destovakapka
24. srp 2017
468 

Těhotenství týden po týdnu - 27 týden

                                                             27. týden těhotenství         

                                                             Co se děje s vámi?

27. týden těhotenství končí II. trimestr gravidity. Přírůstek váhy je velmi individuální, průměrně to bývá kolem 6 - 7 kg. Změna šatníku je už nevyhnutelná.

Začnete se postupně cítit neohrabaná, snadno se unavíte. Nebojte se odpočívat i přes den! Jak to jen půjde, podložte si nohy do zvýšené polohy, pokud vás pálí žáha, dávejte si více pod hlavu.

Pokud jste tak již neučinila, zkuste se zajímat o kurzy cvičení pro těhotné (nácvik dýchání při porodu je velmi důležitý).

Celý krevní oběh se přizpůsobuje zvýšeným nárokům. Srdeční frekvence matky (počet tepů za minutu) se zvýší asi o 10 – 15 úderů. Dochází tak ke zrychlení krevního oběhu.

Zvětšuje se i celkový objem krve (o více než 30%). Červených krvinek přibude méně než krevní plazmy, dochází tak ke zředění krve a běžné anémii (chudokrevnosti) v těhotenství. Pokud se u vás prokáže anémie, lékař Vám předepíše některý z preparátů železa.

Bílých krvinek (leukocytů) naopak mírně přibývá, stejně tak jako stoupá hladina fibrinogenu (látka, která způsobuje vyšší náchylnost ke srážení krve).

Stoupá též hladina cholesterolu v krvi.

Jste na konci druhého trimestru, ve druhé polovině sedmého měsíce. Vaše miminko bude mít již za chvilku jeden kilogram a má otevřené oči.

Děloha stále roste, sahá již vysoko nad pupek. Bříško vás začíná omezovat nejen ve sportu, ale i v běžných aktivitách. Začínáte se cítit těžká a neohrabaná. Spěte přes den i v noci, uvědomte si, že vaše tělo nyní živí dva. Snažte se přijímat více železa, protože ho potřebujete pro sebe i pro miminko.

Čekáte dvojčata? Smiřte se s tím, že nebudete mít nikdy perfektně uklizeno a děti jako ze škatulky. Nejdůležitější pro všechny je přežít. Předem zavrhněte látkovky a kupujte jednorázové plenky. Je to rychlejší a méně pracné. Miminka můžete koupat na přeskáčku a také ne každý den. První měsíce bude dvojčátkům stačit jedna postýlka.

Navštivte předporodní kurzy, prohlédněte si svou budoucí porodnici nebo si vyhledejte svou porodní asistentku či dulu jako doprovod k porodu. Dula vám pomůže zbavit se zbytečných obav a poradit vám mnoho užitečného nejen o porodu, ale také o kojení a péči o miminko.

                                                           Co se děje v bříšku?

Miminko rychle roste a přibývá na váze, v následujících týdnech začne mít v děloze méně místa a jeho poloha se postupně ustálí.

Na koncích prstíčků jsou již dobře patrné tvrdé ploténky nehtů. K volným okrajům posledních článků prstů ale ještě nedosahují. Přibývá také kožního mázku. Na jeho produkci se podílejí nejen odloupané buňky pokožky, ale také mazové žlázky. Kůže je stále vrásčitá, ale postupně se vytváří vrstva podkožního tuku.

Miminko nejen polyká, ale též vdechuje a vydechuje plodovou vodu. Nacvičuje si tak dýchací pohyby. Samo by ale ještě v případě narození dýchat nedokázalo.

Vrcholí vývoj očí – vytváří se sítnice. Už vyrostly řasy na víčkách, ale víčka se otevírají zatím málokdy. Pokud zasvítíte na bříško ostrým světlem, bude na něj dítě pravděpodobně reagovat. Buď se otočí za světlem, nebo směrem od něj. Vaše miminko ukládá tuk do podkoží a pomalu se zakulacuje. Již se úplně dovyvinuly chuťové buňky v ústech. Pohyby plodu jsou intenzivní. Krev je okysličována placentou. Na povrchu mozku se vytvářejí mozkové závity a zdokonaluje se vyšší mozková činnost. A co dělá vaše miminko v této době nejraději? Cucá si palec a nacvičuje tak pozdější sání z prsu. Touto činností se také může uklidňovat.

Ve 27. týdnu těhotenství měří plod zhruba 37 cm. Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Váha plodu je nyní zhruba 880 g.

Začni psát komentář...

Odešli