Když se tak zpětně zamýšlím nad vývojem našeho ekzému:
Co všechno bylo špatně?
V porodnici dávají "obyčejné" počáteční mléko (ne s naštěpenými aminokyselinami). Nejsem lékař, ale řekla bych, že bez jistoty, že dítě nemá alergii na kravské mléko (ABKM), by se tato podávat neměla. Maminky se obyčejně do pár dnů rozkojí a další umělé mléko pak již není potřeba.
Bohužel se stává, a to velmi často, že maminky jsou domů poslány dřív, než se rozkojí. Je jim pak doporučeno v "zajetém" umělém mléku pokračovat. Maminky také většinou nejsou lékařky a neví, že jeho používáním mohou svému miminku škodit, pokud se mu projeví sklony k alergii.
Alergie je mnohdy záludná. U někoho se projeví blinkáním, u jiného průjmy. V našem případě to začalo seborhoickou dermatitidou, suchou kůží a postupjícím ekzémem.
Dětská lékařka věděla, že jsme zezačátku přikrmovaly umělým mlékem. Až s neúspěšnou léčbou ekzému nás objednala na alergologii, a to až v půl roce věku (kdy se prý dají dělat testy na ABKM).
O přístupu kožařky jsem již psala v článku Ekzém I... Její odmítání toho, že by ekzém mohl být spojen s alergií, mi v dnešní době připadá neuvěřitelné. Všude čtu a všichni vědí, že tu souvislost je a nejčastěji právě s mlékem, a ona mi řekne: "To je úplně jedno, co jíte, v čem perete... Malá k tomu má prostě sklony... Ono to zmizí... Dáme kortikoidy..."
Neznalá věci jsem asi před 2 měsíci koupila další umělé mléko - naštěstí jsem ho použila jen 2x, při hlídání (bohužel i maminka někdy musí k lékaři...).
Takže - trochu se mi teď otevírá nůž v kapse, když přemýšlím o našem zdravotnictví.
Mám v plánu poslat pár e-mailů, třeba to zdravotnickému personálu otevře oči. Aspoň propříště:
Opravdu je správné dávat novorozencům umělé mléko s kravskou bílkovinou, na kterou si mohou vypěstovat alergii? Nebylo by lepší podávat speciální mléko? Pokud je dražší, myslím, že by si řada maminek jistě sama připlatila. Já například při dalším porodu si ho vezmu rovnou s sebou!
Podpoří mě někdo??
I u si chodili maminky pro mlicko a nekolikrat jsmr dostali i my, protoze deti nerozkojenych plakali hladem. I kdyz jsem malou mela hodiny u prsu, tak se nekdy dost nenajedla a pak jen plakala. Je pravda, ze nikdo nerekl z ceho to je, ale kdysi se to delalo tak, ze zeny, kt mely mleka hodne, odsavaly pro miminka maminek, kt se jeste nerozkojili. Nevin proc to ted taky tqk nedelaji.
Mělo by se o tom dát vědět do světa víc - já k tomu přišla až nedávno přes kamarádku přes tyhle stránky.
@kajalka On personál porodnice se snažil o rozkojení vehementně, až mě to bolelo 😉 Přesto jsme po 3 dnech odcházely z porodnice nerozkojené a jelikož byla sobota a jsme z vesnice, jely jsme rovnou do lékárny pro UM, které nám doporučili v porodnici... A vypotřebovaly jsme ho celé - pod dozorem pediatričky...
@kajalka to snad ani nemá cenu komentovat ... je to smutné, ale většina "pomoci" v porodnici spíš kojení škodí
@hamat27 ani nižší hmotnost automaticky neznamená dokrm a to navíc ještě um, spi š doporučuju si o kojení néco nastudovat (pro odpich www,modrykonik.cz/jak-kojit a https://www.modrykonik.cz/kojeni 😉) a nebát si najít třeba už vˇtěbotenství dobrou laktační poradkyni (a i tam ale bacha, takhle se někdy označují i osoby, co jsou spíš škodičky kojení, když pak čtu ve skupině Laktační poradna ty rady, jaké maminky od přivolané "LP" dostaly)
A znalosti (nejen) pediatrů ohledně kojení a taky ohledně potravinových alergií, to je obvykle jedno velké zoufalství ☹
Proto chci zdravotníkům, se kterými jsme přišly do kontaktu, napsat e-mail. něco dělat musím!
Tak poslán mail první kožařce, se kterou jsme přišly do styku (ta nás nakonec po víc než 2 měs neúspěšné léčby poslala do FN na dětské kožní), a také na novorozenecké oddělení Mulačovky.
Kožařka se ozvala, že se omlouvá, že ABKM nepovažovala za pravděpodobnou, jelikož myslela, že malá je výhradně kojená. Což v době, kdy jsme ji navštěvovaly, byla. Bohužel ne od narození...
Začni psát komentář...
Já teda čumím jak puk, že někde nasazují UM rovnou? To bych je hnala, cpát mi to do dítěte!