destovakapka
3. srp 2017
566 

Těhotenství týden po týdnu - 16 týden

                                                          16. týden těhotenství

                                                          Co se děje s vámi?

Děloha se vám nadále zvětšuje, 16. týden těhotenství je množství plodové vody v ní již kolem 200 ml. Vrchol těhotné dělohy je možné nahmatat asi 2 prsty nad stydkou kostí.

Pokud jste mezi 11. a 13. týdnem těhotenství neabsolvovala kombinovaný prvotrimestrální screening, v tomto týdnu je možno absolvovat další vyšetření spojené s odběrem krve (tzv. trojitý test TT – stanovují se hladiny 3 hormonů), pomocí kterého se zjišťuje riziko genetického postižení plodu. Prvotrimestrální kombinovaný screenig má ale vyšší citlivost než trojitý test, proto pokud máte možnost jej absolvovat, preferujte jej. Invazivní vyšetření, pokud je potřeba, je tak možno provést dříve. Je velice důležité, aby tento test byl prováděn na kvalitních pracovištích s potřebnou akreditací. Toto vyšetření není doposud pojišťovnou hrazeno. Nechte si lékařem vysvětlit smysl navrženého vyšetření a způsob, jakým budete informována o jeho výsledku. Pozitivní výsledek neznamená, že Váš plod má genetické postižení, znamená pouze, že riziko postižení je vyšší než u většiny těhotných žen a bude Vám pravděpodobně navržena konzultace s genetikem a eventuálně i invazivní vyšetření (odběr plodové vody), které toto riziko potvrdí nebo vyvrátí.

Na některých pracovištích je dnes  možné provést tzv. I-trimestrální screening, tzn. biochemické vyšetření v období mezi 11. a 14. týdnem těhotenství, které současně s podrobným ultrazvukovým vyšetřením ve stejném období stanoví riziko genetické vady plodu s pravděpodobností více než  90 % a je tedy citlivější než trojitý test, jehož citlivost je přibližně 65%. Invazivní vyšetření, pokud je potřeba,  je tak možno provést dříve. Je velice důležité, aby tento test byl prováděn na kvalitních pracovištích s potřebnou akreditací. Toto vyšetření není doposud pojišťovnou hrazeno.

Amniocentéza slouží ke zjištění případného genetického postižení plodu. Jedná se o invazivní zákrok, který  má svá rizika. Přibližně v 1% případů může dojít v souvislosti s výkonem k potratu plodu.

Výkon se provádí ve zdravotnických zařízeních specializovaných na prenatální diagnostiku. Provádí se ambulantně obvykle do 16. týdne těhotenství. Někdy je však možné provést i tzv. časnou aminocentézu ve 13. týdnu těhotenství. Záleží na rozhodnutí gynekologa z centra prenatální diagnostiky. Výkon není bolestivý, pod kontrolou ultrazvuku se tenkou jehlou přes břišní stěnu těhotné ženy odebere malé množství plodové vody (15 - 30 ml). Místo vpichu se volí tak, aby bylo bezpečné pro matku i pro plod. Plod si během několika dnů obnoví odebrané množství plodové vody.

Alternativou amniocentézy v raném stádiu vývoje těhotenství (mezi 11. - 15. týdnem) je biopsie choriových klků. Rizika komplikací vedoucích ke spontánnímu potratu jsou stejná (v 1 %) jako u amniocentézy. Technické provedení je podobné - pod ultrazvukovou kontrolou, v místě bezpečném pro matku i plod, se odebírá malý vzorek placenty.

Indikací k provedení amniocentézy je nejčastěji pozitivní trojitý test nebo I.-trimestrální screening, ultrazvukový nález vývojové vady plodu, rodinná zátěž, předchozí plod s vývojovou vadou nebo věk ženy (v ČR nad 35let, v některých zemích až více než 37 let). Amniocentézu navrhuje po podrobném pohovoru s těhotnou a s jejím souhlasem genetik.

Vzhledem k výše uvedenému riziku potratu plodu po provedení invazivního vyšetření, je proto snahou moderního porodnictví počet těchto indikací snížit na minimum a vyloučit genetické postižení plodu neinvazivní cestou zaváděním nových, kvalitnějších testů v časnějším stádiu těhotenství, tzn. již výše zmíněného prvotrimestrálního screeningu.

Začínáte přibírat na váze, celkově ve druhém trimestru přiberete kolem pěti kilo, z toho asi 900 gramů bude váha vašeho děťátka. Sonograficky lze v tuto dobu již určit pohlaví plodu.

Začínáte vypadat opravdu těhotně. Na vaší kůži se mohou objevovat tmavší pigmentové skvrny, které mohou být intenzívnější po delším pobytu na slunci. Chodíte s bříškem na sluníčko? Nevolnosti zcela ustoupily a vy se cítíte dobře. Hormonální změny se teď mohou projevovat na kvalitě vlasů a kůže. Můžete mít chuť na specifická jídla.

Tento týden absolvujete další vyšetřenív prenatální poradně. Také vám odeberou krev, a to na stanovení krevní skupiny a RH faktoru, vyšetření titru erytrocytárních protilátek a krevního obrazu (stanovení hematokritu a počtu elektrocytů, leukocytů a trombocytů a hladiny hemoglobinu). Také vám bude provedeno sérologické vyšetření protilátek proti syfilis, HIV a žloutence typu B a vyšetření močového sedimentu střední porce moči. Počítejte také s biochemickým screeningem vrozených vývojových vad plodu ve druhém trimestru (Downův syndrom a rozštěpy neurální trubice). Toto vyšetření může být však vynecháno při provedení kombinovaného screeningu v prvním trimestru.

Měnící se hormony mohou způsobit zácpu, ke které přispívají i tabletky železa. Jezte stravu bohatou na vlákninu a pijte hodně vody. Vhodným prostředkem proti zácpě je také sušené ovoce. Nechejte například švestky ve vodě přes noc a ráno je snězte a vodu vypijte.

                                                           Co se děje v bříšku?

Povrch plodu pokrývá velmi tenká a průsvitná kůže.

Zevní pohlavní orgány jsou již jasně rozlišeny na mužské či ženské. Stanovení pohlaví plodu při vyšetření ultrazvukem je ve většině případů možné.

Plod se čile pohybuje. Tyto pohyby budoucí maminka zatím nevnímá, neboť plod je obklopen nadbytkem plodové vody a pohyby samy jsou slabé. Při vyšetření ultrazvukem jsou samozřejmě dobře patrné.

Díky ukládání vápníku se mu zpevňují kosti, může ohýbat všechny klouby. Může se stát, že plod občas škytá. Oční víčka jsou stále zavřená, a to i přesto, že je sítnice již citlivá na světlo. Svaly miminka již reagují na podněty z mozku a imunitní systém začal tvořit první protilátky. Dítě je velmi aktivní, dynamicky kope, převaluje se, dělá kotrmelce, ale vy cítíte pouze chvění. Pokud čekáte první miminko, pohyby ucítíte až v průběhu několika následujících týdnů. Ultrazvukové vyšetření už vám může odhalit pohlaví.

V 16. týdnu měří plod zhruba 11,5 cm. Při zjišťování délky plodu se měří vzdálenost od temene ke kostrči. Váha plodu je nyní zhruba 100 g.

Plod v 16. týdnu těhotenství (šipkami označena levá ruka s prstíky, paže, páteř).

Začni psát komentář...

Odešli