Vrátíte se po dni stráveném na koupališti domů a vaše dítě stále kašle a pokuckává? Možná se jen nalokalo vody z bazénu, říkáte si. Jenže ono může jít o sice vzácné, ale o to nebezpečnější suché utonutí. Může k němu dojít u vás doma nebo na zahradě. Stačí vdechnout trochu vody a je zaděláno na pěkné potíže. O co jde, jak k němu dojde a hlavně: jak mu předejít?
Zní to poněkud nelogicky, že? Přitom až 10 – 15% utonutí tvoří právě ta suchá. Nemusí k nim dojít hned, ale i za desítky minut či hodin po plavání a koupání. Utopit se můžeme nejen pod hladinou vody, ale lze mu podlehnout i po krátkém a obvykle náhlém ponoření. Suché nebo sekundární utonutí nastane tehdy, když vodu polkneme a dostane se do našich dýchacích cest. Tato zbytková tekutina vyvolá křeče, které vedou k dalším komplikacím při dýchání a mohou vést až k nedostatečnému okysličení a udušení.
Pojmenování suché či sekundární tonutí se používá proto, že k utonutí nedojde potopením se pod hladinu vody.
Z médií je znám i případ chlapečka, který zemřel hodinu po tom, když dováděl s kamarády v bazénu. Půlhodiny poté v dobré náladě odešel z bazénu a šel s rodiči domů, kde si začal stěžovat na velkou únavu. Šel si lehnout. Na tom nebylo nic neobvyklého. Děti slunce a voda unaví. Když se však po chvíli na něj šla podívat matka, zjistila, že už nedýchá. Patolog potvrdil, že zemřel na zadušení z utonutí - takzvané sekundární utonutí.
Pokud se dítě náhle napije vody nebo nějakým způsobem bojuje ve vodě, které se napije a nedojde ke křečím a suchému utonutí, může jej ohrozit sekundární utonutí. Jde vlastně o opožděné utonutí tekutinou, která zůstala v dýchacích cestách člověka. Dýchací cesty a plíce, ve kterých je byť jen trošku vody, již nejsou schopny tělu dodávat potřebné množství kyslíku a postupně dochází k plicnímu edému (otoku) a tvoří se další tekutina. Následek může být i smrtelný.
Nejčastěji k tomuto druhu úmrtí dochází během spánku. Voda v plicích může vyvolat zvracení a následné udušení. Dokonce až 24 hodin po plavání nebo koupání se může do plic dostat tekutina. Sekundární utonutí tedy může nastat i tehdy, když už je člověk mimo bazén, i za několik hodin.
Ne vždy si můžeme všimnout, zda dítě nespolklo vodu z moře, či bazénu nebo se mu nedostala do dýchacích cest, vždyť nakonec při potápění je to docela běžné. Ale jsou jisté náznaky, při kterých je třeba zpozornět. A pozor! Rozhodující může být každá sekunda, pozorně sledujme příznaky:
Při těchto příznacích neváhejte, a co nejdříve vyhledejte odbornou pomoc. Lépe, když půjdete zbytečně, než pozdě! Lékaři vodu z plic dítěti mohou vypumpovat, ale nikdy nelze předem určit, zda dítě bude či nebude mít i jiné komplikace. Přičemž náchylnější na problémy s plícemi jsou astmatické děti.
Hrajete si s dětmi ve vodě? Oblíbené vyhazování do vzduchu a následný pád do vody je přitom docela nebezpečné. Víte, jaký tlak může nastat v jeho dýchacím ústrojí a jak se mu tam může nahrnout voda? Křeč při pádu do vody může například vyvolat křeč hrtanu a dítě se může udusit.
Při potápění malých dětí je vhodné vybrat potápěčské brýle s překrytými nosními dírkami, aby se přes ně nedostala voda dále do dýchacího traktu. Možná je to pro dítě méně pohodlné, ale určitě se to vyplatí. A i přestože bude dítě na vodu dobře připravené a vybavené, stejně je nutný neustálý dohled dospělého člověka, nejlépe rodiče.
Další názor o tomto nebezpečí si můžete přečíst v podobně laděném článku.
Zdroj informací: nasenavody.cz a today.com
Zdroj fotografií: pexels.com a today.com
nikdy jsem si nos nezacpavala.
@michaela859 věřila bych instruktorum. Bud v klidu
Článek je zmatený a obsahuje chyby. Akorát to děsí maminky. ☹
Čerpala jsem z relevantních zdrojů. Cílem není vystrašit, ale upozornit 😉
@evapple doporučuji přečíst článek od @cervenejablko a tento článek upravit/smazat.
Je opravdu mimo mísu 🙄
@gradan
@pipetulaa diky. Snad se to pohne
Jiný úhel pohledu a už z toho hon na čarodějnice, že? 😉
@evapple co jsou tvé relevantní zdroje? odkazuješ se na článek z Nasenavody, kde není uveden ani autor. Nejde o žádný hon na čarodějnice, ani o jiný úhel pohledu. Můžeš dát odkaz na nějaký článek psaný lékařem?
