34. týden těhotenství
Co se děje s vámi?
34. týden těhotenství činí celkový přírůstek na váze za celé těhotenství kolem 11 kg.
Nejčastějšími problémy pokročilého těhotenství jsou únava, špatný spánek, časté močení, tvrdnutí břicha.
Tento a příští týden je bříško uloženo nejvýše, poté s přípravou na porod sestoupí hlavička dítěte poněkud níže, a tím bříško poklesne. Nyní však děloha dosahuje až k žeberním obloukům, které mohou být od kopání nožiček miminka velmi citlivé a bolavé.
Můžete si všimnout, že vám jsou těsné prstýnky nebo máte otoky na nohách a rukách, což vzniká důsledkem zadržování vody. Někdy na tyto bolesti pomáhají vitaminy skupiny B. Placenta je ve 34. týdnu maximálně zralá, od teď už bude jen stárnout. Až do tohoto týdne se zvyšoval objem krve ve vašem těle, který stoupl o 50 %. Nyní už bude až do konce těhotenství její objem stejný. Placenta je pro plod nejdůležitějším orgánem. Dodává děťátku kyslík a živiny, chrání ho před některými infekcemi a odvádí z těla plodu odpadové látky. Komplikace nastávají, když je placenta uložena v dolní části dělohy nebo se předčasně odlučuje.
Sex v těhotenství: ano či ne? Jestliže je žena zdravá a těhotenství postupuje normálně a bez komplikací, nemusí mít těhotná žena ze sexu obavy. Ani případné děložní stahy při orgasmu u zdravé ženy nevyvolají předčasný porod či nezamezují přísunu kyslíku dítěti. Komplikované či rizikové těhotenství však někdy sex může vylučovat.
Trpíte otoky nohou? Přestaňte nosit jakékoli těsné či škrtící oblečení, může problémy ještě zhoršit. Vyzkoušejte aromaterapii, pokud nemáte rizikové těhotenství. Do hrstky základního oleje (slunečnicový, mandlový, kokosový) kápněte 1–2 kapky éterického oleje, vhodný na otoky je olej ze smrkového jehličí, borovicového jehličí či jalovce. Aromaterapie vám může pomoci také při jiných obtížích.
Co se děje v bříšku?
Poměrně rychle se vyvíjí kostra.
Lebka je tvořena tenkými kostěnými šupinami, které mezi sebou vynechávají místy i dost široké mezery. Tato místa překlenují vazivové blány, které k sobě sousední kosti poutají. Místa, kde jsou vazivové blány rozsáhlejší, se nazývají fontanely. Je jich celkem 6. Tam, kde jsou si sousední kosti blízké, vznikají lebeční švy. Tyto švy slouží k tomu, aby se při průchodu úzkými porodními cestami mohly kosti lebky posunut a částečně překrýt. K úplnému srůstu švů dojde až v dospívání, lebka musí umožnit růst mozku.
Na koncích prstů (i dolních končetin) sahají již nehty až k okrajům prstů.
Dítě si stále víc uvědomuje své okolí a reaguje na něj. Hýbe se sice méně, ale jeho pohyby jsou silnější a koordinovanější.
Tento týden je důležitý mezník ve vývoji plodu, došlo již k vytvoření surfaktantu a tím k dozrání plicní tkáně. Imunitní systém plodu je již schopen bojovat proti některým infekcím. Jak mohou lékaři pomoci předčasně narozenému dítěti v tomto týdnu? Ve střevech se hromadí smolka – mekonium. Kosti jsou sice již vyvinuté, ale stále jsou měkké. Vaše děťátko na jejich zpevnění bude v nejbližších dnech intenzivně pracovat a k tomu bude potřebovat hodně vápníku. Tři až čtyři procenta dětí jsou stále ještě v poloze zadečkem dolů a zůstane tomu tak až do porodu. Lékař vám může nabídnout obrat zevními hmaty, tedy manipulaci s dítětem přes břišní stěnu (ECV). U dvojčat může být jedno hlavičkou dolů a druhé v úplně jiné poloze.
Ve 34. týdnu těhotenství měří plod zhruba 45,0 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 2150 g.
Začni psát komentář...