Nevím jak vy, ale já jsem se vždycky kynutého těsta bála jako čert kříže. „Jak je to s tím droždím? Má rádo teplo nebo chlad? A co když nevykyne? Proč musím tak dlouho čekat?“ A v neposlední řadě mi už jen to slovo „kynuté“ evokovalo, co se asi stane s mými boky, když to s ním přeženu. Přitom je tahle klasika našich babiček tak jednoduchá na přípravu a flexibilní co do použití (od sladkých moučníků, vánoček, mazanců přes slané copy se slaninou až po italskou pizzu). Když ho navíc obložíte ovocem a uberete cukru, máte lehkou sladkou tečku ke kávě, aniž byste přibrali.
Byl zrovna takový ten upršený den, a já se rozhodla zpříjemnit si ho nadýchanými buchtami s tvarohem a hrozinkami. Prostě klasika ke kávě a kníže jako od Boženy Němcové (i když já mám zrovna rozečteného dalšího Jo Nesba….). A protože jsem měla víkend sama pro sebe, tak jsem se rozhodla pro poloviční dávku. To, co vidíte na fotografiích, tedy vynásobte dvakrát a vyjde vám z toho milionová dobrota, která ani nestihne vychladnout.
Jako první si uděláme kvásek. Je důležité použít opravdu čerstvé droždí. To rozdrobte do misky, přidejte cukr a rozmíchejte na řidší kašičku. Zprvu to jde ztuha, ale droždí se díky sladkému cukru brzy rozpustí. Poté přidejte 50 ml vlažného mléka (opatrně, nesmí být moc horké jinak by zabilo kvasinky v droždí) a dobře rozmíchejte. Nakonec posypejte lžící mouky, přikryjte čistou utěrkou a nechte asi 10 minut být.
Mezitím si do velké mísy prosejte mouku. Dřív jsem tento krok vynechávala, přišel mi naprosto zbytečný. Jenže mouka se tímto malým krokem navíc provzdušní a hezky se s ní pracuje.
Přidejte vanilkový i klasický cukr, špetku soli (nebojte se, hezky zvýrazní chuť buchet) a kůru z citrónu. Ten dobře omyjte a do mísy nastrouhejte pouze jeho žlutou část, ta bílá je hořká.
A ještě si rozpusťte máslo, klidně na sporáku nebo mikrovlnné troubě, do těsta ho budeme potřebovat vlažné. Stejně jako mléko, které by mělo být při pokojové teplotě. Jak už víme z přípravy kvásku, příliš horké tekutiny si moc nerozumí s kvasinkami, díky kterým těsto vykyne.
Po deseti minutách by kvásek měl zdvojnásobit svůj objem, mít bublinky a příjemně vonět po kvasnicích.
Takto připravený kvásek přidejte do mísy s moukou, cukry, solí a citrónovou kůrou. Oparně přilijte vlažné máslo, mléko a nakonec i dva žloutky. Mě „hupsly“ do kvásku, takže je na fotografii sotva postřehnete, ale jsou tam, opravdu.
Následující fázi mám moc ráda. Všechny ingredience v míse spojte pomocí vařečky v hladké a kompaktní těsto. Když pospíchám, svěřím tuhle činnost svému Thermomixu. Dnes jsem ale měla náladu použít sílu paží a vařečky, a tak jsem si sedla k mému oblíbenému seriálu a hnětla a hnětla…
Asi po deseti minutách jsem sice necítila ruku, ale výsledkem bylo těsto, v kterém se dělaly bublinky, nelepilo se na stěny mísy a drželo tvar. Pokud se těsto bude stále lepit, klidně přidejte ještě trochu mouky.
Bochánek těsta jsem na povrchu ještě jemně poprášila moukou, přikryla utěrkou a uložilo do peřin. Čím déle, tím lépe, minimálně však na dvě hodinky. Teď budou pro změnu pracovat kvasinky.
Po každé uplynulé hodiny těsto prožeňte vařečkou. Vyženete z něho vzduch, plaskne, ale díky tomuto triku posléze v troubě přímo ukázkově vyskočí.
Teď je ideální čas na přípravu náplně. Nechám to na vás, každá rodina má tu svou nejoblíbenější. U nás frčí tvarohová. Používám jen tvaroh v kostce, protože ten ve vaničce obsahuje více vody a dalších tekutin.
Takže tvaroh dochutím oběma druhy cukrů, přidám vajíčko a hrozinky. Kdo je nemá rád, ať je vynechá. Kdo je má rád, vylepší je předchozím namočením do rumu (pro děti do ovocného nebo černého čaje).
Po dvou hodinách (a jednom prohnání vařečkou) vyklopte těsto na vál a vyválejte na asi centimetr tlustou placku a nožem nebo rádýlkem rozkrájejte na kousky velikosti asi 5x5 cm. Záleží, jak velké buchty máte rádi.
Do středu každého čtverce dejte pořádný kopeček náplně, rohy spojte do ranečku a posléze vytvarujte do bochánku. Dejte si pozor, aby nikde nebyla škvíra, kterou by mohla utéct náplń, to by přece byla škoda, že?
Takto naplněné buchty jemně vykoupejte v rozpuštěném vlažném másle a pokládejte do rovněž máslem vymazaného pekáče. Buchty by měly být v másle doslova obalené ze všech stran. Jednak pak půjdou dobře od sebe, jednak chytnou hezkou barvu a hlavně po něm budou neuvěřitelně lákavě vonět.
Mezi jednotlivými bochánky nechte mezeru (asi jeden až dva centimetry). Nelamte si hlavu s drobnými nepravidelnostmi, výsledek bude perfektní, však uvidíte. Na obrázku vidíte stav před a po 15 minutovém nakynutí.
Rozpalte troubu na 180 stupňů a nechte buchty ještě 15 minut nakynout. A pak šup s nimi do trouby. Ta musí být opravdu rozpálená, jen tak buchty naskočí a zezlátnou.
Pekáč vložte do trouby a pečte 10 minut. Následně snižte teplotu a dopékejte dalších 40-50 minut do zlatohněda.
Buchty požadované propečenosti a barvy vyndejte z trouby, a nechte je zcela zchladnout. Jak vidíte, mě jedna buchta praskla, ale její „kamarádky“ ji podržely, takže náplň nevytekla.
Teď už je jen na vás, jestli vydržíte čekat nebo se do nich pustíte hned. Kdo chce, může pocukrovat moučkovým cukrem. Hezky podle gusta.
Pocukrujte, vyjměte, rozdělte na jednotlivé kousky a ještě vydržte až téměř do úplného vychladnutí. Je to asi nejtěžší moment celé přípravy, ale já vám věřím.
A co vy? Bojíte se ještě kynutého těsta? Já ho miluju! 🙂
Dekuji za recept, jsem na ne zvedava🙂.
Moc děkuji za recept, udělala jsem nám podle něj ÚŽASNÉ povidlové buchty 🙂 🙂
Začni psát komentář...
Děkuji moc za super návod, nikdy se mi kynuté těsto nepovedlo. Podle tohoto návodu se povedly