hanica83
14. bře 2021
1485 

První pomoc - popálení/opaření

Mezi velmi časté a přitom závažné úrazy dětí patří popáleniny. 

Dítě se může popálit/opařit vřelým čajem, kávou, polévkou… Jelikož právě tyto případy bývají nejčastější příčinou, v přítomnosti malých dětí vařte vždy na zadních plotýnkách, nenechávejte vřelé nápoje stát bez dozoru na konferenčním stolku, na okraji stolu atd (pozor na přečnívající ubrusy)!  

Pozor ale také na méně běžné popálení – např. vřelou vodou ze zahradní hadice, která leží na sluníčku, na rozpálené kovové skluzavky, krbová kamna, žehličky…, ale také na popálení elektrickým proudem (zapojené nabíječky). 

V případě popálení se v prvé řadě zahajuje první pomoc. Ta má totiž velký vliv na následné hojení i na výsledek! Poté dle vážnosti a rozsahu volejte rychlou záchrannou službu. Okamžitě volat RZS je však určitě na místě, pokud je rozsah popálení velký – např. dítě na sebe převrátí hrnec vřelé polévky! Pozor na to, že u dětí je třeba zohlednit rozdíly od dospělého - větší povrch těla vzhledem k hmotnosti (zde také platí, že čím je dítě menší, tím větší je povrch jeho hlavy), snížená odolnost k podchlazení, až 15x větší citlivost kůže atd. Ku prospěchu je snad jen to, že dětská kůže má oproti kůži dospělého lepší schopnost hojení.

Pro představu, za těžké popálení je považován rozsah: 

  • u dětí do 2 let větší než 5% povrchu těla
  • u dětí 2 - 10 let větší než 10% povrchu těla
  • u dětí 10 - 15 let větší než 15% povrchu těla

Pro jednoduché orientační zhodnocení rozsahu může posloužit ručka v pěst postiženého dítěte - tato velikost je brána jako 1% povrchu těla. Určení rozsahu je velmi důležité z důvodu zjišění, jak velké jsou ztráty tekutin a minerálů z tkání, s čímž souvisí možný vznik popáleninového šoku, který jedince ohrožuje na životě!

Je potřeba zhodnotit i část těla, která byla zasažena. Za nejvíce kritické se považuje obličej a krk (riziko rozvoje otoku a ucpání dýchacích cest) a genitálie s hýžděmi.

 Zásada tria první pomoci tedy je:

  1. odstranit příčinu popálení
  2. zkontrolovat, zda je možno sundat před chlazením oblečení, nebo zda je přiškvařené – v tomto případě (nebo pokud si nejste jistí!) vrstvu oblečení přiléhající na kůži nikdy neodstraňujeme!!! S oblečením bychom sundali i kůži! V případě přiškvaření se provádí první pomoc vždy přes oblečení. A POZOR: oblečení se může přiškvařit i při popálení tekutinami! 
  3. gró první pomoci spočívá v chlazení. Chladíme vždy proudem tekoucí studené vody (uvádí se teplota 8°C), ne namočenými obklady, ne ledem apod., přičemž je vždy lepší použít rozptýlenou vodu ze sprchy než přímý proud. Obecně má chlazení trvat tak dlouho, dokud přináší úlevu (ideální je dotyčného chránit před podchlazením přikrytím nezasažených částí těla, obzvláště u malých dětí je důležité dávat na podchlazení pozor!)
    Pokud je dítě opařené celé (např. na sebe zvrhne hrnec polévky), nikdy ho nechladíme celé najednou (hrozí podchlazení, zpomalení až zástava srdečního rytmu)!!! Přednost má obličej a genitálie (chladí se max 5% povrchu těla), dále se řídíme pokyny RZS, kterou neprodleně voláme!

PS: Puchýře nepropichujeme, po propíchnutí hrozí riziko zavlečení infekce. Na postiženou kůži nic neaplikujeme (platí pro závažnější popálení/opaření, samozřejmě u drobných mírnějších popálení je možno použít mast s panthenolem apod na podporu rychlejšího hojení).

