21. týden těhotenství
Co se děje s vámi?
Zakulacování bříška vám v tomto období těhotenství může způsobit vystupování pupíku. Je to zcela běžné.
Vaše tělo začíná rovněž více zadržovat vodu, časté bývají otoky na prstech rukou (těsné prstýnky raději odložte) a na nohou. Výraznější otoky je třeba konzultovat s gynekologem. Do poradny byste měla chodit každé 4 týdny.
Srdce vašeho miminka bije již tak intenzívně, že je možné ozvy plodu poslouchat pomocí stetoskopu přiloženého k břichu těhotné ženy.
Těhotenství bývá obdobím, kdy se hemeroidy objeví u ženy často vůbec poprvé. Nejčastěji se objeví kolem 20. týdne gravidity. Jedná se o rozšířené žíly (žilní městky) v oblasti konečníku, ve kterých městná krev právě vinou tlaku zvětšené dělohy na pánevní dno. Projevují se pocitem tlaku, svěděním a bolestí, někdy krvácením či zanícením. Za porodu může vyhřeznout sliznice konečníku na části nebo celém obvodu jako sytě červený hroznovitý útvar.
Léčení bývá v těhotenství pouze zklidňující, pomocí koupelí v dubové kůře či slabě růžovém roztoku hypermanganu, chlazení pomocí sáčků s ledem. Z léků je možno zakoupit čípky či masti s analgetiky a anestetiky v každé lékárně.
Naštěstí po porodu tyto problémy většinou vymizí.
Zkuste předejít zácpě tím, že budete pít dostatek tekutin, jíst stravu bohatou na vlákninu a dodržovat přiměřenou fyzickou aktivitu! Snížíte tak riziko vzniku haemorrhoidů.
Vstupujete do 6. lunárního měsíce. Tímto týdnem jste také vstoupila do druhé poloviny vašeho těhotenství. Děloha nyní dosahuje mírně nad pupek a začíná utlačovat žíly v malé pánvi. Kvalita vlasů i nehtů se zlepšuje. Již jednoznačně cítíte pohyby vašeho děťátka a vývoj placenty je definitivně ukončen.
Utlačování žil v pánvi pomalu se roztahující dělohou vede k tvorbě křečových žil, většinou na dolních končetinách. Na hýždích, bocích či na bříšku můžete pozorovat mírné usazování tuku. Kolik můžete přibrat? Váš šatník se pomalu mění na těhotenský. Může se vám zdát, že dýcháte rychleji než předtím, příčinou je vaše větší hmotnost. Potom, co vám přestaly padat vlasy, se do lepšího stavu dostávají i vaše nehty, příznivý účinek na ně mají krevní zásobení a zvýšený metabolismus. Jak vlasy, tak nehty mohou růst rychleji. Přiberete asi 2 kilogramy.
Těhotenství není nemoc, proto žena může s jistými omezeními dělat vše, co dříve. Tedy v případě, že těhotenství probíhá normálně. Takže cestování během těhotenství je přípustné. Jen je třeba být opatrnější a předvídavější.
Očkování během těhotenství určitě není bez rizika, ale po důkladném zvážení vaším lékařem možné je. Záleží také na tom, jakým tipem vakcíny je potřeba očkovat. O tom, zda očkovat nebo neočkovat těhotnou ženu před cestou do exotické krajiny také napomáhá rozhodnout známá dlouhodobá epidemiologická situace cílové oblasti.
Pomozte tělu tak, že maximálně upravíte jídelníček. Zácpě předejdete dostatkem zeleniny, celozrnného pečiva, sušeným ovocem a správným pitným režimem (vypijte alespoň dva litry tekutin denně). Vyhněte se tučným a kořeněným jídlům, která vám mohou zhoršovat pálení žáhy.
Co se děje v bříšku?
Miminko se stále velmi aktivně pohybuje, neboť má dostatek místa, má již také svůj rytmus spánku a bdění. Vy můžete mít pocit, že „kope“ právě nejvíc, když se ukládáte ke spánku, v tuto chvíli pohyby nejvíce vnímáte.
V tomto období miminko stále rychle roste, všechny vnitřní orgány vyzrávají a postupně se ujímají své funkce, dokončuje se výstavba sliznic, buňky jednotlivých orgánů začínají mít definitivní uspořádání.
Velký vývoj prodělává též mozek, jasně se odděluje šedá a bílá hmota mozková, povrch mozku však dosud postrádá mozkové záhyby – je téměř hladký. Postupně se vytváří nervová spojení.
Pohlavní orgány jsou již zřetelně diferencovány.
U dívek je již v tomto týdnu ve vaječnících vytvořena zásoba vajíček na celý život.
Hlavička se pomalu přizpůsobuje velikosti těla, ale i přesto stále zabírá jednu třetinu velikosti celého tělíčka. Jeho pohyby jsou dokonalejší, zlepšuje se hmat, dítě si cucá paleček, hladí si obličej nebo si hraje s pupeční šňůrou. Polyká velké množství plodové vody. Ke konci těhotenství to bude až půl litru plodové vody během 24 hodin. Rostou mu nehty, vlásky i chloupky. Odpadní látky jsou filtrovány částečně ledvinami plodu, částečně ledvinami matky. Na jazyku jsou již chuťové pohárky.
Pro určení délky plodu se nyní používá součet délky hlavičky, trupu a nohou. Ve 21. týdnu těhotenství měří plod zhruba 26,5 cm. Váha plodu je nyní zhruba 360 g.
Plod 21. týden těhotenství. Pohled z boku dokumentuje vyrovnávání disproporcí mezi mozkovou a obličejovou částí hlavičky. Nejdelší šipka označuje čelo, před ní krátká nosní kůstku a spodní šipka ukazuje na horní čelist. Tento týden je vhodný k provádění II. ultrazvukového screeningu. V oblasti zad se ostře rýsují jednotlivé obratle.
Začni psát komentář...