Nejen, že je šípek sám o sobě krásný a je považován za takového "krále" podzimu. Ale ještě jako bonus je nabitý vitamínem C, B, obsahuje vápník, draslík, betakaroteny a minerální látky. Zkrátka a dobře - to, že ho příroda nechává uzrát právě na podzim má svůj důvod - je perfektní na posílení imunity! Nezbývá tedy, než vás prostě poslat k šípku!
Až se vydáte na hon za šípkem, dostatečně se oblečte (bez ohledu na počasí). Nepohrdnete dlouhým rukávem a dlouhými nohavicemi - přece jen jsou to plody růže šípkové, tedy budete se proplétat trním. A nejednou si budete připadat jako Šípková Růženka. Vybavte se také nůžkami, je to mnohem pohodlnější, než ho trhat. Sbíráme plody červené a tvrdé, nejlepší doba je právě teď - ve druhé polovině září a počátkem října. Plod šípku by neměl projít prvními mrazíky, velmi rychle ztratí výživové hodnoty.
Suroviny:
1. Šípky propereme a zbavíme zelených částí. Vložíme do většího hrnce a zalijeme 2 litry vody.
2. Tyčovým mixérem šípky ve vodě pomixujeme. Snažte se být opravdu poctivé a tento krok neošidit. Šípky se budou "macerovat", tak ať se z nich do vody dostane co nejvíc!
3. Pomixovanou směs dejte odpočívat do chladna a přikryjte ji pokličkou. Využít můžete sklep nebo například balkón. Nechte pěkně v klidu do druhé dne. Jsou věci, které se zkrátka nedají uspěchat. Až budou šípky dostatečně odpočinuté, zaslouží si trochu prohřát. Šípkovou směs přiveďte k varu (opravdu jen přiveďte), hned stáhněte z plotny a znovu odpočívat - tedy znovu do chladna a nechat do dalšího dne. Ano, proces je poněkud delší.
4. Přes látkovou plenku (nebo plátýnko, případně sítko s opravdu hustým síťováním) přelijeme vylouhovanou tekutinu do nového hrnce. Je opravdu důležité, aby se do závěrečného výluhu nedostali šípkové "chlupy", proto klidně proces přelévání přes plenu zopakujte, dokud nebude tekutina opravdu čistá.
5. Doplňte její objem do cca 3 litrů. Přidejte med (případně cukr) a kyselinu citronovou. Přiveďte k varu a v průběhu sbírejte pěnu, která se bude tvořit na povrchu.
6. Naplňte do čistých lahví, ideálně vyvařených s dezinfikovanými víčky. Sirup není nutné zavařovat. Po vychladnutí uložte na temné a chladné místo.
7. Šípkový sirup dávkujte celé rodině dle potřeby - na lžičku jako prevenci a vitamínovou bombu, do čaje při nemoci nabo k navození pocitu babího léta do vody. Využití je celá řada, každé vám ale zaručí pořádnou dávku vitamínů.
Pokud jste se u šípkového keře opravdu rozjeli a nějaký ten šípek vám zbyl, můžete ho usušit a používat jako čaj. Proces je jednoduchý - jsou-li před námi slunné dny, nechte ho proschnout na vzduchu a slunci. Pokud nemá být nic moc, doporučuji využít spíš troubu. Teplota na sušení by měla být do 80°C (vyšší teplota už má za následek velký úbytek vitamínů). Správné vysušení šípku např. při 50°C trvá 10 - 12 hodin, ideální záležitost přes noc. Troubu nezapomeňte nechat pootevřenou. No a máte-li sušičku na ovoce, neváhejte ji použít. Je to v tomto případě ideální pomocník.
Zdroj obrázků:
vlastní
@uzivatelkapetra Medu byla 0,5 l zavařovací sklenice. Záleží ale hlavně na tom, jakou preferujete chuť. My doma příliš nedoslazujeme a preferujeme kyselejší sirup. Pokud jste zvyklí spíš na sladší chuť, budete muset pravděpodobně dosladit.
Ahoj chtěla jsem se zeptat jestli jsi slyšela taky o neprávem šípku prý vypadá stejně jen na listech je rozdíl a nemá žádné vitamíny. Dekuji
@nanina1 ahoj, slysim o tom prvne. Chvilku jsem googlila a napriklad v tomto clanku http://m.lecivapriroda.cz/herbar/sipek/ tak nazyvaji klasicky plod.
Začni psát komentář...
Sklenicí medu je myšleno 1kg?
Díky