#femibion #prvni_pomoc

Opatřila jsem nedopatřením synovi nárt, bylo mu asi 5. Chladila jsem vodou a po nějaké době mu po celém těle naskákaly červené fleky a byl zmatený. Tak jsem radši jela na pohotovost a tam mi řekli, že ne hladit vodou, ale suchým chladem. Vzít něco z mrazáku a zabalit do utěrky.

14. bře 2021

Nikdy se nechladí studenou vodou, ale vlažnou, aby nedošlo k šoku. Bohužel to mám z vlastní zkušenosti

14. bře 2021

Propichování puchýře jsem řešila na svém profilu na začátku zimy (puchýř od tavné pistole). A holky zdravotnice radily propíchnout. Tak nevím 🙂.

14. bře 2021

Ta ruka není v pěst,ale i s prsty😉
A velké puchýře se propichuji a pak sterilne kryji.
my se Teda učíme oblečení vždy strhnout.s kůži to strhnout i v nemocnici. A když to neodstranis,než se to prochladi,popálenina bude hlubší.

14. bře 2021

hlavně by asi dospělý měl zůstat v klidu...já jsem panikař a když se dcera popálila, tak jsem nevěděla, ani jak se jmenuji....ještě, že moje sestra je pravý opak...popáleniny druhého stupně na obou dlaních...dnes by naštěstí nikdo nic nepoznal, protože měla 9 měsíců, nic si nepamatuje...horkého a ani ohně se nebojí...já už bych to nikdy zažít nechtěla

14. bře 2021

@escapelle Radu ohledně propíchnutí puchýře jsem měla tehdy hlavně od Tebe 🙂. Posílám pozdrav 🙂.

14. bře 2021

Díky moc za článek! Doufám teda, že tuhle první pomoc nikdy nebudu potřebovat pro své děti.. jednou jsem si opatřila já sama obě dlaně polévkou z papinaku a teda nepřeju to nikomu.

14. bře 2021
14. bře 2021

@jancazao Nám právě na všech kurzech kladli na srdce, že na popáleniny/opaření patří jen voda... každopádně u dětí obzvlášť je určitě důležité dbát na tepelný komfort - aby nedošlo k podchlazení. A taky nechladit třeba půl hodiny

14. bře 2021

@lenice31 Děkuji. V odborné literatuře se všude uvádí teplota kolem 8°C Ja to schválně zkoušela a už mi to přijde vyloženě studený. Tak jsem záměrně nepsala vlažnou, aby to pak třeba někdo nějak nereguloval a nedošlo by k žádanému chlazení postiženého místa. Ono je potřeba zamezit podchlazení spíš třeba zabalením do deky apod.

14. bře 2021

@plksv Noo, jako malý puchýřek bych já osobně za sterilních podmínek asi taky píchla. Ale nějaké rozsáhlejší puchýře rozhodně ne, tam právě puchýře slouží jako takové sterilní krytí, to se pak řeší až v nemocnici. Ono zavlečení infekce do popáleniny je hodně velká komplikace hojení, takže na všech kurzech, a na tom o dětské první pomoci obzvlášť, zdůrazňovali nepropichovat...

