Příspěvky pro registrované uživatele se ti nezobrazují.
    evapple
    27. bře 2019    Čtené 2181x

    Co by mělo dítě umět před nástupem do školky?

    Povinný rok ve školce před nástupem do školy má naučit děti socializaci s ostatními vrstevníky a nastavit tak rovné startovací podmínky pro všechny. Co všechno by umělo dítě umět, znát a ovládat před nástupem do mateřské školky?

    Co si vybavíte, když se řekne mateřská školka? Pravidelné svačinky, vycházky, spaní po obědě a hromadu hraček? Také zde vzniklo nejedno přátelství na život a na smrt nebo první lásky z pískoviště. Možná o tom ani nevíte, ale kromě toho všeho vás učitelky formovaly tak, aby jste byli připraveni na nástup do první třídy.

    Následující seznam je spíše orientační, každé dítě je jiné a také požadavky školek se liší. Některé jsou striktnější, ty tolerantnější počítají s tím, že děti se mnoho naučí v kolektivu.

    I když vám školka nedá seznam dovedností, které by mělo vaše dítě zvládat, může je považovat za samozřejmé. V každém případě se počítá s tím, že paní učitelka dětem pomůže a tyto dovednosti je bude učit. Je důležité, aby rodič spolupracoval.

    Dítě by mělo:

    • Znát své jméno a příjmení, k dobru by mělo znát svůj věk a kde bydlí
    • Poznat svoji značku, kterou dostalo pro označení místa na ukládání věcí
    • Poznat svoje oblečení a obuv. Je dobré dítěti ráno při oblékání říkat, co má právě na sobě a jaké s sebou bude mít náhradní oblečení
    • Umět se svléknout, při oblékání může mít nedostatky (problémy se zipem, s knoflíky, s punčochami) – mělo by umět říct paní učitelce, s čím potřebuje pomoct.
    •  Umět  se zout a obout, pokud má boty s tkaničkami, mělo by umět zavázat tkaničku – čtyřleté děti by ji měly umět se samozřejmostí, mohou potom pomáhat mladším
    • Samostatně jíst lžící bez (velkého) bryndání a pít ze skleničky nebo hrníčku. Jídlo by po sobě mělo dojídat, ale pokud opravdu hlad/chuť nemá, nemělo by jíst násilím
    • Umět se samo vysmrkat.
    • S jistotou ovládat svůj močový měchýř. Ve školce jsou časové intervaly, kdy děti samostatně chodí na záchod, do té doby by dítě mělo vydržet suché nebo by se mělo umět ozvat, pokud potřebuje jít dříve. Paní učitelka dítě utře, šikovnější zkontroluje a také mu pomůže. Není velkou výjimkou, když dítě v zápalu hry prostě zapomene. Některé školky povolují plenu.
    • Být zvyklé umýt si ruce, když jde ze záchodu, když jde jíst, když je jakkoliv špinavé, utřít se do ručníku a vyčistit si zuby.
    • Umět chodit po schodech bez držení dospělého a také by se nemělo na schodech strkat s ostatními dětmi.
    • Umět po sobě uklidit hračky a pracovní nástroje na správné místo.
    • Umět pozdravit, poděkovat a pokud o něco žádá, mělo by to umět zdvořile (nevybafnout).
    • Umět vyjádřit, co potřebuje nebo co se mu líbí a nelíbí.

    I když vaše dítě něco neumí, ve školce se ji určitě naučí, není proto nutné vše násilně dohánět.

    Reakce a rady ohledně různých směrů výchovy ve školkách naleznete na jednom z mnoha diskuzních fór věnovaných tomuto tématu:

    Všechno se naučí

    Je velice důležité, aby dítě paní učitelce důvěřovalo. Nikdy byste dítě neměli zastrašovat ani paní učitelkou ani školkou. Pokud se vám něco na paní učitelce nelíbí, nikdy byste to s ní neměli řešit v přítomnosti dítěte – je ve vašem vlastním zájmu, aby dítě mělo paní učitelku rádo.

    Nástup bude trochu komplikovaný odloučením od maminky. Některé děti to ponesou opravdu těžce – a vy s nimi. Velice dítěti pomůžete, když nebudete ve stresu vy sama. Můžete své dítě chlácholit, ale musíte být pevně rozhodnutá odejít a odchod zbytečně neprodlužovat, naopak byste neměla odcházet tajně bez rozloučení. Je dobré dítěti vysvětlit, kdy se vrátíte a potom se opravdu včas vrátit.

    Na závěr si dovolím ještě zlatá pravidla mého oblíbeného spisovatele, pastora a filozofa Roberta Fulghuma. Vychází z kouzelné knížky Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce:

    „Všechno, co opravdu potřebuju znát o tom, jak žít, co dělat a jak vůbec být, jsem se naučil v mateřské školce. Moudrost mě nečekala na vrcholu hory zvané postgraduál, ale na pískovišti v nedělní škole. Tohle jsem se tam naučil:

    • O všechno se rozděl.
    • Hraj fér.
    • Nikoho nebij.
    • Vracej věci tam, kde jsi je našel.
    • Uklízej po sobě.
    • Neber si nic, co ti nepatří.
    • Když někomu ublížíš, řekni promiň.
    • Před jídlem si umyj ruce.
    • Splachuj.
    • Teplé koláčky a studené mléko ti udělají dobře.
    • Žij vyrovnaně - trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a tancuj a hraj si a pracuj.
    • Každý den odpoledne si zdřímni.
    • Když vyrazíš do světa, dávej pozor na auta, chytni někoho za ruku a drž se s ostatními pohromadě.
    • Nepřestávej žasnout. Vzpomeň si na semínko v plastikovém kelímku - kořínky míří dolů a rostlinka stoupá vzhůru a nikdo vlastně neví jak a proč, ale my všichni jsme takoví.
    • Zlaté rybičky, křečci a bílé myšky a dokonce i to semínko v kelímku - všichni umřou. My také.
    • A nikdy nezapomeň na dětské obrázkové knížky a první slovo, které ses naučil - největší slovo ze všech -DÍVEJ SE."

    Zdroje informací:Vaše děti a kniha Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce, Robert Fulghum, 2015

    Zdroj fotografií: Pexels.com

    evapple
    31. pro 2017    Čtené 914x

    Tipy, díky kterým letos opravdu zhubnete

    "Tak letos to vyjde. Od prvního ledna najedu na tvrdý režim. Žádné sladkosti, jenom ovoce. A budu chodit cvičit, na zumbu a pít jenom čistou vodu." Poznáváte se? Chcete, aby to letos opravdu vyšlo a vy jste do léta měla tělo bohyně? Prozradím vám, proč to v minulosti nevyšlo a proč to tentokrát vyjde.

    Pomalu, ale natrvalo

    „Do léta zhubnu 20 kilo.“ nebo „Tyyyjo, tyhle zlevněný šaty nutně potřebuju! Do měsíce oblíknu místo L tohle XS.“ Poznáváte se? A tak prvního ledna pak vyběhnete do mrazivého rána a….po sto metrech hledáte své plíce. Takže po příchodu domů začnete držet hladovku, v lepším případě velice přísnou bílkovinovou dietu. Ze začátku to bude hračka, protože po silvestrovském obžerství je jídlo to poslední, na co myslíte. Druhý den si pochutnáte na ovesné kaši s chia semínky a brokolicové polévce. A za týden máte kilo dole.

    „…zdravě jsem se naštvala a vrhla se na to z gruntu. Od té doby mám dole 24kg. Zatím jen jídlem, takže se klepu, ale do příštího roku jdu s předsevzetím hubnout a cvičit.“ Aronek z diskuzního fóra Předsevzetí: zhubnu – jakou máte motivaci?

    Gratuluji! Jak to oslavíte? Co takhle řízkem? Za odměnu, po týdnu tvrdého odříkání. Jenže spolu s řízkem to bude i oříšková zmrzlina, chleba s uherákem a tatranka pro vašeho prcka. Místo jednoho kila dole pak máte druhý den nahoře dvě.

    Zkuste to jinak: klidně si dopřávejte „normální“ jídlo. Namísto pěti knedlíků si ale dejte jen dva nebo je vyměňte za rýži. Z dvou krajíců chleba s máslem a džemem k snídani si dejte jen jeden.  O poobědový koláč se rozdělte s manželem nebo kamarádkou. Tímto tempem budete mít pocit, že se nešidíte, a zároveň budete jíst méně jídla. Při stolování si povídejte s statbími, žvýkejte pomalu a každé sousto si náležitě vychutnejte. Po měsíci takovéhoto „režimu“ budete mít dole sice jen tři kila, ale ručím vám za to, že se jen tak nevrátí.

    Už nikdy

    „Už nikdy nebudu jíst čokoládu a smažená jídla.“ Radikální výroky tohoto typu jsou po vánočním hodování stráveného v obležení táců s cukrovím a chlebíčků asi nejčastější.  Jenže už druhý den náš žaludek stávkuje proti bílému jogurtu k snídani, rajčeti k obědu a růžičce brokolice k večeři a oči zamilovaně hledí na poslední zbyteček bramborového salátu v lednici. Přece se nevyhodí, že jo. Dáte si jenom tenhle zbytek, a zítra začnete. Jenže zítra na vás budou dělat psí oči načatá Studentská pečeť. A další den zase něco jiného.

    Neodříkejte si to, co máte ráda. I když je to „nezdravé“.Mimochodem: i tři hlavy brokolice každý den mohou být po určitém čase „nezdravé“. Je to otázka úhlu pohledu. Jděte na to od lesa a povolte si každý den pouze jednu kostičku (kvalitní) čokolády. A návštěvu KFC jednou za 14 dní. Malé ústupky vaše tělo naučí, že drobné hříchy jsou v pořádku, protože právě ony dělají náš život tak vzrušující.

    „Člověk si má život užívat, zkoušet chutě, mít z jídla radost i požitek a ne se trýznit. Takže za mě žádná dieta, počítání kalorií. Ale vynechat nezdravé tuky, zpracované potraviny a naučit se zbytečně nesladit. Nic jiného v tom není. Před těhotenstvím jsem sundala za 4 měsíce 24 kg bez sportování, jen dlouhé procházky se psy. Ty 4 měsíce dali mému životu nový rozměr, a jsem za mě moc ráda. Podařilo se mi otěhotnět. Až budu mít po šestinedělí, chci v tom pokračovat dál a posunout laťku výš.“ martinaatru z diskuzního fóra Hubnutí, co vám opravdu pomohlo?

    Víc hlav

    Zapojte do svého snažení také partu kamarádek. Taková každodenní svižná procházka s kočárky je mnohem příjemnější s bandou spřízněných duší. Během té hodinky a půl spálíte 324 kalorií, dozvíte se nejnovější drby a tipy, které vám usnadní život. Třeba, že na opruzeniny je nejlepší omývání řepíkem nebo černým čajem.

    U nedělního oběda maminku požádejte jenom o dva bramborové knedlíky (jak už víme) a trvejte na svém. Při další návštěvě to na vás možná ještě zkusí jednou, ale na třetím obědu už na vás bude čekat uvařená batáta. No co? Brambor jako brambor. Jenže tenhle je plný vitamínů, betakaronů (vrátí vám zdravou barvu do tváří) a navíc fungují jako antidepresivum.

     „..tak jsem to nakonec zvládla a začala jsem dobře. Byli jsme pozvaní na oběd k našim. Měl být řízek a brambory. Mamka mi ten můj neobalila ve strouhance a opekla jen narychlo. Ani brambory jsem si nevzala, a jen si pokrájela zeleninu.“  misicka455 z diskuzního fóra Dělená strava: máte zkušenosti?

    Další výhodou zainteresovaných kamarádek je dobře známý „přítel na telefonu“. Využijete ho zejména ve slabších chvílích, kdy bojujete s touhou sníst místo jedné kostičky karamelové Milky celou tabulku. „Neblázni, ta fialová kráva ti to všechno vrazí do boků. Oloupej si raději mandarinku a představuj si, jak si seknou ty modré šaty s flitry. Už jsi tak daleko, přece si to nepokazíš. Zítra to na procházce probereme. Neboj, to bude dobrý. Ty to zvládneš.“ A taky že jo!

    Motivace

    Až vám bude opravdu nejhůř, vzpomeňte si na všechny, kteří vám nevěří. Na všechny ty posměváčky, kteří vás u stolu ponoukají, ať dáte ještě jeden řízek. Jistě, děláte to pro sebe, ale na rovinu: vidět ty kyselé obličeje, jak nevěřícně kroutí hlavou nad vaším novým já je k nezaplacení.

    Nebo si představte, jak se procházíte v tom novém červeném kabátku nebo zapnete kalhoty, které jste měla naposledy před prvním porodem.

    Také děti jsou velice silná motivace. I pár shozených kilogramů značně zvýší vaše snažení o miminko. Maminky nezvedných batolat zase ocení, že je dohoní a nezadýchají se u toho. Zkrátka samá pozitiva a plusy.

    „Pro mě byla největší motivací touha otěhotnět a hlavně jsem už byla sama ze sebe nešťastná. Roky se nám nedařilo. A i když jsem nikdy nebyla extra tlustá, byla jsem veliká. Takže jsem se "kousla", začala jsem cvičit a srovnala si v hlavě jídelníček a šlo to samo. Teď jsem v šestém měsíci a jsem zvědavá, jak rychle se po porodu vrátím zpět, velryba už nikdy být nechci.“ michalelka z diskuzního fóra Předsevzetí: zhubnu – jakou máte motivaci?

    Prvního ledna je pouze datum v kalendáři. Vy se řiďte svým pocitem a vnímejte své tělo. To se vám odmění sebevědomím vysokým jako stožár vysokého napětím.

    Podělte se s námi o své hubnoucí tipy. Inspiraci naleznete v jednom z diskuzních fór:

    Diety: znáte takovou, která fakt funguje?

    Předsevzetí zhubnu: jakou máte motivaci?

    Hubnutí: co vám opravdu pomohlo?

    Hubnutí začíná v hlavě

    Jsem obézní a chci s tím něco dělat

    Zdroj obrázků:

    Pixabay.com

    evapple
    21. pro 2017    Čtené 1698x

    5 tipů na dokonalé dárky na poslední chvíli

    Nechce se vám běhat po obchodech a e-shopy už dárek do Štědrého dne nedoručí. Jenže co zabalit kamarádce nebo mamince pod stromeček? Prozradím vám moje tajná esa, která sklízí nadšené ovace. Vše potřebné máte jistě doma, tak šup do toho. Moc času už nám nezbývá…

    Likéry

    Co si budeme povídat, k nanukovému dortu prostě patří dobrý krémový likér. Nejen, že efektivně dozdobí pohár, ale hlavně chutná tak nějak líp. Co takhle vyrobit podobnou tekutou dobrotu doma? Není to vůbec nic složitého. Kdo se bojí vajec, může se pustit třeba do verze s nugátem.

    Na dva litry nugátového likéru budete potřebovat:

    • 250 gramů nugátových bonbónů
    • 300 gramů cukru
    • 400 mililitrů smetany (min. 33 % tuku)
    •   700 mililitrů mléka
    • 300 mililitrů vodky
    1. Nugátové bonbóny pokrájejte na menší kousky a společně s cukrem vložte do mixéru a prožeňte na nejvyšší otáčky.
    2. Tento krok můžete vynechat, ale značně urychlí celý proces přípravy.
    3. V hrnci se silným dnem přiveďte k varu smetanu s mlékem a přidejte i směs z mixéru (nebo pokrájený nugát s cukrem).
    4. Teď přijde ta nejnudnější část receptu. Stáhněte plamen na nejnižší výkon a směs míchejte. Buďte důslední, hmota má tendenci se připalovat.
    5. Cukr a nugát se musí v horkém mléce a smetaně zcela rozpustit a spojit se v krémovou konzistenci.
    6. Test je jednoduchý: naberte si na lžičku vzorek tekutiny a vložte do úst – pozor, horké! Pakliže vám mezi zuby neskřípe cukr, je hotovo.
    7. Dejte směs ještě asi 15 minut oddychnout. Zchladne, ale nenechte ji zcela vystydnou.
    8. Teprve potom přijde na řadu vodka.
    9. Do teplé a sladké tekutiny v hrnci přilejte požadované množství a řádně promíchejte. Už nevařte.
    10. Hotový likér plňte do umytých sklenic. Já jsem použila čtyři půllitrové lahve se zátkou z IKEI a vyšlo tak akorát.
    11. Nechte na kuchyňské lince zcela zchladnout, poté zazátkujte a vložte do lednice.
    12. V suchu a chladu je minimální trvanlivost kolem měsíce, ale z vlastní zkušenosti vám povím, že takhle dlouho zatím nikdy nevydržel.

    Mlsání k pohádkám

    K Vánocům patří pohádky. Jenže při sledování Pyšné princezny nám jede nejen naše představivost, ale také ruce. Tu ochutnají vanilkový rohlíček, tu išelský dortíček a támhle šunkový chlebíček. Co takhle dát si něco zdravějšího, ale přesto tak návykově dobrého?

