V nedávném příspěvku jsem se zmiňovala o velmi zajímavém živočichovi s modrou krví, které se využívá k laboratorní diagnostice některých infekcí. Princip těchto diagnostických metod je velmi složitý, ale když už jsem to nakousla, zaslouží si to alespoň zjednodušené vysvětlení.
Takže - oním živočichem je Ostrorep americký, který žije v mělkých vodách moří Japonska a USA. Jde o druh kraba, který je považován za živou fosilii a za možného nejbližšího žijícího příbuzného trilobitů. Jeho krev je modrá, protože místo železa obsahuje měď. Těmto unikátním živočichům se ve speciálních laboratořích odebírá krev, z níž se získavají krevní buňky zvané amébocyty. Metoda je pak založen na tom, že amébocyty reagují s látkami, které jsou obsaženy v buněčných stěnách hub nebo některých bakterií - tyto látky jsou při infekci přítomny v séru pacienta.
Při zavádění této metody v naší laboratoři jsem byla těmito zvláštními živočichy i celou problematikou tak fascinovaná, že jsem od společnosti vyvíjející tuto metodu dostala krunýř Ostrorepa jako dárek 🙂