14. bře 2021

@escapelle Děkuju moc za komentář. Vidíš, zrovna s tou rukou sem tu hodinu zápasila! 🙈 V poznámkách mám ruka, tak sem to dohledávala a v jedné atestační práci o popáleninach sem právě našla - dlaň s pokrčenými prsty 🤷‍♀️ Takže sem si to přebrala spíš něco jako pěst...Zkusím ještě pohledat.
A s tím propíchnutím a strháváním - ony ty kurzy PP a i tenhle můj počin jsou pro laiky. Tam je to bráno asi jinak než už pak v nemocnici a na specializov.pracovištích, kde už je přímo odborná péče...Opravdu na všech kurzech i přednáškách, všude striktně uváděli nepropichovat z důvodu rizika zavlečení infekce. To už v nemocnici nehrozí...Teda nemělo by.
Ale musím říct, že to strhávání i s kůží mě hodně překvapilo!
Nám třeba na tom kurzu PP dětem dr říkala přímo případ co zažila - kdy rodina měla kotel na ohřev vody a měli tam nastaveno max 40°C, aby se děti neopařili. Přišel údržbář, při kontrole to dal na max, ale už to nechal tak. A děcka se šli večer koupat, pustili jen teplou jak byli zvyklí a ten větší tam toho malého ze srandy hodil... ještě v oblečení 😢 No přiškvařilo se mu to a rodiče jak chtěli rychle pomoct, tak mu strhli kůži z celého těla 😢 A to prý bylo fatální. Takže ona několikrát zdůrazňoval, nesundávat, raději ani pokud si nejsme jistí.

14. bře 2021

@cuma Věřím, musí to být hrozné. Hlavně, že to dobře dopadlo 🙏 On každý na takový stres reaguje jinak, obzvlášť u vlastního dítěte

14. bře 2021

@mku Taky pevně doufám, že to nebude nikdo potřebovat 🙏 Spíš něco jako - kdo je připraven, není ohrožen 🙂

14. bře 2021

Ještě bych doplnila sundat šperky z postiženého místa, protože popáleniny otékají a může dojít k přiškrcení, například prstu (prstýnek). V tomhle případě má přednost sundání prstýnků i za cenu strhnutí puchýře.

14. bře 2021

@hanica83 možná je to myšleno tak,že se to musí udělat hned? Což mě přijde i logické.kdyz se mi dize opaří v kuchyni, první co udělám,servu to a běžím do koupelny - teplo už nepůsobí.nedejboze,když je to někde ještě dál od vody. běžné oblečení se horkou vodou snad ale ani nepriskvari?Nepriskvari se to jen když jde o oheň? ....Ale třeba silonky a umelotiny,to člověk nesunda😞
Nicméně popáleniny jsou i moje noční můra.
Kamarád nesl panvicku s horkým olejem a nalil ji synovi na hlavu 😭😭

14. bře 2021

@wikki07 Ano, děkuji. Já to tam nějak nedávala, že u dětí ty šperky, hodinky...moc asi nejsou. Ale určitě je to tak.

14. bře 2021

@jancazao o takovém chlazení popálenin, jsem nikdy neslyšela, přijde mi neefektivní. Vodu jste určitě zvolila správně. Červené fleky mohl mít ze stresu, horka, zimy... vlastní zkušenost. Do nemocnice bych jela i tak.

14. bře 2021

@escapelle No přesně, na to sem se taky hned ptala - jak se může přiškvařit oblečení vodou?? A prý, že pokud je to opravdu vřelé, tak to přiškvaří i tekutina 😔
A přiškvaří se to prý okamžitě 🤷‍♀️
Jinak určitě, i jak píšu v prvním bodě, co nejdříve zamezit působení tepla. Ale pokud nevím, zda to nedrží na kůži, tak prý opravdu raději chladit přes to. Říkal nám to na přednášce i šéf záchranky z Hradce.
Ale zrovna Tebe tu proboha opravdu nechci nějak poučovat, to bych si nedovolila!
A popáleniny plus dušení sou i moje noční můra

14. bře 2021

@wikki07 Souhlas

14. bře 2021

@hanica83 já to tak vůbec neberu.a co se první pomoci u popálenin týče,taky to naštěstí znám jen z kurzů a školení.takze jsem na tom stejně jako ty😂
Ono hodně záleží,kdo to školi. Nejhorsi zkušenost mám s červeným krizem.oni ucej stále 20let stary postupy.Jakože stále spendlit jazyk, sahat do pusy a nutnost umělého dýchání.
Takže to je těžký no. Člověk musí věřit tomu kdo ho skoli a třeba se i pak zajímat dal.a ne to brát jako bernou minci.
Mě přijde logické sundat, určitě bych to udělala, ale taky sited minimálně vyhledam další informace, protože mě to zajima.
Takže určitě je tvůj článek fajn počin 👍👍