    Pikantní oříšky k televizi

    • 1 bílek (nebo dvě lžíce dobrého oleje)
    • 1/4 hrnku krystalového cukru
    • 1 lžička soli
    • 1/2 lžičky chilli koření
    • 1/4 lžičky pomletého nového koření
    • 1/2 lžičky římského kmínu
    • 1 3/4 lžičky kayenského pepře
    • 2 1/2 hrnku směsi ořechů
    1. Troubu si předehřejte na 150°C.
    2. Připravte si velkou mísu.
    3. V ní smíchejte bílek (nebo olej) s kořením a vyšlehejte do konzistence zálivky na salát. Všchno se musí spojit, olej nesmí mít tukovou vrstu nad kořením.
    4. Přidejte ořechy. Mandle nebo lískové ořechy můžete nechat ve slupce, ve směsi vypadají velmi efektivně, ale nechám to na vás, co máte raději.
    5. Směs ořechů a zálivky velice důkladně promíchejte, aby se každý oříšek obalil.
    6. Pekáč vyložte pečicím papírem a nasypejte do něho ořechovou hmotu. Ideálně v jedné vrstvě.
    7. Vložte do trouby a pečte asi 15 minut.
    8. Poté vyndejte pekáč z trouby a oříšky promíchejte vařečkou. Tím se od sebe oddělí a otočí, takže budou křupavoučké ze všech stran.
    9. Vraťte zpátky do trouby, teplotu snižte na 120°C a pečte dalších 10 minut.
    10. Ořechy by měly chytnou zlatavý nádech, hlavně je nespalte.
    11. Až budete s barvou spokojeni, vyndejte plech a směs nechte zcela zchladnou.
    12. Pokud jste použily bílek, ořechy díky němu budou příjemně křupat.
    13. Plňte do skleniček, sáčků nebo krabiček.

    Pesto

    Těstoviny v jakémkoli stavu představují rychlou večeři, která zachránila od hladu už nejednu rodinu. Dalším mým tipem je sklenice s domácím pestem. Bylinky pěstuji na okenním parapetu celý rok, takže mi výroba zabere ani ne deset minut.

    • 80 gramů bazalkových lístků – bez stonků
    • 30 gramů piniových oříšků
    • 80 gramů parmazánu nebo Grana padana
    • 1 stroužek česneku
    • 150 mililitrů olivového oleje
    • půl čajové lžičky soli

    Bazalku, oříšky, parmazán a česnek prožeňte mixérem.

    Přidejte olej a ještě jednou všechno řádně umixujte.

    Hotové pesto uložte do umyté skleničky a nakonec zakápněte lžící olivového oleje. Ten zaručí, že pesto nevyschne, nezčerná a vůbec: dobrého oleje není nikdy dost.

    TIP: pesto můžete připravit i z jinách bylinek.

    Tajný recept 

    Máte svůj tajný recept na ty nejlepší muffiny, buchtu nebo koláč? Mámí z vás kamarádky recept, pláčí a vyhrožují, pokud jim ho neprozradíte? Co takhle udělat o Vánocích dobrý skutek?

    Projděte předpis na váš tajný majstrštyk a oddělte od něj všechny sypké suroviny jako mouka, cukr, oříšky nebo čokoláda.

    Ty postupně nasypte do sklenice, čímž vytvoříte efektivní mramorování.

    Pak už jen stačí přidat lístek s celým receptem a přáním dobré.

    Obdarovaná pak už jen přidá tekutiny jako mléko, olej či vejce.

    A můžete jít ještě dál. Pakliže jde o recept na muffinky, přiložte ke sklenici i papírové košíčky. K receptu na bábovku můžete přidat třeba formu.

    Léto ve sklenici

    Poslední rada je opravdová znouzecnost. Vezměte sklenici domácí marmelády nebo džemu z léta, hezky ji vyzdobte a darujte jako kousek léta ve skle. Uvidíte, že na vánočce s máslem bude dokonalá.

    Zdroje obrázků: 

    Pinterest a Pixabay.com

    evapple
    4. pro 2017    Čtené 1378x

    Perníkové muffinky s překvapením + fotopostup

    Miluju vláčný a voňavý perník. A protože jsem setsakra zmlsaná, tak se nespokojím jen tak s nějakou "dusivkou". Proto jsem si více než oblíbila následující muffinky. Jsou to takové roztomilé jednohubky, které v sobě skrývají jedno nečekané (ale neuvěřitelně lahodné) překvapení.

    Na asi 20 kousků budeme potřebovat:

    • 280 gramů (2 hrnky) hladké mouky
    • 160 gramů (3/4 hrnku) cukru krupice
    • 1 balíček kypřicího prášku do perníku
    • 1 vajíčko
    • 120 mililitrů (1/2 hrnku) rostlinného oleje 120 ml (používám slunečnicový)
    • 120 mililitrů (1/2 hrnku) mléka
    • 1 polévková lžíce povidel
    • 1 polévková lžíce medu
    • 2 lžíce kakaa
    • vypeckované sušené švestky (předem namočené do rumu nebo čaje)
    • krystalový cukr na posypání                 

    Jdeme na to:

    Alespoň hodinu předem si namočíme sušené švestky do rumu. Pokud budeme muffinky podávat i dětem, švestky naložíme do čaje. Je jen na vás, jestli sáhnete po ovocném nebo černém, záleží na chuti. Sušené švestky krásně nasají chuť rumu i horkého čaje a stanou se neuvěřitelně šťavnatými.

    Dnes jsem dělala jen poloviční dávku na jeden plech, ale když nepůlím, pak jednu formu na muffinky naplním švestkami pro dospělé a druhou pro děti. Pak už to jen nepoplést při servírování – v tom případě si pomáhám tak, že muffinky s čajovými švestkami na závěr zdobím třeba bílou čokoládou, brusinkami, oříšky a podobně. Vy si jistě poradíte. Byla by škoda se ochudit o tu poctivou rumovou příchuť, to mi věřte!

    A jdeme na samotné těsto. Je to tak jednoduché, že to zvládnou i děti. Klidně je přizvěte na pomoc. Pozor ale, ať neujídají švestky, pro jistotu jich naložte o něco víc.

    Takže: ve velké míse smícháme všechny suroviny (kromě švestek – ty nasávají). Začínám těmi sypkými: moukou, cukrem, kakaem a práškem do perníku. Pak přidám pořádnou lžíci povidel a medu(nikdy je předtím nezapomenu ochutnat, co kdyby, že jo. Takže ve finále si raději připravte dvě lžíce povidel a medu).

    Když už jsem u toho olizování:NIKDY nestrkejte do sklenice špinavou (ať už třeba jen od marmelády, cukru a podobně) nebo již olíznutou lžíci. „Infikovala“ by zbylý obsah a příště byste pod víčkem mohli najít plíseň. A to by byla velká škoda. Obzvlášť v případě domácí výroby: mě zásobila maminka a děda.

    Potom do mísy klepneme jedno celé vajíčko, přilijeme olej a mléko. Kdo chce, ovoní těsto ještě citrónovou kůrou, skořicí, mletým hřebíčkem nebo jiným perníkovým kořením.

    Formu na muffinky vyložíme papírovými košíčky a troubu předehřejeme na 180°C.

    Do připravených košíčků dáme lžíci těsta (asi 1/3 košíčku).

    Poté vložíme nasosanou švestku...

    ....kterou přikryjeme další lžící těsta. Košíčky by měly být naplněny asi do 3/4 – v troubě ještě povyskočí, tak ať vám neutečou.

    Na závěr muffinky posypeme cukrem (nebo dozdobíme oříškem, čokoládou a podobně) a šup s nimi do rozpálené trouby.

    Pečeme 20 minut. Propečenost vyzkoušíme zapíchnutím špejle nebo párátka. Když vyjdou zpátky čisté, máte hotovo.

    Necháme vychladnout a pak se do nich pustíme.

    Perníkovými muffinkami jsem pohostila mou kamarádku, pro kterou jsem tyhle neodolatelné rošťáky dozdobila Nutellou

    A co vy? Máte raději "nahé" muffinky nebo s krémovou čepicí ve stylu "cupcake"? 

    evapple
    28. lis 2017    Čtené 16066x

    Hit letošních Vánoc: perníkový adventní kalendář

    Chcete svým dětem zpříjemnit čekání na Vánoce? Pořiďte jim adventní kalendář. V obchodě najdete spoustu druhů nejrůznějších adventních kalendářů s rozličnou tématikou a náplní. Ta bývá, bohužel, většinou z nekvalitní čokolády, což není nic dobrého pro dospělé, natož pro malé nedočkavce. Co kdybyste jim letos kalendář vyrobily samy? Můžete je zapojit do jeho vytváření. Děti si ho pak budou vážit mnohem více než toho kupovaného. Navíc si užijete spoustu zábavy. Už jste slyšely o hitu letošních Vánoc: perníkovém adventním kalendáři?

    Základ tvoří, jak jinak, perníkové těsto. Máte - li svůj oblíbený recept na měkké, medové a voňavé perníčky, postup znáte. Vy ostatní můžete zkusit recept mojí babičky Majky:

    Ingredience

    • 2 polévkové lžíce medu   
    • 400 gramů hladkémouky
    • 2 vajíčka
    • 1 čajová lžička jedlé sody
    • 2 čajové lžičky perníkového koření (skořice, nové koření mleté, badyán, koriandr, hřebíček, fenykl - poměry jsou na vás, můžete ho koupit už namíchané)
    • 140 gramů cukru moučka
    • 100 gramů Hery(nebo 30 gramů kokosového oleje a 70 gramů másla)

    Perníčky jsou spíše světlejší (což rozhodně neznemaná, že nejsou dobré, naopak) kdo chce tmavší, přidá do těsta asi 1 čajovou lžičku kakaa

    Postup:

    Troubu předehřejte na 180°C.

    Utřeme cukr s vajíčky a tukem. Nejlepší bude, když tuto činnost svěříte výkonnému mixéru. Směs by měla být světlá, asi jako vanilkový pudink. Právě dokonalé vyšlehání je klíčem k těm nejnadýchanějším perníčkům.

    Teprve pak přidáme perníkové koření, med a spojíme s vaječnou směsí. Kdyby vás napadlo přidat více medu (podle hesla „čím víc, tím líp“) dejte si ho raději do čaje. Více medu by z perníčků udělalo kámen (leda byste jimi pak chtěla ozdobit adventní věnec).

    Nakonec přes sítko prosejte mouku se sodou a řádně zapracujte. Zdá se vám zbytečné špinit sítko? Chyba, hezky totiž načechrá mouku i samotné těsto.

    To nechte v lednici odpočinout asi 30 minut, ale klidně i přes noc. Všechny chutě koření se hezky spojí, lepek v mouce se rozleží a pak se bude s těstem daleko lépe pracovat.

    Druhý den z těsta odkrojte kousek, který vyválejte asi na 3 milimetrový plát a vykrajujte libovolné tvary. Tuhle část milují děti. Všude lítá mouka a odkrojky těsta, a báječně to tmelí rodinu. Ne to těsto, ale společné pečení.

    Perníčky klademe na vymazaný plech a pečeme v předehřáté troubě asi 8 minut (horkovzduch, pokud máte plyn, uberte jednu minutu). Perníčky budou na dotek měkké a příjemně pružit.

    Po zchladnoutí zdobte dle vlastní fantazie polevou.

    Tu si buď koupíme (mají ji v každém větším obchodě – dokonce se zdobítky) nebo si připravíme domácí. Chce to pevnou ruku a trpělivost, ale výsledek stojí to za to.

    Bílková poleva

    • 1 bílek
    •  150 až 200 gramů moučkového cukru
    • 1 kávová lžička citronové šťávy (může být koupená citronka)

    Pokud použijeme citrón (nejlépe ten BIO) a vymačkejte z něho šťávu.

    Moučkový cukr prosejte (ano, ano opět sítko v akci) – ale pozor: minimálně dvakrát!

    Začněte s těmi 150 gramy, přidat můžete vždycky, ale ubrat ne.  Záleží na množství šťávy a velikosti bílku.

    K cukru přidáme citrónovou šťávu, bílek a třeme asi 15 až 20 minut dotuha.

    Kdo chce perníčky oživit barvou, přidá kapku potravinářského barviva.  

    Nesnažte se práci ušetřit, žádný kuchyňský spotřebič neumíchá tak hladkou polevu jako vaše ruka.

    Poleva by měla mít konzistenci asi jako těsto na palačinky. Je-li řídká, přidejte moučkový cukr. Naopak, pokud je moc hustá, nařeďte ji troškou citronové šťávy.

    Ideální konzistenci poznáte tak, že párátkem kápnete trochu polevy na talířek. Když kapka drží tvar a nestéká, máte hotovo.

    Stále tápete, jak by měl takový perníkový adventní kalendář vypadat? Našla jsem pro vás ty nejkrásnější inpirace. V kurzu je i zdobení lentilkami, bonbony anebo cukrovým zdobením.

    Přeji příjmné tvoření a budu ráda, když mi pochlubíte svými výtvory. 

    Zdroje inspirace:

    Topcerepty.cz, Fler.cz,Munic.cz,de.123rf.com a Dailystyle.cz

    evapple
    16. říj 2017    Čtené 3302x

    Honzovy buchty lepší než od babičky - s fotopostupem

    Nevím jak vy, ale já jsem se vždycky kynutého těsta bála jako čert kříže. „Jak je to s tím droždím? Má rádo teplo nebo chlad? A co když nevykyne? Proč musím tak dlouho čekat?“ A v neposlední řadě mi už jen to slovo „kynuté“ evokovalo, co se asi stane s mými boky, když to s ním přeženu. Přitom je tahle klasika našich babiček tak jednoduchá na přípravu a flexibilní co do použití (od sladkých moučníků, vánoček, mazanců přes slané copy se slaninou až po italskou pizzu). Když ho navíc obložíte ovocem a uberete cukru, máte lehkou sladkou tečku ke kávě, aniž byste přibrali.

    Byl zrovna takový ten upršený den, a já se rozhodla zpříjemnit si ho nadýchanými buchtami s tvarohem a hrozinkami. Prostě klasika ke kávě a kníže jako od Boženy Němcové (i když já mám zrovna rozečteného dalšího Jo Nesba….). A protože jsem měla víkend sama pro sebe, tak jsem se rozhodla pro poloviční dávku. To, co vidíte na fotografiích, tedy vynásobte dvakrát a vyjde vám z toho milionová dobrota, která ani nestihne vychladnout.

    Na těsto:

    • 500 g hladké mouky
    • 1/2 lžičky (opravdu velká špetka) soli
    • 100 g másla
    • 90 g krupicového cukru
    • 1 vanilkový cukr nebo 8-10 g domácího vanilkového cukru
    • pár strouhnutí citronové kůry
    • 30 g čerstvého droždí
    • 250 ml vlažného mléka
    • 2 žloutky
    • 50-75 g rozpuštěného másla na pomazání buchet a pekáče

    Na náplň:

    • 500 g měkkého tvarohu (ne z vaničky)
    • hrst rozinek
    • 2 vejce
    • 3 lžíce cukru
    • 1 vanilkový cukr (nikoli vanilinový)

    Připraveni? Vyhrňte si rukávy, jdeme na to…

    Jako první si uděláme kvásek. Je důležité použít opravdu čerstvé droždí. To rozdrobte do misky, přidejte cukr a rozmíchejte na řidší kašičku. Zprvu to jde ztuha, ale droždí se díky sladkému cukru brzy rozpustí. Poté přidejte 50 ml vlažného mléka (opatrně, nesmí být moc horké jinak by zabilo kvasinky v droždí) a dobře rozmíchejte. Nakonec posypejte lžící mouky, přikryjte čistou utěrkou a nechte asi 10 minut být.

    Mezitím si do velké mísy prosejte mouku. Dřív jsem tento krok vynechávala, přišel mi naprosto zbytečný. Jenže mouka se tímto malým krokem navíc provzdušní a hezky se s ní pracuje.

    Přidejte vanilkový i klasický cukr, špetku soli (nebojte se, hezky zvýrazní chuť buchet) a kůru z citrónu. Ten dobře omyjte a do mísy nastrouhejte pouze jeho žlutou část, ta bílá je hořká.

    A ještě si rozpusťte máslo, klidně na sporáku nebo mikrovlnné troubě, do těsta ho budeme potřebovat vlažné. Stejně jako mléko, které by mělo být při pokojové teplotě. Jak už víme z přípravy kvásku, příliš horké tekutiny si moc nerozumí s kvasinkami, díky kterým těsto vykyne.

    Po deseti minutách by kvásek měl zdvojnásobit svůj objem, mít bublinky a příjemně vonět po kvasnicích.

    Takto připravený kvásek přidejte do mísy s moukou, cukry, solí a citrónovou kůrou. Oparně přilijte vlažné máslo, mléko a nakonec i dva žloutky. Mě „hupsly“ do kvásku, takže je na fotografii sotva postřehnete, ale jsou tam, opravdu.

    Následující fázi mám moc ráda. Všechny ingredience v míse spojte pomocí vařečky v hladké a kompaktní těsto. Když pospíchám, svěřím tuhle činnost svému Thermomixu. Dnes jsem ale měla náladu použít sílu paží a vařečky, a tak jsem si sedla k mému oblíbenému seriálu a hnětla a hnětla…

    Asi po deseti minutách jsem sice necítila ruku, ale výsledkem bylo těsto, v kterém se dělaly bublinky, nelepilo se na stěny mísy a drželo tvar. Pokud se těsto bude stále lepit, klidně přidejte ještě trochu mouky.

     Bochánek těsta jsem na povrchu ještě jemně poprášila moukou, přikryla utěrkou a uložilo do peřin. Čím déle, tím lépe, minimálně však na dvě hodinky. Teď budou pro změnu pracovat kvasinky.

    Po každé uplynulé hodiny těsto prožeňte vařečkou. Vyženete z něho vzduch, plaskne, ale díky tomuto triku posléze v troubě přímo ukázkově vyskočí.

