Když má vaše dítě horečku, je to pro vás nepříjemná věc, vyvolávající obavy. Běžně však není čeho se obávat, horečka sama o sobě není nemoc, ale příznak nemoci, lépe řečeno znak toho, že tělo samo se snaží s nějakou infekcí vypořádat. Proto je dobré si uvědomit, že není dobré teplotu ihned srážet, protože jde o přirozený mechanismus lidského těla, který by se tlumením přerušil a tělo by přišlo o možnost se s nemocí vypořádat rychle a samo.
Za horečku se považuje teplota nad 38°C měřenou v podpaží. Teplota mezi 37°C – 38°C je pouze zvýšená. U nejmenších dětí je však lehce zvýšená teplota normální. Také je dobré vědět, že tělesná teplota se v průběhu dne mění a nejvyšších hodnot dosahuje večer.
V případě, že se vyšší teploty u dítěte objeví, určitě je dobré stav dítěte sledovat. Pokud se neobjevují žádné jiné potíže, únava, bolesti, nevolnost atd., obvykle není nutné teplotu srážet nebo hned běžet k lékaři, postačí průběžné sledovaní stavu. V případě, že se vám cokoli nezdá, dítě má i jiné potíže nebo teplota přetrvává více dní, je dobré lékaře navštívit.
Srážet horečku se doporučuje až od 38°C výše, to aby mělo tělo šanci se za její pomocí samo s nemocí vypořádat. Jakékoli snížení potlačí horečku, ale nepotlačí nemoc, proti které tělo horečku vyvinulo. Samotné snižování teploty lze dvěma způsoby – za pomoci léků nebo za pomoci tzv. fyzikálních metod. Pokud tedy ke snižování horečky přistoupíte, nejdříve můžete vyzkoušet metody bez léků, tedy metody fyzikální.
V následujících řádcích se vám pokusím jednotlivé fyzikální metody snižování horečky přiblížit.
Zábal
Nejčastěji používaný postup, od kterého už se ale postupně upouští. I já si o jako malá pamatuji. Nahé dítě zabalíte do mokrého prostěradla či jiné textilie namočené ve vodě kolem 30°C. Ničím dalším už nepřikrýváte. Lze opakovat po 15 – 20 minutách. Zábal funguje tak, že odpařující se voda ochlazuje tělo.
V současné době se ale doporučuje zabalit do vlhkého textilu pouze zápěstí a lýtka, případně ještě dát obklad na čelo. Tento způsob je pro tělo šetrnější.
Octové ponožky
Alternativou zábalů lýtek mohou být tzv. octové ponožky. Ponožky namočíte do roztoku půl litru vody a pěti lžic octa. Ocet sám o sobě má totiž stahující a chladivé účinky, mírně dezinfikuje a tlumí pocení.
Koupel nebo sprcha
O se koupele týká, pro začátek by voda měla být cca o 2 stupně chladnější než aktuální teplota těla dítěte. Postupně ji lze ochlazovat přidáváním studené vody, ale jen do teploty 30°C. Nikdy nepoužívejte vodu studenou.
Vaničku stačí napustit do výšky 5 cm, položit do ní dítě a houbou omývat. Koupel provádějte max. 5-10 minut v kuse.
Ty samá pravidla platí i pro sprchu, sprchujte především trup a končetiny.
Ledové obklady
Ledové gelové polštářky nebo kostky ledu zabalené do kapesníku a pokládané do třísel jsou také způsobem, který lze použít. Odborníci ale doporučují toto opatření přenechat lékařům.
Tělo na tělo
Posledním zmíněným způsobem snížení teploty je tzv. tělo na tělo. Hodí se především u těch nejmenších dětí. Svlečené dítě si maminka položí na své nahé tělo. Může tak s děťátkem ležet jen lehce přikrytá nebo ho takto mít v šátku. Zjednodušeně řečeno, tělo maminky přijímá teplotu dítěte a ty se vyrovnávají.
Jak srážíté horečku vy? Podělte se s maminkami o vaše zkušenosti.
Použité zdroje:
http://www.azrodina.cz/1471-o-lecive-sile-horecky
http://mudrbartuskova.cz/clanek_03.html
https://www.vitalia.cz/clanky/naucte-se-zabal-pri-horecce-aby-pomahal-a-neskodil/
Zdroj obrázků:
Naše dr říká nesnižovat do 38,5, já přešla na úpné nesrážení teploty. Teplotu ani neměřím, řídím se pohmatem a celkovým stavem. Někdy měly holky teplotu nižší, přitom byly uplakané, nemohly spát, tak jsem radši něco dala, jindy mají horečku přes 39, ale jsou klidné a pospávají, tak nedám nic. Je pak krásně vidět, jak teplota stoupá, dostoupí vrcholu a jak začne teplota klesat, je vidět, že se dítěti uleví, pookřeje a je mu dobře, než zase začne stoupat.
Začni psát komentář...
Já přidám svou zkušenost,dost se to ve mě teď totiž pere.kdyz byl syn miminko,srážela jsem léky od 38,ale Dr doporučila až od 39.tak jsem to dělala u dcery a u syna tedy od 3m.jinak jsem měla při horečce děti jen v pline,aby se ochlazovaly.no a v 19 m syna jsem mu dala lék při 38,5,protože mu prostě bylo hrozně zle.teplota po hodině klesla,ALE! Potom během hodiny,vylezla z 37,6 na 40,3 a dosal febrilní křeče.uprimne si myslím,že to byla má chyba,kdybych ji jen svlékla,nebo okoupala,nemuselo to letět tak rychle nahoru.sla by jako vždy hezký nahoru tak,jak to tělo zvládá a nemuselo se to stát...takže já určitě hlasuju za fyzikální metody 👍