22. týden těhotenství
Co se děje s vámi?
Nadále přibíráte na váze asi 0,5 kg týdně. 22. týden gravidity je celkový přírůstek nejčastěji kolem 4 kg. Zvětšující se bříško už je na vás dobře vidět.
Mohou vás začít trápit křeče v nohách (především noční) či tuhnutí bříška. Při noční křeči v lýtku nepropínejte špičku nohy, naopak přitáhněte ji k bérci směrem vzhůru a křeč ustane.
Nejčastější příčinou bývá nedostatek hořčíku (magnesia), po konzultaci s vaším gynekologem ho začněte užívat.
V noci a při odpočinku lehávejte raději na levém boku, zmírníte tím tlak těhotné dělohy na dolní dutou žílu a tím se zmírní otoky dolních končetin a můžete tak předejít i kolapsům či slabosti, ke kterým často dochází právě v poloze na zádech .
Tuhnutí břicha, tonizace, nepravé kontrakce či poslíčky jsou častým steskem těhotné ženy. Často vedou k obavám o možný předčasný porod nebo jinou komplikaci v těhotenství.
Některé ženy pociťují tzv.“nepravé kontrakce“ již od velmi časných stádií těhotenství. Většina žen je začíná pociťovat v průběhu druhého nebo třetího trimestru gravidity. Jsou však i těhotné, které poslíčky nevnímají vůbec. Podstatou poslíčků je ztuhnutí děložní svaloviny (stěny dělohy) po dobu většinou 1 – 2 minut.
Co pomůže?
Vaše děťátko daleko méně spí než předtím, pokud je vzhůru, naslouchá zvukům z okolíj. Z prsou vám může začít vytékat kolostrum.
Máte zvýšenou chuť k jídlu, která někdy dosahuje až velkého hladu. Potýkáte se také možná se zácpou, nadýmáním či otoky nohou, zejména kolem kotníků. Proti otokům dolních končetin můžete bojovat pouze tím, že se vyvarujete dlouhého stání, budete si dávat často nohy nad úroveň pánve, budete často chodit na procházky a ležet či odpočívat na boku, nejlépe levém. Pokud trpíte také křečemi v dolních končetinách, zkuste zvýšit příjem hořčíku. Šetřete se.
Za nejbezpečnější pro cestování letadlem se považuje období druhého trimestru. Od 28. týdne do 36. týdne vyžadují některé letecké společnosti osvědčení od lékaře ke způsobilosti. Od 36. týdne vás už do letadla nepustí. Informujte se vždy o pravidlech u konkrétní letecké společnosti, se kterou hodláte cestovat.
Možná jste zaznamenala žluté flíčky na podprsence. V této době už vám totiž může z prsou vytékat první výživa dítěte – kolostrum. Mnohé ženy tak reagují v přítomnosti miminka nebo i povídáním o něm. Pokud vás to obtěžuje, využijte vložky do podprsenky.
Co se děje v bříšku?
Pokud je miminko vzhůru, naslouchá již zvukům okolí. Intervaly bdění se začínají prodlužovat.
Mozek stále zvětšuje svůj objem, tvoří se další a další nervová spojení. Jedním z prvních smyslů, které dokončí svůj vývoj, je hmat.
Obličej miminka je již jasně vytvořen, vypadá jako zmenšený novorozenec. Oční víčka jsou stále ještě spojena, ale v následujících týdnech se začnou oddělovat. Obočí i řasy jsou již vytvořeny, pod spojenými víčky se začíná vybarvovat duhovka.
Na rukou i nohou jsou vytvořeny nehty.
Mozek stále zvětšuje svůj objem. Rostou hlavně struktury centra mozku, kde vznikají mozkové buňky. Mozek roste až do pěti let dítěte. Vytvořily se potní žlázy. Oční duhovka se zabarvuje – oči získávají svoji barvu. U chlapců semeníky sestupují do šourku a tvoří se první primitivní spermie. Děťátko má stále zavřené oči. Má už obočí i řasy.
Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Ve 22. týdnu těhotenství měří plod zhruba 28 cm. Váha plodu je nyní zhruba 430 g.
Začni psát komentář...