    Teď je ideální čas na přípravu náplně. Nechám to na vás, každá rodina má tu svou nejoblíbenější. U nás frčí tvarohová. Používám jen tvaroh v kostce, protože ten ve vaničce obsahuje více vody a dalších tekutin.

    Takže tvaroh dochutím oběma druhy cukrů, přidám vajíčko a hrozinky. Kdo je nemá rád, ať je vynechá. Kdo je má rád, vylepší je předchozím namočením do rumu (pro děti do ovocného nebo černého čaje).

    Po dvou hodinách (a jednom prohnání vařečkou) vyklopte těsto na vál a vyválejte na asi centimetr tlustou placku a nožem nebo rádýlkem rozkrájejte na kousky velikosti asi 5x5 cm. Záleží, jak velké buchty máte rádi.

    Do středu každého čtverce dejte pořádný kopeček náplně, rohy spojte do ranečku a posléze vytvarujte do bochánku. Dejte si pozor, aby nikde nebyla škvíra, kterou by mohla utéct náplń, to by přece byla škoda, že?

    Takto naplněné buchty jemně vykoupejte v rozpuštěném vlažném másle a pokládejte do rovněž máslem vymazaného pekáče. Buchty by měly být v másle doslova obalené ze všech stran. Jednak pak půjdou dobře od sebe, jednak chytnou hezkou barvu a hlavně po něm budou neuvěřitelně lákavě vonět.

    Mezi jednotlivými bochánky nechte mezeru (asi jeden až dva centimetry). Nelamte si hlavu s drobnými nepravidelnostmi, výsledek bude perfektní, však uvidíte. Na obrázku vidíte stav před a po 15 minutovém nakynutí.

    Rozpalte troubu na 180 stupňů a nechte buchty ještě 15 minut nakynout. A pak šup s nimi do trouby. Ta musí být opravdu rozpálená, jen tak buchty naskočí a zezlátnou.

    Pekáč vložte do trouby a pečte 10 minut. Následně snižte teplotu a dopékejte dalších 40-50 minut do zlatohněda.

    Buchty požadované propečenosti a barvy vyndejte z trouby, a nechte je zcela zchladnout. Jak vidíte, mě jedna buchta praskla, ale její „kamarádky“ ji podržely, takže náplň nevytekla.

    Teď už je jen na vás, jestli vydržíte čekat nebo se do nich pustíte hned. Kdo chce, může pocukrovat moučkovým cukrem. Hezky podle gusta.

     Pocukrujte, vyjměte, rozdělte na jednotlivé kousky a ještě vydržte až téměř do úplného vychladnutí. Je to asi nejtěžší moment celé přípravy, ale já vám věřím.

    A co vy? Bojíte se ještě kynutého těsta? Já ho miluju! 🙂

    evapple
    23. zář 2017    Čtené 2373x

    DIY: zinková mast proti akné i na dětské opruzeniny

    Tak tedy: na prahu třicítky se mi zbláznily hormony a mě se začalo dělat akné. Mně, která na něj nikdy netrpěla. Vážně, dokonce ani v pubertě jsem neměla problémy s pupínky. Až před rokem. Moje kosmetička, ke které chodím jednou měsíčně na trhání obočí (mno jo, prostě to neumím) mi poradila: „Kupte si zinkovou mast. Je levná a báječně zabírá. Kam se hrabou drahé mastičky z drogerie. To je doslova navoněná bída“.

    A taky že jo! Za mast jsem zaplatila asi 50 Kč a bylo po starostech. Pupínek vysuší a nepodráždí pokožku. Nestačí pouze jednou aplikovat, chce to minimálně třikrát v průběhu dne, ale díky tomu, že skvěle absorbuje nikdo nepozná, že ji máte na obličeji.

    Kromě toho je báječná i pro miminka. Chrání jejich citlivou pokožku v místech, kde dochází k jejímu častějšímu pocení. Zklidňuje, chladí a pečuje o ni. Pokud tedy vzniknou potničky nadměrným pocením či třením plenkových kalhotek, klidně použijte zinkovou mast. Stačí vždy, když budete přebalovat nebo jak si vzpomenete.

    „Dcera měla problém s ekzémem, vyrážku po celém obličeji, pak pod bradičkou a v záhybech na ručičkách. Doktorkanám na to dala Jarishův roztok, zinkovou mastičkou a vitamínovou mast a můžu říct že to zabralo." xjanex z diskuzního fóra Vyrážka a ekzém u čtyř měsíčního miminka, co zabralo?

    Podle příbalového letáku jsem také zjistila, že tahle zinková mast slouží k ošetření drobných povrchových poškození kůže jsou oděrky a praskliny. 

    Preventivně se používá také jako zklidňující prostředek v případě inkontinence. Moč dokáže pokožku agresivně podráždit a zinková mast ji dokáže ochránit.  

    Máte podobné zkušenosti? Podělte se s nimi i ostatními maminkami v jednom z mnoha diskuzních fór:

    Zinková mast v těhotenství – není v těhotenství škodlivá?

    Co pomáhá na opruzeniny?

    Genitální opar: jak se ho co nejdříve zbavit?

    Rozškrábaný exém: podělte se o zkušenosti

    Co na akné?

    Jak si připravit zinkovou mast doma?

    Všechny ingredience seženete v drogerii a lékárně. Dbejte, prosím, na jejich PERFEKTNÍ kvalitu. Proto se raději přimlouvám za lékárnu, kde ji mají všechny výrobky garantovanou a prověřenou. Pokud ale pravidelně kupujete v drogerii například bambucké máslo či meruňkový olej (které do zinkové masti patří) a máte s nimi dobré zkušenosti, klidně je použijte. Pamatujte, že výslednou mast budete aplikovat na obličej a pokožku vašeho miminka.

    Na 50 ml masti budete potřebovat:

    • 5 lžiček bambuckého másla(dodává pokožce hydrataci a výživu, je účinné při ekzémech, lupénce a akné. Působí protizánětlivě a urychluje hojení)
    • 5 lžiček lanolínu(je ze všech přirozených tuků lidskému kožnímu tuku nejblíže, funkčně nahrazuje kožní tuk. Také zjemňuje a zvláčňuje kůži a pomáhá při drsné a popraskané kůži)
    • 1/4 lžičky včelího vosku (je bohatý na vitamín A, při použití v kosmetice je pokožka díky němu hebká a vláčná)
    • 4 lžičky meruňkového oleje(nebo jiný kvalitní oblíbený rostlinný olej)
    • 3,5 lžičku oxidu zinečnatého(je protizánětlivý a pomáhá zklidnit podrážděnou pokožku)
    • hrneček na míchání, lžičku na odměřování, metličku nebo kapučínovač, jemné sítko, vysokoprocentní líh na dezinfekci pracovní plochy i nástrojů , kalíšek nebo skleničku
    • případně na cedulku s popisem: samolepicí etikety

    Postup

    Vydezinfikujte si pracovní plochu i všechny nástroje. Nádobí stačí dát do myčky nebo ho pečlivě umyjte a poté vysušte v troubě (v podstatě jako když při zavařování dezinfikujete sklenice na džem). Pracovní desku potom stačí  pouze nastříkat šetrným dezinfekčním přípravkem typu Sanytol (pozor, nejde o reklamu, ale dobrou zkušenost) a poté ji přejet papírovou utěrkou.

    1. Nejprve rozpusťte všechny tuhé složky, tedy bambucké máslo, lanolín a včelí vosk. Zahřívejte jen tak dlouho, aby se rozpustily. NESMÍ SE VAŘIT. Pokud se vám to stane, nic se neděje, a nechte je zchladnout na pokojovou teplotu.

    2. Poté přidejte olej a důkladně smíchejte.

    3. Nakonec vmíchejte oxid zinečnatý. Nejlépe jej nejprve přesejte přes jemné sítko. Míchejte důkladně, aby v krému nebyly hrudky.

    4. Přelijte do kalíšku a dejte ztuhnout do ledničky.

    Nenechávejte mast tuhnout při pokojové teplotě, mohly by se vytvořit tvrdé hrudky.

    A jak jste na tom vy? Používáte zinkovou mast? Troufnete si na její domácí výrobu? Budu ráda, když se pochlubíte se svými zkušenostmi. 

    Použité zdroje:

    Gather moments

    Zdroje fotografií:

     Acne.com a Pexels.com

    evapple
    31. srp 2017    Čtené 2756x

    Mohou jíst děti houby?

    Chodíte s dětmi do lesa? Kromě čerstvého vzduchu, klidu a záplavy zeleně možná v těchto dnech narazíte i na houby. Dětem spíše imponují barevné hlavičky muchomůrek a holubinek, vaše srdce spíš zaplesá nad hříbkem nebo bedlou. Cestou domů pak v duchu plánujete, jak si pochutnáte na smaženici nebo houbové omáčce.  Věděli jste ale, že pro děti mohou být houby nebezpečné? 

    Proč ano

    Houby obsahují kolem 90 % vody ( zatímco např. tučné vepřové kolem 50 %) , vlákninu a řadu minerálních látek jako např. draslík, vápník, hořčík, ve stopách železo, měď, fosfor, fluor, kobalt, titan a další. Mají zanedbatelnou energetickou hodnotu, což z nich dělá potravinu vhodnou i do redukčních diet. A co teprve ta vůně!

    Proč ne

    Bohužel kromě všech výhod ve stravě mají houby  mají velkou schopnost vyvolávat alergie. Jejich součástí je chitin. Opakovaně bylo prokázáno, že polysacharidy vyskytující se v živém organismu v buňkách vázané na bílkoviny nemají příliš dobré vlastnosti (především v horší stravitelnosti). Při následném trávení v žaludku se mohou uvolňovat látky, které se chovají jako alergen. Proto buďte se zařazováním hub do jídelníčku dětí opatrní.

    Po černobylské katastrofě v roce 1986 je dosti diskutován obsah tzv. těžkých kovů, protože houby je vstřbávavají z půdy a koncentrují je v sobě. Kromě jedovaté rtuti a olova v nich najdete vyšší hladiny kadmia. Bez významu také není fakt, že si rády ukládají kovový prvek radicesium. To bývá ve zvýšených koncentracích nacházeno zejména u hřibovitých hub, skupiny bedel, ale i osaměle rostoucích žampionů. Proto je nesbírejte poblíž hodně frekventovaných komunikací.

    „Je prokázáno, že některé houby mají schopnost zadržovat těžké kovy, ale víš co byste toho museli zkonzumovat, aby to začalo být na škodu? Stráááášně moc!“ Kutcher z diskuzního fóra Mohu dát dvouletému dítěti houby?

    Zcela nevhodné je to zejména u těch v předškolním věku. Houby se mohou mimo jiné podílet na kombinované alergii s dalšími alergeny ve stravě či v životním prostředí, která se léčebně velmi nesnadno zvládá. Tzv. alimentární alergie (alergie z potravin) na houby se může projevovat těžko vysvětlitelnými průjmy při jinak vyvážené stravě.

    Jak na ně

    • Úplně nejlepší jsou v tomto ohledu např. žampiony či hlíva ústřičná z obchodu. Ne všechno kupované je špatné, a právě v tomto případě to platí dvojnásob. Uměle vypěstované houby nemají možnost si vzít z půdy těžké kovy, čímž jsou pro dětské zdraví jednoznačně přínosnější.

    „Na žampionech nevidím vůbec nic špatného. Moje holky je jí, a nikdy jim zle nebylo. Dalo by se polemizovat o těžkosti trávení např. ze smaženice, ale třeba kuřecí maso na žampionech je v pohodě.“ lucka_zaoralova z diskuzního fóra Může 13 měsíční dítě žampiony?

    • Pokud se přece jenom rozhodnete podělit se s dětmi o úlovek z lesa, nezapomeňte houby důsledně tepelně zpracovat (minimálně 20 minut). Také šetřete přidaným tukem, ten z pokrmu udělá ještě hůře stravitelným. Na to pamatujte i když děláte smaženici jen pro dospělé. Houby samy o sobě pustí vodu, ve které se následně podusí.

    "...taky jsme synovi dávali houby mnohem později, až kolem třetího roku. Hlavně řádně tepelně zpracované." loafeer zdiskuzního fóra Dáváte 1,5 dítěti jsít houby? 

    • Pokrmy z hub se snažte servírovat nejpozději k obědu. Na noc působí jak v dospělém tak v dětském žaludku jako kámen. O houbovém guláši k večeři si raději nechte zdát. 🙂 

    „Houby by se správně do 3 let neměly, jsou těžké na trávení. Ale záleží na daném dítěti. Moje dcera je moc nesnese ani teď v 5 letech. Dvouletý syn sem tam ochutnal, ale jen fakt kousek a zatím mu nikdy nic nebylo.“ Slunicqqo z diskuzního fóra Dáváte 1,5 ročnímu dítěti houby?

    • Smaženici si dejte vy, dětem ji „nařeďte“ např. s těstovinami nebo bramborem.Houby jako samostatný chod jsou pro ně nevhodné.

    „Kamarádka žije v zahraničí a tam jim řekli, že od roka může všechno. Takže dává i houby. Asi bych nedělala dítěti smaženici, ale myslím, že pár žampionů v polévce ničemu nevadí.“ Betelgeuzz z diskuzního fóra Může batole polévku s žampiony jako pyré?

    • Při úpravě pro děti se snažte vyhnout zbytečnému použití tuku, smetany a ostrého koření.

    „Dceři dáváme houby asi tak od roka a půl, měla je vždycky v polévce. Od dvou let je pravidelně baští v omáčkách a občas i obalované a nikdy s nimi neměla problém. Záleží na dítěti, jak je snese. Pokud s nimi nebude mít problém, nějaké věkové hranice bych vůbec neřešila.“ iva_kucerova z diskuzního fóra Dáváte 1,5 ročnímu dítěti houby?

    • Houby zpracujte pokud možno ihned po příchodu z lesa, maximálně do druhého dne. V tom případě je skladujte v lednici. 

    "Houby zpracovávám do druhého dne. Jednak se v nich namnoží červi, za druhé oschnou nebo chytnou plíseň. Když zrovna nemáme na nic houbového chuť, podusím je na sádle a zmrazím. Takto vydrží i rok." veraga z diskuzníh fóra Jak dlouho vydrží houby v lednici

    • A nikdy nezapomeňte na babičkovskou radu nepít na houby mléko. Mohlo by totiž vyvolat zvracení.

    Zdroj informací: Rodina

    Zdroj fotografií: Pexels

    evapple
    24. srp 2017    Čtené 26948x

    Suché tonutí: utonutí i několik hodin po koupání

    Vrátíte se po dni stráveném na koupališti domů a vaše dítě stále kašle a pokuckává? Možná se jen nalokalo vody z bazénu, říkáte si. Jenže ono může jít o sice vzácné, ale o to nebezpečnější suché utonutí. Může k němu dojít u vás doma nebo na zahradě. Stačí vdechnout trochu vody a je zaděláno na pěkné potíže. O co jde, jak k němu dojde a hlavně: jak mu předejít?

    O co tady jde?

    Zní to poněkud nelogicky, že? Přitom až 10 – 15% utonutí tvoří právě ta suchá. Nemusí k nim dojít hned, ale i za desítky minut či hodin po plavání a koupání. Utopit se můžeme  nejen pod hladinou vody, ale lze mu podlehnout i po krátkém a obvykle náhlém ponoření. Suché nebo sekundární utonutí nastane tehdy, když vodu polkneme a dostane se do našich dýchacích cest. Tato zbytková tekutina vyvolá křeče, které vedou k dalším komplikacím při dýchání a mohou vést až k nedostatečnému okysličení a udušení.

    Pojmenování suché či sekundární tonutí se používá proto, že k utonutí nedojde potopením se pod hladinu vody.

    Z médií je znám i případ chlapečka, který zemřel hodinu po tom, když dováděl s kamarády v bazénu. Půlhodiny poté v dobré náladě odešel z bazénu a šel s rodiči domů, kde si začal stěžovat na velkou únavu. Šel si lehnout. Na tom nebylo nic neobvyklého. Děti slunce a voda unaví. Když se však po chvíli na něj šla podívat matka, zjistila, že už nedýchá. Patolog potvrdil, že zemřel na zadušení z utonutí - takzvané sekundární utonutí.

    Příčiny sekundárního utonutí

    Pokud se dítě náhle napije vody nebo nějakým způsobem bojuje ve vodě, které se napije a nedojde ke křečím a suchému utonutí, může jej ohrozit sekundární utonutí. Jde vlastně o opožděné utonutí tekutinou, která zůstala v dýchacích cestách člověka. Dýchací cesty a plíce, ve kterých je byť jen trošku vody, již nejsou schopny tělu dodávat potřebné množství kyslíku a postupně dochází k plicnímu edému (otoku) a tvoří se další tekutina. Následek může být i smrtelný.

    Nejčastěji k tomuto druhu úmrtí dochází během spánku. Voda v plicích může vyvolat zvracení a následné udušení. Dokonce až 24 hodin po plavání nebo koupání se může do plic dostat tekutina. Sekundární utonutí tedy může nastat i tehdy, když už je člověk mimo bazén, i za několik hodin.