@betelgeuzz to uz jsem tu psala. Komentar zmizel. Stejne jako ten, kterym jsem odkazovala na muj clanek. A pak ten, kterym jsem komentovala mizeni mych komentaru 😆 odhaduji, ze tyhle tu taky dlouho nevydrzi. 😆😆
@cervenejablko tak uvidíme 😉
Ano, smazala jsem útočné komentáře a odkaz na podobný článek, to je - myslím, nefér dávat ho k podobnému tématu, ne? Také Vám pod něj nepíšu osočující komentáře. Tak buďme slušní 🙂
@evapple chapu, ze je to neprijemne, cist, ze to, co jste vytvorila, neni ok. Clanek jsem napsala, abych rozmotala tuto motanici, ktera dle meho jen desi maminky. Z toho duvodu jsem odkaz na nej umistila sem. Napsala jsem ho z dobre vule a bez naroku na honorar. Jedine, co jsem "dostala" a co me potesilo, jsou komentare maminek, ty mi potvrdily, ze to melo smysl. Uz nekolik let se zabyvam vyukou prvni pomoci a verte, ze neni nic otravnejsiho, nez narazet na stale ty same strachy a myty o poskytovani prvni pomoci, protoze se neustale siri svetem. Proti prosim, prectete si neco dalsiho o tonuti a opravte chyby, ktere v clanku jsou. Nebo tu nechte odkaz na muj clanek, ktery problematiku osvetluje. Diky.
@cervenejablko v žádném případě jsem nechtěla nikoho vyděsit, to snad chápete, ne? Uvedený zdroj jsem pro jistotu poslala známé: zdravotní sestře, a ta na něm nic špatného neshledala. Jde jen o interpretaci.
Děkuji za doplnění, uvedu Váš článek jako možnou alternaci. Jen si, prosím, všimněte, že jsem pod něj nenapsala ani písmenko, natož špatné či odkazující na můj článek. Jako nastávající maminka chci znát všechna úskalí, která mohou na mé dítě číhat. Ať jsou jakkoli nepříjemná. 🙂 Tímto bych tento hon ráda ukončila, souhlasíte? 😉
@evapple pokud mam ve svem clanku chyby nebo v nem neco chybi, budu rada za doplneni nebo opraveni. Rada si rozsiruju obzory a rozhodne to nepovazuju za "hon na carodejnice". Nepisu, ze ten zminovany pripad "opozdeneho utonuti" se nemohl stat. Jen vysvetluju, co to je suche, mokre, sekundarni tonuti atd. Mmch. Myslim, ze to byla kachna, ale nemam to jeste potvrzene, tak to zatim nechme byt.
@evapple Taky chci znát všechny úskalí, která mohou na dítě číhat, i když jsou nepříjemná. Ale musí to být na základě ověřených informací a k tomuto jsem žádné ověřené informace nenašla.
Páni, to je reakcí 🙂 Aspoň k něčemu ten článek byl. Zájem o ne tolik známé úskalí, která mohou potkat děti. Jak jsem už ale psala: kamarádka - zdravotní sestra s tím nemá problém....
@evapple mrkni prosim na tu stranku s tim clankem nasenavody a komentar pod nim.
Ten koment vlastne vysvetluje, ze ten pripad ktery zminuje, se NEMOHL TAKTO ODEHRAT. Dite, ktere odchazi od bazenu po svych a dycha, nemuze za 3 hodiny umrit na utopeni. Prosim, nechces ten svuj clanek uplne smazat, kdyz uz je vyvracena pravdivost a spolehlivost zdroje?
Ověřený zdroj beru lékařsky podložený materiál, skripta, prostě něco, kde jde vidět, že tomu psal někdo, kdo tomu rozumí.
Kolik asi musí být vystrašených maminek, že svému dítěti mohly nevědomky ublížit? Taky chodíme na bazén, kluci pod vodou, teče jim voda ušima, nosem, pusou a ano, jsou unavení tak, že mi usínají vestoje.. Kolikrát si loknou nebo v zápalu "boje" našplíchají do pusinek. To bych s nimi pak už nemohla na bazén nikdy, jelikož bych na základě toho článku skončila na antidepresivech z nervů, kdy se mi mohou utopit ve spánku nebo později odpoledně.
@evapple je rozdíl, mezi informovat a šířit nepravdivé informace. Četla jsi ten komentář pod původním článkem od lékaře?
@evapple myslela jsi to dobře. Ale to, o čem píšeš se nemůže stát. 😉 Co je třeba reálné nebezpečí, že topící člověk v reálu vypadá jinak, než vve filmu. To málokdo ví a určitě by to ctělo větší osvětu. Někde jsem k tomu viděla pěkný článek, můžu ti poslat odkaz a můžeš napsat třeba o tom. 😉
tak to nevim,děti sou pod vodou furt a nalokaly se nejednou
Dobrý den, prosím, ujasněte si základní biologii člověka. Pokud dítě vodu SPOLKNE, jde voda do žaludku. Pokud dítě vodu VDECHNE, jde do plic.
Myšlenka, že dítě vodu spolkne a následně mu zakřečují dýchací cesty z důvodu vody v plicích je nesmysl 🙂
Panebože to je zase článek. Nezlobte se.Jsem taky zdravotní sestra a taky máma čtyř dětí a opravdu bych to raději smazala.
Připínám sem odkaz na daleko důležitější článek na toto téma, doporučuju pročíst i komentáře, kde autorka konzultovala se zachranáři a lékaři. Toto beru jako nesmyslné šíření paniky a neověřených informací.
https://www.modrykonik.cz/blog/cervenejablko/article/tonuti-suche-mokre-sekundarni-w6phgu/
@admin Proč zde tento článek pořád existuje? Obsahuje dezinformace, které si maminky v nastávajícím létě mohou přečíst a brát je vážně!! Nerelevantni zdroje, při googlení je hned první odkaz vysvětlující suché topení ... Jako dětská plavecká lektorka se přimlouvání za smazání takovéhoto děsivého článku!!! Z Vinted určitě neplynou tak stupidní informace, a přesto je tu potírán mnohem víc, než bludné články.🤬😡
Začni psát komentář...
No tak tento clanek me docela vydesil,syn se potapi od 6mes,chodime na plavani kde nam.prave tvrdi ze naopak ho to nauci aby se nelekl a nenadechl se pod vodou,ale ssamozrejme ze uz si nekolikrat lokl vody :(