destovakapka
17. zář 2017
430 

Těhotenství týden po týdnu - 39 týden

                                                        39. týden těhotenství 

                                                           Co se děje s vámi? 

Je zcela přirozené, že jste v tomto období těhotenství trochu podrážděná a chtěla byste to vše mít již za sebou. Nervozitou se vyznačuje i vaše okolí. Nebojte se chovat asertivně, a pokud vám neustále telefonáty, zda už rodíte, nejsou vhod, odmítněte je.

Porod nyní může nastat prakticky kdykoli. Známkou opravdového začátku porodu jsou silnější kontrakce, než byly dosud, a které, na rozdíl od poslíčků, jsou již pravidelné. Zpočátku mohou přicházet v dlouhých intervalech, tyto se však postupně zkracují. Do porodnice se doporučuje jet v případě kontrakcí v intervalech asi 5 minut nebo při odtoku plodové vody.

Dalším důvodem, proč jet do porodnice je:

  • výrazné snížení či zvýšení aktivity plodu
  • vaginální krvácení či silné bolesti břicha
  •  silná bolest hlavy, dvojité či neostré vidění

Na konci těhotenství má donošené a zralé miminko tyto znaky:

  • celková délka je asi 50 cm, hmotnost se nejčastěji pohybuje mezi 3000-3500g
  • kůže je růžová a hladká, protože lanugo během posledního měsíce opadalo (jemné vlásky lanuga mohou zůstat na ramenech a zádech novorozence), obrysy těla jsou zaoblené, v posledním měsíci se zdvojnásobilo množství podkožního tuku
  • obočí a řasy jsou dobře vytvořené, vlásky na hlavičce jsou dlouhé několik cm, nehty přesahují konce prstů
  • u chlapců jsou varlata sestouplá do šourku (původně se založila v dutině břišní), dívky mají malé stydké pysky překryty velkými
  • svůj příchod na svět ohlašuje novorozeně bezprostředně po porodu křikem a čilými pohyby
  •  pokud dojde v průběhu porodu k deformaci hlavičky, pak se tato deformace zpravidla do několika týdnů srovná, fontanely (měkká místa na lebeční klenbě) přetrvávají do dětského věku a umožňují růst mozku.

Zřejmě jste unavená, často potřebujete chodit močit a stále častěji přemýšlíte o porodu. Již můžete kdykoliv začít rodit.

Cítíte se nepohodlně. Bříško vám ztěžuje vše, co byste za normálních okolností bez problémů zvládla. Děloha zabrala celý prostor pánve, tlačí na okolní orgány. Možná jste také trochu zčervenala, což způsobuje krevní oběh, který je namáhaný více než kdykoliv předtím. Pokuste se psychicky rozptýlit. Čeká vás vyšetření v prenatální poradně a kardiotokografický záznam ozev plodu. Může být provedeno i ultrazvukové vyšetření, které však není povinné.

Proč sestavit porodní plán? Pokud jste si ještě nenapsala svou představu o průběhu porodu, nyní je k tomu vhodná příležitost, není na co čekat, miminko se může každým dnem narodit. O vašich představách na papíru se pak můžete pobavit se svým porodníkem, který vám ještě upřesní, co je reálné a smysluplné z jeho pohledu. Ne každý porod proběhne ideálně, a i když si to třeba nepřipouštíte, mohou se vyskytnout komplikace. Porodní plán pak může zdravotníkům napovědět, co je pro vás důležité a v čem vám mohou přijít vstříc.

Taška do porodnice už by měla čekat v předsíni. Pokud vám odtekla plodová voda či jen máte podezření, že odtekla. Pokud začnete krvácet nebo se objeví děložní stahy a jsou častější než po 5 minutách, na nic nečekejte a vydejte se do porodnice.

                                                                Co se děje v bříšku?

Miminko je zcela donošené, kdyby se narodilo, budou jeho životní funkce fungovat samostatně.

Hlavička je jednou z největších částí těla. Její průchod porodním kanálem je nejobtížnější fáze porodu. Usnadňuje ho do značné míry určitá plastičnost lebky. Kosti lebky se totiž díky vazivovým spojením mohou posunout či se mohou jejich okraje překrýt.

Mozek je již dostatečně zralý, aby mohl řídit životní funkce zajišťující přežití novorozence. Dobře vyvinutý je sací a uchopovací reflex. Ručička dokáže již s výraznou silou uchopit nabídnutý prst. V tomto období je plod připraven opustit své prostředí mateřského organismu.

Děťátko již čeká na narození. Nehty na rukou přesahují špičky prstů. Výstavba mozkových cév je už hotová. Většina prvního ochlupení už je pryč, v plicích se zvyšuje tvorba surfaktantu. Už pravděpodobně necítíte všechny pohyby miminka.

Ve 39. týdnu těhotenství měří plod zhruba 51 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 3300 g.

Začni psát komentář...

Odešli