    Příznaky, které nelze podcenit

    Ne vždy si můžeme všimnout, zda dítě nespolklo vodu z moře, či bazénu nebo se mu nedostala do dýchacích cest, vždyť nakonec při potápění je to docela běžné. Ale jsou jisté náznaky, při kterých je třeba zpozornět. A pozor! Rozhodující může být každá sekunda, pozorně sledujme příznaky:

    • změna chování dítěte
    • problémy s dýcháním
    • kašel, který zde před koupáním nebyl (případné vykašlávání tekutiny)
    • extrémní únava

    Při těchto příznacích neváhejte, a co nejdříve vyhledejte odbornou pomoc. Lépe, když půjdete zbytečně, než pozdě! Lékaři vodu z plic dítěti mohou vypumpovat, ale nikdy nelze předem určit, zda dítě bude či nebude mít i jiné komplikace. Přičemž náchylnější na problémy s plícemi jsou astmatické děti.

    Prevence

    • Učte své děti, že vždy předtím, než se potopí do vody, je nezbytné, aby zavřely ústa a chytily si nos. Platí to i u skluzavek a tobogánů.
    • Pokud jsou děti příliš unavené, nedovolte jim dále zůstávat ve vodě.
    • Každé dvě hodiny, které věnují vodním sportům nebo zábavě ve vodě by měly být alespoň 15 minut mimo vodu, odpočívat a občerstvit se.
    • Buďte v blízkosti dítěte. Když je ve vodě, poučte ho, aby nepolykalo vodu, nesnažilo se nadechnout pod vodou.
    • Nebraňte mu v kašli. Pokud dítě po koupání kašle, podporujte ho v tom každých 15 - 20 minut. V případě, že vykašle mnoho tekutiny, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

    Nebezpečné hry ve vodě

    Hrajete si s dětmi ve vodě? Oblíbené vyhazování do vzduchu a následný pád do vody je přitom docela nebezpečné. Víte, jaký tlak může nastat v jeho dýchacím ústrojí a jak se mu tam může nahrnout voda? Křeč při pádu do vody může například vyvolat křeč hrtanu a dítě se může udusit.

    Doporučení

    Při potápění malých dětí je vhodné vybrat potápěčské brýle s překrytými nosními dírkami, aby se přes ně nedostala voda dále do dýchacího traktu. Možná je to pro dítě méně pohodlné, ale určitě se to vyplatí. A i přestože bude dítě na vodu dobře připravené a vybavené, stejně je nutný neustálý dohled dospělého člověka, nejlépe rodiče.

    Další názor o tomto nebezpečí si můžete přečíst v podobně laděném článku.

    Zdroj informací: nasenavody.cz a today.com

    Zdroj fotografií: pexels.comtoday.com

    evapple
    24. srp 2017    Čtené 6816x

    Jsem na rizikovém těhotenství, jak to bude s penězi?

    „Pracuji jako lektorka (něco jako učitelka). Při své práci dost cestuji, denně mám několik přejezdů a najezdím kolem 80 až 100 km. Začínám v 7 ráno, končím v 18 večer, a kolikrát nestíhám ani oběd. Teď mě trápí hrozné nevolnosti, jsem úplně mimo.  Po každém jídle zvracím, a nevydržím ani u mytí nádobí, aniž bych si pak nemusela jít lehnout. Mám nárok na rizikové těhotenství? Jak to mám říct doktorovi? Sám mi nenabídl ani neschopenku.“ Martule20 z diskuzního fóra Na jakém základě mi doktor napíše neschopenku?

    Jak to chodí?

    Pokud u vás probíhá rizikové těhotenství, měla byste dodržovat určitý klidový režim, jako zaměstnané pak nastoupit na nemocenskou. Šest týdnů před plánovaným termínem porodu vám gynekolog ukončí nemocenskou a vy nastoupíte  na mateřskou (PPM).

    „Většinou jsou lékaři rozumní. Soudím dle svého a svých známých. S neschopenkou nedělají problém, pokud si řeknete. Moje lékařka se spíš divila, že doma být nechci. A vycházky podle aktuálního stavu. Pokud vám bude mizerně ani je nebudete požadovat. Myslím, že pokud nemusíte ležet, tak by také neměl být problém.“ liko77 z diskuzního fóra Na jakém základě mi doktor napíše rizikové těhotenství?

    Zda máte nárok či nikoli  na nemocenskou a následně i na mateřskou (PPM) ovlivňuje nejen forma, ale i délka zaměstnání, zda pracujete jako OSVČ nebo jste bez práce.

    Výše PPM se odvíjí od průměrného výdělku, kterého jste dosáhla před nemocí (např. rizikové těhotenství). Nemocenské dávky nelze do průměru zahrnout, neboť ty již byly stanoveny z průměru.

    • V případě, že jste jako zaměstnaná nastoupila z důvodu rizikového těhotenství na nemocenskou, musíte si dojít na Okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Ta vám vyplácí dávky v nemocenské, a proto také posoudí, zda máte nárok na mateřskou (PPM). Podmínkou nároku na výplatu mateřské je účast na nemocenském pojištění ve výši 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM.
    • Může se stát, že tuto podmínku nesplníte (těsně před otěhotněním jste dostudovala nebo byla bez práce). V této situaci máte nárok na čerpání nemocenské v souvislosti s porodem do šesti týdnů po porodu. Bohužel, během čerpání nemocenské anebo PPM si nesmíte přivydělávat.

    „Kolegyně, co odešla na rizikové těhotenství tvrdí, že bere 60% platu od zaměstnavatele a 40% od sociálky vyrovnání platu….“ anetahozakova1 z diskuzního fóra Rizikové těhotenství: jaká částka mi bude chodit na účet?

     „Nemocenskou platí prvních 14 dní zaměstnavatel, pak sociálka. Je tedy možné, že se v jednom měsíci sejdou peníze od zaměstnavatele i od sociálky a pak to snad z pohledu někoho může vypadat, jako že sociálka něco doplácí...Tak to ale není. V dalším měsíci už bude platit jen sociálka.

    Co se týče peněz, těch 60 procent se bere z HRUBÉHO platu, ale je to v ČISTÉM. Nelze tedy počítat, že pokud teď beru např. 20 tis čistého, nemocenská bude 60 procent z toho, tedy 12 tis. Bude více (konkrétně u tohoto platu vychází nějakých 15 tis čistého). Nemocenská není zase tak malá, aby někoho musela děsit (pokud tedy už jeho normální plat nebyl spíš almužna). Mě osobně děsí spíš rodičák, který je poloviční než tato částka.

    U kolegyně může hrát roli, pokud brala nějaké nenárokové odměny nad rámec základního platu. Ty by jí zvedly základ pro výpočet nemocenské, takže by pak brala vyšší nemocenskou. Pokud by jí teď jako těhotné ty odměny už nedali, skutečně její nemocenská může dosáhnout stejné částky, jakou by brala, kdyby chodila normálně do práce, tedy výše jejího základního platu. Rozhodně to ale není o tom, že by jí sociálka něco dorovnávala.“ Mysicka_lb z diskuzního fóra z diskuzního fóra Rizikové těhotenství: jaká částka mi bude chodit na účet?

    • U budoucí maminky podnikatelky (OSVČ), je nutné stanovit po dobu čerpání dávek odpovědného zástupce (tj. OSVČ nesmí v této době osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost). Nejlepší možností je, že si  platíte nemocenské pojištění. To se pak dávky řeší jako u klasických zaměstnanců. Platí zde ale podmínka podílet se na pojištění 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM a současně i podmínka účasti na nemocenském pojištění po dobu 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na PPM.

    „…pracuji na OSSZ. Pokud jsi OSVČ bez dobrovolného nemocenského pojištění a máš manžela nebo partnera, který by fiktivně měl nárok na mateřskou, dalo by se hýbat s částkou a měsíci placení rodičáku. Nelze pobírat 2 rodičovské příspěvky zároveň, čili když porodíš druhé dítě, 1.rodičák zaniká a začne se platit 2.rodičák na druhé dítě. Věřím tomu, že pokud si zajdeš na státní sociální podporu při úřadu práce a zeptáš se na možnosti, určitě ti poradí ( pokud ne ta první, tak poradí ta druhá.“ Milovka z diskuzního fóra Rodičovská dovolená: OSVČ

    • Ať už jste z jakéhokoli důvodu bez zaměstnání (nebyla jste zapojena do nemocenského pojištění v zákonné lhůtě) nemáte, bohužel,  nárok v době těhotenství ani po porodu na žádné dávky z nemocenského pojištění.

    „Nemocenskou mít vystavenou při evidenci na ÚP můžeš mít. Záleží jen na lékaři, jestli ti ji dá nebo ne. Každopádně ale peníze z nemocenské dostávat nebudeš. Bude to jen, dá se říct, taková omluva, že pokud budeš v těhotenství na nemocenské, tak se na ÚP nemusíš dostavovat. Každopádně ale pokud si jí necháte vystavit, tak nezapomeňte každý měsíc nosit na ÚP tzv. lístek na peníze, tzn. potvrzení, že nemocenská stále trvá, aby to na ÚP věděli. Stačí to poslat i poštou. Peníze ale bohužel žádné, pokud nebereš podporu v nezaměstnanosti. Nárok na mateřkou před porodem už pro nezaměstnané také není, takže rodičák dostaneš ode dne porodu.“ Garnek z diskuzního fóra Těhotná na úřadu práce: mám nárok na nemocenskou?

    • Další, celkem běžná situace nastává, pokud nastupujete na mateřskou dovolenou z té rodičovské. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství máte pouze tehdy, pokud na ni nastupujete do 3 let věku prvního (předcházejícího) dítěte. Pokud na mateřskou dovolenou nastupujete po uplynutí delšího období (více než 3 roky) a v mezičase jste nepracovala, ani neplatila 270 dnů nemocenské pojištění, nárok na proplácení PPM nemáte.

    „...nejlepší je si spočítat, kdy bude nástp na mateřskou s druhým dítkem (nejlépe 6 týdnů před porodem), pak zajít na pracát a navýšit si rodičák, co to jde a aby jsi nepřišla o moc peněz z těch 220 tisíc, které je možné vyčerpat. Pak informovat svého zaměstnavatele o těhotenství.  Donést mu před nástupem na druhou mateřskou zase papír od gynekologa o nástupu na mateřskou, kterou zaměstnavatel doplní a předá na OSSZ. Potom až ti příjdou peníze od OSSZ (první platba mateřské). Zajít na pracák, tam ti dají formulář pro OSSZ, kde oni vyplní částku, kterou budeš pobírat a od kdy do kdy bude vyplácena mateřská. A s tím jít na pracák a tam ti na základě toho stopnout rodičák na první dítě a bude to.

    Prostě jednoduché jako facka. Jo a pohlídej si to, jestli ti vyplatí v jednom měsíci obě věci, tak ten rodičák budeš muset zase vrátit, nebo tě budou popotahovat a vyhrožovat exekucí.

    Mám bohaté zkušenosti, stalo se mi u druhé dcery - kdy paní na OSSZ nevěděla co se mnou. Měla jsem vyplacené nějaké odměny a ona nevěděla, jak to spočítat. Tak mi nic nevyplatili. A pak mi nemohli ukončit na pracáku rodičák, a já pak peníze z rodičáku vrátila na jejich účet. Jenže přecházeli na nový systém, peníze nešly dohledat. Prostě šílenost, ale ani né do půlroku to bylo vyřešené. Mateřskou jsem řešila po telefonu s paní ještě v den porodu na šestinedělí. No ještě, že se to nakonec vyřešilo..." evulina77 z diskuzního fóra Jak přejít z rodičovské na mateřskou s druhým dítětem?

    • Nedosáhla jste na mateřskou? Nezoufejte, ihned po porodu bude vyplácen alespoň rodičovský příspěvek.

    „Výši nemocenské si můžeš spočítat i na kalkulačce, např. tady. Vyplácí ji sociálka na základě "lístku na peníze" - ten ti dá doktor nebo sestřička při návštěvě těhotenské poradny každý měsíc. Chodit ti budou na účet, který vyplníš při vyplňování neschopenky - dá se tam zaškrtnout zda chceš peníze na účet nebo složenku do schránky.“ littleluu9 z diskuzního fóra Dlouhodobá nemocenská na rizikovém těhotenství

    Od 1.1. 2009 může střídavě čerpat mateřskou dovolenou otec i matka, ale až od ukončených 6 týdnů věku dítěte. A to na základě dohody, přičemž každý z nich má při této péči o dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství po dobu a za podmínek stanovených zákonem o nemocenském pojištění.

    Střídání se umožňuje od počátku 7. týdne ode dne porodu a četnost střídání omezena není. V případě střídání v péči o dítě se zastaví výplata peněžité pomoci v mateřství matce a začne se vyplácet tato dávka muži z jeho nemocenského pojištění, pokud splňuje podmínky nároku na její výplatu, a naopak.

    A co vycházky během rizikového těhotenství?

    O povolení vycházek nebo změny jejich rozsahu a doby vždy rozhoduje váš ošetřující lékař. Stanoví vám tzv. režim dočasně práce neschopného pojištěnce a dále stanoví rozsah a počet hodin vyhrazený na vycházky.

    Pokud vznikne tato dočasně pracovní neschopnost z důvodu vašeho rizikového těhotenství, které vám znemožňuje po dobu těhotenství pracovat, ale jinak jste v pořádku, neměl by být důvod k omezeným vycházkám.

     „…na mě kontrola přišla, a měla jsem s tím dost problémů. Vzali mi i nemocenskou. Bylo to už těsně na konci nemocenské, kdy jsem měla přecházet na rodičák a v době, kdy jsem neměla vycházky, musela jsem k zaměstnavateli dořešit nějaké papíry (nevím už proč zrovna v tu dobu, volala mi personální, byl konec měsíce, nebo se něco muselo nahlásit, fakt nevím přesně). Vycházky jsem měla ráno 7-8 hodin, abych mohla odvést starší dcery do školy a školky a pak až odpoledne od 15.30 - 18.30 hod., abych je mohla zase domů přivést a odvést příp. na kroužky…“ lucisa z diskuzního fóra Kontroly na neschopence pro těhotné

    „Pokud práce neschopný pojištěnec poruší režim stanovený v době pracovní neschopnosti ošetřujícím lékařem, bude mu moci OSSZ/PSSZ/MSSZ nemocenské snížit nebo zcela odebrat nejdéle však na sto kalendářních dnů. Nový zákon rovněž umožnuje snížit nebo odejmout i již vyplacené nemocenské. Obdobně má podle zákoníku práce možnost snížit nebo odejmout v prvních 14 kalendářních dnech náhradu mzdy zaměstnavatel.“ Ivetm z diskuzního fóra Kontroly na neschopence pro těhotné

    „Od příštího roku 2018 už je schváleno, že ty co si neplatily nemocenské pojištění nebo jsou nezaměstnané si budou moci zvolit délku rodičovského příspěvku na 3 roky, tedy můžou dostávat až 7600,- Já jsem taky OSVČ, ale platila jsem si nemocenské a tak jsem měla nárok na mateřskou, teď jsem si ho platila zase při vedlejší činnosti při rodičáku a teď od 1.7. nastupuji plynule na další mateřskou. Manžel je taky OSVČ, takže jsem si to opravdu pohlídala. Ono i když dítě není tak úplně v plánu nebo se neví kdy v plánu bude, tak se těch 115,- měsíčně vyplatí platit. Např. 2 roky placení by stály 2760,- a stejně při nároku na mateřskou je vyměřovací základ 115,- * 30 dní * 6 měsíců, a to je 20.700,- a to se fakt vyplatí. Navíc po porodu je možné si mateřskou při nejnižší výměře 115,- denně, což dělá cca 3.450,- při počtu 30 dní v měsíci, nechat dorovnat až do výše 7600,- měsíčně z rodičáku. Souběžně pak chodí po dobu mateřské po porodu mateřská a rodičák, přičemž součet může být až 7600,-.“ orchideas1 z diskuzního fóra Rodičovská dovolená: OSVČ

    Zdroj informací: naseporodnice.cz

    Zdroj fotografií: www.pixaby.com

    evapple
    23. srp 2017    Čtené 1590x

    Fotorecept: S každým kašlem zatočí domácí tymiánový sirup vhodný i pro děti a těhotné ženy

    S právě úřadujícím vlezlým a sychravým počasím nastává klasické období rýmiček a kašlů. Tyto neduhy samozřejmě nejvíce útočí na malé děti a osoby se sníženou imunitou, jako jsou třeba těhotné ženy, které jsou navíc hodně omezené ve výběru účinných přípravků z lékárny. Přípravky z lékárny jsou navíc poměrně drahé a občas jich musíte vyzkoušet více, než konečně natrefíte na takový přípravek, který vás toho otravného kašle zbaví. Pojďte tedy vyzkoušet recept na domácí sirup proti všem typům kašle.

    Jeho příprava je velmi jednoduchá a náklady jsou v podstatě minimální. Výsledky vás stoprocentně mile překvapí. 

    Proč právě tymián?

    Tymián je jedno z nejsilnějších rostlinných antibiotik a disponuje také antiseptickými a dezinfekčními účinky. Pomáhá při nachlazení a také při zánětech dýchacích cest. Ale to ještě není vše. Působí také léčivě při astmatu, bronchitidě, suchém, dráždivém, záchvatovitém či černém kašli a usnadňuje vykašlávání hlenů.

    Na výrobu domácího sirupu můžeme použít sušený tymián i ten čerstvý, který nám roste v truhlíku.

    Pro výrobu nám stačí pouze 4 suroviny

    Potřebujeme:

    • cca 13 gramů sušeného tymiánu
    • 150 gramů cukru
    • 50 gramů medu (pokud nechceme dávat med, prostě dáme více cukru)
    • 250 ml vody

    Jak na výrobu tymiánového sirupu?

