Když jsem byla malá, pekla se u mé babičky každý týden. Kdo? No přece bábovka. Pro mnoho lidí bábovka představuje pravou českou klasiku, jeden z nejtypičtějších moučníků naší země. Bábovek existuje neskutečné množství a občas se peče snad v každé rodině. Někteří lidé ji ale považují za nudnou a okoukanou.
Je to tak? Nevím, pro někoho možná ano. Ale lidé, co tohle tvrdí, rozhodně nevyzkoušeli tuto bábovku z vaječného likéru. Původní recept se ke mně dostal zhruba před 2 lety a od té doby jsem ji dělala už mnohokrát. Prvotní recept jsem si lehce poupravila k obrazu svému a musím říct, že ho prostě zbožňuju. Ptáte se proč? V první řadě je to zajisté proto, že výsledek je vynikající, ale také proto, že příprava je velice rychlá a nenáročná.
Možná se budete smát, ale kromě toho, že jsem mlsná, jsem taky pohodlná a mám ráda, když u pečení nezašpiním půl kuchyně včetně 30 misek, 20 vařeček, stěrek a lžic, a nestrávím u toho zbytky svého mládí. A přesně takový je tento recept - rychlý, nenáročný a s fantastickým výsledkem. Bez přehánění si troufám tvrdit, že každý, kdo u nás tuhle bábovku ochutnal, odcházel s receptem. Na vlastní žádost, fakt jsem ho nikomu nenutila.
1. Všechny suroviny kromě Granka či kakaa dáme do mísy a pořádně promícháme, ideálně v robotu, ale samozřejmě to zvládneme i vařečkou v ruce. Větší část těsta nalijeme do formy na bábovku, zbytek zatím necháme být. Pokud používáme klasickou formu na bábovku, nesmíme zapomenout ji vymazat olejem a vysypat moukou. Já používám už nějakou dobu silikonovou formu, kde nic takového není nutné.
2. Do těsta, které jsme ponechali v míse, přidáme Granko či kakao a opět pořádně promícháme. Poté vlijeme do světlého těsta ve formě na bábovku.
3. Nyní si do ruky vezmeme špejli a promícháme obě barvy těsta tak, aby se navzájem promíchaly - tím vytvoříme hezký mramorovaný vzhled a zajímavější chuť.
4. Bábovku vložíme do trouby předehřáté na 175 stupňů a takto pečeme 15 minut. Po uplynutí této doby stáhneme teplotu na 150 stupňů a pečeme ještě zhruba 45 minut.
Při pečení se samozřejmě řiďte zkušenostmi s vlastní troubou a upečení bábovky kontrolujte suchou špejlí. Ve chvíli, kdy se těsto přestane lepit na špejli, máme hotovo.
Bábovku vyndejte a nechte vychladnout. Po vychladnutí ji vyklopte na talíř a můžete začít konzumovat. Dle svých chutí je samozřejmě možné bábovku dozdobit polevou, čokoládou či ji jen posypat moučkovým cukrem.
5. Dobrou chuť!
Bábovka má velice zvláštní chuť. Schválně zkuste konzumenty nechat hádat, z čeho je vyrobená. U nás to zatím nikdo neuhádl. A nebojte se dát ochutnat i dětem - v těstě je sice alkohol, ale tepelnou úpravou se samozřejmě vypařil, a zanechal po sobě jen velmi specifickou a výtečnou chuť.
A jaká je vaše nejoblíbenější bábovka?
Vypada vyborne, urcite zkusim! To mi pripomina Veru, ze loni jsem delala podle tebe i to cukrovi myslim taky z vajecnaku? A bylo luxusní, urcite udelam i letos a rovnou dvojtou davku!
@blka toto
http://slaskouapacheee.blogspot.cz/2016/12/rece...
Začni psát komentář...
Bábovku z vaječného likéru plánuji už dlouho zkusit, ale jelikož to není surovina, která by se běžně vyskytovala v naší domácnosti, zatím na ni nedošlo 😀
Není ale strašně sladká? Stejné množství cukru jako mouky a k tomu ještě sladký vaječňák? Já dávám do většiny pečení čtvrtinu cukru oproti mouce (tj. např. na 200 g mouky 50 g cukru) a je to sladké ažaž. Ale asi záleží na zvyklostech každé rodiny.