26. červenec je 207. den roku podle gregoriánského kalendáře (208. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 158 dní.
Svátky
Anna - ženské rodné jméno hebrejského původu (hebrejsky חַנָּה, Chana či Channa) znamená „milostiplná“ či „milá“. Ze stejného hebrejského jména pochází také české jméno Hannah. V Bibli se vyskytují dvě ženy s tímto jménem, matka Samuelova z 1. knihy Samuelovy 1. kapitoly, a v Novém zákoně prorokyně Anna, dcera Fanuelova z kmene Ašer (Lukáš 2, 36), která žila v Jeruzalémském Chrámu a očekávala příchod Mesiáše a rozpoznala ho v Ježíši. Podle českého kalendáře má svátek 26. července a v církevním se slaví Anna společně s Jáchymem, neboť celý život spolu prožili a jsou známí coby rodiče Panny Marie. Druhý vatikánský koncil stanovil památku Jáchyma a Anny na společný den 26. července, do té doby se oba slavili po celém světě v různé dny. Roku 1481 ji papež Sixtus IV. včlenil do římského kalendáře. Rokem 1584 a z nařízení papeže Řehoře XIII. se slaví svátek sv. Anny. Anna je patronkou Innsbrucku, Florencie a Neapole a lidé ji prosí za šťastný sňatek a manželství, za požehnání dětí, za šťastný porod a za svou si ji berou vdovy, hospodyně, matky, dělnice, horníci, tkalci, soustružníci, umělečtí truhláři, mlynáři, kramáři, provazníci, krejčí, krajkáři, čeledíni aj. Anna znamená matka v indianském jazyce Algonquin. Anika, Anita Gražina Naneta
Události
1437 – V Chebu se konal říšský sněm, který svolal římský císař a český a uherský král Zikmund Lucemburský. 1913 – Anenské patenty: Vídeňská vláda rozpustila český zemský sněm, paralyzovaný dlouhodobou obstrukcí německých poslanců, a nahradila jej úřednickou správní komisí, aby zabránila finančnímu bankrotu Českého království.
26. červenec je 207. den roku podle gregoriánského kalendáře (208. v přestupném roce). Do konce roku zbývá 158 dní.
Svátky
Anna - ženské rodné jméno hebrejského původu (hebrejsky חַנָּה, Chana či Channa) znamená „milostiplná“ či „milá“. Ze stejného hebrejského jména pochází také české jméno Hannah. V Bibli se vyskytují dvě ženy s tímto jménem, matka Samuelova z 1. knihy Samuelovy 1. kapitoly, a v Novém zákoně prorokyně Anna, dcera Fanuelova z kmene Ašer (Lukáš 2, 36), která žila v Jeruzalémském Chrámu a očekávala příchod Mesiáše a rozpoznala ho v Ježíši. Podle českého kalendáře má svátek 26. července a v církevním se slaví Anna společně s Jáchymem, neboť celý život spolu prožili a jsou známí coby rodiče Panny Marie. Druhý vatikánský koncil stanovil památku Jáchyma a Anny na společný den 26. července, do té doby se oba slavili po celém světě v různé dny. Roku 1481 ji papež Sixtus IV. včlenil do římského kalendáře. Rokem 1584 a z nařízení papeže Řehoře XIII. se slaví svátek sv. Anny. Anna je patronkou Innsbrucku, Florencie a Neapole a lidé ji prosí za šťastný sňatek a manželství, za požehnání dětí, za šťastný porod a za svou si ji berou vdovy, hospodyně, matky, dělnice, horníci, tkalci, soustružníci, umělečtí truhláři, mlynáři, kramáři, provazníci, krejčí, krajkáři, čeledíni aj. Anna znamená matka v indianském jazyce Algonquin.
Anika, Anita
Gražina
Naneta
Události
1437 – V Chebu se konal říšský sněm, který svolal římský císař a český a uherský král Zikmund Lucemburský.
1913 – Anenské patenty: Vídeňská vláda rozpustila český zemský sněm, paralyzovaný dlouhodobou obstrukcí německých poslanců, a nahradila jej úřednickou správní komisí, aby zabránila finančnímu bankrotu Českého království.