    Příprava je velmi jednoduchá a časově nenáročná.

     1. Do kastrůlku dáme cukr, med a zalijeme vodou. Dáme na sporák a na mírném plameni vaříme cca 20 minut - je potřeba, aby se cukr i med důkladně rozpustily.

        2. Hrnec odstavíme a do ještě teplé směsi přidáme tymián. Pořádně ho promícháme a dbáme na to, aby byly všechny kousky potopené. Poté přikryjeme pokličkou a necháme cca 12 hodin louhovat. Já vařím vždy večer a s prací pokračuji druhý den ráno.

        3. Vylouhovanou tekutinu je nyní potřeba zbavit všech kousků tymiánu. Můžeme použít jemné sítko nebo vše přecedit přes plátýnko. A máme hotovo - nyní zbývá už jen sirup přelít do sklenice a uskladnit v lednici.

    Podávání sirupu

    V případě kašle podáváme 5x denně jednu kávovou lžičku sirupu - dávkování je stejné pro všechny věkové kategorie.

    Dobrou chuť.

    Tip: Spousta z nás své blízké ráda obdarovává domácími a vlastnoručně vyrobenými dárky, můžete i tento sirup věnovat jako dárek. Stačí jen pořídit pěknou nádobu a trochu si pohrát s ubrouskem a papírem. 

    evapple
    2. srp 2017    Čtené 1280x

    Nejšťavnatější řízky na světě

    Křehčí a šťavnatější řízky nesmaží ani ve Vídni. A to mohu posoudit z vlastní zkušenosti. Maso v jogurtové marinádě zkřehne, zjemní a zachová si neuvěřitelnou míru šťavnatosti. Smažením zase získá křupavou krustičku. Poprvé jsem takto připravené řízky jedla u své kamarádky Zdeničky a musím říct, že ji za to dodnes blahořečím. Vzpomenu si na ni pokaždé, když stojím nad pánví, ochutnávám první vzorek usmaženého kousku masa, po prstech mi stéká šťáva a já jen slastně mlčím a pozoruji tu zlatou krásu na sporáku.

    Na ty nejšťavnatější řízky na světě budete potřebovat: 

    • kuřecí prsní řízky podle počtu strávníků
    • sůl
    • pepř
    • špetka chilli
    • sušený česnek
    • dobrý bílý jogurt nebo zakysaná smetana
    • strouhanka
    • olej

    Postup:

    Kuřecí prsa dobře omyjte a rozřízněte vodorovně na stejně vysoké plátky (cca 1 cm).

    Nezáleží na velikosti, ale na tloušťce. Jen stejně vysoké řízky se dokonale promarinují a také se budou dobře smažit. Plátky masa nemusíte ani naklepávat, v marinádě rozleží a zjemní.

    Osolte, opepřete a podle chuti i přidejte chilli nebo sušený česnek. Vše důkladně vetřete do masa a nechte chvíli stranou.

    Mezitím jemně vymažte dno uzavíratelné krabičky lžící jogurtu a položte na něj první kousek masa. To potřete další lžící jogurt a položte další plátek a celý postup opakujte.

    Maso by mělo být ze všech stran obalené v jogurtu. Nebojte se na závěr přidat ještě pár lžic. Masu to jen prospěje.

    Misku přiklopte víkem a nechte marinovat v lednici minimálně hodinu, ideálně přes noc.

    Druhý den vyndejte řízky z marinády, a tak jak jsou je obalujete pečlivě ve strouhance.

    Zdenička si pomáhá tak, že nasype strouhanku do mikrotenového sáčku, poté do něj vloží maso a to se krásně obalí.

    Obalené řízky vložte do rozpáleného oleje a smažte na mírném plameni z obou stran do zlatova.

    Lehčí varianta představuje upečení obalených řízků v troubě.

    Podávejte s bramborovou kaší s máslem nebo jen tak.

    Moje milovaná Zdenička připravila tyto řízky jako nudličky a podávala jako chuťovku. Bez přílohy, jen tak na párátko a na chuť.

    Vřele doporučuji.

    evapple
    25. črc 2017    Čtené 726x

    Zadeček jako J.Lo

    Co dělá ženu skutečnou ženou? No přeci smyslné křivky těla. Pevný a kulatý zadeček dokáže přivést k šílenství nejednoho muže. Toho si je vědoma i Jennifer Lopez, která si údajně své pozadí pojistila na závratných 15 milionů dolarů. Chcete znát tajemství nejobdivovanější části těla této temperamentní zpěvačky?

    Muži budou šílet, ženy závidět

    Kromě dodržování zdravého jídelníčku, ve kterém nechybí listová zelenina, ovoce, složité sacharidy (luštěniny, pohanka, quinoa) a vhodné zdroje bílkovin (bílý jogurt a kvalitní sýry) klade J.Lo velký důraz na správné cvičení. To dokáže efektivně zvednout jen ty svalové partie, které chcete. Nemusíte se bát obřích bicepsů nebo stehen. Žensky vytvarované svaly jsou dlouhé, štíhlé a umí zvednou to, co na nás muži milují. Až půjdete příště po ulici, ohlédnou se za vámi nejen oni, ale i ženy toužící mít přesně takový zadeček jako vy. Jen vy ale budete vědět, jak na to!

    Výpady

    Postavte se rovně s rukama podél těla. Levou nohou udělejte krok dopředu. Důležité je mít nohu ohnutou v koleni do zhruba 90°. Pokud je pro vás tento rozsah pohybu příliš náročný, klidně si ho přizpůsobte do vámi příjemnější pozice. V dolní poloze vydržte zhruba 2 sekundy, a poté jděte zpět do rovného postoje. Vystřídejte nohu a pokračujte.

    Je nutné, aby při výpadu koleno špičku nepředbíhalo.

    Při pohybu dolů se nadechněte a při pohybu zpět zhluboka vydechněte. Pokud je pro nás cvik příliš lehký, vezměte si do každé ruky láhev s vodou. Začněte s půllitrovkou, a uvidíte, kam se časem dostanete. Čím větší zátěž, tím dosáhnete lepšího účinku na váš zadeček.

    Oslí kopy

    Klekněte si na všechny čtyři (ano, jako osel :D). Dlaně jsou na šířku ramen a kolena na šířku pánve. Zvedněte levou nohu a snažte se patu dostat co nejdále od zadečku. V pozici s nataženou nohou vydržíte zhruba 2 sekundy a poté nohu přitáhněte zpět. Koleno nepokládejte na zem, jen ať maká.

    Opakujte nejprve na jednu nohu a následně až na druhou. Při natahování vydechujte a při návratu se nadechujte. Správné dýchání je důležité a značně vám pomůže vybudovat ten nejkrásnější zadeček pod sluncem. 

    Požární hydrant

    Líbily se vám oslí kopy? Tak to ještě zůstaňte na všech čtyřech. Dlaně jsou opět na šířku ramen a kolena na šířku pánve.

    Zvedněte levou nohu nahoru. Pozor, noha zůstává stále ohnutá (stejně jako když pes čůrá na hydrant). V horní poloze vydržíte 2 sekundy a poté vraťte koleno zpět na zem. Opakujte i s druhou nohou. Při pohybu nahoru vydechněte a při pohybu zpět se nadechněte. To už známe, že? 🙂

    Kmitavé sumo dřepy

    Postavte se do širokého rozkročení a jděte do širokého dřepu. Vzpomeňte si zápasníky sumo, tak přesně takhle se postavte. Zadeček mírně podsaďte.

    V dolní pozici 5x kmitejte pár centimetrů nahoru a dolů, poté se vraťte zpět do stoje.

    Při kmitání si dejte pozor na kolena. Měla by být stále pevná a co nejdále od sebe.

    Most

    Následuje cvik, kterým kromě zadečku výborně posílíte i pánevní dno.

    Lehněte si na záda, ruce ejte podél těla, pokrčte nohy a dejte paty na šířku ramen. Zvedněte zadeček nahoru, kde jej pevně zatněte. Jako kdybyste měla mezi půlkami sevřít lískový oříšek a nepustit. Vydržte 2 sekundy a poté spusťte zadeček pomalu dolů. Nenechte ho ovšem odpočívat a držte ho pár centimetrů nad zemí. Cítíte, jak příjemně táhne? To se vám tvaruje do plavek.

    Tipy

    • Cvik provádějte velmi pomalu a tahem nikoli švihem!
    • Cvičte klidně každý den, kdykoli máte volnou chvilku. Pokud máte doma živé dítě, postačí i deset minut denně. Začněte jedním opakováním po 15, pak po 20. Další týden zvyšte počet opakování na dvě série. A zase: po 15 a poté po dvaceti... Pokračujte tak daleko, jak vám tělo dovolí.
    • Pohyb vás musí bavit. Zatímco prcek spí, pusťte si u toho motivační hudbu nebo třeba oblíbený seriál či film.
    • Jak už bylo řečeno: dýchejte! Cvičení a dýchání jsou na sobě přímo závislé a je potřeba je vzájemně regulovat. Protože svaly vyžadují po těle během cviků dodávku většího množství kyslíku než v normálním běžném klidovém stavu, měli bychom i podle toho dýchat. Důsledkem nedostatečného dýchání je neefektivní spalování a tvarování postavy. Sice se vám hluboké a hlasité nadechování může zdát směšné či přímo nevhodné, avšak srdci a obecně celému organismu to jen prospívá.

    Přeji hodně úspěchů a obdivuhodných pohledů na váš krásný zadeček.

    Zdroj: Onlinefitnes

    Zdroj fotografií: Kehindeoluleye a Onlinefitness

    evapple
    21. črc 2017    Čtené 2015x

    Párty masové kuličky s oříšky

    Chystáte párty nebo oslavu a chcete se před svými hosty blýsknout něčím novým, překvapivým a šokujícím? Oschlé chlebíčky a nudné brambůrky nechte ležet ve spíži a směle se pusťte do těchto vykutálených kuliček. Jsou plné křupavých kešu oříšků, roztékajícího se sýra a bylinek.

    • 500 gramů mletého masa (já měla krůtí)
    • 2 vejce
    • 200 gramů sýra (použila jsem cheddar)
    • 100 gramů kešu
    • hrst oblíbených bylinek (našla jsem jen sušenou bazalku)
    • sůl
    • pepř
    • chilli

    Jako první si připravte kešu oříšky. Klidně použijte i ty solené, v tom případě pak již nemusíte tolik nebo vůbec solit. Vložte je do mixéru a rozmělněte na požadovanou hrubost.  My máme rádi větší kousky, které v kuličce příjemně křupnou.

    Také si nastrouhejte sýr – nahrubo nebo najemno – podle chuti.

    Zapněte troubu a nastavte na ní 180°C.

    Ve větší míse smíchejte mleté maso, oříšky, sýr, vejce, bylinky a ochuťte solí, pepřem a chilli.

    Všechny ingredience vymíchejte do kompaktní hmoty. Já si pomáhám vařečkou, můj muž se s tím nepáře a pracuje rukama.

    Z hotové směsi vytvarujte kuličky velikosti sousta, asi jako jejich kokosové sestřičky Rafaello.

    Položte na plech vyložený pečicím papírem a vložte do vyhřáté trouby a pečte asi 20 minut (zkrátka dozlatova)

    Podávejte teplé spolu s různými omáčkami.

    Nebo je nechte vychladnout, napíchněte je na párátko společně s kouskem sýra, kuličkou mozzaely nebo olivou a podávejte jako exklusivní jednohubku.

    A komu se nechce koulet s kuličkami, uplácá klasické karbanátky a podává s máslovou bramborovou kaší.

    evapple
    12. črc 2017    Čtené 1696x

    Boží sýrové krekry ze 4 ingrediencí

    Kouzlo těchto krekrů spočívá ve dvou ingrediencích. Díky máslu se samy rozpadají na jazyku a bohatá chuť sýra jim zase dodá na vláčnosti. Milují je dospělí, a především děti, které se rády zapojí do jejich jednoduché přípravy. Už po první várce rovnou zaděláte na dvojnásobnou dávku. Tak jsou dobré!

    Uvedenými gramážemi se nemusíte řídit. Klidně požijte jen testovací vzorek se 100 gramy. Vtip je v tom, že hmotnost všech surovin je vždy stejná. Z vlastní zkušenosti mám odzkoušeno, že jedno vajíčko vystačí až do 500 gramů. Poté použijte vejce dvě. Ano, u nás doma zadělávám těsto rovnou z půl kila. 

    Suroviny

        250 g másla pokojové teploty, nakrájeného na plátky (nebo Hery)

        250 g hladké mouky

        250 g strouhaného tvrdého sýra (pro děti je výborná jemná dobrá je Gouda, pro dospělé výraznější Cheddar)

        1 vajíčko

        1 lžíce sušené směsi kořenové zeleniny alá Vegeta (volitelné)

    Postup

    Na vál prosejte mouku, vytvořte v ní důlek a do něj nasypejte strouhaný sýr.

    Do vzniklého hnízda klepněte i vajíčko a přidejte i plátky másla. Kdo chce, může ještě dochutit lžící Vegety bez soli. Záleží na typu sýra a jeho chuťovém charakteru.

    Konečky prstů začněte jemně pracovávat jednotlivé suroviny. Pak se do toho opřete vší silou a uhněťte kompaktní těsto ve tvaru koule.

    Tu dejte alespoň na hodinu do lednice. Všechny chutě se spojí a také se vám bude s těstem lépe pracovat.

    Vyložte si plechy na pečení papírem nebo pečicí fólií a předehřejte troubu na 180°C.

    Z odpočinutého těsta vyválejte plát silný asi půl centimetru a pomocí vykrajovátka vypíchněte libovolné tvary a přeneste je na plech.

    Při této příležitosti skvěle zabavíte děti. Dnes byla na pečení sama, a tak jsem zvolila jen jednoduché kolečko se zvlněným okrajem.

    Plné plechy vložte do vyhřáté trouby a pečte asi 10 minut, do zlaté barvy.

    Nechte vychladnout a podávejte.

    evapple
    12. črc 2017    Čtené 1002x

    Ovocný koláč s drobenkou - fotopostup + fígl navíc

    Těsto:

    • 250 g hladké mouky
    • 1 čajová lžička prášku do pečiva
    • špetka soli
    • citronová kůra/nemusí být/
    • 2 lžíce cukru krupice
    • 1 vanilkový cukr
    • 1 vejce celé
    • 60 g másla
    • podle potřeby přidat mléko (bilý jogurt nebo zakysanou smetanu)

    Tvarohová náplň:

    • 250 g měkkého tvarohu
    • 1 celé vejce
    • 1/2 sáčku vanilkového pudinku
    • 80 g krupicového cukru
    • citronová kůra

    Ovoce podle chuti

    Drobenka:

    • 80-100 g másla
    • 100 hladké mouky
    • 80 g cukru krupice
    • 1 vanilkový cukr

    Postup:

    Na vál prosijte mouku, přidejte kypřící prášek, sůl a oba druhy cukrů.

    Citrón důkladně omyjte (i v případě, že použijete bio citorón) a přistrouhejte ke směsi jeho žlutou část. Pozor, ta bílá je hořká

    Nakonec rozklepněte vajíčko a na kousky pokrájené máslo.

    Vypracujte kompaktní těsto. Půjde to ztuha, chce trochu trpělivosti. Můžete si pomoci trochou mléka nebo zakysané smetany.

    Hotové těsto zabalte do potravinové folie a dejte na 30 minut odpočinout do lednice.

    Mezitím vymíchejte všechny přísady na tvarohovou náplň a připravte ovoce.

    Předehřejte si troubu na 200°C (horkovzdušnou na 180°C) a kulatou koláčovou formu vymažte máslem.

    Vyndejte těsto z lednice a vyválejte do velikosti koláčové formy tak, aby přečuhovalo kraje. Půjde to ztuha, ale nic se neděje. Já si těsto vyválím do tloušťky cca půl centimetru a poté ho jako puzzle poskládám do formy. Nemusí vypadat jako ze žurnálu, stejně bude schované pod tvarohem a ovocem. 🙂

    Než na těsto vylijete tvarohovou náplň, propíchejte ho na několika místech vidličkou. Na tvaroh poklaďte ovoce a koláč vložte do trouby.

    Z mouky, cukrů a másla vypracujte drobenku. Nejlépe to jde rukama, což je ideální možnosti, jak zapojit děti.

    Po dvaceti minutách pečení vyndejte koláč z trouby a štědře ho posypejte drobenkou. Je to fígl mojí maminky, díky kterému se drobenka hned ze začátku nerozteče a „nezabetonuje“ tak ovoce a tvaroh pod ní.

    Koláč vraťte do trouby a pečte ještě asi dvacet minut.

    evapple
    12. črc 2017    Čtené 701x

    Došla vám mrkev? Skočte si do truhlíku!

    Zeleninové odřezky, slupky, tuhé stonky a nať. Podle druhu tvoří až třetinu hmotnosti celé rostliny. Nejčastěji končí v koši nebo v lepším případě na kompostu. Pokud ale víte, jak je zpracovat, můžete skutečný odpad smrsknout na minimum. Následující tipy berte spíše jako zpestření nebo motivaci k tomu, jak pracovat v kuchyni efektivně. Připraveni? Začínáme!