14. bře 2021

@escapelle a nebo to prostě v první moment zkusit zda to sundat jde a v tom případě sundat,pokud se to priskvari, nechat...🤷‍♀️

14. bře 2021

@escapelle Díky🙂 A určitě záleží hodně na tom, od koho informace jsou. Já třeba fakt hltala toho šéfa záchranky v tom Hradci, co nám přednášel na farmačce. Měl milion příběhů z terénu, mluvil strašně chytře, ale věčně...a navíc ještě hroznej fešák 😀
A pak taky pro mě byl fakt skvělý ten kurz od Míši Knězkové PP dětem! A já sem právě hroznej badatel a věčnej student, jak mi něco není jasný, hned hledám články, pediatrie pro praxi a už jedu, třeba do rána 😀🙈 A pak se v tom ještě zamotám 🙈

14. bře 2021

@escapelle A přesně jak píšeš - zkusit sundat určitě, pokud to nejde, tu vrstvu co drží na kůži nechat...

14. bře 2021

@hanica83 v tehle článcích určitě pokračuj, pokud budeš mít čas 🙂 je dobre si ty věci v hlavě srovnat, uložit a ideálně nikdy nepoužit.
Jeden příklad kdy se fakt PP hodí... Nedávno nás triletak přišel, brečel a ukazuje do nosu.. manžel hned panika, záchranka, má tam korálek a docela hluboko... No mě se ho naštěstí hned podařilo vymáčknout, bo smrkat jsem ho nenutila, pořádne to ještě neumí.. a pak jsem našla na googlu jako rychlou radu použít odsávačku na rýmu na vysavač... Ale v tu chvíli mě to fakt vůbec nenapadlo

15. bře 2021

Ještě článek o resuscitaci novorozenců a dušení, toho se rodiče asi nejvíc bojí 😊. I když touhle formou je to složitější na vysvětlení

15. bře 2021

@wikki07 Oboje už je v procesu 🙂

15. bře 2021

@hanica83 Moc děkuji za takové články. Četla jsem před rokem příběh maminky, které se opařila holčička a asi za měsíc se mi všechny ty informace úžasné hodily, když se mi opařil syn 1r+2m čajem na ruce. Nebyla bych si uvědomila vážnost té situace a určitě bych ztratila dost času, takhle jsme hned chladili (to by nás napadlo tak jako tak) ale i volali záchranku, což bych si jinak určitě netroufala. Zahojilo se mu to parádně, nemá tam po té spálenině ani stopy (měl to hraniční jak vážností, tak rozsahem cca těch 5%), ale byla jsem opravdu ráda, že jsem na ten článek předtím připadla a něco nezanedbala. Takže super, raději nepotřebovat, ale nebýt zaskočen.

23. bře 2021

Díky za článek. První pomoc v těch nejhorších případech mám naštěstí vygooglovanou horem dolem, ale zajímala by mě prvni pomoc při male popálenine, se kterou nikam nemusim. Tam už jsem četla asi bambilion protichůdných rad, ze si z toho nepamatuju nic (ja si naštěstí vzdycky spalin jen malinke místečko, takže to řeším tak, ze s tim nedělám nic).

23. bře 2021

(Nic kromě chlazení myslim).

23. bře 2021

Ja jen poopravim/doplnim. Do roka veku nikdy kojence nijak nechladime. A "ruka" jako 1% se bere pouze dlan bez prstu - stejne jako u dospelych.

23. bře 2021

Na kurzu (manzel byl) zminovali ty nabijecky, ktere ma hodne lidi doma volne zapojene cely den a me by teda ani poradne nenapadlo, ze je to takova hrozba... a pry jsou ty urazy z nich vcelku caste a osklive...😔

23. bře 2021

Začni psát komentář...

Odešli