Je jarní podvečer a kam se se svým klukem vydat, než na romantickou procházku na Petrov? Kdo si nedal pusu na Petrově, jakoby nežil 😉 Prostě Petrov je základ, takže kdo má resty, koukejte to rychle napravit! 😝😉
A teď pár slov o brněnské katedrále:
Katedrála svatého Petra a Pavla (zkráceně Petrov) je sídelním kostelem biskupa brněnské diecéze. Nachází se v Brně na vrchu Petrov v městské části Brno-střed. Je národní kulturní památkou, patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám jižní Moravy a také mezi nejvýraznější brněnské dominanty (mj. je vyobrazena na české desetikoruně). Obě věže jsou vysoké 84 metrů, interiér lodi a vnitřní zařízení je převážně barokní od sochaře Ondřeje Schweigla.
Podle nejnovějším poznatků sahají počátky chrámu na Petrově do 70. let 12. století. V období gotiky prošel několika přestavbami. Původní kostelík přestal stačit a byl nahrazen větším, vzrostl i jeho význam, zvláště poté, co se roku 1296 stal Petrov sídlem kolegiátní kapituly. V následujících staletích několikrát vyhořel (mj. při švédském obléhání) a byl tak opravován a přestavován. Stopy po jeho velkolepé barokní éře můžeme v interiéru spatřit dodnes. V roce 1777 zřídil papež Pius VI. v Brně biskupství a kostel sv. Petra a Pavla byl povýšen na katedrálu.
Poslední významné stavební práce se odehrály na konci 19. a začátku 20. století. Petrovský chrám tehdy oblékl novogotický háv a ozdobil se novým dvojvěžím, bez kterého bychom si dnes moravskou metropoli dokázali jen těžko představit. Dominanta Brna tak dostala originální podobu známou i ze současné desetikoruny. Na začátku 21. století pak do bočního vchodu přibyla adorační kaple, která je dílem velehradského sochaře Otmara Olivy.
Devadesátá léta minulého století byla ve znamení rozsáhlých oprav, restaurátorských prací a také archeologického výzkumu přímo v katedrále. Tak byla pro veřejnost zpřístupněna románsko-gotická krypta. Jsou to vlastně základy kostela z poloviny 12. století včetně různých mladších přestaveb, které svědčí o počátcích křesťanství v Brně. V kryptě se konají příležitostné výstavy, komornější hudební produkce či duchovně-vzdělávací přednášky.
Pokud máte chuť prohlédnout si město Brno i široké okolí shora a netrpíte přitom závratí, určitě si nenechte ujít příležitost vystoupat po bezmála 130 schodech na vyhlídku z věží. Vaše odvaha bude ještě v přízemí odměněna pohledem na krásu kaple Zvěstování Páně se vzácným renesančním oltářem z ebenového dřeva.
Nabrat dech můžete při návštěvě trvalé expozice v klenotnici katedrály, kde spatříte bohoslužebné textilie, monstrance, kalichy a další předměty dříve skryté před okem návštěvníka v nepřístupných depozitářích.