    Šupito p(r)esto

    Pěknou nať z mrkve, petržele, červené řepy či celeru můžete v klidu dále zpracovat. U té mrkvové si pohlídejte, aby nebyla hořká. U celeru zase nepoužívejte nať, která je zažloutlá nebo má hnědé flíčky. Takovou nať opravdu raději vyhoďte. Špatně skladovaný celer totiž tvoří dráždivé. Natě se asi nejlépe upotřebíte v jednoduchém pestu. Můžete jím ochutit nejen těstoviny, ale také oživíte chuť polévek.

    K očištěné a nahrubo nasekané nati přidejte česnek, olivový olej, ocet a sůl. Poté všechno důkladně rozmixujte, až se jednotlivé ingredience spojí. Hotové pesto můžete ihned použít nebo ho rozdělte na menší dávky a zmrazte.

    Budete překvapení, jak tohle jednoduché pesto v polévkách funguje. Svou vůní a rozjasní i fádnější luštěninové nebo zeleninové polévky.

    Stále dokola

    Zapomněli jste někdy v lednici cibuli nebo česnek? Všimli jste si, že jim znovu vyrazily zelené výhonky? Směle do nich! Jejich chuť je mnohem jemnější a snesou je i ti, kterým klasický česnek či cibule nedělá dobře. Stačí vzít paličku starého vyschlého česneku či cibule a položit ji do mělké misky s trochou vody na dně. Měla by vyčuhovat těsně nad hladinou. Za pár dní se objeví kořínky a později i zelenkavé výhonky natě. Na rozdíl od cibule, která se dá takto jednoduše seříznout až třikrát, jsou česnekové výhonky jednorázové. Stejným způsobem oživíte i jarní zelenou cibulku. Snadno ji vypěstujete na okně z bílých konců, které zbydou po ořezání. Vložte je do sklenice s vodou a dopřejte jim trochu sluníčka. Každých pár dní si pak můžete ostříhat čerstvé zelené konce.

    To je veget(a)

    Pokud zeleninu dobře omyjete, máte pro vás další báječný tip. Slupky mrkve, celeru a petržele před můžete použít jako základ velmi dobrého a silného vývaru. Nebo si vyrobte jednoduché domácí polévkové koření. Slupky i očištěnou nať rozložte na plech vystlaný pečícím papírem a usušte v troubě s pootevřenými dvířky při teplotě 50 °C. Výsledek by měl v dlani šustit jako papír. Pak je rozmixujte a domácí vegeta je na světě.  Ze slupek od jablek zase připravíte výborný čaj plný vitamínů. Pomohou také jako obklady na kruhy pod očima. Těmi od pomerančů či citronů zase dobře vyčistíte nerezové nádobí. Stačí je nechat vylouhovat ve vodě a v ní pak nádobí umýt. A zapomenout bychom neměli ani na domácí limonádu.

    Na nákup do truhlíku

    Římský salát je další „recyklovatelnou“ zeleninou. Stačí, když odkrojíte jeho spodní část, zasadíte ji do květináče a pravidelně zaléváte. Po několika dnech této jednoduché péče začnou vyrůstat nové lístečky. A za dalších pár dní sklízíte křupavý čerstvý salát. Stejný postup uplatníte i u řapíkatého a klasického celeru, mrkve a dokonce i ananasu! Přibližně po pěti dnech začnou zprostředka jeho spodní části vyrůstat nové oddenky. Když trochu povyrostou, přesaďte je do květináče a pravidelně zalévejte. Nebude trvat dlouho a odmění se vám novými řapíky. Nechce se vám do lesa? Vezměte čerstvé žampiony a odlomte jim kloboučky. Nožičky zasaďte do vlhké půdy tak, aby jim koukaly pouze samotné vršky. Houby začnou při pravidelné zálivce za několik dní opět růst a vy můžete celý proces opakovat.

    Zdroj:Pan Cuketka a Diy handy

    Zdroje fotografií: Diy handy a pixabay.com

    evapple
    7. črc 2017    Čtené 3914x

    Osvěžující tipy, co vařit v horkých letních dnech

    Máme za sebou první tropické dny. Když se teploty přehoupnou přes třicítku, na knedlo zelo vepřo nebo smetanovou omáčku má chuť jen málokdo. Přinášíme vám doporučení, čemu se vyvarovat, na co si dát pozor a po čem naopak sáhnout všemi deseti. Takže vychlazené smoothie do ruky, začínáme.

    Hlavně hydratace

    Znáte to, v létě by většina z nás mohla být živa klidně jenom z melounů, okurek a jahod. A není divu. Právě tyto potraviny mají svoji sezónu, v obchodech je seženete za pár korun a hlavně: obsahují značné množství vody a tím skvěle ochlazují organismus. Naše tělo je chytré a instinktivně ví, po čem máte sáhnout. Jednoduše proto přidejte do košíku potraviny, které kromě toho, že osvěží a jsou téměř bez kalorií obsahují právě značné množství vody.

    Rekordmanem je salátová okurka, u které voda tvoří až 96%. Jen o procento méně má ledový salát, cuketa a ředkvičky. Sympatickými 94% vody se mohou pochlubit zelené papriky či květák. Oblíbený vodní meloun ji obsahuje až 91% a brokolice, jahody či grep se dostaly na kulatých 90% . Za nimi pak stojí například rajčata, lilky, veškeré bobulovité ovoce, meruňky, broskve či nektarinky.

    Kromě potravin s vysokým obsahem vody doplňujte pitný režim o čisté nebo lehce minerální vody bez příchuti, chlazené ovocné čaje, ředěné džusy nebo domácí limonády s bylinkami. Konkrétní čísla říkají toto:

    Dospělý: by měl přijmout 1,5 litru tekutiny pitím a pak 800 až 900 ml v rámci stravy.

    Senioři:1300 ml tekutiny pitím, 700 až 800 ml v rámci stravy.

    Děti ve věku 1 až 3 let: v tekutinách 800 ml a v rámci stravy kolem 300 ml.

    Děti předškolního věku: 900 ml v tekutinách a v rámci jídla kolem půl litru tekutin.

    Pozor na salmonelu

    Pokud přeci jenom v parných dnech stojíte u sporáku a připravujete pro rodinu teplý oběd, buďte ve střehu. Nejen před horkou párou linoucí se zpoza hrnců, ale především na kvalitu potravin. I přes veškerou pečlivost, se kterou v obchodě vybíráte potraviny, si domů můžete přivézt salmonelu. Zvláště v těhotenství byste měla být opravdu opatrná, protože může ohrozit i ještě nenarozené dítě.

    Mezi hlavní a nejpatrnější příznak patří akutní průjem, doprovázený křečemi a horečkou. Salmonelou se můžete nakazit nejen z nevhodně skladovaného (např. převoz nákupu z obchodu domů během tropických dní) a upraveného masa, ale také vajec a vaječných výrobků(včetně zmrzlin, majonézových salátů a krémů), měkkých salámů a paštik.

    Nakazit se můžete přímo z jídla, ale také ze špatně umytého nádobí nebo špinavých rukou. Proto dbejte na zvýšenou pozornost i hygieně. Umyla jste si ruce, než jste krájela maso a zeleninu? Právě maso představuje hlavní zdroj nákazy. Během převozu z obchodu ho uložte do chladící tašky, krájejte ho na samostatném prkénku, používejte čisté nože a hlavně si opravdu pečlivě myjte ruce.

    Při kuchyňské úpravě si dejte pozor na důkladné propečení (zvláště u kuřecího masa nebo mas s kostí), zvláště u grilování, kde se mnohdy maso prudkým žárem sežehne, ale uvnitř zůstane syrové.

    První pomoc spočívá v doplňování ztracených tekutin. Průjem totiž ještě zvyšuje míru dehydratace v těle. Pokud nejsou ztracené tekutiny doplněny včas a v dostatečné míře, mohou začít selhávat ledviny. Bojem s nemocí tělo ztrácí i ionty, které snadno doplníte minerálními vodami – pozor, bez příchutě! Pokud se stav nezlepšuje, je nutné zajistit lékařskou péči. Maminka Maifa z diskuzního fóra Salmonela, jak dlouho jste ji léčili? Jaký měla průběh? o tom ví své:  Dieta mi byla od dr nařízena jaterní - nemastit, nesolit, hoďte si do vyhledávače. Určitě neublíží černé uhlí, s tím mám nejlepší zkušenost. Později zavést nějaká probiotika, a dost pít. Jinak ani v nemocnici nám nic nedávali.

    S lehkou hlavou

    Jak už bylo řečeno v úvodu, jen málokdo má v létě chuť na svíčkovou se šesti. To ale neznamená, že se budete šidit. Právě v období tropických dní máte jedinečnou šanci naučit rodinu jíst lehká a zdravá jídla. Nemusí jít o drastickou změnu, začněte polehounku a nenápadně. Při přípravě bramboráků jsem brambory nahradila jemnější cuketou a málokdo to poznal. Mimochodem cuketa, to je letní princezna. Využijte ji, dokud chutná nejlépe. Plňte ji mletým masem, zapékejte s další zeleninou a sýry nebo si z ní připravte jednoduchý a extra šťavnatý perník:

    2 hrnky nahrubo nastrouhané cukety, 1, 5 hrnku špaldové a 1,5 hrnku polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, 1 lžíce sody, 1 vanilkový cukr, 1 a 1/2 hrnku cukru krupice, 4 vejce, 1 hrnek oleje, lžička skořice

    V míse ušlehejte vajíčka s oběma cukry a postupně přilévejte také olej. V další míse smíchejte obě mouky, prášek do pečiva, sodu a mletou skořici. K vaječné směsi přidejte nastrouhanou cuketu, promíchejte a na závěr po částech vmíchejte i moučnou směs. Těsto nalijte na vymazaný plech vysypaný kokosem a vložte do předehřáté trouby na 180°C. Pečte asi 30 minut, dokud do zapíchnutí do středu plechu nevytáhnete suchou špejli. My ji ještě vylepšujeme čokoládovou polevou a kokosovou posypkou.

    Při jakékoli přípravě letních pokrmů uberte soli a tuku. Naše tělo má už tak co dělat s návalem horka, tak mu v tomto směru pomozte i vy. Místo toho ochucujte bylinkami a různými druhy pest (bazalkové, rajčatové, lilkové či z medvědího česneku). Z přebytků zahrad připravte lečo (pro masožravce s kousek párku nebo klobásy) a klidně ho nazvěte ratatouille. V podstatě budete mít pravdu a děti vylíží talíř, když budou mít pocit, že jí stejný pokrm, jako vařil myšák ve stejnojmenné pohádce. A pak tu máme oblíbené grilování, což je doména spíše mužů. Ti rádi volí hovězí steaky, ale ani takový losos nebo pstuh na grilu není špatný. Rozumným kompromisem pak je špíz z masa a zeleniny.

    Poraďte se s ostatními maminkami o možných rizikách grilování ve fóru Grilované maso v těhotenství

    Letní menu

    A které pokrmy jsou v tropických dnech nejlepší?

    Polévka

    Asi to bude vypadat jako rada postavená na hlavu, ale je to tak: ideální letní pokrm představují polévky. Jednak dodají tělu soli, minerály a živiny, které z jste z těla vypotili, a hlavně jsou lehce stravitelné. Základ tvoří silný a kvalitní vývar. Je jedno, jestli bude masový, zeleninový nebo jejich kombinace. Na chuť přidejte kuličky nového koření, celého pepře, bobkový list nebo stroužek česneku pro větší sílu. Výborný je i babičkovský trik s cibulí. Tu nezbavujte slupek, jen ji opláchněte a přidejte do vývaru. Získá tak neuvěřitelně zlatou barvu. Kromě ní polévku oživte i kořenovou zeleninou a zavářkou typu červené čočky (nemusí se dlouho vařit), bulguru nebo nudlí. Výborné jsou i  studené polévky typu Gaspacho z rajčat a okurky nebo vychlazený Tarator s okurkou, jogurtem a osvěžujícím koprem.

    Pomazánky

    Na pomazánkách je báječné, že nevyžadují tolik surovin ani času na přípravu. Máte v lednici tvaroh? Zjemněte ho dvěmi lžícemi smetany a dozdobte, co máte po ruce. Najemno nakrájenou paprikou, jarní cibulkou, vajíčkem natvrdo nebo šunkou. Inspiraci a kreativitě se meze nekladou. Na své si přijdou i milovníci masa. Mužská polovina naší domácnosti miluje pomazánku ze zbytků libovolného pečeného masa.

    Maso umelte na strojku nebo posekejte najemno. Hmotu spojte majolkou, trochou citronové šťávy, špetky soli a pepře a pro větší požitek přihoďte i hrst posekaných vlašských ořechů. Příjemně v pomazánce křupnou.

    Každá rodina má tu svou, na kterou nedá dopustit. Někdo přísahá na pikantní česnekovou a někdo si dá s gustem voňavou rybičkovou. Platí jen jedno omezení: nekombinujte příliš mnoho surovin. V jednoduchosti je krása. Na závěr ještě přidám tip od mé kamarádky Zdeničky na dětskou pomazánku s pečeným banánem.

    Do trouby předehřáté na 200°C (uznávám, v létě nereálné, ale když začnete s přípravou ráno, dá se teplo ještě snést) vložte plech, na který položíte 2 podélně rozřízlé banány. V polovině měkké dužiny vytvořte tři zářezy a do každého vložte lístek máty. Posypejte 3 lžícemi cukru a pečte do změknutí asi 10 minut. Nechte zchladnout. Poté banány rozmixujte s vaničkou tvarohu, lžící medu a citrónové šťávy. Podávejte ideálně s makovkou nebo loupákem.

    Saláty

    Salát nemusí být jen nudná hromada listí. Oživte ji zajímavou zálivkou a dalšími ingrediencemi. Třeba mrkví, ze které pomocí škrabky na brambory vytvoříte luxusní a tenké plátky. Samozřejmostí jsou rajčata, okurka, papriky a olivy. A kdo se nebojí, přidá i uvařené vajíčko, kousek masa, konzervovaného tuňáka, šunky nebo sýru. Zapojte při přípravě i děti. Ty menší mohou omýt zeleninu, donést olej z police nebo prostřít stůl. I zde se podělím o našeho letního favorita. A to o letní melounový salát:

    Ve velké míse smíchejte na kousky nakrájený meloun (vodní i ten žlutý, podle chuti), salátovou okurku a sýr Feta (pro děti kuličky mozzarely) a lístky máty. Vychlaďte a podávejte. Vždycky zmizí rychlostí blesku, za to vám ručím.

    Pokud plánujete salát jako hlavní chod, jako základ použijte těstoviny, kuskus, bulgur, červenou čočku nebo brambory. Dále postupujte jako u zeleninového salátu. Nebojte se přidat i hrášek, kukuřici nebo hrst fazolí. U těchto obědových salátů stačí dochucení dobrým olejem (záměrně nepíšu olivového, protože třeba v kombinaci s brambory, rukolou a vajíčkem natvrdo se mi nejvíce osvědčil obyčejný slunečnicový olej) solí a pepřem. Ingredience využijte buď z předešlého dne, nebo si je uvařte už ráno, ať se v kuchyni v poledne moc nezpotíte.

    Moje rada na závěr: pokud to jde, vyrazte na piknik. Je to báječný relax a změna prostředí. Nezapomeňte na deku a koš plný dobrého jídla. 🙂

    Další inspiraci naleznete v diskuzním fóru Poraďte lehká jídla na léto

    Zdroj informací byl i rozhovor s odbornicí na výživu Ivou Hrnčiříkovou na téma pitný režim v létě. 

    Zdrojem fotek: pixabay.com 

    evapple
    7. čer 2017    Čtené 846x

    Víno, sirup, med, ocet, kosmatice. Znáte všechny proměny černého bezu?

    Kam se hrabe Prostřeno! Z bezu černého připravíte aperitiv, předkrm, hlavní chod, dezert i digestiv. Všechno domácí, dobré a s láskou připravené. Využijte celý potenciál tohoto keře, kterému naši předci projevovali velkou úctu. Takže košíky připravit, lovecká sezóna černého bezu začíná. 

                                                             Květy

    Kdybych se někdy vdávala, tak na jaře. Svatební kytici bych totiž měla uvázanou z bezových květů. Šaty v barvě champagne, obřad na louce mezi rozkveltlými bezinkami.

    Ty by sladce voněly a všichni by byli šťastní. Miluju černý bez. Je doslova k sežrání. Neveříte?

    Med

    Na poctivý med od včeliček sice nemá, ale zase se zamilujete do jeho svěží vůně a zlaté barvy. Výroba je jednoduchá a obejdete se i bez včelách bodnutí. 

    Budete potřebovat

    • 25 květů černého bezu
    • 1 velký citron
    • 1 litr vody
    • 1 kg cukru

    Postup

    Květy bezu omyjte a zbavte případných nečistot a drobných mušek, které přilákala omamná vůně. Velké a tuhé stonky odstraňte.

    Citron oloupejte a nakrájejte na ho kousky. Vyberte spíš ten se slabou kůrou nebo ho zbavte bílých částí. Jinak by mohl medu dodat nepříjemnou hořkou chuť.

    Květy i med dejte do velkého hrnce, zalijte litrem vody a povařte asi 20 minut.

    Nechte stát do druhého dne, minimálně 24 hodin. Dbejte přitom na to, aby byly všechny květy ponořené ve vodě.

    Druhý den šťávu přeceďte přes plátno, přidejte cukr a vařte do té doby, než se začne hmota táhnout. Pozor, jak bude med tuhnout, bude mít snahu se připalovat! Trvá to asi hodinu.

    Podle chuti můžete přidat ještě citron.

