hola_sova
30. srp 2017
3065 

ABKM - alergie na bílkovinu kravského mléka u kojenců

Je vaše miminko neklidné, hůř prospívá nebo ho trápí časté průjmy? Má potíže se spinkáním a trápí ho časté koliky? Zbystřete - může se jednat o alergii na bílkovinu kravského mléka.

Souhrn příznaků

ABKM - alergie na bílkovinu kravského mléka, současný strašák mnoha maminek. O co se vlastně jedná? Imunitní systém dítěte reaguje nepřiměřeným způsobem na jednu z bílkovin kravského mléka, na některý z jejich úseků. Tato alergie se nejčastěji projevuje souběhem hned několika příznaků:

  • celkový neklid
  • pomalé váhové přírůstky
  • nechutenství
  • chudokrevnost
  • kolika
  • průjem
  • kopřivka
  • kašel
  • zácpa, atd.

Diagnóza

S diagnózou vám v každém případě pomůže váš pediatr. Při jakémkoli podezření na ABKM vám bude nasazena tzv. diagnostická eliminační dieta. Pokud plně kojíte, znamená to omezení pro vás. Z vaší stravy musíte odstranit cokoli s obsahem nejen kravského mléka, ale také s obsahem právě kravské bílkoviny, tedy například i hovězí maso. Pravděpodobně to pro vás bude znamenat velkou změnu jídelníčku a také začnete hodně číst - etikety v obchodech. V případě, že již nekojíte a využíváte umělé mléko (případně kombinaci obojího), je nutné přejít na umělé mléko, které je vhodné pro alergiky na tuto bílkovinu. Výsledky eliminace potravin v dietě byste měly zpozorovat v následujících 2 - 3 dnech, u extrémnějších projevů (např. ekzémy) může vymizení příznaků trvat až 2 týdny, je ale třeba vytrvat.

Pro další diagnózu ABKM neexistují jednoznačné laboratorní testy, které by ji dokázaly potvrdit nebo vyvrátit. Pokud si ale ani po eliminační dietě nejste s pediatrem jisti, mohou při diagnóze pomoci. Více o testové diagnostice ABKM si můžete přečíst na wiki MK.

Jak na dietu?

Co rozhodně musíte mít na paměti je velmi důsledné dodržování. Jen malá dietologická chyba dokáže udělat pěknou paseku. Pozor si proto dávejte nejen na mléčné výrobky, ale také tam, kde byste mléko třeba nečekaly - pečivo, uzeniny, sladkosti, apod. Sledujte tedy bez ustání etikety výrobků a velmi pečlivě čtěte jejich složení. Zapovězené pro vás bude cokoli, kde se dočtete o mléku v jakékoli podobě, ale také o kaseinu (tímto názvem se občas schovává mléčná bílkovina). Tento postup vás bude provázet zhruba prvních 14 dní, velmi rychle se ale naučíte, co koupit můžete a co pro vás (nebo vašeho potomka) zkrátka není dobré.

Otázka, která jistě napadne každou maminku, která se s ABKM setká je, jak doplnit vápník, když nemůžeme mléko. Maminky mají často tendenci sáhnout k jiným typům mléka, např. kozímu, ovčímu. To ale není úplně šťastná cesta, protože tato mléka obsahují podobnou bílkovinu a mohlo by se tedy stát, že i na ně bude mít vaše dítě reakci. Zařaďte proto do vašich jídelníčků spíš ryby (zejména sardinky, losos, tuňák), košťálovou zeleninu (květák, kapusta, brokolice) a z nekošťálové zeleniny využijte špenát, celer nebo kedlubny. Dobře poslouží také rostlinná mléka. 

Rostlinná mléka

Rostlinná mléka mohou v tématu ABKM klidně tvořit samostatnou kapitolu. Pokud jste si tuto diagnózu vyslechly, nejspíš se jim nevyhnete. Je to totiž jedna z nejlepších alternativ, jak nejen doplnit vápník (např. makové nebo mandlové mléko), ale dokáží být opravdu výborným pomocníkem v kuchyni. V receptech s nimi hravě nahradíte klasické mléko, které je vám zapovězené. A to klidně i při zadělávání kojeneckých kaší.

Jejich nevýhodou však pro někoho může být vysoká cena a chuť. Chuť je samozřejmě velmi individuální a každý si mezi rostlinnými mléky jistě dokáže najít nějakého favorita, existuje jich nespočet různých druhů, stačí je vyzkoušet. Otázka ceny je samozřejmě také řešitelná. Mnoho mlék se dá vyrábět i doma, stačí se podívat například do jedné s diskuzí na MK.

Navrácení do původního stavu

Opětovné zařazení BKM do stravy záleží samozřejmě na rozhodnutí lékaře. Obvykle se k němu přechází po 4 týdnech eliminační diety. Hodně záleží na stavu zlepšení dítěte a samozřejmě také na tom, jaké byli prvotní příznaky. O tom, jakým způsobem zařazovat potraviny zpět se rozhodně poraďte s lékařem. Na internetu se také můžete setkat s různými výživovými poradci, kteří vám (klidně i e-mailem) budou jídelníček hlídat a budou s vámi v pravidelném kontaktu. Pokud se rozhodnete pro tuto cestu, dejte ideálně na radu někoho známého a důsledně si prostudujte profil poradce. Není od věci se také poradit s pediatrem, aby o vašem rozhodnutí věděl. 

Průzkumy ukazují (wikiskripta.eu), že již 50 % dvouletých dětí, kterým v kojeneckém věku byla diagnostikována ABKM, mají již normální toleranci. Ve školním věku pak lze tuto toleranci očekávat až u 80 % dříve diagnostikovaných. Pokud tedy patříte do skupiny maminek, která toto téma aktuálně řeší, nevěště hlavu. Vždy se důsledně raďte s lékařem, nic nepodceňte a v prvé řadě vždy myslete na zdraví svého dítěte!

Zdroje obrázků:

pixabay.com

Zdroje informací:

http://www.vyzivavnemoci.cz/vyziva-deti/pri-alergii-na-mleko

https://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clanek/nemlecna-dieta-pri-abkm

https://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/bezmlecna-dieta

http://www.wikiskripta.eu/index.php/Alergie_na_b%C3%ADlkovinu_kravsk%C3%A9ho_ml%C3%A9ka

#zdravi_nemoci

Začni psát komentář...

Odešli