evapple
31. srp 2017
2756 

Mohou jíst děti houby?

Chodíte s dětmi do lesa? Kromě čerstvého vzduchu, klidu a záplavy zeleně možná v těchto dnech narazíte i na houby. Dětem spíše imponují barevné hlavičky muchomůrek a holubinek, vaše srdce spíš zaplesá nad hříbkem nebo bedlou. Cestou domů pak v duchu plánujete, jak si pochutnáte na smaženici nebo houbové omáčce.  Věděli jste ale, že pro děti mohou být houby nebezpečné? 

Proč ano

Houby obsahují kolem 90 % vody ( zatímco např. tučné vepřové kolem 50 %) , vlákninu a řadu minerálních látek jako např. draslík, vápník, hořčík, ve stopách železo, měď, fosfor, fluor, kobalt, titan a další. Mají zanedbatelnou energetickou hodnotu, což z nich dělá potravinu vhodnou i do redukčních diet. A co teprve ta vůně!

Proč ne

Bohužel kromě všech výhod ve stravě mají houby  mají velkou schopnost vyvolávat alergie. Jejich součástí je chitin. Opakovaně bylo prokázáno, že polysacharidy vyskytující se v živém organismu v buňkách vázané na bílkoviny nemají příliš dobré vlastnosti (především v horší stravitelnosti). Při následném trávení v žaludku se mohou uvolňovat látky, které se chovají jako alergen. Proto buďte se zařazováním hub do jídelníčku dětí opatrní.

Po černobylské katastrofě v roce 1986 je dosti diskutován obsah tzv. těžkých kovů, protože houby je vstřbávavají z půdy a koncentrují je v sobě. Kromě jedovaté rtuti a olova v nich najdete vyšší hladiny kadmia. Bez významu také není fakt, že si rády ukládají kovový prvek radicesium. To bývá ve zvýšených koncentracích nacházeno zejména u hřibovitých hub, skupiny bedel, ale i osaměle rostoucích žampionů. Proto je nesbírejte poblíž hodně frekventovaných komunikací.

„Je prokázáno, že některé houby mají schopnost zadržovat těžké kovy, ale víš co byste toho museli zkonzumovat, aby to začalo být na škodu? Stráááášně moc!“ Kutcher z diskuzního fóra Mohu dát dvouletému dítěti houby?

Zcela nevhodné je to zejména u těch v předškolním věku. Houby se mohou mimo jiné podílet na kombinované alergii s dalšími alergeny ve stravě či v životním prostředí, která se léčebně velmi nesnadno zvládá. Tzv. alimentární alergie (alergie z potravin) na houby se může projevovat těžko vysvětlitelnými průjmy při jinak vyvážené stravě.

Jak na ně

  • Úplně nejlepší jsou v tomto ohledu např. žampiony či hlíva ústřičná z obchodu. Ne všechno kupované je špatné, a právě v tomto případě to platí dvojnásob. Uměle vypěstované houby nemají možnost si vzít z půdy těžké kovy, čímž jsou pro dětské zdraví jednoznačně přínosnější.

„Na žampionech nevidím vůbec nic špatného. Moje holky je jí, a nikdy jim zle nebylo. Dalo by se polemizovat o těžkosti trávení např. ze smaženice, ale třeba kuřecí maso na žampionech je v pohodě.“ lucka_zaoralova z diskuzního fóra Může 13 měsíční dítě žampiony?

  • Pokud se přece jenom rozhodnete podělit se s dětmi o úlovek z lesa, nezapomeňte houby důsledně tepelně zpracovat (minimálně 20 minut). Také šetřete přidaným tukem, ten z pokrmu udělá ještě hůře stravitelným. Na to pamatujte i když děláte smaženici jen pro dospělé. Houby samy o sobě pustí vodu, ve které se následně podusí.

"...taky jsme synovi dávali houby mnohem později, až kolem třetího roku. Hlavně řádně tepelně zpracované." loafeer zdiskuzního fóra Dáváte 1,5 dítěti jsít houby? 

  • Pokrmy z hub se snažte servírovat nejpozději k obědu. Na noc působí jak v dospělém tak v dětském žaludku jako kámen. O houbovém guláši k večeři si raději nechte zdát. 🙂 

„Houby by se správně do 3 let neměly, jsou těžké na trávení. Ale záleží na daném dítěti. Moje dcera je moc nesnese ani teď v 5 letech. Dvouletý syn sem tam ochutnal, ale jen fakt kousek a zatím mu nikdy nic nebylo.“ Slunicqqo z diskuzního fóra Dáváte 1,5 ročnímu dítěti houby?

  • Smaženici si dejte vy, dětem ji „nařeďte“ např. s těstovinami nebo bramborem.Houby jako samostatný chod jsou pro ně nevhodné.

„Kamarádka žije v zahraničí a tam jim řekli, že od roka může všechno. Takže dává i houby. Asi bych nedělala dítěti smaženici, ale myslím, že pár žampionů v polévce ničemu nevadí.“ Betelgeuzz z diskuzního fóra Může batole polévku s žampiony jako pyré?

  • Při úpravě pro děti se snažte vyhnout zbytečnému použití tuku, smetany a ostrého koření.

„Dceři dáváme houby asi tak od roka a půl, měla je vždycky v polévce. Od dvou let je pravidelně baští v omáčkách a občas i obalované a nikdy s nimi neměla problém. Záleží na dítěti, jak je snese. Pokud s nimi nebude mít problém, nějaké věkové hranice bych vůbec neřešila.“ iva_kucerova z diskuzního fóra Dáváte 1,5 ročnímu dítěti houby?

  • Houby zpracujte pokud možno ihned po příchodu z lesa, maximálně do druhého dne. V tom případě je skladujte v lednici. 

"Houby zpracovávám do druhého dne. Jednak se v nich namnoží červi, za druhé oschnou nebo chytnou plíseň. Když zrovna nemáme na nic houbového chuť, podusím je na sádle a zmrazím. Takto vydrží i rok." veraga z diskuzníh fóra Jak dlouho vydrží houby v lednici

  • A nikdy nezapomeňte na babičkovskou radu nepít na houby mléko. Mohlo by totiž vyvolat zvracení.

Zdroj informací: Rodina

Zdroj fotografií: Pexels

#zdravi_nemoci #recepty_vyziva 

Začni psát komentář...

Odešli