    Ještě horký med plňte do sklenic a důkladně zavíčkujte.

    Hotový med můžete ještě sterilizovat.

    Limonáda

    Osvěžující a příjemně nakyslá. Taková je domácí bezinková limonáda.

    Budete potřebovat

    • 6 - 8 velkých květů černého bezu
    • 1 - 2 citróny (na plátky)
    • 50 dkg cukru
    • 4 litry vody

    Postup

    Vodu svařte s cukrem, nechte vychladnout a přelijte do velké zavařovací sklenice.

    Nejlepší je tzv. okurková. V každých domácích potřebách nebo větším obchodu už seženete speciální limonádový džbán s kohoutkem na čepování. Ten je pro tuhle příležitost přímo ideální!

    Přidejte omyté bezové květy, kolečka citronu a sklenici zakryjte plátýnkem, přes které přetáhněte gumičku.

    Limonádu nechte týden stát v teple. Pozor, neměla by být na přímém slunci! Občas promíchejte. 

    Po týdnu limonádu přeceďte, stočte do lahví a dejte vychladit. Limonádu podávejte s ledem.

    Sirup

    Neutrácejte za kupované sirupy plné éček. Vyrobte si vlastní.

    Budete potřebovat

    • 20 bezinkových květů
    • 1 citron nakrájený na plátky
    • 2 lžičky kyseliny citronové
    • 1,5 kg krupicového cukru
    • 1,2 l převařené vody

    Postup

    Začátek je stejný jako u limonády:  svařte tedy vodu svařte s cukrem.

    Vložte do ní bezové květy, přidejte kyselinu citronovou, plátky citronu a nechte louhovat na chladném místě po dobu tří až pěti dnů.

    V této fázi můžete zaúkolovat děti. Ty budou dvakrát denně chodit k bezinkové směsi a jemně ji promíchávat. Žádné zběsilé pohyby, ale jemné a pomalé tahy. Jako když si mažete marmeládu na loupák s máslem.

    Pak směs sceďte přes jemné plátýnko nebo sítko a nalijte do vymytých lahví.

    Schovávám si třeba ty od alkoholu. Před dětmi jen sloupnu etiketu a pak si spolu vytvoříme svou vlastní a originální. Nebo na ní přímo napíšeme věnování a darujeme našim blízkým.

    Hotový sirup uložte do chladničky.

    TIP: Sirupem si v létě ochuťte vodu nebo minerálku. V zimě jej užívejte proti nachlazení a ke snížení teploty zvláště u dětí.

    Čaj

    Udělat si zásobu trsů jemných kvítků se vyplatí. 

    Kvalitně usušené květy černého bezu nasypte do konvice a přelijte je vroucí vodou.

    Po 15 minutách louhování čaj sceďte.  

    Pro efekt a sladší život si ho můžete osladit třeba bezovým medem.

    Ocet

    Ocet se skvěle hodí na dochucení zeleninových salátů. Má ale také léčivé účinky - naše babičky s ním léčily horečky. Zředěným octem (v poměru 1:4) natíraly chodidla, dlaně a spánky.

    Budete potřebovat

    • 5 - 10 velkých květů bezinek
    • 0,5 litru octa

    Postup

    Do zavařovací sklenice vložte čerstvé květy bezinek a zalijte 8% octem.

    Květy by měly být zcela ponořené.

    Sklenici zakryjte plátnem a nechte v chladu a temnu 3 - 6 týdnů.

    Poté ocet sceďte a nalijte do připravených lahví a dobře zazátkuje.

    Kosmatice

    To je moje srdeční záležitost. Někdo čeká celý rok na chřest, já na květy bezu.

    Budete potřebovat

    • 4 velké květenství bezu (stopku neodstraňujte, ještě se bude hodit!)
    • 2 vejce, špetka kypřícího prášku
    • 2 lžíce mléka
    • 3 lžíce hladké mouky
    • olej na smažení
    • práškový cukr na posypání (může být i skořicový cukr)

    Postup

    Z vajec, mléka, mouky a kypřícího prášku ušlehejte těstíčko, podobné tomu palačinkovému.

    Květy bezu očistěte a poté namáčejte v hotové směsi (můžete je přitom držet za stopku).

    Na pánvi rozehřejte větší množství oleje a květy smažte asi tři minuty dozlatova.

    Osmažené je pak pokládejte na papírové kuchyňské utěrky, odsajete tak přebytečnou mastnotu.

    Podávejte poprášené práškovým cukrem nebo cukrem se skořicí.

    TIP: slanou variantu vykouzlíte tak, že do směsi přidáte strouhaný sýr (nejlépe parmezán), k smaženým květům pak podávejte česnekový dip.

                                                               Plod

    ....na další dobroty je pak potřeba si počkat až do podzimu. Právě tehdy začnou dozrávat temně fialové bezové kuličky. Rádi si na nich smlsnou i ptáci a lesní zvěř. Nenechte se prosit, pochutnáte si i vy.

    Víno

    Tohle více skvěle chutná a pomáhá při bolestivých zánětech nervů, ischiasu nebo migréně.

    Budete potřebovat

    • 2 l zralých plodů bezu černého
    • 4 l převařené a vychlazené vody
    • 3 zrnka pepře
    • 5 kuliček nového koření
    • 3 hřebíčky
    • 2 kg krystalového cukru
    • 5 dkg kvasnic

    Postup

    Plody přelijte vodou, přidejte pepř, nové kořen, hřebíček a vaříme půl hodiny.

    Vzniklý odvar přeceďte přes plátýnko, vmíchejte krystalový cukr a povařte 10 minut na mírném ohni.

    Směs zchlaďte a do ještě vlažného roztoku vmíchejte rozdrobené kvasnice.

    Nechte 24 hodin odstát. Poté znovu dobře promíchejte a opět nechte 24 hodin kvasit.

    Po této době nápoj sceďte do pětilitrové sklenice, kterou pevně ovážete celofánem a v teple nechte stát až do zimy, kdy víno stočíte do litrových láhví.

    Povidla

    Neznám nic lepšího než vdolky s těmito povidly a čepičkou ze strouhaného tvarohu.

    Budete potřebovat

    • 1/2 kg cukru na 1 l šťávy
    • želírovací prostředek

    Postup

    Zralé plody bezinek rozvařte s vodou na kaši.

    Vychladlé prolisujte a do vzniklé šťávy přidejte cukr a želírovací prostředek (nebo želírovací cukr).

    Za stálého míchání svařte do zhoustnutí.

    Hotovou směsí naplňte vymyté a vysušené skleničky a sterilizujte.

    Likér

    Delikátní chuť, zemitá vůně koření a sladkost bezinek si zaslouží čestvé místo na každém slavnostním stole.

    Budete potřebovat

    • 2 kg otrhaných bezinkových bobulek
    • 6 hvězdiček badyánu
    • 1 litr vody
    • 1 kg cukru
    • 1 balíček vanilkového cukru
    • 2 dl instatní kávy
    • ½ l rumu

    Postup

    Opláchnuté bezinky spolu s hvězdičkovým kořením vložte do hrnce, zalijte vodou a rozvařte je na kaši.

    Šťávu nechte překapat přes řídké plátno, přidejte do ní cukr a znovu ji povařite, dokud se cukr nerozpustí. Trvá to asi 7 až 10 minut.

    Do horké šťávy přilijte připravenou instantní kávu a po vychladnutí i rum.

    Hotový likér plňte do čistých a dobře uzavíratelných lahví. Ty opět můžete vyzdobit vlastními etiketami a poté darovat jako milý dárek.

    Skladujte v chladu a temnu.

    Zdroje informací a receptů:

    Coop

    lidovky.cz

    ireceptar.cz

    Zdroje fotografií:

    www.pexels.com www.pixabay.com a Kuchařka pro dceru

    evapple
    26. kvě 2017    Čtené 1774x

    Pouťové langoše

    Tuhle dobrůtku mám spojenou s jarní poutí u dědy a babičky. Začali jsme u cukrové vaty, pak jízda na kolotoči, zastávka u perníkářky mamince pro barevné srdce, potom na houpačky, létající labutě a končili jsme u stánku s langoši. S láskou vzpomínám na zlatavou placku pomazanou česnekem, keččupem a notně posypanou sýrem. A taky na to křupnutí, stékající šťávičku po prstech a ten báječný pocit blížících se prázdnin. Takže nastupujte, prodloužená jízda do dětství začíná!

    Na osm kousků budete potřebovat:

    • 500 g hladké mouky
    • 30 g droždí
    • 250–300 ml mléka
    • špetku soli
    • 1 lžíci cukru
    • olej na smažení
    • na závěrečné ochucení kečup nebo strouhaný eidam, česnek, povidla...

    Jako první si připravte kvásek. Do misky rozdrobte droždí, zasypte cukrem, lžící mouky a zalijte mlékem (ideální ohřátého na „prst“, tedy příjemně teplého na dotek prstu).

    Vše promíchejte. Droždí s cukrem se rozpustí a vytvoří mazlavou kašičku. Směs přikryjte ubrouskem a nechte chvíli odpočinout. Stačí deset minut. Jakmile se vytvoří bublinky, můžete směle pokračovat.

    K takto připravenému kvásku přidejte zbytek mouky, mléka, osolte a vypracujte hladké těsto.

    Dobře to jde v robotu, já jsem ale zastáncem staré dobré vařečky a síly paží (při této práci krásně vyrýsujete  paže do letních šatů). Hnětu tak dlouho, dokud nevzniknou bublinky a těsto se neodlepuje od vařečky. Mělo by být pružné, na dotek hladké a nelepivé.

    Pak ho už jenom poprašte moukou a dejte mu přibližně půlhodinku na vykynutí. Já ho ukládám do peřin nebo pod deku. Teplo a láska při hnětení se vám vrátí v podobě bochánku i velikosti fotbalového míče. 🙂

    Ten vyklopte na pomoučený vál, vytvořte malé bochánky a dejte jim ještě 15 minut oddechu a rozkoukání.

    Poté z nich vytvarujte, vyválejte nebo v ruce vytáhněte placky. Záleží jen na vás, jak velkou budou. Já mám ráda placku přes celý talíř, přítel preferuje menší kolečky, která si obloží jako koláčky.

    Smažte na rozpáleném oleji dozlatova a křupava.

    Hotové langoše ochuťte tak, jak máte rádi – česnekem, kečupem, sýrem či zakysanou smetanou. Nebo jako moje kamarádka:  povidly a strouhaným tvarohem.

    evapple
    18. kvě 2017    Čtené 591x

    4 tipy na skvělý start do nového dne

    Se snídaní je to jako když se dobře vyspíte. Celý den je pak mnohem hezčí a produktivnější. Proto ji určitě nevynechávejte a neodbývejte se kupovanými sušenkami nebo dojedením zbytků po dětech. Po takové snídani vás brzy dožene vlčí hlad a vy sáhnete třeba po tabulce čokoládě. A to se brzy projeví i na vaší postavě. Výživově hodnotná snídaně je přitom velmi jednoduchá na přípravu, která vám zabere asi jen minutu vašeho času. Připraveny? Jdeme na to!

    Vtipná kaše

    Byl by hřích nesnídat, když existuje něco, jako jsou sladké kaše. Existuje nespočet kombinací s druhem obiloviny, ovoce, oříšky, mlsalky se nestydí přilepšit si kouskem čokolády nebo oříškovými másly. Návod na přípravu bez práce je až neuvěřitelně prostý. Stačí večer namočit ovesné vločky do vody nebo mléka. Přes noc natáhnou tekutinu do sebe, krásně zvláční a pokud použijete třeba mandlové mléko, získají neuvěřitelnou chuť. V tomto stavu stačí přidat oblíbené ovoce a oříšky a pustit se do toho. Pokud máte raději teplé varianty, vložte misku s vločkami na dvacet vteřin do mikrovlnné trouby. Pro tuto verzi jsou lepší ty drcené, které zaručí dokonale krémovou konzistenci.

    Nebuďte bábovky

    A pozor, mikrovlnou troubu ještě nezavírejte. Sladký hit internetu, mugcake, neboli hrnečkový dortík, máte připravenou za 3 minuty. Potřebujete jen vejce a ovesné vločky, další ingredience přidávejte podle chutí, nálady a nápadů. Sladkou variantu můžete připravit s banánem, kakaem, tvarohem nebo Nutellou. Pro slanou verzi sáhněte po strouhaném sýru, šunce či bylinkách. Vše důkladně promíchejte v hrnečku a vložte na 3 minuty do mikrovlnné trouby. Hotovou bábovičku můžete jíst rovnou z hrnečku nebo ji opatrně vyklopte na talířek. Zvláštní kapitolou při přípravě těchto dobrot je zdobení. Fantazii se meze nekladou, zdobte tím, co máte rádi. Nejčastěji stačí jen přelít jogurtem nebo tvarohem s vanilkou, čerstvé ovoce, ořechy a pro děti barevné kuličky nebo třeba lentilky.

    Kdo maže ten jede

    O něco více pracnější, ale rozhodně ne méně chutnější jsou domácí pomazánky. Vyplatí se je připravit už den předem, aby ranní vstávání tolik nebolelo. I na tomto poli máte nepřeberné možnosti, jak kombinovat. Základ může tvořit tvaroh, krémový sýr či dobré pomazánkové máslo. A pak už jen přidejte kousek šunky, sterilovanou kukuřici, bylinky, vajíčka, strouhaný sýr nebo o něco říznější hořčici. Pozor na až přílišnou kreativitu, v jednoduchosti je přeci krása. Taková pomazánka z tvarohu, trochy smetany a bylinek natřená na čerstvém chlebu vás vynese na obláčku štěstí až do nebe. Nebojte se ani luštěninových pomazánek. Stačí prohnat vařené fazole nebo cizrnu tyčovým mixér, s citem je ochutit a základ vydatné snídaně je na světě.

    Namixujte si

    Další báječnou snídaní nebo klidně i svačinkou, kterou si hravě sbalíte s sebou na hřiště nebo na procházku jsou smoothie.  Jde to hustý drink, plný vitamínů, vlákniny a všeho dobrého pro zažívaní a dobré fungování těla. Můžete zkombinovat vše, co vám chutná. Tedy ovoce, zeleninu, oříšky, sušené plody, jogurt, mléko, džus, psyllium, mladý ječmen, chia semínka, ovesné vločky, med, melasu či oříšková másla. Osvědčená kombinace je třeba hrst borůvek, bílý jogurt a lístek máty nebo banán s jahodou a mandlovým mlékem. Nebojte se ani variace na červenou řepu, jablka a mrkve nebo avokádo s banánem a  několika lístky špenátu. Věřte, že i zdánlivě neslučitelné kombinace se po vložení do mixéru promění ve zdravý a chutný koktejl, po kterém se jen zapráší.

    Zdroje fotek: https://www.pexels.comhttps://pixabay.com

    evapple
    4. kvě 2017    Čtené 1137x

    Nebezpečné procházky

    Procházka v přírodě je vítaným a hlavně zdravým zpestřením během dne stráveného uvnitř bytu nebo ve školce. Jaro navíc přímo vybízí k výpravám do probouzejícího se lesa nebo zelenajícího se parku. Všechno kolem voní, kvete a pučí. A právě zde se silně projeví dětská superschopnost ochutnávat okolní svět ústy. Mějte se ale na pozoru, některé rostliny jsou sice krásné, ale silně jedovaté. Pojďme si projít takový malý herbář těch nejběžnějších, se kterými se malí průzkumníci mohou v přírodě setkat.

    Bolehlav plamatý

    V houštinách a u potoků se můžete setkat s dva metry vysokou rostlinou s hnědofialovými skvrnami na lodyze a květy podobnými bezu. Jde o Bolehlav plamatý. K otravě stačí nadýchat se jeho vůně. K příznakům patří těžknutí končetin, pocit na zvracení, problémy s dýcháním, polykáním a mluvením.

    Břečťan popínavý

    Plazí se po zemi a polorozpadlých budovách. Břečťan sice dokáže evokovat romantickou atmosféru malebného venkova, je ovšem mírně jedovatý. Po konzumaci většího množství plodů se dostavují křeče, úporný průjem a může se objevit i vyrážka. 

    Durman obecný

    Jeho květům se říká andělské trumpety – jsou bílé s trubkovitým tvarem. Roste na opuštěných místech, ale pěstuje se i jako pokojová rostlina. Jedovaté jsou všechny části. Po požití vyvolává blouznivé stavy, proto se mu ve starověku říkalo blázníček.

    Konvalinka vonná

    Něžná květinka? Ale kdeže! Bobulky konvalinky obsahují látky podobné lékům na srdce. V nízké koncentraci jsou i v dužině květů a plodů. Konvalinka je vylučuje do vody ve váze, proto ji nedoporučuji jako součást jarní květinové aranže, kde by mohla zahubit ostatní rostlinky.

    Lýkovec jedovatý

    Má roztomilé růžové kvítky, jejichž vůně nás může omámit až k mírným závratím a vyvolat bolest hlavy. Plody lze zaměnit za rybíz a jsou tak hořké, že je okamžitě vyplivne i malé dítě. Nicméně otrava se projevuje pálením v ústech, nadměrným sliněním, křečemi břicha, zvracením a průjmem.

    Rulík zlomocný

    Tento jeden a půl metru vysoký keř roste na slunných místech. Jedovaté jsou listy, kořen i plody, které děti mohou zaměnit za třešně. Smrtelná je dávka už tří bobulí. Příznakem otravy je sucho v ústech, zrychlený tep, rozrušení, stav podobný opilosti, halucinace.

