našli to správné. A tak se s vámi chci podělit nejen o průběh testování, ale i o naši cestu za tímto mlékem a o všechno, co jsem o kojeneckých mlécích zjistila.
Jsem máma a máma chce pro svoje dítě vždycky to nejlepší - jako z blbé reklamy! Jenže, ruku na srdce, samozřejmě, je to pravda. A spánek je pro dítě důležitý a spokojená (vyspinkaná) maminka ještě víc! Takže když se syn začal v noci budit klidně desetkrát či více, proč mu nepřilepšit trochou náhradního mléka, slyšela jsem ze všch stran, jak to pomáhá. Jenže člověk přijde do obchodu, tuší, po čem sáhnout, koukne na složení... A ono kravské mléko! Sáhne po dalším a dalším a zas a znova! A z čeho by tak asi mělo být? Nevím, ale z kravského mléka jsem ho nečekala.
Kozí mléko je pro děti vhodnější a to nejen pro ty, které trpí intolerancí na mléko kravské. Jeho složení je nejvíce podobné mateřskému mléku, lépe se tráví, má vyšší obsah některých vitamínů (např. vit.D) a minerálů a významný je také obsah omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin, důležitých pro správný vývoj zraku a nervového systému. Pro výrobu kojeneckých mlék se kravské mléko používá odtučněné, protože obsahuje vysoký podíl nasycených mastných kyselin. Kozí mléko lze použít plnotučné, jeho tukové částečky jsou menší, podobně jako v mléku mateřském. Proč je tedy většina kojeneckých mlék vyráběná z mléka kravského? Nejspíš kvůli rozšířenější a vyšší produkci kravského mléka a mlékárenských produktů všeobecně, s tím je spojená i vstupní cena mléka pro výrobu.
Nesnášenlivost kravského mléka jsem už zmínila a je u miminek a batolat velmi častá. Rozdíl mezi alergií a nesnášenlivostí je mimojiné v tom, že nesnášenlivost může být pouze přechodná (údajně většinou vymizí do 3 let věku dítěte), částečná a mívá mírnější příznaky. Po vlastní zkušenosti upřímně věřím tomu, že spousta rodičů o intolernaci u dětí s mírnými příznaky ani neví, protože příznaky jsou exémy a problémy s trávením - průjmy, bolení bříška, a tak vůbec nespokojené miminko... Jenže to má občas každé miminko, že? Na svědomí to mají dvě složky mléka - laktóza a kasein, konkrétně kasein as1, toho je v kozím mléce minimální množství, a tak bývá dětmi s horší snášenlivostí této mléčné bílkoviny často tolerováno. Mléčného cukru, laktózy, obsahuje kozí mléko oproti kravskému také méně. Ještě pozor, touto alergií nebo nesnášenlivostí může trpět i plně kojené dítko, kasein přechází do mateřského mléka z jídla maminky.
Nás zastihla intolerance nepřipravené takřka ze dne na den, když bylo synovi necelých pět měsíců a byl plně kojený. Tekutá páchnoucí stolice, bolavé bříško, nespokojené miminko a zoufalí rodiče. Nepomohla ani návševa pediatra a odebrání vzorků, nic nezjistili. Trvalo to nekonečných pět-šest týdnů, než přišla kamarádka s babskou radou, ať zkusím vyřadit veškeré mléko. A tak navrhuji všem rodičům, kteří mají zdravé a přesto nespokojené dítko, zkuste na týden vyřadit veškeré mléčné výrobky, za zkoužku nic nedáte. Přešla jsem na kozí. Nejprve já, následně i dítě. A tak stojím v krámu a překvapeně zírám na krabice s kojeneckým mlékem obsahující kravské mléko. Chvíli jsem hledala v krámu, pak pátrala po netu a ničeho jiného se nedopátrala. Pediatrička doporučila mléko s naštěpenou kravskou bílkovinou, prémiové mléko od jednoho z nejrozšířenějších výrobců. Nebudu vás napínat, ani ho neochutnal. Dělalo se mu zle, jen ho k puse přiblížil. Dál jsme tedy kupovali čerstvé kozí mléko a kojenecká mléka vypustili z nákupního seznamu.