    Tis červený

    Je to krásný a vznešený keř, na kterém dozrávají rozkošné červené bobule. A právě ty lákají nenechavé ruce dětí. Tis je však prudce jedovatý. Alkaloid taxin se trávicím traktem rychle vstřebává a příznaky otravy se objevují již po 20–30 minutách. Slabě jedovatý je i jalovec, cypřiše, a túje.

    Zlatý déšť

    Čilimník převislý neboli štědřenec způsobuje vážné komplikace. Lidově se mu také říká zlatý déšť. Na procházce ho rozhodně nemůžete přehlédnout. Už požití 2 až 5 semen a pěti květů ale způsobí vážnou otravu, která narušuje nervovou soustavu.

    Na dotek

    Bolestivé puchýře, vyrážky, zarudlá kůže – to vše mohou být průvodní jevy následující po dotyku rostlin. Nepříjemné zarudnutí způsobuje například škumpa a po dotyku třemdavy vám mohou naskákat solidní puchýře. 

    10 rostlin způsobujících záněty kůže a alergie:

    routa vonná, třemdava bílá, třezalka tečkovaná, chmel otáčivý, vratič obecný, mák, muškát neboli pelargonie, vlaštovičník větší, tulipán a řebříček

    Na chuť

    Toxická jsou například jádra broskvoní, meruněk, švestek, jablíček a hořkých mandlí. Z nich se pomalu uvolňuje kyanovodík.

    10 nejjedovatějších rostlin naší přírody: oměj šalamounek, rulík zlomocný, posed bílý, rozpuk jízlivý, bolehlav palmatý, konvalinka vonná, náprstník červený, blín černý, vraní oko čtyřlisté a konitrud lékařský.

    • pokuste se z úst dítěte dostat zbytek části rostliny, kterou ochutnalo (mírné bouchnutí do zad, mnohdy se dostaví samovolný dávicí efekt)
    • křik, panika ani nervozita situaci nezlepší, tvařte se klidně neděste zbytečně dítě
    • vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc
    • podívejte se kolem sebe a zkuste identifikovat požitou rostlinu, případně vzít kousek vzorku (část s listy a plody) s sebou k lékaři
    • účinnou první pomoc představuje obyčejné živočišné uhlí
    • po požití bobulek může otéct dutina ústní, v tom případě dejte dítěti cucat led nebo příjemnější zmrzlinu či chladný nápoj

    Zdroje fotek: www.pexels.comhttps://pixabay.com/

    evapple
    20. dub 2017    Čtené 345x

    Tři tipy proti jarní únavě

    Opakuje se to každý rok. Na začátku jara, kdy se příroda probouzí a všechno kolem nás kvete se paradoxně cítíme unavení a bez energie. Není to žádná odborně pojmenovaná nemoc a nevěnuje se jí žádná vědecká publikace. A stejně přijde stejně jistě jako bolest hlavy po bujarém večírku. Dobrá zpráva ale je, že jí lze účinně předejít a naplno si tak užít jedno z nejráznějších ročních období.

    Stavěli jste sněhuláka?

    Částečně je na vině to, co jste dělali v zimě. Pokud jste stavěli sněhuláky, bobovali s dětmi na kopci, bruslili a nosili zvířátkům do krmelce jablíčka, cítíte se pravděpodobně dobře. Ale ti, kteří teploty kolem nuly strávili v křesle před televizí a miskou cukroví po ruce na tom budou pravděpodobně hůře. A ačkoli pro nikoho z nás není dnes problém jíst i v zimě dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, které zajišťují příjem vitaminů a minerálů, přísun těchto důležitých látek není většinou dostačující.

    Proto je vlastně jarní únava vitamínový a pohybový deficit. Naše tělo tak po zimě vypadá jako automobil, který stojí celou zimu venku. Nikdo s ním nejezdí, netankuje benzin a nedoplňuje olej, aby se nic nezadřelo a vše běželo tak, jak má.

    Slunce nejen v duši

    Náprava je vcelku jednoduchá a hlavně příjemná. Žádné polykání tabletek a injekce. Jednoduše roztáhněte žaluzie, otevřete okna a vpusťte do bytu slunce. Právě jeho paprsky přispívají k tvorbě vitaminu D, který je pro náš organismus důležitý. Stimuluje v našem těle tvorbu serotoninu, tzv. hormonu štěstí. Jeho výborným zdrojem jsou také ryby, především ty tučné mořské jako jsou losos, tuňák, sardinky a makrela. Slušná porce lososa by měla pokrýt doporučenou denní dávku vitamínu D.

    Na jídelníčku bychom je měli mít minimálně jednou týdně. Pikantní je, že vitamín D je kromě slunce hojně zastoupené také ve vaječném žloutku, slanině a sádle. Ovšem, všeho s mírou. Jezte více zeleniny, hutná zimní jídla nahraďte odlehčenými variantami a saláty.

    Už zase skáču přes kaluže

    Takže hurá ven! Načerpat energii ze sluníčka a také pohybu na čerstvém vzduchu. Počítá se všechno, co vám dělá radost. Nemusíte hned uběhnout deset kilometrů, pohyb vás musí bavit. Stačí procházka s kočárkem v přírodě, hraní na pískovišti nebo dětském hřišti. Tváře získají zdravou červenou barvu, oči lesk a tělo řádnou dávku kyslíku a slunečního svitu.

    Můžete zařadit i lehké cvičení, protahování nebo meditaci. Ta pomůže zklidnit i mysl. Stačí si najít pohodlné místo, usadit se tak, jak vám nejvíce vyhovuje, a pak zavřít oči a zhluboka dýchat. Budete překvapení, jak moc vás kompletní chvilka klidu osvěží a nabije. A pokud venku prší a děti vám nedovolí mít trochu času jen pro sebe, pomáhá zapálit si vonnou svíčku nebo tyčinku. To funguje v každém ročném období.

    Zdroj fotografie: https://www.pexels.com/

    evapple
    19. dub 2017    Čtené 701x

    Kakaové muffinky s čokoládovými kousky

    Byla sobota večer a já už přemýšlela nad nedělní snídaní. Měla by být o něco slavnostnější než ty v během týdne, ale ne zase moc, aby netrumfla narozeninové snídaně do postele. A protože neznám žádný moučník, který by nevylepšila čokoláda, rozhodla jsem se pro kakaové muffinky s kousky čokolády. Suroviny na ně máme běžně doma a jsou hotové do půl hodiny. Ráno si pak můžete pochutnat na báječně vláčných bábovičkách.

    Na formu pro dvanáct muffinků budete potřebovat:

    • 125 gramů polohrubé mouky
    • 22 gramů holandského kakaa
    • 1 lžička prášku do pečiva
    • špetka soli
    • 115 gramů cukru krupice
    • 1 vejce
    • 125 gramů bílého jogurtu
    • 60 mililitrů mléka
    • 60 mililitrů rostlinného oleje
    • 100 gramů hořké čokolády pokrájené na kousky

    Nejdříve si zapněte troubu na 180 stupňů  na nachystejte si formu na muffiny.  Já ho ještě vykládám papírovými košíky. Jednak neušpiní plech a jednak je to efektivní.

    V jedné misce smíchejte metličkou cukr, vejce, mléko, olej a jogurt a vyšlehejte so světlé pěny. Všechny ingredience se musí spojit v kompaktní hmotu.

    V druhé misce smíchejte zbytek sypkých surovin, tedy mouku, kypřící prášek, sůl a kakao.

    Sypkou směs sypte po částech do tekuté a dobře promíchejte.  Nesnažte se práci ulehčit, a sypkou směs přisypávejte opravdu po částech. Zaručíte si tím dokonalé promíšení všech chutí.

    Nakonec vsypte čokoládové kousky. Já přidala i hrst oříšků a hrozinek, záleží jen na vaší chuti.

    Těstem naplňte formičky do tří čtvrtin. Těsto ještě vyběhne a vytvoří efektivní čepičku.

    Pečte 18-25 minut a propečenost zkuste pomocí špejle.

    Výborné jsou i jen tak, ale s krémem ze šlehačky a tvarohu budou ještě lepší.

    evapple
    19. dub 2017    Čtené 6042x

    Božské crinkles

    Tyhle malé a vrásčité sušenky máme doma moc rádi. Poprvé jsem je upekla před rokem jako vánoční cukroví. První várka se snědla ještě ten den. Nejde je nemilovat. Mají pevnou krustičku s popraškem moučkového cukru, která příjemně křupne a pak... totální blaho v podobě měkoučkého a vláčného čokoládového středu. 

    Ingredience na cca 45 kousků:

    • 50 g másla
    • 200 g čokolády s 50% kakaa
    • 1/2  hrnku cukru krupice (120 g)
    • 2 vejce
    • 1 vanilkový cukr
    • 1 a 1/2 hrnku polohrubé mouky (300 g)
    • špetka soli
    • půl lžičky prášku do pečiva
    • cukr moučka na obalení 

    Postup:

    Rozehřejte čokoládu s máslem ve vodní lázni nebo v mikrovlnce a nechte zchladnout tak, aby na prstu nepálila.

    Ve větší misce vyšlehejte vejce s cukrem.

    Zvlášť promíchejte mouku, sůl a prášek do pečiva. 

    K našlehaným vejcím přidáme vlažnou čokoládu a řádně rozmíchejte.

    Přidejte i moučnou směs a vytvořte těsto, které dejte alespoň na hodinu ztuhnout do lednice.

    Z těsta vytvarujte kuličky, které obalte v moučkovém cukru. Ten NEOKLEPÁVEJTE.

    Vzniklé kuličky položte na plech kousek od sebe. Kuličky se teplem „rozjedou“ a zaberou více místa. Mě se jich na jeden plech vešlo třicet.

    Pečte 8-14 minut na 180°. Čas se dost mění podle trouby.

    Pečte tak dlouho dokud krustička není zlehka zpevněná - na větší tlak se propadá, ale když na ní zaklepete nehtem, "zvoní" a je tvrdá. Chce to cvik vychytat ten správný moment, kdy plech vytáhnout ven.

    Po dopečení se crinkles ještě více zpevní, ale zatímco povrch je na omak tvrdý, uvnitř jsou krásně měkké (ale dopečené). Konzistenci mají asi jako rumové perníčky. 

    Pokud se vytáhnou příliš pozdě a krusta už je moc tvrdá, bude tvrdý i vnitřek a nebude to dobré.

    evapple
    18. dub 2017    Čtené 1937x

    Tři tipy na zaručený jarní detox

    Jaro je v plném proudu. Všechno kolem kvete, pučí a probouzí se k životu a tak máme i my přirozenou potřebu odlehčit. Hutné zimní pokrmy a sladkosti (vyloženě nutné k přežití dlouhých mrazivých večerů) nám teď pěkně leží v žaludku. A to doslova. Špatné trávení, únava, nezdravá pleť. Poradím vám, jak se jich za tři dny aspoň částečně zbavit. Zlehka, nenásilně a hlavně bez zbytečného trápení. Uvidíte, jak se vám uleví!

    Voda s citronem

    Je pro vás ranní vstávání stejně příjemné jako návštěva zubaře? Zpříjemněte si ho vitamínovou vzpruhou. Vymačkejte půlku citrónu do převařené teplé, ale ne horké vody. Tento nápoj pijte teplý před snídaní. Citrón je vynikajícím a bohatým zdrojem vitamínu C. Chrání tělo před nedostatky imunitního systému a má silný antibakteriální účinek. A to mohu potvrdit. Pomohl mi zbavit se kvasinek a pocitu kyselého žaludku. Což zní jako protiklad, ale opravdu to funguje: kyselý citron a vyrovnává pH v žaludku. Také odplavuje toxiny z těla, zabraňuje zdražování vody a bojuje proti tvorbě vrásek a akné. Mimo zlepšení stavu pleti jsem shodila i nějaké to kilo, ale to přičítám lepší psychické pohodě. Ta je v případě detoxu velmi důležitá. Když za ním vidíte jen odříkání a strádání, vaše tělo se „sekne“ a nezhubnete ani gram. Takže úsměv a klid.

    Smoothie

    Fenomén smoothie zasáhl i mě. Začalo to sklenicí k snídani. Pak jsem přidala ještě jednu ke svačině. Zjistila jsem, že po vypití jejího obsahu nemám na delší dobu hlad. A tak jsem zkusila zařadit jeden den v týdnu stravu založenou pouze na těchto koktejlech. Inspirovala jsem se v této skupině. Smoothie lze připravit jak ovocné tak i zeleninové, ale zajímavé jsou i jejich kombinace. Kromě toho můžete přidat vše, co vám chutná: oříšky, jogurt, mléko, džus, mladý ječmen, chia semínka, ovesné vločky či med. V průběhu dne je potřeba hodně pít, nejlépe zelené čaje, nebo vodu s citronem. Před i po detoxu byste měli jíst lehčí jídla, aby váš žaludek nebyl v šoku. Večer před smoothie dnem si dávám jen zeleninový salát a den po očitě snídám ovoce s oříšky a bílý jogurt. Tuto očistnou kůru můžete držet maximálně tři dny. Odměnou vám bude ploché bříško a skvělý pocit lehkosti. 

    Chlorella

    Takhle zelená řasa se nepoužívá k přípravě sushi, ale jako účinný prostředek v boji proti civilizačním nemocem a detoxikaci organismu. Výčet toho, na co všechno má chlorella pozitivní účinek by bylo na dlouho. Takže jen ve zkratce: čistí krev a detoxikuje tělo, snižuje vysoký cholesterol, podporuje optimální krevní tlak, odvádí těžké kovy z těla ven, posiluje imunitu, zlepšuje trávení a střevní mikroflóru, urychluje hojení ran, aktivně se účastní krvetvorby a zpomaluje proces stárnutí. Já osobně jsem ji začala jsem ji brát jako doplněk v boji proti kvasinkám a podpořit tak moje snažení otěhotnět. Kromě jiného se mi i výrazně zlepšila pleť a nejsem tak unavená. A ještě jeden bonus na závěr: díky vyššímu obsahu vlákniny pomáhá  pravidelná konzumace chlorelly překonat pocit vlčího hladu. Já jsem za dva měsíce zhubla 4 kila. Jen tak, jako příjemný vedlejší efekt.

    Zdroj fotky: https://www.pexels.com/ 

    evapple
    17. dub 2017    Čtené 3453x

    Jak ušetřit čas i peníze v kuchyni

    Také se občas přistihnete, jak stojíte před otevřenou lednicí a v hlavě jako puzzle skládáte možné varianty toho, co by se z jejího obsahu mohlo použít jako přijatelná večeře? Jenže k kečupu, sklenice kyselých okurek a jahodového jogurtu by nevykouzlila nic ani Magdalena Dobromila Rettigová. V nouzi pak objednáte pizzu nebo namažete chleba máslem. Jenže takovéto večeře lezou jednat do peněz a jednak zavání rodinnou vzpourou. Předejít těmto situacím je tak snadné…

    Ani drobek nazmar

    Udělejte si večer chvíli času, klidně se sklenkou vína v ruce, a sepište seznam jídel, která budete v týdnu vařit. Má to hned několik výhod: jednak se nestane, že budete neustále opakovat stejná jídla. Také lépe a efektivněji využijete nakoupené potraviny a ušetříte si práci s dalším vyvařováním. A v neposlední řadě výrazně ušetříte peníze. 

    Jedno kuře, prosím

    Až budete mít příště chuť na kuřecí řízky, nekupujte drahá prsa ale cenově přijatelnější kuře celé. Z jater vykouzlíte báječnou paštiku se smetanou nebo je podávejte s pikantní omáčkou a rýží. Stehna patří k nešťavnatějším částem kuřete a výborně se tak  hodí na soté, do rizota, na obalování i k rychlému zapečení. Křídla můžete použít do vývaru a pak z nich obrat maso do polévky.

    Všechno,  co nám z kuřete zůstane, využijte na přípravu silného  vývaru. Když přidáte i kousek mrkve, celeru, petržele a cibuli, získáte další vděčné jídlo. Pokud jej rovna nepotřebujete, vyvařte vodu co nejvíce, aby vám zbylo minimum vývaru a ten pak vlijte do nádoby na led. Jakmile je vývar zmrzlý, kostky vyjměte a vložte do sáčku. Zásoby vývaru se budou v budoucnu hodit. A co s prsíčky? Ty se hodí úplně všude, ale nejlépe si rozumí s bramborovou kaší v podobě dozlatova osmaženého řízku.

    K ledu

    Fígl s mrazákem už mimochodem zachránil nejednu rodinu od hladu. Chytře zamrazené zásoby oceníte hlavně po příjezdu z chalupy nebo prázdnin. Takto můžete uchovat těstoviny s omáčkou, předobalené řízky, polévky, pečivo a také vánoční cukroví. Omáčky zmrazujte bez konečného přidání smetany či sýra. Jídla nemusíte zcela dokončit, stačí je vařit o 15 minut méně.

    Než takto předpřipravené pokrmy vložíte do mrazáku, nechejte je zcela vychladnout. Poté je vložte do neprodyšného sáčku nebo krabičky a zamrazte. Pro praktičtější manipulaci i pozdější ohřívání krabičkujte po menších porcích, které se lépe rozmrazují a také dělí. A pamatujte ovšem na jednu věc: každý balíček vždy řádně opatřete štítkem co obsahuje také datem uložení do mrazáku. Veškeré potraviny vydrží u ledu bez úhony až jeden rok.

    Zdroj obrázků: https://pixabay.com